Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Přemýšlíte nad koupí sedací soupravy ve tvaru U?

Přemýšlíte nad koupí sedací soupravy ve tvaru U?

21. 02. 2021, SCONTO Nábytek
Pokud vám hlavou víří podobné úvahy, zřejmě patříte ke šťastlivcům, kteří ve svém interiéru mají dostatek prostoru na takové řešení. Pamatujte ale, že i za dobrých dispozičních podmínek je při výběru sedací soupravy ve tvaru U třeba zvážit několik důležitých aspektů.
S nástupem modulárních pohovek nastala revoluce v designu sedacího nábytku, především z hlediska velikostí, tvarů a celé plejády možností, jak vylepšit celkový komfort sezení. Sedačky ve tvaru písmene U (v zahraničí se někdy zmiňují i jako pohovky ve tvaru C) patří k solitérům, které v interiéru nemáte šanci přehlédnout. Na délku měří minimálně tři metry. Jejich velikost však může představovat hlavní nedostatek. Pokud si totiž nevyberete správně, pohovka místnost zaplní a prostor bude paradoxně působit stísněněji.

5 základních rad při výběru

  • Sedací soupravy ve tvaru U je dobré situovat do opravdu velkých prostor, ideálně s vyvýšenými stropy nebo dobře prosvětlenou dispozicí.
  • Neměli byste je umisťovat do rohu, ačkoliv se může zdát, že je to optimální. Ponechte na obou stranách kousek volného místa – v opačném případě v koutě vytvoříte uzavřenou „hradbu“.
  • Při koupi velkorozměrných sedaček je třeba dávat si obzvlášť velký pozor na řešení rohů: většina modelů je dostupná v pravé i levé verzi, některé jsou však univerzální. Otoman by měl vždy směřovat do středu dispozice.
  • Kousky s vysokými opěrkami zad jsou sice pohodlnější, sedačky z nižšími opěrkami ale prostor opticky odlehčují – určitě jim dejte přednost hlavně v otevřených dispozicích, kde sedačka představuje hranici mezi obývákem a kuchyní. Případně sáhněte po sedačkách s vysokými, ale polohovatelnými opěrkami zad, kde můžete polohováním opěrek – podobně jako u sedaček s nízkými opěrkami – dosáhnout odlehčeného vzhledu a zároveň zachovat maximální pohodlí během sezení.
  • Myslete na to, že sedačky ve tvaru U budou významným způsobem limitovat a usměrňovat váš pohyb v prostoru.

Co ještě mít na paměti?

Jelikož jde obvykle o dražší investici, hlavně v porovnání s klasickými nebo jednoduchými rohovými pohovkami, mohou sedačky ve tvaru U svádět k přesvědčení, že jsou trvanlivější. Je ale třeba si uvědomit, že jsou obvykle složeny ze tří částí, které se při montáži spojují. Právě místa spojů jsou kritická a po určitém čase mohou představovat problém, a to hlavně při dlouhodobé a nepřiměřené zátěži, kdy může dojít k jejich uvolnění. Nezanedbávejte proto pravidelnou údržbu a používejte pohovku jen k takovému účelu, k jakému byla vyrobena. Skákání nejmenších sice pohovce čas od času neublíží, dávejte ale pozor na to, aby se to nestalo pravidlem.

Sedací souprava Borgo a Avenue 96. Zdroj: Sconto
Nemusí být ideální volbou ani pro jednotlivce a páry, které se v budoucnosti ještě plánují stěhovat. Hlavně v generaci mileniálů roste počet lidí, kteří se nechystají hned usadit. Při změně adresy se může snadno stát, že se do nového obýváku velká pohovka buď nevejde, nebo tam bude působit nepatřičně, jelikož sedací soupravy ve tvaru písmene U jsou obvykle poměrně specifické a velmi náročné na prostor.
Náš tip
Sedačka ve tvaru U se stane centrálním prvkem každé místnosti. Proto je potřebné vyvážit její dominanci tak, že pozornost nasměrujete na stěnu – ideálně ve výšce očí –  například nějakým výrazným obrazem, zrcadlem nebo velkým oknem.

Omezení takových sedaček spočívá částečně i v tom, že nemáte tak velké možnosti při výběru konferenčních stolků. Paradoxně tak nastává problém při pohoštění početné návštěvy. Co je ale pro někoho limitující, může pro jiného být výzvou a důvodem hledat neokoukaná inovativní řešení. Na větší modely stolků raději zapomeňte – nejlepší efekt budou mít menší příruční stolky, ideálně v rozličných velikostech, abyste „rozbili“ velkou sedací plochu v jedné úrovni. Můžete je rozložit k okrajům i po stranách, aby měl každý host svůj prostor na občerstvení.

Jaké jsou jejich hlavní přínosy?

Sedačky ve tvaru U nepochybně pojmou větší množství lidí – obvykle pět až sedm osob, přičemž jejich kapacitu je možné rozšířit dokoupením křesla a taburetu ve stejném nebo odlišném designu.

Věděli jste, že?
Už staří Římané milovali sezení ve tvaru „podkovy“. Sestávalo z tří velkých postelí s polštáři, na kterých se polehovalo, jedlo a družně diskutovalo. Nešlo o obývací pokoj, společenské centrum domu bylo totiž soustředěno do jídelny, které se říkalo triclinium. Samozřejmě to byla jen záležitost nejvyšších vrstev, chudí neměli ve svých příbytcích tolik místa. Zajímavostí je, že i veřejné toalety v lázních měli římští občané navržené jako místnosti se „sezením“ ve tvaru písmene U, aby mohli tuto rutinní činnost vyplnit důležitými společenskými debatami.

Každý má svůj „koutek“

Množství místa na sezení je hlavní výhodou sedaček ve tvaru U. Mají takříkajíc vlastní dispozici a několik možností sezení. Členové rodiny se nemusí bít ani o rohy, v kterých se nejčastěji oddychuje, protože taková velkorozměrná sedačka má hned dva. Sezení obvykle sestává z klasické pohovky ve tvaru písmene L, na kterou se plynule napojuje otoman, resp. jakýsi vsazený chaise lounge, což je v podstatě lenoška bez boční opěrky. Právě takové zakončení jednoho z křídel sedací soupravy jí propůjčuje vzdušnější a otevřenější ráz.


Náš tip

V případě velkých pohovek není zanedbatelná ani jejich zadní část. Pokud se chystáte umístit sedačku do centrální části otevřené dispozice, měla by mít precizně potažená i záda.
Pohovka London

Barevnost

Je pravda, že najdete i sedačky v kombinovaných barvách, pamatujte však, že sedací souprava ve tvaru U je dost výrazný a masivní prvek. Pokud ji chcete oživit, použijte raději různé doplňky, jako polštáře, deky, kožešiny, které můžete po nějaké době vyměnit. Pokud zvolíte dvoubarevné řešení, snažte se o to, aby barvy byly rozděleny horizontálně – ideálně tmavší dole a světlejší nahoře, protože tmavší barva působí tíže. Populární jsou hlavně neutrální potahy, jako šedá, antracitová, hnědá, případně černá a odstíny modré. Pokud chcete být trendoví, můžete sáhnout po sedačkách s moderní sametovou úpravou.

Sedací souprava Alma a Fray Plus. Zdroj: Sconto
Náš tip
Velmi příjemný efekt získáte světle modrým potahem, který v prostoru působí uklidňujícím dojmem a vytvoří zajímavý kontrast s tóny opačného barevného spektra, například hnědou, bordovou nebo oranžovou.

Relax nadevše

Když už zainvestujete do obrovské sedačky, měla by vám nabídnout maximum komfortu. Při jejím výběru proto sledujte i oddychové funkce a součásti, jako jsou odnímatelné nebo polohovatelné opěrky ruk, nastavitelné podhlavníky, relaxační úpravy v rohovém díle nebo v jiné části pohovky. Nejvyšší „level“ představují elegantní sedací soupravy s elektricky ovládanými prvky. Jedním tlačítkem je tak možné regulovat třeba hloubku sedu.

Sedačka Campo XL
Náš tip
Čistit velkou sedačku může být fuška. Pokud toužíte po lehčí údržbě, hledejte pohovku se speciální ochrannou vrstvou čalounění, která zabraňuje absorbování kapaliny. Pokud ji polijete, bude vám na vyčištění stačit jemný hadřík.

Přídavné funkce

Jistě uvítáte, když pohovka nabídne i místo na příležitostné spaní nebo úložný prostor, který se obvykle nachází pod otomanem nebo dvojsedákem. Ten se obvykle vyklápí. Postelové řešení pak řeší buď klasický vysouvací mechanismus s rozkladem, který rozšíří hlavní sedací část, nebo mechanismus se sklopnými zády, který se přemění na druhé lůžko rozkládací „postele“. Jistou nevýhodou může být, že sedačka ve tvaru U rozložená na postelovou variantu sice vypadá jako „letiště“, ale prakticky nenabízí víc než dvě lůžka. Obvykle je jen příliš dlouhá, šířka se v podstatě neliší od jiných rozkládacích sedaček.

Sedací souprava Melfi

Čtěte také

Ukázat další články

Kupujeme pro miminka: dětská postýlka a přebalovací pult

Čekáte přírůstek do rodiny a chcete své ratolesti připravit útulný a zároveň funkční dětský pokojíček? K jedněm z nejdůležitějších věcí, které jsou součástí výbavy d…

Tipy na zařízení obýváku, pokud rádi měníte atmosféru v místnosti

I vy patříte k lidem, kteří milují změny? Ani vás na dlouho neuspokojí aktuální vzhled obývacího pokoje a po krátké době už přemýšlíte, co upravit? Působivý redesign…