Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Přijměte do služby užitečného pánského sluhu

Přijměte do služby užitečného pánského sluhu

11. 05. 2020, SCONTO Nábytek
Němý sluha nebo pánský sluha – řeč není o služebníkovi v naškrobené uniformě, ale o atypickém věšáku-stojanu na šaty, který je již dlouhá léta všestranným pomocníkem pro muže i ženy.
Ve vícero šatnících a ložnicích si bez něj neumíme představit každodenní fungování. Většinou sestává z ramínka na sako a věšáku na kalhoty, které se na něj – pěkně vyžehlené – mohou zavěsit tak, aby se nepomačkaly. Takto si už večer můžete připravit celý outfit na další den a ráno nemusíte ztrácet drahocenné minuty zkoušením oblečení a žehlením. Němý sluha obvykle stojí přímo v ložnici, v předsíni nebo na místě, kde se uživatel nejčastěji převléká.Tip 

Němý sluha je vhodný i tehdy, pokud si chcete zavěsit věci, které si plánujete opětovně obléci – nemusíte je pracně skládat a zavírat do skříně mezi čisté šatstvo, stačí je zavěsit na stojan. Takovýto pomocník se ujal i v hotelech pro manažery a obchodní cestující.

Pánský sluha FOLA

JAKÝ TYP SI VYBRAT?

Němý sluha

Pánský sluha tvoří obvykle doplněk mobiliáře, měl by proto ladit s ostatním nábytkem. Pokud je ložnice zařízena v rustikálním stylu, vhodný je výrobek z masivního dřeva. Moderní interiéry zase doplní kovový němý sluha, případně model v kombinaci chromu a dřeva. Některé kousky jsou řešeny velmi subtilně, jiné mají masivnější konstrukci. Důležitým atributem je stabilita – hlavně v případě, že je pomůcka určena pro větší množství šatstva. Někteří pánští sluhové mohou mít i tvar židle. Pozor ale, mnoho modelů má nosnost kolem 20 kg, určitě si na takový model nesedejte.

JAKÉ MÁ PÁNSKÝ SLUHA VÝHODY?

 
  • Poslouží k zavěšení kompletního outfitu.
  • Šetří váš čas během ranního shonu.
  • Ochrání vaše šatstvo před pomačkáním.
  • Zamezí nepořádku a rozhazování šatstva po celém pokoji, posteli nebo křeslech.
  • Může vkusně doplnit zařízení ložnice nebo šatníku.
  • Dobrým pomocníkem je i při odkládání zpoceného šatstva, které na něm může proschnout dříve, než ho hodíme do koše na špinavé prádlo.
Přijměte do služby užitečného pánského sluhu

CO ŘÍKÁ (NE)DÁVNÁ HISTORIE?

Kde se takový praktický stojan vzal? Některé prameny tvrdí, že prvním němým sluhou na světě byla zlatá socha chlapce, která dnes stojí v budově Neues Museum v Berlíně na bronzovém podstavci a má kolem dvou tisíc let. Vzhled němého sluhy se v průběhu století měnil, ale jeho funkce zůstávala víceméně stejná. Tento pomocník sloužil primárně k tomu, aby na něj komorný přichystal oblečení pro svého pána. Za svůj název prý vděčí sluhům, kteří stáli u dveří a mlčky odkládali hostům kabáty. Postupně tuto roli převzal dřevěný nebo kovový pánský sluha. V minulosti měli tito pomocníci dokonce zásuvky na ponožky nebo věšák na klobouk.

Čtěte také

Ukázat další články

Znáte nejnovější trendy v interiérovém osvětlení?

Svítidla v interiéru jsou nejen funkčním prvkem, ale svými tvary, velikostí a barvou se podílejí také na celkovém vzhledu místnosti a pomáhají vytvořit celkovou atmo…

Žlutá sedačka interiér prozáří. Proč se tato barva hodí do obývacího pokoje?

Žlutá barva většinou není první odstín, pro který se rozhodujeme při výběru sedačky. A je to škoda. Dokáže totiž obývací pokoj prosvětlit a rozzářit. Pokud právě uva…