Domů / MAGAZÍN / VYBÍRÁME / RADÍME: Jak vybrat manželskou postel

RADÍME: Jak vybrat manželskou postel

13. 01. 2022, SCONTO Nábytek
Potřebujete novou manželskou postel a nevíte, co je důležité při jejím výběru? Tento manuál, jak vybrat postel, vás seznámí se vším potřebným.
Pořídit si manželskou postel je o něco náročnější, než se na první pohled zdá. Postel do společné ložnice nekupujeme na jeden ani dva roky, proto bychom při jejím výběru neměli jednat ukvapeně. Měla by splňovat potřeby a požadavky životního stylu partnerů, důležitá je její velikost i sladění s ostatním zařízením a velikostí ložnice. Nemáte jasno v tom, jak postupovat? Přečtěte si tipy, které vám proces volby dokonalé postele značně usnadní.

Manuál, jak si vybrat dobrou manželskou postel

1. Velikost postele přizpůsobte sobě i rozměrům ložnice

Jedním z důležitých kritérií pro výběr manželské postele je velikost ložnice. Od ní se odvíjejí parametry postele. Pokud máte malou ložnici a zvolíte manželskou postel v rozměru 200 x 200 cm, zřejmě vám nezbude dostatečný prostor kolem postele pro pohodlné chození, případně otevírání šatních skříní s dvířky. Dobrým řešením není ani malá manželská postel ve velké místnosti z prozaického důvodu – manželská postel má být dominantou ložnice.

Standardní rozměry manželských postelí jsou: 160 x 200 cm, 180 x 200 cm a 200 x 200 cm. Obecně platí, že by postel měla přesahovat výšku vyššího z partnerů alespoň o 20 cm. Pro pohodlný spánek by každý měl mít k dispozici plochu o šířce 90 cm. To znamená, že nejoptimálnější je volit postele se šířkou od 180 cm. Menší rozměry se doporučují do opravdu malých prostor, případně do pokojů.

Při výběru postele si všímejte nejen velikosti ložné plochy, ale také celkových rozměrů postele – ty bývají často větší než ložná plocha – záleží na tom, jak je řešen rám postele. Do úvahy berte také výšku postele – z vyššího lůžka se zejména starším lidem vstává lépe než z nízkých lůžek. A konečně, nezapomínejte ani na nosnost postele – ta by měla být větší než sečtená hmotnost obou partnerů.
Postel Saga s ložnou plochou 180 x 200 cm a celkovými rozměry 198 x 222 cm. Zdroj: Sconto

2. Vyhotovení postele

S charakterem místnosti úzce souvisí také provedení postele. Již na pohled můžete vidět, že některé postele jsou jednoduché a působí vzdušným dojmem, jiné jsou masivní a mohutné, ačkoliv oba typy mají stejnou velikost ložné plochy. Do menší místnosti se lépe hodí subtilnější postele, které opticky nezmenší prostor, těm větším sluší i robustnější modely.

Klasikou mezi manželskými postelemi jsou standardní postele s čelem nebo bez něj. K dispozici je řada alternativ, z kterých si vyberou nároční i méně nároční zákazníci. Tyto postele se obvykle umísťují čelem ke zdi. Zde je důležité dbát zejména na to, jak je vyhotovené čelo. Na jeho výšku je třeba dávat pozor zejména v podkrovních pokojích, kde by čelo kvůli sklonu střechy mohlo být překážkou. V každém případě platí, že čelo má své výhody – chrání spícího před chladem jdoucím od zdi a brání dotyku lůžkovin s ní. Některé postele mají i zabudované noční stolky, což posteli přidává na celkové šířce.
Postel Elodie II bez čela. Zdroj: Sconto
Postele bývají vybaveny rošty a matracemi, nebo jsou ve „válendovém“ provedení. Rošty a matrace je obvykle potřeba dokoupit samostatně. Výhodou však je, že jejich výběr můžeme přizpůsobit našim preferencím a v případě potřeby snadno vyměnit za nové. Plusem válendových postelí je, že dodatečně není třeba nic řešit: postel už obsahuje vše potřebné a cena za postel je tedy konečná. Druh matrace je ale fixně daný, proto je nutné sledovat i její parametry, aby vám vyhovovala.
Postel Reagan vo válendovém vyhotovení, tj. bez nutnosti dokoupit samostatně rošt a matraci
Majitelé atypických nebo malých ložnic často řeší otázku, jak umístit postel, aby splnila svůj účel a navzdory omezeným prostorám byla dominantou ložnice. Jednou z možností je koupě rohové manželské postele. Postel umístěná v rohu, který je prázdný, ušetří prostor. Nevýhodou je to, že jeden z partnerů bude mít zhoršený přístup do postele a také nebude mít po ruce noční stolek. Řešením je police umístěná nad postelí, která může částečně tento nedostatek vykompenzovat.
Manželská postel APOLONIE pravá. Zdroj: Sconto
V jednopokojových bytech a garsonkách je praktickým řešením sklápěcí manželská postel. Výklopná postel je zárukou maximální úspory místa a její výhodou je, že v době, kdy neplní svou funkci, je „odložena“ ve skříni, a vy tak v bytě máte dostatek prostoru pro jiné činnosti. Oceníte to i kvůli návštěvám. Dnes jsou tyto modely doplněny o mechanismy, díky kterým je vyklápění velmi jednoduché a ve složeném stavu bývají zajištěny bezpečnostním mechanismem, který brání náhodnému otevření.
Kromě zmíněných provedení můžete sáhnout i po tzv. boxspring posteli. Její základ obvykle tvoří masivní rám s vyztuženou konstrukcí. Nad ním se nachází spodní matrace s pružinami, které se snadno přizpůsobí tlaku. Uprostřed je nosná matrace zajišťující podporu jednotlivých částí těla. Nahoře je topper – vrchní matrace, která bývá zhotovena například ze studené či gelové pěny. Tyto vrstvy zajišťují spícímu vysoký komfort. K tomu navíc může přispět možnost polohování lůžka.
Postel boxspring NIGEL. Zdroj: Sconto

3. Materiál postele

Manželská postel je ve většině ložnic ústředním prvkem místnosti. Bývá zhotovena z různých materiálů, v rozmanitých dekorech a površích. Postel může buď ladit s ostatním nábytkem v ložnici, nebo s ním naopak být v kontrastu. V tomto ohledu při výběru hraje klíčovou roli váš vkus a osobní preference. Co se týče materiálu, na výběr máte z masivního dřeva, dřevěného materiálu, kovu či postele s čalouněním, případně z jejich kombinací.

Pokud preferujete přírodní materiály, pevnost, odolnost a dlouhou životnost, tím pravým ořechovým jsou pro vás postele z masivu. Typická je pro ně vyšší cena. Samozřejmě závisí i na druhu dřeva (velmi dobré ceny mívají obvykle postele ze smrku nebo borovice, více zaplatíte za postele z buku, dubu nebo exotických dřevin). Jejich levnější náhradou jsou postele z dřevěného materiálu nebo dřevotřísky. Ty se dělají v různých designech a ty v dřevodekoru bývají často k nerozeznání od masivu. Údržba obou materiálů je velmi jednoduchá, stačí vlhkým hadříkem otřít prach. Dřevo můžete ošetřovat také speciálními přípravky na dřevo. Jeho výhodou oproti dřevěným materiálům je, že v případě poškození jde relativně jednoduše zrenovovat.
Milovníci rustikálního a industriálního stylu, ale také moderního designu ocení kovové postele. Vyznačují se dlouhou životností, vysokou nosností a také vyžadují jen minimální péči. Mezi nevýhody oproti dřevu a dřevnému materiálu patří chlad konstrukce na dotek a také to, že obvykle jde o jednoduché modely, které nedisponují úložnými místy či jinými přidanými funkcemi, které jsou typické spíše pro postele z jiných materiálů.
Na trhu naleznete také pestrou paletu čalouněných manželských postelí. Bývají potažené kůží nebo textilem. Jsou oblíbené kvůli množství barevných a vzorových variací i kvůli hřejivému dojmu, který vzbuzují. V závislosti na čalounění a různých funkcích se může jednat o levné i luxusní modely, které se vyznačují různou úrovní komfortu. Moderní textilie nebo kůže obvykle nevyžadují velkou péči, platí však, že v porovnání s ostatními materiály je údržba o něco náročnější. Pokud postel nechcete umístit ke zdi, je potřeba si všímat, zda je čelo celočalouněné, nebo ne.
Čalouněná postel Lotte. Zdroj Sconto

4. Úložné prostory

Obzvlášť v malých bytech, kde je vzácný každý centimetr čtvereční, jsou vhodnou volbou postele s úložným prostorem na odkládání lůžkovin, případně sezónního oblečení či různých potřeb do domácnosti. Na výběr máte ze dvou základních úložných řešení. Tím prvním je možnost otevírat postel shora, vyklopením ložné plochy. Takové úložné systémy jsou velkorysé na místo a nepotřebují žádný manipulační prostor kolem postele. Vyklápí se buď celá ložná plocha (tehdy pod postelí obvykle bývá jeden velký úložný prostor bez rozdělení na menší části), nebo zvlášť pravá a zvlášť levá strana lůžka (tehdy bývá úložný prostor rozdělen na dvě, případně více částí). Otevírání z boku postele umožňuje dobrý přístup k celé úložné ploše, při otevírání z přední části bývá poněkud horší přístup k místu u čele postele.
Postel s výklopným roštem. Zdroj: Sconto
Druhým úložným systémem jsou zásuvky umístěné v boční a/nebo přední části postele. Při tomto řešení je třeba počítat s tím, že k jejich otevření potřebujete dostatečný prostor v okolí postele a koberce mohou být pro jejich otevření překážkou. Neposkytují tolik úložného místa jako otevírání svrchu, ale k věcem, které jste do nich odložili, se dostanete velmi snadno i v případě, že váš partner spí. Počet zásuvek bývá různý a kombinují se dokonce i s otevřeným úložným prostorem. Pokud do nich chcete ukládat větší věci, při výběru postele se ujistěte, jak velký odkládací prostor zásuvky poskytují. Pozor! Pokud je zásuvka umístěna ze strany postele, všímejte si, jak velký je prostor od zásuvky po čelo postele a podle toho volte noční stolek. Ten by totiž mohl být překážkou při otevírání zásuvky.

Méně často, ale přece se můžete setkat také s doplňkovým úložným místem v záhlaví postele.
Postel Maestro s odkládacím prostorem v podobě zásuvky. Zdroj: Sconto
Na trhu naleznete mnoho modelů postelí i bez úložného prostoru. Obvykle se jedná o postele na nožičkách a jejich výhodou bývá vzdušnost, resp. lepší cirkulace vzduchu mezi ložnou plochou a okolím. Postel tedy není tak náchylná k zadržování vlhkosti, matrace se lépe provětrává, což je ideální pro zajišťování zdravého prostředí na spaní.

5. S nožičkami i bez nich

Modely s nožičkami působí odlehčeně a jsou vzdušnější, modely bez nich jsou zase robustnější a stabilnější. Při výběru konkrétního modelu je třeba mít na paměti, že výška nožiček určuje, jak pohodlně se vám bude pod postelí utírat prach. Máte-li malou ložnici, mytí podlahy pod postelí může být kvůli omezenému místu kolem postele náročné. Tento nedostatek však může vykompenzovat model s odnímatelnými rošty, takže se k podlaze pod postelí dostanete svrchu – samozřejmě to není zrovna praktické řešení situace. Proto je vhodnější volit model bez nožiček, což zajistí, že se prach pod postelí držet nebude.
Postel Vanesa 2 s nožičkami. Zdroj: Sconto

6. Volitelné vybavení

Při výběru postele je velmi důležité si všímat, zda je její součástí rošt a matrace, nebo jde o příslušenství, které se dokupuje zvlášť. Pokud je potřeba jej dokoupit, pro výběr jsou určující rozměry postele, případně doporučení výrobce postele k typu roštu, nosnosti a podobně. Výběr roštu a matrace nepodceňujte, právě ty jsou určující pro celkový spánkový komfort.

Kromě toho můžete dle osobních preferencí zvážit i různé nadstandardní vybavení, jako je například zabudované světlo či možnost elektronického polohování roštů.

Nejen funkční, ale i pěkná

Výše jsme popsali základní parametry, ke kterým byste měli přihlížet při výběru postele. Abyste se ale ve vaší ložnici cítili dobře, důležité je také to, jak na vás působí postel na pohled. Zde je třeba se řídit především svým vkusem – v tomto ohledu by s výběrem neměl být žádný problém – na trhu je k dispozici široká škála designových provedení, která zapadnou do různých stylů bydlení a odrážejí různé estetické nároky zákazníků.

Postel může být solitérem, který dodá ložnici speciální šmrnc, ale může být i součástí nábytkového programu, díky kterému k posteli bez problémů vyberete i další nábytek, jako jsou šatní skříně, komody a noční stolky. Vybírejte uvážlivě a myslete také na budoucnost. Neutrální sestavy a barvy zaručí nadčasovost a snadné ladění s doplňky, výraznější trendové kousky se zase postarají o jedinečný charakter, může být ovšem náročnější změnit styl ložnice, když vás začne nudit.
Shrnutí na závěr:

Čtěte také

Ukázat další články

Co všechno byste měli vědět, pokud vybíráte taštičkovou matraci?

Taštičková matrace je skvělou volbou pro většinu spáčů. Je dokonale prodyšná, proto se v ní netvoří plísně a vy si tak užíváte spánek v maximálně hygienickém lůžku. …

Moderní noční stolek: jaký je pro vás ten pravý?

Moderní noční stolek představuje pěkný a zejména praktický doplněk postele. Slouží totiž k odložení věcí, které máme před spánkem nebo krátce po probuzení rádi po ru…