Domů / MAGAZÍN / VYBÍRÁME / Radíme: Jak vybrat předsíňový program

Radíme: Jak vybrat předsíňový program

28. 03. 2022, SCONTO Nábytek
Vstupní prostory můžete vybavit buď nábytkem na míru, nebo sáhnout po hotových sestavách, které máte dostupné prakticky ihned, přes internet i na několik kliknutí. Předsíňový program je ideální pro ty, kteří preferují interiér tón v tónu nebo si netroufají sami jednotlivé kousky sladit. Co tedy brát v úvahu při výběru předsíňové sestavy?

Velikost místnosti

Při výběru předsíňového nábytku berte v úvahu jako první velikost vstupní chodby. Typická sestava do předsíně se obvykle skládá z předsíňové skříně, komody nebo botníku, věšákové stěny se zrcadlem a lavice k sezení. V některých sestavách naleznete samostatné zrcadlo k zavěšení na zeď, nebo je umístěno na dveřích skříně. Součástí mohou být také vrchní police, panely pro zavěšení klíčů a odkládání drobností, doplňkový malý nástěnný věšák nebo dekorativní nástěnné policové boxy.

Potenciál předsíně nejlépe využijete s modulovým programem. Například samostatný předsíňový panel koupíte v šířce již od 30 cm, což potěší ve velmi malé místnosti. Nebo můžete sáhnout po velkorysejších modelech o šířce kolem 80 cm, kam se vám vejde více bund a kabátů. Předsíňové skříně naleznete v nabídce standardně v šířce kolem 85 cm, v některých nábytkových programech ale mohou být i výrazně užší provedení. Při výběru se proto nedívejte jen na design a dobře poměřte prostor, kam nábytek plánujete umístit. Někdy to totiž bývá boj o centimetry.

Skladiště věcí, nebo reprezentativní vstup?

Než se pustíte do zařizování vstupní chodby, položte si několik otázek. Ty vám pomohou přesně identifikovat, jaký nábytek a doplňky budete v předsíni potřebovat. Zodpovězte si zejména:
 
  • Kolik členů má vaše domácnost – bude předsíň v zimě plná bund vícečlenné rodiny, nebo vám stačí místo na zavěšení svrchních oděvů pro dvě osoby?
  • Chcete v ní mít spoustu úložného prostoru, nebo se bude nést spíše v odlehčeném tónu?
  • Máte v bytě nebo domě i jiné místo pro odkládání bund a bot?
  • Hodilo by se vám v předsíni i místo na klobouky a podobné doplňky?
 
Pokud do předsíně investujete promyšleně, poděkuje vám celá rodina. Věšák na klíče nebo stojan na deštníky jsou právě ty detaily, na které mnozí předem nemyslí a ocení je až při prvním využití. Při výběru chodbové sestavy si ale dejte pozor, abyste z této místnosti neudělali skladiště. Vždy myslete na to, že vstupní prostory reprezentují celý váš interiér.

Interiér tón v tónu

Dnes se často setkáváme s dispozicemi, při kterých vstupní chodba plynule přechází do společenských prostor a jejichž hranice se prolínají. Chcete-li mít interiér laděný tón v tónu, nábytkové sestavy jsou ideálním řešením. Jednotlivé prvky použijete například v předsíni, ale i v obývacím pokoji. Pokud se bojíte nudy, zkuste v takovém případě nábytek v obýváku (nebo i v předsíni, pokud to prostor dovoluje) doplnit zajímavým solitérem nebo kouskem mimo nábytkový program, abyste rozbili monotónnost.
Ať už preferujete minimalismus, máte rádi venkovský šarm, skandinávské linie, nebo si vás získala výrazná kresba dřeva a kontrasty, z předsíňových programů rozhodně nebudete mít problém si vybrat. Velké množství materiálů, dekorů, barev, kování, provedení i velikostí a tvarů uspokojí v podstatě každého a do vkusu se trefí i náročnějším zákazníkům. Při výběru myslete také na to, jak bude předsíň ve výsledku vypadat. Plánujete barevné stěny, tapetu nebo výrazné dekorace? Tapeta nebo malba neladící s nábytkem vám nakonec může pokazit celkový dojem z nově zařízené místnosti.

Výhody předsíňových programů:

  • Předsíňové sestavy se často vyrábějí v jedné kolekci se zařízením obývacího pokoje, vstupní prostory tedy snadno designově propojíte se společenskou zónou, případně s celým interiérem včetně ložnice, jídelny, dětského pokoje a koupelny.
  • Jsou skvělým řešením pro váhavé, kteří mají problém sladit jednotlivé kousky tak, aby se k sobě hodily – tento problém s předsíňovým programem odpadá.
  • Na výběr máte z různých stylů – od jednoduchých bílých skříněk s vysokým leskem, které opticky zvětší prostor, až po modely s různými dekory a estetickými nebo funkčními detaily, které místnosti dodají kýžený charakter.

Čtěte také

Ukázat další články

Stojany na šaty – úložné řešení, které si zamilujete

Nemusíte se s nimi setkat jen v obchodech. Patří k praktickým doplňkům ložnic, teenagerských pokojů, předsíní nebo šatníků. Stojany na šaty vám poslouží vždy, když n…

Jaký typ skříně vybrat do pracovny?

Práce s notebookem na kolenou z gauče nebo u kuchyňského stolu je častou náhradou improvizované domácí kanceláře. Jakmile se ale začnou ozývat vaše přetížené trapézy…