Domů / MAGAZÍN / BYDLÍME / Rozhovor s designérkou: Klíčem k nadčasovosti jsou jednoduché linie a neutrální materiály

Rozhovor s designérkou: Klíčem k nadčasovosti jsou jednoduché linie a neutrální materiály

05. 04. 2021, SCONTO Nábytek
Ne každý se na interiér umí dívat jako na komplexní celek, který musí fungovat ve všech směrech. Jaké nejčastější chyby dělají lidé při zařizování, jaké klíčové prvky by měl mít nadčasový interiér a co je v oblasti interiérového designu momentálně největším trendem? O tom nám vyprávěla interiérová designérka Ľudmila Lešánek.

Jaké nejčastější chyby dělají lidé při zařizování interiéru?

V první řadě si mnoho klientů myslí, že navrhnout interiér zvládnou i sami. Vždyť zařídit si bydlení přece není až tak těžké. :-) V jistých případech se to i podaří. Ale ne každý na to má, jak se říká, nos. Interiér pak často působí „přeplácaně” a také poslepovaně prvky, které lidé shromáždily a dokoupily podle toho, co se jim v daném období zalíbilo nebo zrovna bylo moderní. Později zjistí, že se k sobě jednotlivé kousky vůbec nehodí a v celém prostoru spolu působí spíše chaoticky.

Má význam využít služeb interiérového designéra i tehdy, když nechci nábytek na míru a mám vybrané různé kusy nábytku z obchodu nebo e-shopu?

Samozřejmě i v tomto případě, kdy má klient vybrané kousky nábytku z obchodů, bych doporučovala oslovit odborníka, jakým je designér. Interiérový design není pouze o nábytku jako takovém. V první řadě jde o komplexní prostor, který slouží a je vnímán jako celek – a tak by neměl jen působit, ale značně také fungovat. Doplnit prostor kusy nábytku neznamená, že máte váš interiér zařízený. Designér vám dokáže pomoci při výběru nábytku, doladit ho a také propojit tak, aby kousky v interiéru nepůsobily náhodně. Jak se říká, všechno se vším souvisí a na všechno navazuje.

Co všechno můžeme od interiérového designéra očekávat?

Interiérový designér vám nejenže doporučí nábytek nebo poradí při výběru, ale také vás bude informovat o aktuálních možnostech na trhu, usměrní, a hlavně pomůže rozhodnout se. Zároveň vás upozorní, čemu se vyhnout a po čem naopak sahat, s čímž se zároveň spojuje to, že vám ušetří peníze i čas, které můžete investovat někam jinam.

Setkáváte se často s konkrétními požadavky od zákazníků? Je lepší, když má klient vlastní vizi?

Mnoho klientů dnes přesně ví, co chce, jen si to neumí představit právě v jejich interiéru, nebo potřebují interiér doladit, aby působil jako celek. Pro mě osobně je lepší, když má klient alespoň nějakou představu, co se mu líbí a co by chtěl, od čehož se pak umím snáze odrazit. Často mi však klienti nechávají volnou ruku, což mi dává možnost trochu „uletět”, ale tady snáším riziko, že návrh nemusí projít.
Foto: LL Design

Stalo se vám, že jste klienta musela odrazovat od nápadu, který by nebyl funkční nebo z vašeho pohledu estetický?

Určitě ano, takové případy se stávají pravidelně a ne jednou mě stojí hodně sil a námahy, abych to klientovi vymluvila a vysvětlila mu, že je možná i jiná, lépe vyhovující cesta než ta, kterou si vybral a o které je stoprocentně přesvědčen. :-)

Kolik času uběhne od doby, kdy k vám klient poprvé přijde, až po okamžik, kdy dostane do ruky vizualizace? Za předpokladu, že jde o „bezproblémového” klienta.

Pokud jde o bezproblémového klienta a funguje vše, na čem jsme se dohodli od prvního setkání, klient obdrží návrh a finální podklady za 5 až 8 týdnů. Bohužel ne vždy je tato cesta jednoduchá a celý proces většinou trvá delší dobu.
Foto: LL Design

Jaké prvky jsou podle vás klíčem k nadčasovému interiéru?

Za základní klíč k nadčasovosti považuji určitě jednoduché linie a neutrální materiály a vzory. Čili nic výrazného a extravagantního na nábytku a prvcích, které jsou na delší období a nehodláte je vyměnit dříve než za deset let. Jde například o kuchyňskou linku, sedačku, podlahy, obklad v koupelně a podobně. Takovou jednoduchostí a neutrálností nic nezkazíte, a nejlepší je, že k tomu vždy můžete doladit právě ty nápaditější kousky, které až tak moc nestojí a je jednodušší je vyměnit za nové a modernější, čímž svůj interiér udržíte stále trendy a aktuální.

Které trendy v interiérovém designu jsou podle vás tento rok nejvýraznější?

Letos a celkově v posledním období jsou trendy lamely. Je to jednoduchý a zároveň designově nápaditý prvek, který oslovil skoro každého. Lamely mají mnoho dobrých vlastností. Vyrábějí se v dřevěném dekoru nebo jednobarevné – podle toho, jak se vám hodí do interiéru – a v různých šířkových provedeních. Nejenže oživí a zároveň zútulní váš interiér formou obkladu na stěnách a dokonce i na stropech, ale můžete je použít i samostatně stojící v prostoru jako předělovací prvek (paraván) ve větší místnosti interiéru, kde chcete vytvořit například soukromější zónu. Lamely jsou až tak aktuální, že na tento podnět vzniklo mnoho firem, které se zabývají pouze jejich výrobou až po finální instalaci u vás doma.
Foto: LL Design
Druhým pro mě výrazným prvkem v tomto období je určitě teraco. V podstatě se tento vzor již opakuje, byl aktuální před několika staletími. Jde o vzorovaný estetický materiál, který je nejvíce používán na podlahách, obkladech a tapetách na stěnu. Vzorované barevné destičky vyvolávají pohyblivý dojem, který přitáhne nejeden pohled. Výhodou takového zajímavého vzoru je, že k němu sladíte skoro všechno a zároveň vytvoříte jedinečný a teplý dojem.

Který z trendů nejvíce oslovil vás?

Já osobně se nechám do určité míry ovlivnit každým trendem. Někdy bych řekla, že až moc. :-) Pokaždé se těším, když přijde něco nového. Co mě ale mrzí je, že když jakýkoliv trend působí velmi nápaditě, klienti se po něm obávají sáhnout. Proto se takové trendy využívají spíše v komerčních prostorách.

Redakce Sconta děkuje za rozhovor.


VIZITKA

Mgr. art. Ľudmila Lešánek 

Je zakladatelkou ateliéru LL Design, který nabízí služby v oblasti interiérového designu. Zaměřuje se na návrh interiérů s osobitou originalitou, přičemž se drží požadavků klientů. Nebojí se žádných výzev, hlavním cílem je poskytnout klientům návrh interiéru, který v nich vyvolá tu pravou emoci. Ateliér zajišťuje komplexní návrh interiéru (od 3D vizualizací přes nákresy nábytku až po nákresy elektřiny a osvětlení), který odráží životní styl a potřeby klienta.

Čtěte také

Ukázat další články

Světloplachý hmyz milující vlhké prostředí? To je rybenka domácí

Rybenka domácí nekouše a není pro člověka nebezpečná. Je ale signálem, že doma máte vlhko. A vlhko jde ruku v ruce s tvorbou plísní, což už pro vaše zdraví znamená o…

Jak usušit květiny a naaranžovat je do kytic?

Květiny jsou dekorací, která si najde své místo v každé domácnosti. Jejich krásu si můžete užívat celoročně, stačí se naučit, jak květiny správně sušit a aranžovat d…