Rozkládací pohovky a soupravy jsou velmi praktické

Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Rozkládací pohovky a soupravy jsou velmi praktické
Publikováno: 09. 05. 2020
Potřebujete lůžko pro hosty, které vám v domě nebude překážet? Nebo máte v bytě málo prostoru, a proto hledáte multifunkční sedací soupravu, která by zároveň sloužila jako postel? Rozkládací pohovky dokážou vyřešit mnoho problémů s kapacitou domácnosti nebo nedostatkem místa. Poradíme vám, jak si vybrat tu nejvhodnější.
V současnosti opravdu není nouze o rozkládací sedací soupravy. Velká část jednoduchých pohovek a prakticky většina souprav ve tvaru písmene L nebo U se dá v průběhu několika sekund přeměnit na lůžko. Zůstává však otázka, jaký účel by taková „postel“ měla plnit. Tu je potřeba si zodpovědět ještě před samotnou koupí.

JEN VÝJIMEČNĚ NEBO V PŘÍPADĚ NOUZE


Mnohé ze sedaček je možné využívat jen na občasné přespání. S takovým doporučením je prodávají i výrobci a vy byste ho neměli ignorovat. Pohovky s příležitostným rozkládacím lůžkem jsou totiž řešeny jednodušeji a nenabízejí takovou ergonomii a dostatek místa jako skutečné postele s dobrou matrací. Pokud byste je používali denně, riskovali byste vznik zdravotních problémů a nekvalitní spánek. Taková pohovka by se zároveň velmi rychle opotřebovala.
Sedací souprava FLAME

JAKÉ POHOVKY JSOU VHODNÉ NA STÁLÉ SPANÍ?

Rozkládací pohovky a soupravy jsou velmi praktické

V první řadě si ověřte, zda má sedací souprava speciální rozkládací mechanismus, který vydrží neustálé každodenní používání. Model by si měl i po mnohonásobném rozkládání zachovat pevnost a stabilitu. Pohovky s plnohodnotným lůžkem jsou vybaveny dostatečně širokou ložnou plochou (se šířkou alespoň 80 cm pro jednu dospělou osobu) a kvalitní, nejčastěji tvrzenou pružinovou matrací. Ta často obsahuje hustší typy pěn, aby se lůžko rychle nezdeformovalo.
Předem si zjistěte i nosnost matrace. Je to důležitý údaj hlavně pro partnery, protože napoví, zda matrace vydrží i váhu mužské polovičky. V opačném případě by se „postel“ mohla na jedné straně opotřebovat mnohem rychleji. A v neposlední řadě berte do úvahy i typ rozkládání – všeobecně rozeznáváme pět způsobů:

Klik

Jde o nejjednodušší způsob rozkládání, který se používá v levnějších dostupných pohovkách. Na rozložení stačí tři kroky: Zvednout sedací část, zatlačit ji o opěrku zad, která přejde do vodorovné polohy a udělá „klik“, a nakonec obě dvě části zarovnat do ložné plochy. Takové modely jsou však vhodné pouze na příležitostné spaní.

Kluzák

Ložná plocha zde tvoří zádovou opěrku a na první pohled vypadá spíše jako masivní čelo. Při tomto typu rozkládání se nejprve sedací část klouzavým pohybem vysune dopředu a poté se sklopí zádová opěrka, takže spolu vytvoří vodorovnou plochu. Používá se v klasických trojmístných pohovkách i v rohových sedačkách, a to obvykle jen na příležitostné spaní. Nevýhodou systému je potřeba umístit sedačku dále od stěny, případně ji při rozkládání posunout dopředu, aby byl dostatek prostoru na sklopení zádové části.
Pohovka LINCOLN

Automat

V principu se podobá kluzáku, odlišuje se jen tím, že se sedací část dopředu vysouvá tak, že se nejprve vyzdvihne do výšky. Automat je podobně náročnější na prostor u stěny, má však zabudovanou matraci, takže je možné využívat ho i častěji.

Vozík

Funguje tak, že se konstrukce náhradního lůžka vysune zpod sedací části a následně se zdola nahoru vysune i samotná matrace. Je to velmi pohodlný způsob rozkládání, se kterým je možné se setkat především v kvalitních rohových sedačkách. Zvládne i častější používání, ale po delším čase mohou vzniknout rozdíly ve výšce mezi sedací částí a rozšířeným lůžkem.
Sedací souprava CASILDA BIG L

Roller

Konstrukce se na rozdíl od předchozích – jak napovídá název – postupně roluje z vnitřku sedací části, která má zabudovanou matraci. Ze zmíněných typů je na každodenní spaní nejvhodnější.

V případě, že si nevíte s výběrem vhodné sedačky rady, klidně zajděte do prodejny, kde si všechny způsoby rozkládání můžete vyzkoušet.

Publikováno: 09. 05. 2020
Autor článku: SCONTO Nábytek

MAGAZÍN

Zařizujete, nebo jen zkrášlujete bydlení? Inspirace není nikdy dost. V našem magazínu najdete spoustu zajímavých tipů a praktických rad, jak vylepšit a zútulnit jakoukoliv část vašeho domova.
všechny články
Co s pokojem, když se z dítěte stane teenager?

Co s pokojem, když se z dítěte stane teenager?

Zařídili jste krásný pokojíček pro vaši princezničku nebo malého rošťáka, ale dnes už vašeho potomka jaksi neoslovuje? Když se z dítěte stane teenager, objeví se ind…
Číst dál
Toppery – kdy se vám hodí?

Toppery – kdy se vám hodí?

Pokud jste si koupili novou matraci, určitě vám leželo na srdci nejen to, aby byla pohodlná, ale také trvanlivá. Možná netušíte, že komfort během spánku a životnost …
Číst dál
Cookies Tyto stránky používají cookies. Setrváním na stránkách s tímto souhlasíte. Více informací