Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Rozkládací pohovky a soupravy jsou velmi praktické

Rozkládací pohovka je ideální pro každodenní spaní i lenošení

25. 04. 2022, SCONTO Nábytek
Často přijímáte návštěvy, ale nemáte samostatný pokoj pro hosty? Vlastníte garsoniéru nebo jednopokojový byt a chcete v něm využít každý centimetr co nejefektivněji? Rozkládací pohovka s matrací vyřeší problémy s nedostatkem místa. Při nákupu se zaměřte na způsob rozkládání i to, jestli je sedačka vhodná jen na občasné nebo každodenní přespání. Co dalšího byste měli promyslet?

Jak si vybrat rozkládací sedačku

Než se pustíte do výběru té pravé rozkládací sedačky pro váš domov, určete si priority. Pokud má být sedací souprava určena pro pravidelné spaní, stanovte si toto kritérium jako první, resp. spolu s celkovými rozměry sedačky jako nejdůležitější. Pravdou je, že modelů pro každodenní spaní je na trhu méně než těch pro to příležitostné. Pokud je lůžko jen doplňkové pro občasné návštěvy, soustřeďte se především na ostatní podstatné parametry sedačky, včetně požadavku na úložné místo.

Nabídka rozkládacích pohovek a sedacích souprav je pestrá. Můžete si vybrat klasickou pohovku s několika místy k sezení, rohové sedačky ve tvaru L nebo U s úložným prostorem a také sedací sestavy, jejichž součástí je například taburet nebo křeslo.

Výběr sedačky by se měl odvíjet od prostorových možností, potřebného počtu míst k sezení, požadavků na úložný prostor, vlastních preferencí týkajících se designu nebo barvy a intenzity využívání lůžka. Není totiž jedno, jestli budete gauč využívat ke každodennímu spánku, nebo jen příležitostně. S výběrem vám pomůže i náš článek, který se věnuje tomu, jak vybrat sedačku.

Rozkládací gauč jako náhrada za postel?

Většinu sedaček lze využívat pouze k občasnému přespání. S takovým doporučením se prodávají a to určitě byste neměli ignorovat. Rozkládací pohovky pro příležitostné spaní mají jednodušší řešení, nenabízejí dostatečnou ergonomii a dostatek místa, jako rozkládací pohovky s celistvou matrací. Pokud na nich budete spát každou noc, riskujete nekvalitní spánek a vznik zdravotních potíží. Taková sedačka se v případě častého používání pochopitelně i rychle opotřebuje.

Rozkládací pohovka s plnohodnotným lůžkem na spánek

Chcete využívat rozkládací pohovku pro každodenní spaní? Vyberte typ, který je k tomu určen. Takový je obvykle vybavený speciálním rozkládacím mechanismem, který bez problémů zvládne intenzivní používání a s přibývajícím časem si zachová pevnost a stabilitu. Rozkládací sedačky s plnohodnotným lůžkem jsou vybaveny dostatečně širokou lehací plochou (se šířkou alespoň 80 cm pro jednu dospělou osobu) a kvalitní matrací. Informace o šířce ložné plochy je důležitá obzvláště v případě, že lůžko budou využívat dvě osoby.

Vyberte si způsob rozkládání sedačky

Bez ohledu na intenzitu využívání sedačky jako lůžka je při výběru potřeba zvážit také způsob rozkládání. Přirozeně čím častěji, tím více by vám mělo záležet na jednoduché, rychlé a praktické manipulaci. Existuje více systémů rozkládání, mezi nejpoužívanější patří následující:

Klik-klak pohovku rozložíte raz dva

Představuje jednoduchý systém rozkládání. Obvykle stačí zvednout sedací část, zatlačit ji o opěrku zad, která přejde do vodorovné polohy, a nakonec obě části zarovnat do lehací plochy. Druhou možností je zatlačení zádové opěrky směrem dozadu, přičemž v samotné opěrce se obvykle ukrývají nožičky. Pokud nemáte sedačku umístěnou v prostoru, za nevýhodu lze považovat nutnost odsunutí sedačky od zdi vždy, když ji chcete rozložit. Je tedy potřeba počítat i s určitou fyzickou námahou na posun celé sedačky dopředu a s dostatečným prostorem před ní.

Kluzák je obvyklý u sedaček pro příležitostné spaní

Rozkládací sedačka s „kluzákem“ se rozloží tak, že se nejprve sedací část klouzavým pohybem vysune dopředu a poté se sklopí zádová opěrka, čili spolu vytvoří vodorovnou plochu. Tento mechanismus se používá v klasických třímístných pohovkách a rozkládacích rohových sedacích soupravách, a to obvykle jen pro příležitostné spaní.

Vozík zaručuje pohodlný způsob rozkládání

Rozkládací gauč s postelí na principu vozíku spočívá ve vysunutí lůžka ze spodní části, následně se zdola nahoru vysune i samotná matrace. Jedná se o velmi pohodlný způsob rozkládání, se kterým se lze setkat především u kvalitních rohových sedaček. Zvládne i častější používání a sedačku není nutné posouvat pryč od zdi, což je velké plus hlavně u těžších modelů.

Gauč s rollerem je vhodný pro každodenní spaní

Pohovka pro každodenní spaní s matrací a rollerem má konstrukci, která se postupně roluje z vnitřku sedací části se zabudovanou matrací. Tomuto systému se říká také belgický typ rozložení. Rozkládací sedačky s tímto mechanismem bývají určeny i pro každodenní spaní.

Další varianty rozkládacích systémů

Kromě výše zmíněných existují samozřejmě i další. Zmínit můžeme například jednoduchou přeměnu sedačky na lůžko tím, že z ní sejmete polštáře sloužící jako opěrka zad, případně sklopíte i opěrku rukou. Ve studentských pokojích jsou oblíbené sedačky, jejichž sedací část tvoří sendvičově složená matrace, která se v případě potřeby lůžka rozvine na zem. K moderním a velmi pohodlným řešením patří zase elektrické vysouvání sedací části.

Tip na závěr:
Pokud se nechcete vzdát sedačky, ani postele, ale máte problém s omezeným místem, řešením může být i sklápěcí postel. Je vhodná  k občasnému používání pro návštěvy, ale i pro každodenní spánek. Přes den může být lůžko i s peřinou a polštářem ukryté ve skříni (nebo v peřiňáku) Díky tomu máte přes den dostatek místa na lenošení s knížkou i posezení s návštěvou, která vám přitom nebude vidět až  „do ložnice".
 

Čtěte také

Ukázat další články

Znáte nejnovější trendy v interiérovém osvětlení?

Svítidla v interiéru jsou nejen funkčním prvkem, ale svými tvary, velikostí a barvou se podílejí také na celkovém vzhledu místnosti a pomáhají vytvořit celkovou atmo…

Žlutá sedačka interiér prozáří. Proč se tato barva hodí do obývacího pokoje?

Žlutá barva většinou není první odstín, pro který se rozhodujeme při výběru sedačky. A je to škoda. Dokáže totiž obývací pokoj prosvětlit a rozzářit. Pokud právě uva…