Dne 28.11. do 12:00 bude z technických důvodů uzavřen výdej zboží na obchodním domě v Brně.
Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Rozkládací pohovky a soupravy jsou velmi praktické

Rozkládací pohovky a soupravy jsou velmi praktické

25. 04. 2022, SCONTO Nábytek
Často přijímáte návštěvy, ale nemáte pokoj pro hosty? Vlastníte garsoniéru nebo jednopokojový byt a potřebujete v něm užitečně využít každý centimetr? Právě rozkládací sedací soupravy a pohovky dokážou vyřešit problémy s nedostatkem místa. Z jakých máte na výběr?

Varianty provedení

Nabídka rozkládacích pohovek a sedacích souprav je pestrá. Můžete si vybrat klasickou pohovku s několika místy k sezení, rohové sedačky ve tvaru L nebo U a také sedací sestavy, jejichž součástí je například taburet nebo křeslo.

Výběr sedačky by se měl odvíjet od prostorových možností, žádoucího počtu míst k sezení, požadavků na úložný prostor, vlastních preferencí týkajících se designu nebo barvy a intenzity využívání lůžka. Není totiž jedno, jestli budete sedačku využívat ke každodennímu spánku, nebo jen příležitostně.

Každý den, nebo jen občas

Většinu sedaček lze využívat pouze k občasnému přespání. S takovým doporučením se prodávají a určitě byste to neměli ignorovat. Rozkládací pohovky pro příležitostné spaní mají jednodušší řešení, nenabízejí takovou ergonomii a dostatek místa jako skutečné postele s kvalitní matrací. Pokud je používáte denně, riskujete nekvalitní spánek a vznik zdravotních potíží. Taková sedačka se v případě častého používání pochopitelně i rychle opotřebuje.
Pokud tedy chcete využívat sedačku pro každodenní spánek, je třeba sáhnout po modelu, který je k tomu určen. Bývají vybaveny speciálním rozkládacím mechanismem, který bez problémů zvládne intenzivní používání a s přibývajícím časem si zachová pevnost a stabilitu. Rozkládací sedačky s plnohodnotným lůžkem jsou vybaveny dostatečně širokou lehací plochou (se šířkou alespoň 80 cm pro jednu dospělou osobu) a kvalitní matrací. Informace o šířce ložné plochy je důležitá obzvláště v případě, že lůžko budou využívat dvě osoby.

Typ rozkládání sedačky

Bez ohledu na intenzitu využívání sedačky jako lůžka je při výběru potřeba zvážit také způsob rozkládání. Přirozeně čím častěji, tím více by vám mělo záležet na jednoduché, rychlé a praktické manipulaci. Existuje více systémů rozkládání, přičemž mezi nejpoužívanější patří následující:

Klik-klak

Představuje jednoduchý systém rozkládání. Obvykle stačí zvednout sedací část, zatlačit ji o opěrku zad, která přejde do vodorovné polohy, a nakonec obě části zarovnat do lehací plochy, nebo stačí jen zatlačit zádovou opěrku směrem dozadu, přičemž v samotné opěrce se obvykle ukrývají nožičky. Pokud nemáte sedačku umístěnou v prostoru, za nevýhodu lze považovat nutnost odsunutí sedačky od zdi vždy, když ji chcete rozložit. Je tedy potřeba počítat i s určitou fyzickou námahou na posun celé sedačky dopředu a s dostatečným prostorem před ní.

Kluzák

Rozkládací sedačka s „kluzákem“ se rozloží tak, že se nejprve sedací část klouzavým pohybem vysune dopředu a poté se sklopí zádová opěrka, čili spolu vytvoří vodorovnou plochu. Tento mechanismus se používá v klasických třímístných pohovkách a rozkládacích rohových sedacích soupravách, a to obvykle jen pro příležitostné spaní.

Vozík

Rozkládací gauč fungující na principu vozíku spočívá ve vysunutí lůžka zpod sedací části a následně se zdola nahoru vysune i samotná matrace. Jedná se o velmi pohodlný způsob rozkládání, s kterým se lze setkat především u kvalitních rohových sedaček. Zvládne i častější používání a sedačku není nutné posouvat pryč od zdi, což je velké plus zejména u těžších modelů.

Roller

Rozkládací sedačka s rollerem má konstrukci, která se postupně roluje z vnitřku sedací části se zabudovanou matrací. Tomuto systému rozkládání se říká také belgický typ a rozkládací sedačky s tímto mechanismem bývají určeny i pro každodenní spaní.

Jiné systémy

Kromě výše zmíněných existují samozřejmě i další. Zmínit můžeme například jednoduchou přeměnu sedačky na lůžko tím, že z ní sejmete polštáře sloužící jako opěrka zad, případně sklopíte i opěrku rukou. Ve studentských pokojích jsou oblíbené sedačky, jejichž sedací část tvoří sendvičově složená matrace, která se v případě potřeby lůžka rozvine na zem. K moderním a velmi pohodlným řešením patří zase elektrické vysouvání sedací části.

Rozkládací pohovka: Která je nej?

Než se pustíte do výběru té pravé rozkládací sedačky pro vás, určete si priority. Pokud má být sedací souprava určena pro pravidelné spaní, stanovte si toto kritérium jako první, resp. spolu s celkovými rozměry sedačky jako nejdůležitější. Pravdou je, že modelů pro každodenní spaní je na trhu méně než těch pro příležitostné spaní. Pokud je lůžko jen doplňkové pro speciální případy (například pro občasné návštěvy), soustřeďte se především na ostatní podstatné parametry sedačky, včetně požadavku na úložné místo.
Tip na závěr:
Pokud se nechcete vzdát ani sedačky, ani postele, ale máte problém s omezeným místem, řešením může být i sklápěcí postel. Je vhodná pro občasné používání pro návštěvy, ale i pro každodenní spánek. Přes den může být lůžko i s peřinou a polštářem ukryté ve skříni (nebo v komodě), čímž máte přes den dostatek dispozičního prostoru na jiné aktivity, případně na posezení s návštěvou, aniž by vám viděla až „do ložnice“.

Čtěte také

Ukázat další články

Výbava každé kuchyně: Hrnce a pánve

Hrnce a pánve jsou základní nádobí do kuchyně, bez nichž si teplé jídlo v podstatě neuvaříme – nepočítáme-li tedy instantní polévky, které stačí zalít horkou vodou. …

Pro příjemný spánek: přikrývky, polštáře a matracové chrániče

Spánek je důležitý pro regeneraci těla a zdraví organismu. Na jeho kvalitu má vliv řada faktorů, včetně světla, tepla nebo samotného vybavení postele. Jak si vybrat …