Domů / MAGAZÍN / VYBÍRÁME / Ručníky a osušky: z jakých máte na výběr a jak o ně pečovat?

Ručníky a osušky: z jakých máte na výběr a jak o ně pečovat?

21. 07. 2022, SCONTO Nábytek
Po sprchování nebo koupeli každý touží po měkkém objetí osušky – tak, jak to vidíme v televizních reklamách. Mnohdy však na naše tělo zaútočí drsná realita, a to doslova. Využíváme je denně, utíráme do nich tělo, sušíme vlasy, obličej. Věděli jste, že existuje skoro 20 druhů ručníků? Představíme vám alespoň základní modely, které by neměly chybět v žádné domácnosti, a dáme i pár tipů, jak o ně pečovat.
První zmínky o ručnících pocházejí ze 17. století z Turecka, kde je nazývali peshtemal. Byly to bavlněné nebo lněné tkaniny, do kterých se zabalili lidé po lázních. Od té doby prošel ručník dlouhou cestu a dnes je na trhu dostupných mnoho typů, které mají různé rozměry i účel použití. Existují ale základní, které by měl mít doma každý. Řekněme si, které to jsou.

Ručník na ruce

Část těla, kterou si během dne myjeme nejčastěji, jsou ruce. Z hygienických důvodů projdou procesem mytí několikrát za den. Zatímco ve většině nákupních center si ruce utřete do papírových utěrek nebo z nich vlhkost vyfoukáte, doma k tomu slouží klasický ručník na ruce. A to nejen pro vás, ale také pro návštěvu, pro kterou byste měli nachystat vždy čistý ručník pro hosty. Rozměry bývají různé, obvykle v rozmezích 30 až 50 x 50 až 100 cm. Visí u umyvadla v koupelně nebo na toaletě. Jelikož se jedná o velmi používaný kousek, rychle se na něm sbírají bakterie, díky vlhkosti a častému používání může zapáchat nebo ho zašpiní děti, které si špatně umyjí ruce. Měli byste ho tedy doma mít v dostatečném množství, abyste ho mohli často měnit za čistý.
Dobré pro ruce, dobré pro ručníky
Jistě jste už slyšeli, že správné mytí rukou vyžaduje sundání prstenů, náramků i hodinek z rukou. Je to ale dobré i pro ručníky – právě tyto doplňky se nám při utírání někdy zachytí do ručníků a „vytáhnou z nich nitky“, což nakonec vede k jejich nehezkému vzhledu.

Ručník na obličej

Malý, ale šikovný! Ručník na obličej patří se svým rozměrem cca 30 x 30 centimetrů mezi nejmenší, které denně využíváme. Jelikož si ním sušíme tvář, měl by být vždy suchý, čistý a vyrobený z kvalitní látky, nejčastěji 100% bavlny.
Víte, jak správně usušit obličej?
Ručníkem netřeme agresivně po tváři, ale jemně ho přikládáme k pokožce, aby nasál vlhkost.

Osuška na tělo

Klasická osuška má rozměr 70 x 140 cm a slouží k otření těla po sprše nebo koupeli. Oblíbený je ovšem i větší model o rozměrech 100 x 150 cm. Kromě klasické osušky v domácnosti, jejíž členové rádi cestují, často nechybí ani plážová osuška, jejíž rozměr bývá přibližně 80 x 150 cm. Plážové osušky jsou tenčí a rychleji schnou. Můžete je využít k ležení na pláži nebo se do nich zabalit po příchodu z vody. Jsou lehčí než klasické osušky, a tak plážové tašce nepřidají zbytečná kila.
Věděli jste, že?
I ručníky mají svůj svátek! Dne 25. května slavíme Mezinárodní den ručníků.

Pohlazení pokožky – jaký materiál vybrat?

Tak jako u všech textilií, které se přímo dotýkají naší pokožky, je při výběru třeba dbát na kvalitu materiálu. S jakými materiály se u ručníků a osušek můžete nejčastěji setkat:
 
  • Bavlna – patří k nejpoužívanějším materiálům. Ručníky z bavlny jsou jemné, rychle se vysuší a dobře nasáknou vlhkost.
  • Směs bavlny a bambusu – pokud jste alergik nebo máte citlivou pokožku, ideální volbou pro vás budou ručníky s příměsí bambusu. Ten zabraňuje množení bakterií, kvasinek a plísní, které mají v mokrých ručnících ráj.
  • Směs bavlny a modalu – kombinace, která dodává ručníkům nejen příjemnou měkkost, ale také lesklý vzhled.
  • Mikrovlákno – umělý materiál, ale na dotek příjemný jako semiš. Ručník z mikrovlákna je rychleschnoucí, skladný a lehký. Ideální pro sportovní aktivity, výlety nebo na pláž.
 
Věděli jste, že?
Gramáž ručníku vám napoví o jeho schopnosti nasáknout vodu. Určuje se v gramech na m2. Běžné ručníky mají od 300 do 900 g/m2. Čím jsou těžší, tím lepší mají schopnost vodu nasáknout. Myslete ale na to, že těžké ručníky déle schnou. Pro představu: standardní osuška mívá kolem 500 g/m2.

Péčí k jemnosti

Materiál je polovina úspěchu, pokud se o něj ale nestaráte ukázkově, na měkké a příjemné ručníky můžete zapomenout. Jedno pravidlo vládne všem – perte je dle instrukcí na štítku. Nejčastěji se jedná o teplotu 30 až 60 °C.
Tip od nás:
Nové ručníky před použitím vyperte alespoň dvakrát, aby se odstranily veškeré nečistoty spojené s výrobou a skladováním.
A jak často je prát? Závisí to na typu ručníku a jeho používání. Obvykle se doporučuje:
 
  • Osušky na tělo vyprat jednou týdně, ideálně každé 4 dny.
  • Ručníky na obličej po jednom dni používání, zvláště pokud vás trápí akné.
  • Ručníky na ruce prát po dvou dnech používání.
Při praní nepoužívejte velké množství prášku, ten by se mohl usadit ve vláknech, což způsobuje vznik bakterií a blednutí barvy.
Pro jemnost ručníku
Místo aviváže, z které ručníky tvrdnou, přidejte do praní trošku octa. Zbaví ho bakterií, nepříjemného zatuchlého zápachu a ručníky po něm budou příjemně měkké.
 
Jak je (ne)sušit
 
Pokud máte malou koupelnu, nesušte v ní ručníky, ty k sušení potřebují dostatečný prostor. Po každém použití byste je měli nechat pořádně vysušit, aby se v nich nehromadily bakterie z vlhkosti. Nesušte je na radiátorech, je to jeden z důvodů, proč jsou nepříjemně drsné a tvrdé. Zavěste je volně na věšák nebo vysušte v sušičce, přičemž se také řiďte instrukcemi na štítku.

Praktický, ale i designový doplněk

Při výběru ručníků a osušek myslete na všechny zmíněné aspekty – účel použití, materiál, gramáž, ale neopomínejte ani design, ať vám v koupelně vše pěkně ladí. Ručníky a osušky se vyrábějí v mnoha barevných odstínech a s různými ozdobnými prvky, které odpovídají různým stylům bydlení. Mohou být vhodným dekoračním prvkem pro oživení koupelny i příjemným doplňkem pro její zútulnění. Kupovat je můžete také v praktických setech, které obvykle obsahují 2 nebo 3 ručníky různých rozměrů.

Čtěte také

Ukázat další články

Co všechno byste měli vědět, pokud vybíráte taštičkovou matraci?

Taštičková matrace je skvělou volbou pro většinu spáčů. Je dokonale prodyšná, proto se v ní netvoří plísně a vy si tak užíváte spánek v maximálně hygienickém lůžku. …

Moderní noční stolek: jaký je pro vás ten pravý?

Moderní noční stolek představuje pěkný a zejména praktický doplněk postele. Slouží totiž k odložení věcí, které máme před spánkem nebo krátce po probuzení rádi po ru…