Domů / MAGAZÍN / BYDLÍME / S vlhkostí v bytě vám pomůžou tyto rostliny

Plíseň v bytě? Rostliny pohlcující vlhkost si s ní poradí

16. 01. 2023, SCONTO Nábytek
Vysoká vlhkost vzduchu v bytě je problémem mnoha domácností. Příčiny mohou být různé. Mezi ty nejčastější patří nedostatečné pravidelné větrání, vaření, sušení prádla a sprchování. Zvýšené vlhkosti si nejdříve všimneme na orosených oknech. Na vlhkých stěnách se začne později tvořit plíseň, která je zdravotním rizikem pro všechny členy domácnosti. Jak se zbavit vlhkosti v bytě? Existuje několik možností. Jednou z nich je pořídit si vybrané druhy pokojových rostlin, které milují vlhkost a pomáhají ji regulovat. Poradíme vám, které to jsou.

Jak změřit vlhkost vzduchu v bytě

Optimální vlhkost vzduchu v bytě se pohybuje v zimním období v rozmezí 45 až 60 %, v letním čase mezi 40 až 55 %. Změřit vlhkost vzduchu v bytě není nic složitého. Stačí si pořídit vlhkoměr, případně může pomoci také interiérová meteostanice.
 
Obvykle se setkáváme zejména se stížnostmi na vysokou vlhkost, ani příliš suchý vzduch v bytě není dobrý. Způsobuje například dráždivý kašel, škrábání v krku, pálení očí, poškození nosní sliznice, onemocnění dýchacích cest, vysušování pokožky a jiné zdravotní problémy. Kromě toho se v suchém interiéru více víří prach, což není dobré pro astmatiky. Dejte si proto pozor, když budete bojovat proti vysoké vlhkosti, abyste se nadměrnou houževnatostí nedostali z jednoho problému do druhého. Ani příliš vlhký, ani příliš suchý vzduch totiž člověku neprospívá.

9 pokojových rostlin pohlcujících vlhkost

Přirozenou cestou, jak zlepšit a zkvalitnit ovzduší v bytě, je pořídit si pokojové rostliny, které vlhkost doslova milují. Větší rostliny si najdou své místo na podlaze, menší můžete umístit na stojany na květiny nebo do závěsných držáků a vytvořit z nich různá „zelená zákoutí“. Které květiny pohlcující vlhkost si můžete pořídit?

KAPRADINA

Kapradiny patří mezi nenáročné pokojové rostliny, které pohlcují vlhkost a nevyžadují moc světla. Ideálním místem pro kapradinu jsou právě vlhké rohy, koupelna, kuchyně nebo vnitřní parapety oken. Jednoduše ji postavíte na koupelnovou skříňku, kde navíc interiér příjemně osvěží, nebo závěsnou polici do kuchyně. Kromě vlhkosti pohlcují i různé škodlivé látky, jako je benzen nebo formaldehyd.

TILANDSIE

Mezi další rostliny proti vlhkosti patří tilandsie. Tato exotická kráska nepotěší jen vaše oči. Její listy absorbují vlhkost skoro jako houba. Podobně jako kapradina, i tilandsie si užije prostředí v koupelně. Potřebuje ale opravdu hodně světla, proto není vhodná do koupelen bez oken.

BŘEČŤAN

Břečťan je spíše exteriérovou rostlinou, která zdobí vnější stěny. Hodí se ale také do interiéru, může se spouštět například ze závěsného květináče. Listy břečťanu pohlcují vlhkost, je proto vhodné umístit květinu ke stěnám, kde vlhkost stoupá výš. Břečťan má rád teplo a díky svým úžasným vlastnostem chrání před vznikem plísní.

LOPATKOVEC

Lopatkovec je pokojová rostlina s nádhernými květy. Pochází původně z Kolumbie, i proto je zvyklý na teplo a vlhkost. Lopatkovec absorbuje vodní páru z ovzduší, díky tomu patří mezi kytky pohlcující vlhkost. Je skvělou rostlinou do koupelny nebo kuchyně. Má rád polostín, nevyhovuje mu přímé slunce a průvan. Kromě toho pohlcuje většinu znečišťujících látek včetně těch, které se uvolňují z nátěrových látek na dřevo.

CHAMÉDOREA

Chamédorea je exotická palma, která je v českých interiérech mimořádně populární. K přežití vlhkost vysloveně potřebuje. Chcete-li, aby se jí dařilo, umístěte ji do koupelny, kde si může užívat vodní výpary. Odmění se vám za to krásnými listy i bojem proti plísni.

DYPSIS

Další palma, která vlhkost vysloveně vyžaduje. Dypsis pochází z Madagaskaru, nepotřebuje moc světla, má moc ráda teplo a vlhkost. Údajně z ovzduší odbourává i formaldehyd.

FILODENDRON

Nemá rád přímé sluneční světlo a dobře snáší polostín, proto je vhodný i do tmavších rohů místností. Patří k nenáročným pokojovým rostlinám. Většina druhů, které se pěstují v domácnostech, je popínavá a moc nemusí teplotu pod 15 °C. Zvýšená vlhkost vzduchu je pro ně však životně důležitá. Kromě toho filodendron pohlcuje toxické látky, čímž pročišťuje a zkvalitňuje ovzduší.

ZELENEC

U nás se v domácnostech vyskytuje zejména zelenec chocholatý. Původ má v jižní Africe, je nenáročný na pěstování, má rád rozptýlené světlo, ale dobře zvládá i polostín. Je vhodný také do závěsných květináčů. Nejenže mu prospívá zvýšená vlhkost, ale zároveň čistí vzduch v místnosti od toxických látek a choroboplodných zárodků.

ORCHIDEJ

Tuto kvetoucí krásku není potřeba speciálně představovat. Je ozdobou mnoha interiérů a při dodržení základních pravidel pěstování je v podstatě nenáročnou rostlinou. Má ráda rozptýlené světlo, denní teplotu nad 20 °C a noční o několik stupňů nižší. Mimořádně jí vyhovuje vlhký vzduch, ideálně v rozmezí 50 až 80 %.

Další tipy na to, jak se zbavit vlhkosti v bytě

  • Pravidelně každý den větrejte. V zimě krátce, ale intenzivně, tedy oknem dokořán. V létě lze větrat po celý den. Vhodné je vytvořit v bytě na několik minut průvan.
  • Zdržujete-li se doma celý den, větrejte třikrát až čtyřikrát za den. Pokud v domácnosti přes den nejste, větrejte dvakrát – ráno a večer.
  • Větrání je nezbytné hlavně v prostorách, ve kterých vzniká vyšší vlhkost, tedy v kuchyni a koupelně, případně v místnosti, kde sušíte prádlo.
  • Tam, kde nelze zajistit dostatečné větrání, je dobré používat odvlhčovač vzduchu.
  • Pokud se sušení prádla v prostorách bytu nevyhnete (a nepoužíváte sušičku), mělo by být pračkou co nejvíce odstředěno. Určitě ho nesušte na radiátorech, tak se vlhkost vzduchu může nejen skokově zvýšit až o 30 %, ale navíc tím snižujete výkon radiátoru. Je prokázáno, že pokud ho zakryjete do poloviny vlhkou textílií, klesá jeho výkon až o 50 %.
  • Při vaření poctivě zapínejte digestoř, při sprchování zase ventilátor. Vyvarujte se zbytečně dlouhého sprchování.
  • Během topné sezóny dbejte na to, aby rozdíl mezi denními a nočními teplotami v bytě nebyl větší než 5 °C. Pamatujte, že čím méně budete topit, tím bude teplota v bytě nižší a vlhkost vyšší.
  • Nábytek neumisťujte těsně k obvodovým stěnám, ale s mírným odstupem, abyste zajistili proudění vzduchu.
Zalíbily se vám květiny v bytě? Interiér dokáží krásně zútulnit a jak jste si teď přečetli, jsou i praktickým pomocníkem s bojem proti vlhkosti. V kuchyni se vám budou hodit i čerstvé bylinky. V  našem článku o tom, jak pěstovat bylinky doma, zjistíte, co dělat, aby se jim dařilo.

Čtěte také

Ukázat další články

Světloplachý hmyz milující vlhké prostředí? To je rybenka domácí

Rybenka domácí nekouše a není pro člověka nebezpečná. Je ale signálem, že doma máte vlhko. A vlhko jde ruku v ruce s tvorbou plísní, což už pro vaše zdraví znamená o…

Jak usušit květiny a naaranžovat je do kytic?

Květiny jsou dekorací, která si najde své místo v každé domácnosti. Jejich krásu si můžete užívat celoročně, stačí se naučit, jak květiny správně sušit a aranžovat d…