Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Sezení do dětského pokoje

Sezení do dětského pokoje

07. 03. 2024, SCONTO Nábytek
Přestože dětem a teenagerům je obvykle jedno, kam se usadí – ať už na židli, posteli, nebo na zemi – kromě kancelářské židle u psacího stolu by ve svém pokoji měly mít i nějaké komfortnější sezení. Proč byste měli uvažovat nad doplňkovým sezením do dětského pokoje a jaké se tam hodí?

Zařízení dětského pokoje vytváří režim

Děti často posedávají a vylehují na posteli, ať už při učení, poslechu hudby, nebo při hraní videoher. Postel je však dobré využívat výlučně jako součást noční zóny. Jednak tím chráníte matraci od předčasného opotřebování, jednak je to vhodné z psychologického hlediska, protože jednotlivá zákoutí dětského pokoje plní svou funkci a vaší ratolesti tak vytvářejí potřebný režim. Doplňkové sezení je proto vítaný prvek v království každého dítěte.

Soukromý obývací pokoj díky pohovce

Samostatná pohovka, obvykle dvoumístná, je stylovým doplňkem dětského pokoje, zejména u teenagerů. Prostoru dává dospělejší charakter a vytváří jakýsi vlastní „obývák“, ideální pro rozhovory s kamarády nebo na sledování televize. Mnohé pohovky nabízejí také doplňkové úložné prostory, v kterých lze uskladnit například málo používané věci či sezónní oblečení. Rozkládací pohovka vašim dětem navíc poskytne další lůžko pro případnou návštěvu.

Dětská pohovka může mít hravější či odvážnější design, pestřejší barvy nebo grafické motivy, vše ale závisí na vkusu a věku vašeho potomka. Na prvním místě není strohá funkčnost, sedačka by měla být především komfortní a vytvářet bezpečné a útulné místo k odpočinku.
Na druhé straně funkční stránku dětské sedačky určitě nezanedbávejte a volte mimořádně odolné materiály se snadnou údržbou. Je totiž více než jisté, že se může snadno znečistit, například mají-li vaše děti domácího mazlíčka nebo rády mlsají.
Náš tip
Zvolíte-li neutrální model, může vašim potomkům posloužit až do dospělosti. Nenápadný typ pohovky snadno oživíte barevnými dekoračními polštáři, kožešinou či dekami. Váš teenager může její vzhled obměňovat podle nálady.
 

Řešení do menších dětských pokojů

Samozřejmě, hodně dětských pokojů nemá dostatek místa na to, aby se sem vešla postel a ještě pohovka pro denní relax. Některá noční lůžka proto fungují i jako pohovky a naopak. Pokud využíváte řešení „dva v jednom“, zorganizujte zbývající zařízení dětského pokoje tak, abyste vytvořili prostor alespoň pro menší typ doplňkového sezení, jako je křeslo, vak nebo taburetka. Klidně se může jednat o kousek, který snadno schováte a v případě potřeby ihned vyndáte. Extra sezení se vašim dětem bude hodit i tehdy, když je přijdou navštívit kamarádi.

Klasická nebo dětská křesla

Nabídka je široká – vybírat můžete dle prostorových možností robustnější i menší křesla. Pro nejmenší jsou dostupná dětská křesla, pro teenagery můžete volit standardní, ale i různé designové modely. Je důležité, aby křeslo v prostoru nepůsobilo jako překážka, v malém pokoji proto volte subtilnější kousky. Vzdušnost zajistíte modely s nožičkami namísto masivní čalouněné podstavy. Praktická mohou být i rozkládací křesla, z kterých se během pár vteřin snadno stane pokoj pro hosty.
Náš tip
Dětské křeslo a sedačku můžete – po vzoru hlavního obývacího pokoje v bytě – doplnit zajímavými
příručními stolky, například v podobě košů, kde lze odkládat deky nebo hračky. Je dobré vyhnout se stolkům s ostrými hranami a upřednostnit kulaté tvary.

Dětské sedací vaky

Vaky působí již na první pohled relaxačně a děti i teenageři se v nich většinou cítí velmi pohodlně. Jsou ideální na čtení knih, učení nebo chatování s přáteli. Jejich předností je i velká variabilita – jelikož jsou vyplněny granulátem polystyrenu, dají se jakýmikoli způsoby tvarovat. Hravě se promění v křeslo, lehátko nebo vymyšlený „dopravní prostředek“. Mají malou hmotnost, ale zároveň si zachovávají vysokou nosnost, díky čemuž mohou na některých modelech sedět i lidé do 120 kg, případně více dětí. Vak na sezení snadno přenesete do kteréhokoli pokoje, v kterém je aktuálně žádán.
Náš tip
Některé sedací pytle mají tvar pohovky, křesla nebo relaxačního lehátka. Ty nejmenší mohou oslovit zvířecí motivy.
 

Dětské taburety

Taburety jsou ideálním doplňkem pro příležitostné sezení v dětském pokoji. Obvykle mají čalouněnou sedací část, snadno se přesouvají a jsou nízké, takže ani opticky místnost příliš nezaplní. Mohou vytvořit také chytrý tandem s křeslem nebo pohovkou, přičemž budou fungovat jako podnožka pod nohy či drobná židle pro návštěvy. Vybrané modely poslouží nejen prakticky, ale také jako hravá dekorace dětského pokoje.

Náš tip 

Do malého dětského pokoje můžete zakoupit taburety s úložným prostorem, ve kterých najdou své místo hračky, knihy, časopisy nebo různé drobnosti. Alternativou mohou být truhly s čalouněným víkem.

Skládací matrace

Vzhledem k tomu, že si děti s oblibou hrají na podlaze, praktickým doplňkem k sedacímu nábytku může být i skládací matrace, která při sezení přináší pohodlí, ale také zajistí, že děti od podlahy neprochladnou. K sezení může dobře posloužit i ve složené formě. Výhodou je, že nemusí být stále vyložená, vytáhnete ji ze skříně nebo peřináku ve chvíli, kdy je potřeba.

 

Sedací polštáře

Nejjednodušším a nejrychlejším řešením sezení pro děti a mládež jsou sedací polštáře, které lze položit na podlahu. Nejmenším dětem poslouží i při dětských hrách. Mohou barevně ladit s kobercem nebo doplňovat dekorační polštářky na sedačce a posteli. V případě potřeby je vaše děti rychle schovají do skříně nebo vrátí na pohovku.

Dětské sezení pro nejmenší

Kromě výše zmíněných typů sezení lze v dětském pokoji ke hře využít i standardní sestavu dětských židlí a stolku. Jelikož děti rády imitují své rodiče, díky takovému nábytku mohou pěstovat svou představivost a napodobovat dospělé, servírovat panenkám kávu s dortíkem, zvát k sobě na návštěvu plyšová zvířátka nebo si při šálku čaje popovídat s kamarádkou ze školky. Blízko k posezení můžete umístit malý dětský regál, úložnou truhlu nebo box, díky kterým budou mít děti po ruce vše k oblíbené hře, kreslení apod.
Při výběru sezení do dětského pokoje myslete v první řadě na pohodlí vašich dětí. I tak se ale ptejte na jejich názor, hlavně u těch starších. Je to jejich království, proto je důležité, aby se v něm cítily dobře.

Čtěte také

Ukázat další články

Konferenční stolek: co zohlednit při výběru?

Jaký by to byl obývací pokoj bez konferenčního stolku? Vybrat si ten správný ale může být pořádná fuška. Stolek by měl stylově zapadat do interiéru, plnit svou funkc…

5 důležitých bodů pro výběr šatní skříně do dětského pokoje

Výběr skříně do pokojíčku vyžaduje pečlivý přístup. Nejdůležitější je bezpečnost a zdravotní nezávadnost. Následuje variabilita, díky které se skříň bude snadno použ…