Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Sezení do dětského pokoje

Sezení do dětského pokoje

26. 04. 2021, SCONTO Nábytek
Přestože dětem a teenagerům je obvykle jedno, kde se usadí, ať už na židli, posteli, nebo na zemi, kromě kancelářské židle u psacího stolu by ve svém pokoji měli mít i komfortnější sezení v podobě křesla, pohovky, vaku či taburetu. Proč byste měli uvažovat nad doplňkovým sezením do dětského pokoje?

Zařízení pokoje vytváří režim

Děti často posedávají a polehávají na posteli, ať už během učení, při poslechu hudby, nebo hraní videoher. Postel je ale dobré využívat výhradně jako součást noční zóny. Jednak tím chráníte matrace od předčasného opotřebení, jednak je to vhodné z psychologického hlediska, protože jednotlivá zákoutí dětského pokoje plní svou funkci a vaší ratolesti tak vytvářejí potřebný režim. Doplňkové sezení je proto vítaným prvkem v království každého dítěte.

Soukromý dětský obývák

Samostatná pohovka, obvykle dvoumístná, je stylovým doplňkem dětského pokoje, především u teenagerů. Jejich prostoru to propůjčuje „dospělejší“ charakter – vytváří jakýsi vlastní „obývák“ v rámci dětského pokoje, ideální na rozhovory nebo sledování televize. Mnohé pohovky nabízejí i doplňkové úložné prostory, v nichž lze uskladnit hračky, knihy nebo sezónní oblečení. Rozkládací pohovka vašim dětem navíc poskytne další lůžko pro bratrance, sestřenici, kamaráda nebo spolužáka.
Mini obývák je dokonce trendem i v pokojíčcích těch nejmenších. Protože děti rády imitují své rodiče, díky „nedětskému“ nábytku mohou pěstovat svou představivost a napodobovat dospělé, servírovat panenkám kávu se zákuskem, zvát k sobě na návštěvu plyšová zvířátka, nebo si u šálku čaje „poklebetit“ s kamarádkou ze školky. Vzhledem k tomu, že si děti s oblibou hrají na podlaze, praktickým doplňkem k sedacímu nábytku může být i skládací matrace, která přináší pohodlí během sezení, ale také zajistí, že děti od podlahy nenastydnou.
Náš tip
Dětskou sedačku můžete také – podle vzoru hlavního obývacího pokoje v bytě – doplnit zajímavými příručními stolky, například v podobě košů, kam lze odkládat deky nebo hračky. Je dobré se vyhnout stolkům s ostrými hranami a upřednostnit kulaté tvary.
Pohovka v dětském pokoji může mít hravější nebo odvážnější design, pestřejší barvy nebo grafické motivy, vše ale závisí na vkusu a věku vašeho potomka. Je důležité, abyste při výběru pohovky přenechali rozhodující slovo vašemu dítěti. V dětském pokoji totiž není na prvním místě strohá funkčnost, sedačka by měla působit především komfortně, moderně, mladistvě a vytvářet bezpečné a útulné místo k odpočinku.
Na druhé straně, funkční stránky sedačky v dětském pokoji určitě nezanedbávejte a volte mimořádně odolné materiály se snadnou údržbou. Je totiž více než jisté, že se může snadno znečistit, například tehdy, pokud mají vaše děti domácího mazlíčka nebo během hraní rády mlsají.
Náš tip
Pokud zvolíte neutrální model, může vašim potomkům sloužit až do dospělosti. Nenápadný typ pohovky navíc snadno oživíte barevnými polštáři, kožešinou nebo dekami, váš teenager tak může její vzhled obměňovat podle nálady.

Rychlá a praktická řešení

Samozřejmě, množství dětských pokojů nemá dostatek místa na to, aby se sem vešla postel a ještě i pohovka na denní relax. Některá noční lůžka proto fungují i jako pohovky, a naopak. Pokud využíváte řešení „dva v jednom“, zorganizujte zbylé zařízení dětského pokoje tak, abyste vytvořili prostor alespoň pro menší typ doplňkového sezení, jako křeslo, vak nebo taburetka. Klidně může jít o kousek, který snadno schováte a v případě potřeby ihned vyndáte. Extra sezení vašim dětem přijde vhod i tehdy, když je přijdou navštívit kamarádi.

Křesla podle prostorových možností

I mezi křesly najdete robustnější rozkládací modely, z nichž se v průběhu několika sekund snadno stane postel pro hosty. Nemusíte se bát ani modernějších ušáků, které mají vysokou opěrku, díky čemuž vaší ratolesti poskytnou potřebnou oporu páteře. Je důležité, aby křeslo v prostoru nepůsobilo jako překážka, v malém pokoji proto volte takové kousky, které působí subtilněji a stojí na nožičkách místo masivní čalouněné podstavy.
V dětském pokoji se může uplatnit dětské relaxační křeslo Willy, rozkládací pepitové křeslo Pepe, křesílko Vico so subtilní podnožkou, ale i útulný ušák s podnožkou Gunnar. Zdroj: Sconto
Náš tip
Pokud předem počítáte s tím, že se s křeslem bude často manipulovat, vybírejte si odlehčené modely, které dokážou přesouvat i děti.

Sedací vaky

Vaky působí na první pohled relaxačně, takže se v nich děti většinou cítí velmi pohodlně. Jsou ideální na čtení knihy, učení nebo „pokec“ s přáteli. Jejich předností je také velká variabilita – jelikož jsou vyplněny granulátem polystyrenu, dají se různě tvarovat. Hravě se přemění na křeslo, lehátko nebo vymyšlený „dopravní prostředek“. Mají malou hmotnost, ale zároveň si zachovávají vysokou nosnost, díky čemuž mohou na některých modelech sedět i lidé do 120 kg, případně více dětí. Sedací vaky snadno přenesete do kteréhokoliv pokoje, ve kterém jsou aktuální žádané.
Dětem může v jejich pokoji dělat společnost klasický sedací pytel Buzz, sedací pytel Dog se zvířecím motivem nebo sedák Drops. Zdroj: Sconto
Náš tip
Některé sedací vaky mají tvar pohovky nebo relaxačního lehátka. Ty nejmenší mohou pro změnu oslovit zvířecí motivy.

Skladné taburety

Taburety a židle bez opěrky jsou ideálním doplňkem pro příležitostné sezení v dětském pokoji. Mají obvykle čalouněnou sedací část, snadno se přesouvají a jsou nízké, takže ani opticky místnost příliš nezaplní. Mohou vytvořit chytrý „tandem“ spolu s křeslem nebo pohovkou, přičemž budou fungovat jako podnožka pod nohy či drobná „židle“ pro návštěvy. Vybrané modely poslouží nejen prakticky, ale i jako hravá dekorace dětského pokoje.
Taburet LA2008, LA2003LA2009. Zdroj: Sconto
Náš tip
V malé dětském pokoji můžete vašim ratolestem zakoupit taburety s úložným prostorem, v kterých najdou své místo knihy, časopisy nebo různé drobnosti.

Polštáře jako skladná náhrada

Nejjednodušším a nejrychlejším řešením sezení pro děti a mládež jsou polštáře, které lze položit na podlahu. Nejmenším poslouží i při dětských hrách. Mohou barevně ladit s kobercem nebo doplňovat dekorační polštářky na sedačce a posteli. V případě potřeby je vaše děti rychle schovají pod postel nebo vrátí zpět na pohovku.
Při výběru sezení do dětského pokoje myslete především na pohodlí vašich dětí. Ptejte se ale také na jejich názor. Je to jejich království, proto je důležité, aby se v něm cítily dobře.

Čtěte také

Ukázat další články

Mám boty. Hodně bot... Kam s nimi?

Botníky jsou nedílnou součástí předsíní. Bez nich by ve vstupních prostorách vznikl doslova chaos, protože obuv už není jen o nutnosti a pohodlnosti, ale je také sou…

Inspirujte se: 7 designů kuchyně

Kuchyně je doslova mikrosvět, který by měl být uspořádán podle vašich představ a jehož návrh i zařizování vyžadují svůj čas. Interiérový styl, který v kuchyni prefer…