Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Bílé obývací stěny jsou pořád trendy

Bílé obývací stěny jsou pořád trendy

08. 02. 2023, SCONTO Nábytek
Hledáte stylový nábytek do svého obýváku? Možná vás osloví právě bílé obývací stěny. Bílá je totiž nesmírně univerzální a nadčasová barva. Pokud se obáváte, že výsledek bude nudný, rádi vás vyvedeme z omylu.
Obývací stěna sice nepatří k dominantním prvkům interiéru, nejednou však vyplňuje právě tu část obývacího pokoje, na kterou se – i díky televizi – upírají všechny oči. Proto je jejímu výběru třeba věnovat náležitou pozornost. Pokud si chcete pořídit nábytek, který sotva někdy vyjde z módy, bílá obývací stěna může být tím správným řešením. Navíc je snadno kombinovatelná s ostatním zařízením v místnosti a hodí se do malých i velkých, tmavých či světlých prostor.

Výhody bílého nábytku 

  • Bílá je tvárná a všestranná; dokáže působit zdrženlivě, ale také velkolepě. Zdůrazní čistotu barev i tvarů.
  • Prostory opticky „nafoukne“, místnosti s převahou bílé barvy budou působit větší, než ve skutečnosti jsou.
  • Myslíte si, že bílý nábytek se víc špiní? Dnešní povrchové úpravy skříněk vyžadují jen jednoduchou údržbu. Ve srovnání s tmavými povrchy navíc na bílých není vidět tolik prachu.
  • Nechá vyniknout ostatní mobiliář. Pozornost se tak může zaměřit například na výraznou sedačku nebo zajímavé doplňky.

Bílá obývací stěna může splývat i vynikat

Záleží vám na tom, abyste upozornili na své sběratelské poklady, knihy nebo pečlivě vybírané dekorace? Pokud bílou obývací stěnu umístíte ke zdi ve stejné barvě, vynikne vše, co jste uložili do polic a otevřených částí sestavy. Obývací stěna s převahou souvislých hladkých ploch bude působit nenápadně, představuje tedy skvělé řešení pro malé prostory, kde nepotřebujete zdůrazňovat každý kus nábytku. Nemusíte se ale obávat ani tmavého pozadí nebo barevné tapety – bílá obývací stěna z nich krásně vystoupí do popředí.

Lesklá a matná bílá obývací stěna

Přestože u nás stále přetrvává trend vysoce leštěných povrchů, v zahraničí již lze vidět větší příklon k matným plochám. Samozřejmě, obě úpravy mají své přednosti i nedostatky. Výhodou bílých skříněk ve vysokém lesku je jejich schopnost odrážet světlo. Interiér díky nim působí ještě prostorněji a získá jemný glamour nádech. Dokážou tak sekundovat i tmavým stěnám. Ženy v domácnosti zase ocení, že se lesklé povrchy čistí snáze než matné. Stačí je přeleštit jemným čistícím prostředkem a utěrkou z mikrovlákna. Na druhé straně, na špínu nebo otisky prstů jsou mnohem citlivější než matné úpravy.
Matná bílá je na současném poli designu velkým favoritem interiérových tvůrců. Nábytek v takové úpravě působí hebce až sametově. Barva je ve srovnání s lesklými povrchy více konzistentní a neodrážejí se v ní odstíny jiného nábytku nebo doplňků v místnosti, což může být v určitých případech nežádoucí. Pokud však potřebujete opticky zvětšit interiér, s takovým „finišem“ raději nepočítejte. Jistou nevýhodou může být o něco horší čištění, přestože se už i matný nábytek často pyšní nenáročnou údržbou.
Tip pro vás
Pomyslnou třešničkou na dortu je LED osvětlení, které krášlí skleněné vitríny některých bílých obývacích sestav. Nejenže ním zaostříte na vybrané dekorace, ale také v obýváku večer vytvoříte příjemnou atmosféru.

Kombinace bílé s barevným dekorem

V současnosti jsou na trhu obývací stěny, které nabízejí spojení bílé úpravy s dalším dekorem. Kombinace s přírodním materiálem (například dřevodekor) nebo šedým povrchem perfektně zapadne třeba do obývacího pokoje ve skandinávském stylu. Pokud se vám naopak zalíbily industriální interiéry, můžete zvolit bílou obývací sestavu s imitací betonu. Stěna získá surovější vzhled, díky kterému si doma vykouzlíte atmosféru trendového loftu. Ještě dramatičtěji vyzní bílá obývací stěna s kontrastními černými detaily.
Tip pro vás
Těžko se najde někdo, kdo by zejména během chladných podzimních nebo zimních dnů neměl rád posezení u ohně. Myslí na to už i designéři – pokud nemáte technické nebo prostorové možnosti, můžete si pořídit bílou obývací sestavu se zabudovaným krbem na biolíh. Ten příjemně zahřeje a zároveň v obýváku vytvoří pohodovou, útulnou atmosféru.

Sestava z nábytkového programu

Pokud nemůžete najít obývací stěnu, která by rozměry a vybavením vyhovovala vašim prostorovým možnostem nebo preferencím, vybírejte si z nábytkových programů do obývacího pokoje. Ty většinou disponují nejen větší variabilitou skříněk a polic, ale jsou doplněny také o další ladící kousky, jako jsou komody, jídelní stůl nebo konferenční stolek. Bílé nábytkové programy jsou k dispozici stejně jako obývací stěny v matném i lesklém provedení a s různými dekory.

Čtěte také

Ukázat další články

Znáte nejnovější trendy v interiérovém osvětlení?

Svítidla v interiéru jsou nejen funkčním prvkem, ale svými tvary, velikostí a barvou se podílejí také na celkovém vzhledu místnosti a pomáhají vytvořit celkovou atmo…

Žlutá sedačka interiér prozáří. Proč se tato barva hodí do obývacího pokoje?

Žlutá barva většinou není první odstín, pro který se rozhodujeme při výběru sedačky. A je to škoda. Dokáže totiž obývací pokoj prosvětlit a rozzářit. Pokud právě uva…