Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Šedá v interiéru: Barva, která neomrzí

Šedá v interiéru: Barva, která neomrzí

12. 05. 2020, SCONTO Nábytek
Neutrální, elegantní i přizpůsobivá – to jsou hlavní důvody, proč je šedá v posledních letech tak oblíbenou barvou v interiéru. Od kdy její popularita stoupá a v kterých barevných kombinacích nejvíc vynikne?
I barevné trendy v interiérovém designu se neustále mění. Není tomu tak dávno, co se celý Instagram „zbláznil“ do růžové barvy a později do měděné, a to hlavně na doplňcích. V jejich pozadí však celou dobu tiše stála šedá jako jedna z nejuniverzálnějších barev ve spektru. Díky její nadčasovosti ji můžeme mít prakticky v celém interiéru, od výmalby stěn přes nábytek až po doplňky. Je přirozenou barvou některých materiálů, jako jsou například beton nebo kámen. Díky její přizpůsobivosti ji můžete kombinovat s množstvím jiných odstínů, čímž v místnosti dosáhnete pokaždé trochu jiného dojmu.
Šatní skříň FIENA
Komoda BALIN

OBLÍBENÁ NEUTRÁLNÍ BARVA

Šedá je momentálně trendovou neutrální barvou. Ještě v 90. letech však její místo zabírala tlumená šalvějově zelená, označovaná jako sage green, později to byla hnědá barva. Přibližně před deseti lety ji o trůn připravila šedá barva. A přetrvala na něm dodnes. Stoupající popularita šedé barvy je spojena hlavně s dalším obrovským trendem v interiéru: skandinávským stylem a snahou o hygge. Je těžké neobdivovat fotografie ze severských interiérů s tlumenou paletou šedé, bílé nebo s jemnými pastelovými odstíny, pronikajícími od obývacích pokojů až po koupelny. Šedá barva na nich reprezentuje čistotu a díky své neutralitě se dokáže přizpůsobit okolí, takže je dobrým základem interiéru. A to nejen pro tento severský styl bydlení. Jako neutrální barva se totiž hodí k výrazným i jemným odstínům.
Pohovka NAPPA
Pohovka LAZY
Věděli jste, že?
Šedá byla původně barvou reprezentující neupravenou a nebarvenou vlnu, a proto ji za barvu ve společnosti nepovažovali.

BARVA MNOHÝCH TVÁŘÍ

V umění se v období renesance šedá používala jako dokonalá barva pozadí u portrétů, protože zvýrazňovala nejen odstíny pleti a tvář celkově, ale i zlato a oblečení portrétovaných osob. Ani samotná šedá však není barvou jednoho vzezření, i když je téměř bezbarevná. Z technického hlediska se nachází někde na půli cesty mezi bílou a černou, díky čemuž se dá dokonale spojit s téměř každou jinou barvou.

Klíčem je volit barvy ze stejné „harmonické rodiny“, protože šedá může být teplá i chladná, klidná, ale i energická. Vše závisí na jejím odstínu. Zde musíme zmínit oblíbené a moderní odstíny – dramatickou tmavě šedou až antracitovou barvu uhlí, šedohnědou taupe nebo odstín greige, který vznikl, jak již název vypovídá, smícháním šedé a béžové. Další možností je zapomenout na zelenou, červenou nebo žlutou, a používat šedou barvu jen s neutrálním odstínem šedobílé a béžové.

Sedací souprava CAMPO XL
Nábytkový program Futura

DOKONALÝ PARTNER PRO ŠEDOU

Šedá v interiéru obzvlášť dobře funguje při vrstvení textur, hlavně v chladnějších měsících. K nábytku a drobným doplňkům v šedé barvě vyzkoušejte přidat kožešiny, polštáře, robustní úplety jako deky nebo textilní tapiserie na stěnu. Dosáhnete tak luxusního i hřejivého pocitu. Pokud bychom měli šedé barvě vybrat dokonalého partnera, bylo by ním dřevo. Rozumí si s teplými odstíny, jako jsou ořech a mahagon, ale i s bledšími odrůdami, jako jsou dub, buk nebo bříza.

A co na šedou barvu v interiéru říkají odborníci? Podle Karen Haller, která poskytuje konzultace ohledně interiéru a barev, bychom se jí měli vyhýbat v dětském pokoji a v místnostech, které vyžadují kreativitu. Šedá totiž působí až natolik uklidňujícím dojmem, že se člověk po čase začne cítit unaveně až ospale.

Jídelní židle BENITO
Šedá v interiéru: Barva, která neomrzí

TIPY NA POUŽITÍ ŠEDÉ V INTERIÉRU:

  • Rozhodně ji neaplikujte na všechny stěny v místnosti, aby pokoj nepůsobil depresivním dojmem.
  • Díky širokému spektru odstínů funguje šedá barva dobře i sama. Kombinujte různé odstíny šedé na stěny, podlahu nebo nábytek. Tmavé a světlé tóny šedé dodají místnosti kontrast a hloubku.
  • Šedá jako pozadí umožňuje zazářit barvám a prvkům v interiéru. Je dokonalým kontrastem pro oranžovou, červenou, hořčicově žlutou nebo smaragdově zelenou. 
  • Hodí se i k pastelovým barvám, hlavně k růžové. Takováto kombinace bude působit něžně, žensky.
  • V kombinaci se zemitými barvami vnese šedá do interiéru závan přírody. Doplňte ji dřevem, které je k ní dokonalým partnerem.
  • Světlé odstíny šedé mohou na stěnách nahradit bílou barvu. Tmavší odstíny zase černou.
  • Designeři tvrdí, že na pozadí šedé vypadá vše kouzelně. Pokud máte doma kousek, o kterém víte, že by dobře fungoval jako „statement piece“, tedy jako výborný solitér, dopřejte mu šedé pozadí, ať už v podobě tapety, nebo malby.
Předsíňová sestava Kolibri
Postel s roštem IDEA

 

Čtěte také

Ukázat další články

Jaká je ta „nej“ a jaké vybavení do dětské postýlky je vhodné?

Sníte o tom, že postýlka vašeho miminka bude měkká, se spoustou hraček a baldachýnem nad ní? Je to sice pěkná představa, ale v tomto případě platí, že méně je více. …

Konferenční stolek: co zohlednit při výběru?

Jaký by to byl obývací pokoj bez konferenčního stolku? Vybrat si ten správný ale může být pořádná fuška. Stolek by měl stylově zapadat do interiéru, plnit svou funkc…