Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Šedá v interiéru: Barva, která neomrzí

Šedá v interiéru: Barva, která neomrzí

12. 05. 2020, SCONTO Nábytek
Neutrální, elegantní i přizpůsobivá – to jsou hlavní důvody, proč je šedá v posledních letech tak oblíbenou barvou v interiéru. Od kdy její popularita stoupá a v kterých barevných kombinacích nejvíc vynikne?
I barevné trendy v interiérovém designu se neustále mění. Není tomu tak dávno, co se celý Instagram „zbláznil“ do růžové barvy a později do měděné, a to hlavně na doplňcích. V jejich pozadí však celou dobu tiše stála šedá jako jedna z nejuniverzálnějších barev ve spektru. Díky její nadčasovosti ji můžeme mít prakticky v celém interiéru, od výmalby stěn přes nábytek až po doplňky. Je přirozenou barvou některých materiálů, jako jsou například beton nebo kámen. Díky její přizpůsobivosti ji můžete kombinovat s množstvím jiných odstínů, čímž v místnosti dosáhnete pokaždé trochu jiného dojmu.
Šatní skříň FIENA
Komoda BALIN

OBLÍBENÁ NEUTRÁLNÍ BARVA

Šedá je momentálně trendovou neutrální barvou. Ještě v 90. letech však její místo zabírala tlumená šalvějově zelená, označovaná jako sage green, později to byla hnědá barva. Přibližně před deseti lety ji o trůn připravila šedá barva. A přetrvala na něm dodnes. Stoupající popularita šedé barvy je spojena hlavně s dalším obrovským trendem v interiéru: skandinávským stylem a snahou o hygge. Je těžké neobdivovat fotografie ze severských interiérů s tlumenou paletou šedé, bílé nebo s jemnými pastelovými odstíny, pronikajícími od obývacích pokojů až po koupelny. Šedá barva na nich reprezentuje čistotu a díky své neutralitě se dokáže přizpůsobit okolí, takže je dobrým základem interiéru. A to nejen pro tento severský styl bydlení. Jako neutrální barva se totiž hodí k výrazným i jemným odstínům.
Pohovka NAPPA
Pohovka LAZY
Věděli jste, že?
Šedá byla původně barvou reprezentující neupravenou a nebarvenou vlnu, a proto ji za barvu ve společnosti nepovažovali.

BARVA MNOHÝCH TVÁŘÍ

V umění se v období renesance šedá používala jako dokonalá barva pozadí u portrétů, protože zvýrazňovala nejen odstíny pleti a tvář celkově, ale i zlato a oblečení portrétovaných osob. Ani samotná šedá však není barvou jednoho vzezření, i když je téměř bezbarevná. Z technického hlediska se nachází někde na půli cesty mezi bílou a černou, díky čemuž se dá dokonale spojit s téměř každou jinou barvou.

Klíčem je volit barvy ze stejné „harmonické rodiny“, protože šedá může být teplá i chladná, klidná, ale i energická. Vše závisí na jejím odstínu. Zde musíme zmínit oblíbené a moderní odstíny – dramatickou tmavě šedou až antracitovou barvu uhlí, šedohnědou taupe nebo odstín greige, který vznikl, jak již název vypovídá, smícháním šedé a béžové. Další možností je zapomenout na zelenou, červenou nebo žlutou, a používat šedou barvu jen s neutrálním odstínem šedobílé a béžové.

Sedací souprava CAMPO XL
Nábytkový program Futura

DOKONALÝ PARTNER PRO ŠEDOU

Šedá v interiéru obzvlášť dobře funguje při vrstvení textur, hlavně v chladnějších měsících. K nábytku a drobným doplňkům v šedé barvě vyzkoušejte přidat kožešiny, polštáře, robustní úplety jako deky nebo textilní tapiserie na stěnu. Dosáhnete tak luxusního i hřejivého pocitu. Pokud bychom měli šedé barvě vybrat dokonalého partnera, bylo by ním dřevo. Rozumí si s teplými odstíny, jako jsou ořech a mahagon, ale i s bledšími odrůdami, jako jsou dub, buk nebo bříza.

A co na šedou barvu v interiéru říkají odborníci? Podle Karen Haller, která poskytuje konzultace ohledně interiéru a barev, bychom se jí měli vyhýbat v dětském pokoji a v místnostech, které vyžadují kreativitu. Šedá totiž působí až natolik uklidňujícím dojmem, že se člověk po čase začne cítit unaveně až ospale.

Jídelní židle BENITO
Šedá v interiéru: Barva, která neomrzí

TIPY NA POUŽITÍ ŠEDÉ V INTERIÉRU:

  • Rozhodně ji neaplikujte na všechny stěny v místnosti, aby pokoj nepůsobil depresivním dojmem.
  • Díky širokému spektru odstínů funguje šedá barva dobře i sama. Kombinujte různé odstíny šedé na stěny, podlahu nebo nábytek. Tmavé a světlé tóny šedé dodají místnosti kontrast a hloubku.
  • Šedá jako pozadí umožňuje zazářit barvám a prvkům v interiéru. Je dokonalým kontrastem pro oranžovou, červenou, hořčicově žlutou nebo smaragdově zelenou. 
  • Hodí se i k pastelovým barvám, hlavně k růžové. Takováto kombinace bude působit něžně, žensky.
  • V kombinaci se zemitými barvami vnese šedá do interiéru závan přírody. Doplňte ji dřevem, které je k ní dokonalým partnerem.
  • Světlé odstíny šedé mohou na stěnách nahradit bílou barvu. Tmavší odstíny zase černou.
  • Designeři tvrdí, že na pozadí šedé vypadá vše kouzelně. Pokud máte doma kousek, o kterém víte, že by dobře fungoval jako „statement piece“, tedy jako výborný solitér, dopřejte mu šedé pozadí, ať už v podobě tapety, nebo malby.
Předsíňová sestava Kolibri
Postel s roštem IDEA

 

Čtěte také

Ukázat další články

Kupujeme pro miminka: dětská postýlka a přebalovací pult

Čekáte přírůstek do rodiny a chcete své ratolesti připravit útulný a zároveň funkční dětský pokojíček? K jedněm z nejdůležitějších věcí, které jsou součástí výbavy d…

Tipy na zařízení obýváku, pokud rádi měníte atmosféru v místnosti

I vy patříte k lidem, kteří milují změny? Ani vás na dlouho neuspokojí aktuální vzhled obývacího pokoje a po krátké době už přemýšlíte, co upravit? Působivý redesign…