Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Sedací vaky – hravý nábytek pro lenochy i neposedy

Sedací vaky – hravý nábytek pro lenochy i neposedy

22. 05. 2021, SCONTO Nábytek
Sedací vaky jsou opět v kurzu. A nejsou jen hravým prvkem do dětského pokoje, dnes je najdete klidně i v designových obývacích pokojích nebo kancelářích. Do interiéru vnášejí pocit měkkosti a absolutního pohodlí a zároveň jsou i stylovým „nábytkovým“ prvkem. Co byste o nich měli vědět?

Výhody sedacích vaků

V oblibě je mají dospělí i děti a své místo najdou nejen v obytných prostorách, ale také na různých kulturních, sportovních, menších i velkých akcích. Současné sedací pytle a vaky splňují mnohem přísnější bezpečnostní kritéria, takže plně vyhovují i ​​potřebám nejmenších, kteří po nich rádi lezou a skáčou. Mají však i další přednosti:
  • Dají se různým způsobem tvarovat a dokonale se přizpůsobí křivkám vašeho těla – díky tisícům kuliček polystyrenového granulátu se v nich můžete pohodlně usadit v jakékoliv poloze.
  • Jsou vhodnou alternativou k běžnému sezení, protože tělo si v nich může odpočinout v jiných pozicích. Můžete na nich polehávat, dřímat, ale také pracovat s notebookem. I proto se sedací vak stal běžnou součástí relaxačních zón kancelářských prostor.
  • I přes své poměrně robustní tělo jsou lehké – znamená to, že je můžete hravě přesunout na místo, kde chcete odpočívat.
  • Navzdory nízké hmotnosti mají vysokou nosnost, často až do 120 kg.
  • Jsou dostupné v nesčetných variacích, velikostech, tvarech, stylech, povrchových úpravách i barvách, takže určitě nebudete mít problém vybrat si sedací vak dle svého gusta.
Sedací vak Golden Dream je v nabídce v rozličných barevných vyhotoveních. Zdroj: Sconto
Náš tip
Sedací vak může potěšit i kojící maminky, protože se v něm spolu s miminkem budou cítit velmi pohodlně. Pokud máte problémy se vstáváním, zvolte raději stabilnější modely ve formě křesla.

Jak je vybírat?

Sedací vak je sice spíše alternativním typem nábytku, je ale třeba vybírat ho stejně obezřetně jako běžný mobiliář. V takovém případě vám tento originální kousek vydrží poměrně dlouho. Při jeho koupi si všímejte zejména povrchové úpravy, výplně a možnosti tvarování:


Podle materiálu

Samotný materiál musí být pevný, trvanlivý a příjemný. Na jeho výrobu se obvykle používá vysoce odolná polyesterová tkanina, případně mikrovlákno. Povrch často nemusí být hladký, ale podobný semiši, takže je hebčí na dotek. Trvanlivosti napomáhá i pevné prošívání, které zabraňuje náhodnému roztržení tkaniny, a vysoká otěruvzdornost. Bonusem je i snadná údržba – obvykle postačuje vlhký hadřík nebo odstranění prachu vysavačem s vhodným nástavcem.


Podle výplně

Z hlediska výplně upřednostňujte polystyrenový granulát, který se „nevysedí“ tak rychle jako jiné materiály, například různé pěny či výplně přírodního původu. Pokud jde o velikost granulátu, čím je větší, tím větší pohodlí poskytuje – na druhé straně se ale zatížením i rychleji opotřebuje. Proto je dobré, když se výplň ve vaku může vyměňovat.


Podle možností tvarování

Tvar sedacího vaku a jeho flexibilita rovněž hrají podstatnou roli při výběru. Některé vaky fungují jako velké polštáře, které můžete zformovat do libovolného sedacího prvku, jiné mají podobu měkkého lehátka, křesla, dvoumístné sedačky či taburetu. Dětské sedací vaky se dokonce podobají na zvířátka, ovoce či jiné objekty, které zaujmou pozornost nejmenších.
Sedací pytel Buzz je možné tvarovat všelijakým způsobem, pokaždé se na něm pohodlně uvelebíte. Zdroj: Sconto

Podle intenzity a místa používání

Je dobré, když předem přesně víte, v jaké míře a kde budete sedací pytel používat. Pokud počítáte s dennodenním vysedáváním na měkkém „obláčku“, pak hledejte opravdu kvalitní produkty. V případě, že sedací vak bude jen doplňkem běžného sedacího nábytku v interiéru, se můžete plně soustředit především na design a barevné provedení. Budou ho používat primárně vaše ratolesti? Pak se ptejte na jeho pevnost, odolnost a bezpečnost.

Jak to všechno začalo?

Pokud máte dojem, že sedací vaky jsou výmyslem současné doby, velmi se mýlíte. První novodobý „sedací vak“, nebo spíše jeho předchůdce, byl vytvořen již v 60. letech minulého století. Stojí za ním designér Roger Dean, který v té době studoval na Královské akademii umění v Londýně. Své křeslo dokončil v roce 1967 a nazval ho Sea Urchin, což v překladu znamená „mořský ježek“. Jeho měkkou výplň ještě netvořily kuličky, ale kousky pěnového materiálu. V současnosti je křeslo součástí stálé expozice ve Victoria and Albert Muzeu v Londýně, jeho prototyp si ale můžete prohlédnout i v MAK – Muzeu užitého umění ve Vídni.
Design sedacího pytle se od prototypu změnil k nepoznání. Dnes mívá například i podobu různých zvířat či jiných objektů.

Prvý vak plněný polystyrenem

Mořskému ježkovi brzy začal „dýchat na krk“ sedací vak Sacco z roku 1969, za kterým stálo trio italských architektů – Cesare Paolini, Piero Gatti a Franco Teodoro. Obal byl vyroben z kůže, obsah vaku tvořily polystyrenové „fazolky“. A vznikl úplnou náhodou. Architekti si totiž všimli, že v nábytkářské firmě, pro kterou navrhovali produkty, pracovníci během přestávek posedávali na pytlích polystyrenu s kávou nebo cigaretou v ruce.
Dnes (nejen) pracovní prostory mohou doplňovat sedací vaky imitující klasický sedací nábytek či lehátka.
Věděli jste, že...?
Předchůdce sedacích vaků objevili už ve starověkém Egyptě, kolem roku 2000 před naším letopočtem. Šlo o malé kožené kapsy plněné sušenými fazolemi nebo drobnými kamínky. Podobné artefakty se našly také u původních obyvatel Ameriky. Některé kmeny sušenými fazolemi plnily prasečí měchýře. Sloužily ale spíše na různé hry než relax.
Sedací vak Sacco vděčí za svou existenci i tomu, že designéři v Itálii hledali v 60. letech uplatnění pro nové technologie a materiály, včetně polystyrenu a plastů, které měly zlepšit dostupnost moderního nábytku pro široké vrstvy obyvatelstva. Samozřejmě, našlo se i mnoho konzervativních odpůrců, kteří tento „nevkusný kousek“ označovali za „nekřeslo“. Sedací vak ale přesto slavil obrovský úspěch, přičemž oslovil zejména komunitu hippies v USA a Evropě. Obchodní dům Macy's zaznamenal až 10 tisíc objednávek hned po jeho uvedení na trh. V 70. letech už byly sedací vaky považovány za ikonu.

Tak co, stane se ikonický sedací vak i součástí vašeho interiéru?

Čtěte také

Ukázat další články

Jaká je ta „nej“ a jaké vybavení do dětské postýlky je vhodné?

Sníte o tom, že postýlka vašeho miminka bude měkká, se spoustou hraček a baldachýnem nad ní? Je to sice pěkná představa, ale v tomto případě platí, že méně je více. …

Konferenční stolek: co zohlednit při výběru?

Jaký by to byl obývací pokoj bez konferenčního stolku? Vybrat si ten správný ale může být pořádná fuška. Stolek by měl stylově zapadat do interiéru, plnit svou funkc…