Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Užitečné tipy do malé koupelny

Užitečné tipy do malé koupelny

26. 05. 2023, SCONTO Nábytek
Nevěřili byste, kolik lidí trápí malá koupelna. V bytech je na ni často kladen malý důraz a během rekonstrukce je pak potřeba vymýšlet „psí kusy“, abychom tam zvládli dát vše, co potřebujeme, a ještě to i dobře vypadalo. Máme pro vás několik tipů, jak si pomoci, pokud problém s malou koupelnou postihl i vás.

Vana, nebo sprchový kout

Je jasné, že sprchový kout zabere méně místa, někteří lidé však milují dlouhé a relaxační koupele ve vaně. Co s tím?
 

  • I vana může být schůdná pro potřeby malé koupelny. V těchto případech vybírejte vanu kratší, která se směrem dolů zužuje. Skvěle ale fungují také asymetrické vany, které mohou dát místnosti osobité kouzlo.
  • K vaně pak můžete přidat sprchový závěs, případně jiný předěl, čímž vlastně získáte i sprchový kout.
  • Sprchový kout oproti vaně nezabere tolik místa, pokud si ale chcete zachovat alespoň základní komfort, nevybírejte velikost menší než 80 x 80 cm. Obvykle je nejlepší možností čtvrtkruhový sprchový kout, který zabírá nejméně místa. Můžete využít také výklenky, které v prostoru již existují, vykachličkovat je a získat originální provedení normálního sprchového koutu.
  • Pro větší komfort si do sprchového koutu můžete pořídit například židli nebo masážní lavici, které vám dopřejí více potěšení z relaxu pod tekoucí vodou.

Zrcadla a správné světlo opticky zvětšují prostor

Zrcadlo je v koupelně samozřejmostí – pokud ale bojujete s malou koupelnou, jistě neublíží nainstalovat jich hned několik. Zrcadla opticky zvětšují prostor, na což je v době rekonstrukce dobré nezapomínat. Kromě klasického zrcadla můžete přidat například zrcadlovou zeď. Praktickým řešením do menších prostor jsou také zrcadlové skříňky, které poskytují úložný prostor.

Pro malou koupelnu jsou vhodné také částečně prosklené dveře, které propouštějí světlo ze sousední místnosti. Pokud v ní máte okno, nezastavujte ho různými předměty, snažte se dovnitř nechat proudit maximum světla.

Správné osvětlení také dělá optické zázraky. Kromě světla na stropě můžete přidat osvětlení skříněk, bodovky nebo i LED pásky.

I obklady a barvy hrají důležitou roli

Čím větší obklady, tím lépe bude vaše malá koupelna vypadat. Můžete zvážit také kombinaci malých a velkých (ve prospěch velkých), čímž docílíte originálnějšího provedení. Barvy volte spíše světlé, které opticky zvětšují prostor. Bílá, vanilková, světle šedá nebo krémová jsou vynikajícím řešením. Zvážit můžete také použití tapety, které jsou v současnosti v koupelnách populární.

Velké spotřebiče

Skutečně prostorným spotřebičem je pračka. Zvažte, jestli ji skutečně chcete umístit do koupelny. Možností je zabudovat pračku do kuchyňské linky nebo vestavěné skříně. A pokud chcete i sušičku, pak byste měli pořídit kombinovanou pračku se sušičkou, což představuje velkou úsporu místa.

Obecně platí, že nejen spotřebiče, ale i vše ostatní, co nutně nepotřebujete mít v koupelně, je lepší umístit mimo tento prostor.
Tip pro vás

Vynikajícím doplňkem může být
toaletní stolek, který dáte například do ložnice. Vše, co potřebujete ke svému zkrášlování, včetně úpravy vlasů, může být zde, přičemž v koupelně ušetříte místo. Výhodou je i to, že v ostatních prostorách bytu bývá více přirozeného světla, takže jsou pro úpravu zevnějšku určitě vhodnější než koupelna bez okna.

Úložné prostory

Úložné prostory hrají velkou roli při zařizování malé koupelny, vzhledem k tomu, že se počítá každý centimetr. Je vhodné například zkombinovat umyvadlo se skříňkami, neboť právě pod umyvadlem máme k dispozici nemalý úložný prostor. Vizuálně nejvhodnější modely jsou úzké a vysoké skříňky. Vhodné jsou i poličky nebo závěsné skříňky, ty dělají prostor vzdušnějším. Vždy se snažte předejít samostatným kusům zařízení umístěným, resp. postaveným v prostoru. Pořiďte si například skříňku s vestavěným košem na prádlo.

Nestavte ani příliš mnoho věcí na umyvadlo nebo kolem vany či sprchového koutu. Raději si kupte dávkovač mýdla, kelímky na kartáčky apod., které se přimontují na zeď. V malém prostoru je třeba dát průchod praktickým a kreativním řešením. Opticky prospěje, když bude nábytek světlejších barev, obzvláště v malých tmavých prostorách je vítaná lesklá povrchová úprava. Pokud ovšem máte malou koupelnu s dostatkem přirozeného světla, nemusíte se bát ani tmavších a výraznějších barev.
I s malým prostorem se dá kouzlit, jen se musí vědět, jak na to. Zlaté pravidlo je ho nepřeplnit, protože čím více nábytku a doplňků tam budete mít, tím menší bude působit. Určitě ale koupelně dopřejte i nějakou tu dekoraci. Malý obraz, svíčka, ozdobná dóza či květ se postarají o příjemnou atmosféru, důležitou nejen z hlediska estetického, ale také pro relaxaci, kterou si zde pravidelně dopřáváme.

Čtěte také

Ukázat další články

Znáte nejnovější trendy v interiérovém osvětlení?

Svítidla v interiéru jsou nejen funkčním prvkem, ale svými tvary, velikostí a barvou se podílejí také na celkovém vzhledu místnosti a pomáhají vytvořit celkovou atmo…

Žlutá sedačka interiér prozáří. Proč se tato barva hodí do obývacího pokoje?

Žlutá barva většinou není první odstín, pro který se rozhodujeme při výběru sedačky. A je to škoda. Dokáže totiž obývací pokoj prosvětlit a rozzářit. Pokud právě uva…