Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Užitečné tipy do malé koupelny

Užitečné tipy do malé koupelny

14. 05. 2020, SCONTO Nábytek
Nevěřili byste, kolik lidí se potýká s malou koupelnou. V bytech je její prostornost často podceňována a vy proto musíte během rekonstrukce vymýšlet psí kusy, aby se do ní vešlo vše, co potřebujete, a k tomu to nějak vypadalo. Máme pro vás několik tipů, jak si pomoci, pokud problémy s malou koupelnou trápí i vás.
 

VANA, ANEBO SPRCHOVÝ KOUT?

Je celkem očividné, že sprchový kout zabere méně místa. Někteří lidé však milují dlouhé a relaxační koupele ve vaně. Co s tím?

  • I vana může být schůdná pro malou koupelnu. V těchto případech vybírejte vanu kratší, která se směrem dolů zužuje. Výborně ale fungují i asymetrické vany, které mohou dát místnosti neotřelé kouzlo.
  • K vaně můžete poté přidat i sprchový závěs a tím získat jak vanu, tak sprchový kout.
  • Sprchový kout oproti tomu nezabere tolik místa. Pokud si však chcete zachovat alespoň základní komfort, nevybírejte velikost menší než 80 × 80 cm. Obvykle je nejlepší možností čtvrtkruhový kout, který zabírá nejméně místa. Můžete však využít i výklenky, které již v prostoru jsou, vykachličkovat je a získat originální provedení normálního sprchového koutu.
  • Pro větší komfort si do sprchového koutu můžete pořídit třeba stoličku nebo masážní lavici, které vám dopřejí více potěšení z relaxu pod tekoucí vodou.

ZRCADLA A SPRÁVNÉ NASVÍCENÍ OPTICKY ZVĚTŠUJÍ PROSTOR

Zrcadlo je v koupelně samozřejmostí – pokud ale bojujete s malou koupelnou, určitě neublíží nainstalovat jich hned několik. Zrcadla, obzvláště s vhodným nasvícením, opticky zvětšují prostor, a na to je dobré myslet v době rekonstrukce.

Kromě klasického zrcadla můžete ještě přidat třeba zrcadlovou stěnu, pořídit částečně prosklené dveře, nebo se, pokud máte okno, snažte nechat dovnitř proudit maximum světla.

Vynikajícím řešením jsou rovněž zrcadlové skříňky, které mají nejen zrcadlo, ale také úložný prostor.

Správné nasvícení také zvládne udělat optické zázraky. Mimo světla na stropě můžete přidat osvětlení skříněk, bodová světla nebo LED pásky, které můžete libovolně rozmístit.

Užitečné tipy do malé koupelny

I OBKLADY A BARVY HRAJÍ DŮLEŽITOU ROLI

Čím větší obklady, tím lépe bude vaše malá koupelna vypadat. Můžete zvážit také kombinaci malých a velkých (ve prospěch velkých), čímž docílíte originálnějšího provedení. Barvy volte spíše světlé, které opticky zvětšují prostor – bílá, vanilková, světle šedá nebo krémová jsou výborné řešení.

VELKÉ SPOTŘEBIČE

Skutečně prostorným spotřebičem je pračka, popř. sušička. Zvažte tedy, zda je skutečně chcete umístit do koupelny. Možností je zabudovat pračku do kuchyňské linky, vestavěné skříně nebo ji dát do komory. A pokud chcete i sušičku, velkou úsporu místa zajistíte koupí pračky s vestavěnou sušičkou.

ÚLOŽNÉ PROSTORY

Úložné prostory hrají velkou roli při budování malé koupelny, protože každý centimetr se počítá. Je vhodné zkombinovat umyvadlo se skříňkami, protože právě pod umyvadlem lze dohnat nevyužitý prostor. Vizuálně nejvýhodnější modely jsou vysoké a úzké skříňky,  samozřejmě ale můžete zvolit i vestavěné poličky nebo skříňky zavěšené ve výšce, čímž znovu předejdete problému s malým prostorem.

Vždy se snažte vyhnout samostatným kusům vybavení, umístěným v prostoru – pořiďte si skříňku s vestavěným košem na prádlo. Stejně tak platí – nestavte příliš věcí na umyvadlo ani okolo vany či sprchového koutu. Raději si pořiďte dávkovač mýdla, kelímky na kartáčky apod., které se přimontují na stěnu. V malém prostoru je třeba dát průchod praktickým a kreativním řešením.

Koupelna
I s malým prostorem se dají dělat divy, jen je potřeba vědět, jak na to. Zlaté pravidlo je v každém případě nepřeplnit prostor, protože čím více nábytku a doplňků tam budete mít, tím menší bude vaše koupelna vypadat.

 

Čtěte také

Ukázat další články

Očima designéra: Praktická a harmonická předsíň

Předsíň je vstupní branou do našich domovů. Vypovídá o charakteru obyvatel i celého interiéru. Měla by být zařízena co nejpraktičtěji, zároveň ale stylově, abychom s…

Rohové sedačky – velkorysé sezení pro všechny

Rohová sedačka ve tvaru písmene L nebo U je snem mnoha majitelů bytů i domů. Má řadu výhod, není ale ideálním řešením do každého prostoru. Co byste ještě před koupí …