Domů / MAGAZÍN / VYBÍRÁME / Vybíráme jednolůžkovou postel

Vybíráme jednolůžkovou postel

23. 09. 2020, SCONTO Nábytek
Jednolůžkové postele jsou obvykle součástí dětských a studentských pokojů, využití však najdou i v pokojích pro hosty, pracovnách nebo menších bytech, které obývají svobodní lidé. Vybírat si můžete z několika druhů, nejprve je však dobré ujasnit si své priority.

Pokud mluvíme o jednolůžkových postelích, máme na mysli postele se šířkou 80 až 100 cm. Prostrannější modely mohou být široké i 120 cm, dokážou tak příležitostně posloužit i dvěma útlejším osobám. Pokud máte k dispozici dostatek místa v pokoji a upřednostňujete hodně prostoru na spaní, můžete zvolit i takovýto „královský“ kousek.

Při výběru jednolůžkové postele myslete na její sladění se zbytkem nábytku v pokoji, ale i na její umístění. Můžete ji situovat do prostoru, tedy jako manželskou postel přístupnou z obou stran. Stane se tak dominantním prvkem místnosti. Jednolůžkové postele, hlavně válendy, však poměrně často nacházejí své místo u stěny. Působí útulněji a bezpečněji, což oceňují hlavně děti.

Tip: Postel ze sestavy

Nejjednodušší cestou při zařizování je vybrat model, který je součástí kompletní nábytkové sestavy, například pro dětské pokoje. Jednotlivé kousky navzájem ladí, takže i postel bude v takovémto pokoji působit harmonicky.

POSTEL V ÚLOZE SEDAČKY

Využití jednolůžkové postele nemusí být tak omezené, jak by se dalo čekat. I obyčejná válenda přisunutá ke stěně se může za pomoci větších polštářů změnit na pohodlnou sedačku. Variabilní využití najde například v malých garsonkách pro „single“ lidi.

Ještě širší možnosti nabízejí jednolůžkové postele s čelem, kterým mohou být lemovány v záhlaví i u nohou, případně po celé šířce, ale i ze dvou nebo tří stran. Takovéto lemování vytvoří perfektní oporu pro záda. Navíc tak chráníte omítku na stěně před odřením. V případě potřeby můžete postel s pěkně tvarovaným čelem situovat i doprostřed místnosti a využít ji jako dělící prvek.

Tip: Postel s polštáři

Některé postele jsou dodávány i spolu s dekoračními polštáři, které jsou obvykle pevnější a větší než klasické textilní polštáře. Pokud vám vyhovuje model, ale samotné doplňky byste raději změnili, neexistuje lehčí cesta – na polštáře si stačí pořídit nebo ušít povlaky ve vyhovujících rozměrech, s motivem nebo barvou, která se vám líbí.

MATERIÁL JE KLÍČOVÝ

Před koupí postele se zamyslete nad tím, jak často ji budete používat. V dětském pokoji nebo garsonce, kde postel mnohdy supluje i pohovku, budete zřejmě potřebovat maximálně odolný kousek. Velmi oblíbené jsou hlavně dřevěné jednolůžkové postele, jelikož jsou pevné, stabilní a snesou i dlouhodobou zátěž. Čalouněné postele se hodí do dětských pokojů a studoven, protože se postarají o potřebné pohodlí během spánku, ale i hraní nebo čtení knihy. Jejich oblé hrany zároveň poskytují těm nejmenším potřebnou ochranu před úrazem. Kovové postele jsou spíše elegantním doplňkem pokoje, jejich rám bývá subtilnější a jemnější, takže byste je neměli příliš zatěžovat.

JAKÝ PÁN, TAKOVÝ RÁM

Velmi důležitou úlohu sehrává i vyhotovení postelového rámu. Mějte na paměti, že masivní robustní model s úložným prostorem je další, relativně „těžký“ kousek v místnosti. Výhodou však bude jeho pevnost a trvanlivost. Model s tenkým rámem na nožičkách zase působí moderně a vzdušně a je praktický i z hlediska úklidu, protože se pod něj snadno dostane vysavač. Na druhé straně vám neposkytne případný úložný prostor. Pokud milujete moderní kousky, můžete si dopřát trochu extravagance – na trhu jsou dostupné modely s podstavou bez viditelných noh. Postel tak vypadá, jako by se „vznášela“.

Velká míra fantazie výrobců se ukazuje i u jednolůžkových postelí pro děti. V obchodech najdete například postele zhotovené ve tvaru auta, lodě nebo pohádkového domečku.

JEDNOLŮŽKOVÉ POSTELE PRO PRAKTICKÉ LIDI

Kromě variabilního využití nabízejí jednolůžkové postele různé doplňkové funkce, které oceníte hlavně v malých interiérech. Vyhledávané jsou hlavně skryté úložné prostory, které se mohou nacházet v zásuvkách pod matrací nebo v dřevěném rámu pod výklopným roštem. V případě zásuvek se ujistěte, že jim při vysouvání nebude nic stát v cestě, například koberec s vysokým vlasem. Výklopný rošt zase vyžaduje dobrý a pohodlný přístup, aby se s ním lehce manipulovalo. Součástí rámu bývají i viditelné úložné prostory, které mohou plnit například úložnou funkci nočního stolku.

Pokud očekáváte častější návštěvy, můžete si vybrat rozkládací jednolůžkovou postel. Doplňkové lůžko se vysouvá z úložného prostoru pod matrací, nejčastěji za pomoci mechanismu na kolečkách. Alternativou je funkční postel, v které stačí vyklopit horní část a rozbalit ukryté lůžko, případně i dvoulůžko pro další nocležníky. Je důležité, abyste si ještě před koupí ujasnili, na kterou stranu se má doplňkový prostor na spaní rozkládat. Samozřejmě existují i univerzální modely, které umožňují pravé i levé rozložení.

Náš tip:

Pokud trpíte bolestmi zad nebo různými problémy pohybového aparátu, nebo si jednoduše potrpíte na větší pohodlí, můžete si pořídit polohovací válendu. Součástí takovéto postele je zabudovaný výklopný rošt s polohováním hlavy.

CO JE DOBRÉ VĚDĚT

Při výběru jednolůžkové postele myslete na to, že:

  • Pokud hlavní část postele tvoří dřevo (nebo dřevotříska), mělo by ladit s povrchovou úpravou a odstínem dřeva na ostatním nábytku v pokoji.
  • Postel vybírejte s ohledem na styl ostatního zařízení interiéru. Například s provensálským nábytkem bude ladit postel z masivu, ale i romanticky působící kovová postel s jemnými ornamenty.
  • Pokud jde o čalouněnou postel, postupujte podobně jako při výběru sedačky – barva, vzor nebo struktura textilie by měly podtrhnout a dotvořit celkový charakter místnosti.

Čtěte také

Ukázat další články

Radíme: Jak vybrat předsíňový program

Vstupní prostory můžete vybavit buď nábytkem na míru, nebo sáhnout po hotových sestavách, které máte dostupné prakticky ihned, přes internet i na několik kliknutí. P…

Sedací soupravy a pohovky: Z jakých typů máme na výběr?

Sedací souprava je základem každého obývacího pokoje. Představuje dominantní prvek, kterého si po vstupu do místnosti všimne každý jako první. S celkem musí pěkně la…