Domů / MAGAZÍN / VYBÍRÁME / Vybíráme jednolůžkovou postel

Vybíráme jednolůžkovou postel

30. 06. 2022, SCONTO Nábytek
Jednolůžkové postele jsou obvykle součástí dětských a studentských pokojů, využití ale najdou také v pokojích, pracovnách nebo menších bytech, které obývají svobodní lidé. Vybírat si můžete z několika druhů, nejprve je však dobré ujasnit si své priority.

Hovoříme-li o jednolůžkových postelích, máme na mysli postele o šířce 80 až 100 cm. Prostornější modely mohou být široké i 120 cm, dokážou tak příležitostně posloužit i dvěma útlejším osobám. Pokud máte k dispozici dostatek místa v pokoji a upřednostňujete spoustu prostoru pro spaní, takový větší model pro vás může být ideální volbou.

Při výběru jednolůžkové postele myslete na její sladění se zbytkem nábytku v pokoji i na její umístění. Můžete ji situovat do prostoru, tedy jako manželskou postel přístupnou z obou stran. Stane se tak dominantním prvkem místnosti. Jednolůžkové postele, zejména válendy, však poměrně často nacházejí své místo u zdi. Působí útulněji a bezpečněji, což oceňují hlavně děti.

Tip: Postel ze sestavy

Nejjednodušší cestou při zařizování je vybrat si model, který je součástí kompletní nábytkové sestavy, například pro dětské pokoje. Jednotlivé kousky navzájem ladí, takže i postel bude v takovém pokoji působit harmonicky.

Postel v roli sedačky

Využití jednolůžkové postele nemusí být tak omezené, jak by se dalo čekat. I obyčejná válenda přisunutá ke stěně se může za pomoci větších polštářů změnit na pohodlnou sedačku. Variabilní využití najde uplatnění například v malých garsonkách pro „single“ lidi. Sem se mimořádně hodí i válendy, které jsou rovnou designově řešeny jako imitace sedačky. Některé modely jsou vhodné na každodenní spaní, jiné jen pro příležitostné.
Široké možnosti nabízejí také jednolůžkové postele s čelem, které je může lemovat v záhlaví a u nohou, případně po celé šířce, ale také ze dvou nebo tří stran. Takové lemování vytvoří perfektní oporu pro záda. Navíc tak chráníte omítku na zdi před ošoupáním. V případě potřeby můžete postel s pěkně tvarovaným čelem situovat i doprostřed místnosti a využít ji jako dělící prvek.
Tip: Postel s polštáři

Některé postele jsou dodávány také s dekoračními polštáři, které jsou obvykle pevnější a větší než klasické textilní polštáře. Pokud vám vyhovuje model, ale samotné doplňky byste raději vyměnili, neexistuje snazší cesta – na polštáře si stačí pořídit nebo ušít povlečení ve vyhovujících rozměrech s motivem nebo barvou, která se vám líbí.

Materiál je důležitý

Před koupí postele se zamyslete nad tím, jak často ji budete používat. V dětském pokoji nebo garsonce, kde postel nejednou supluje i pohovku, budete zřejmě potřebovat maximálně odolný kousek. Velmi oblíbené jsou zejména jednolůžkové postele z masivu nebo dřevěných materiálů, jelikož jsou pevné, stabilní a snesou i dlouhodobou zátěž. Čalouněné postele se hodí do dětských pokojů, protože se postarají o potřebné pohodlí během spánku, ale také při hraní. Jejich měkké hrany těm nejmenším zároveň poskytují potřebnou ochranu před úrazem. Kovové postele jsou spíše elegantním doplňkem například v pokoji pro hosty. Jejich rám bývá subtilnější a jemnější, takže byste je neměli příliš zatěžovat, respektive jejich nosnost může být nižší než u dřevěných nebo čalouněných modelů.

Jaký pán, takový postelový rám

Velmi důležitou roli hraje i provedení postelového rámu. Mějte na paměti, že masivní, robustní model s úložným prostorem je další relativně „těžký“ kousek v místnosti. Výhodou však bude jeho pevnost a trvanlivost. Model s tenkým rámem na nožičkách zase působí moderně a vzdušně a je praktický i z hlediska úklidu, protože se pod něj snadno dostane vysavač. Na druhé straně vám neposkytne případný úložný prostor.

Důležitou součástí rámu je i samotné čelo. Obecně platí, že čely disponují zejména velké dvoulůžkové postele, na trhu ale najdete i stylové jednolůžkové alternativy, které se pyšní propracovanou záhlavní částí. Modely s robustním čelem doporučujeme zvolit do místnosti, která je vzdušná a postel ji příliš nezaplní. Obecně je však čelo dobrou alternativou, neboť chrání hlavu před chladem od stěny a zároveň stěnu před ošoupáním.

Velká míra fantazie výrobců se ukazuje také u jednolůžkových postelí pro děti. V obchodech naleznete různé hravé modely, například postel zhotovenou ve tvaru domečku.

Jednolůžkové postele s úložným prostorem nebo doplňkovým lůžkem

Kromě variabilního využití nabízí jednolůžkové postele různé doplňkové funkce, které oceníte zejména v malých interiérech. Vyhledávané jsou zejména skryté úložné prostory, které se mohou nacházet v zásuvkách pod matrací nebo v dřevěném rámu pod výklopným roštem.

V případě zásuvek se ujistěte, že jim při vysouvání nebude nic stát v cestě, například silný koberec. Zásuvka bývá buď jedna, nebo se používá více menších zásuvek – zde je třeba si rozmyslet, co chcete do úložného prostoru pod postelí ukládat, a podle toho volit provedení úložného prostoru. Výklopný rošt zase vyžaduje dobrý a pohodlný přístup, aby se s ním snadno manipulovalo. Součástí rámu bývají také viditelné úložné prostory, které mohou plnit například funkci nočního stolku či police, kam uložíte například knihy nebo nějaké sběratelské předměty.
Pokud očekáváte častější návštěvy, můžete si vybrat rozkládací jednolůžkovou postel. Doplňkové lůžko se vysouvá z úložného prostoru pod matrací, nejčastěji za pomoci mechanismu na kolečkách. Alternativou je funkční postel, u které stačí vyklopit horní část a rozbalit ukryté lůžko, popřípadě i dvojlůžko pro další nocležníky. Je důležité, abyste si ještě před koupí ujasnili, na kterou stranu se má doplňkový prostor na spaní rozkládat. Samozřejmě existují i univerzální modely, které umožňují pravé i levé rozložení.
Náš tip:

Trpíte-li bolestmi zad či různými problémy pohybového aparátu nebo si jednoduše potrpíte na větší pohodlí, můžete si pořídit polohovací válendu. Součástí takové postele je zabudovaný výklopný rošt s polohováním hlavy a nohou.

Matrace nebo rošt samostatně

Jednolůžkové postele mají tři provedení. Jedním jsou řešení, která obsahují matraci i rošt. Zpravidla jde o nejpraktičtější možnost, která vám dává jistotu, že spolu všechno sedí. U matrace totiž platí, že je podle jejich konstrukce potřeba vybírat i typ roštu (pevný nebo lamelový), resp. naopak. Výběr matrace tedy může být pro neznalé komplikovaný a časově náročný. Koupě postele se zabudovaným roštem a matrací má ještě jednu velkou výhodu, kterou je lepší cena. Celek vás zpravidla vyjde výhodněji.

Druhou alternativou jsou postele bez roštu a matrace s tím, že si je musíte dokoupit samostatně. Takový nákup poskytuje výhodu v tom, že máte naprostou moc nad tím, jaký model si volíte. Máte-li tedy nějaké zdravotní problémy nebo specifické potřeby, lůžko tomu můžete plně přizpůsobit. Zároveň je výhodou, že když se matrace opotřebuje, můžete ji snadno vyměnit za novou. Ještě předtím, než si produkty koupíte, zjistěte přesné rozměry postele, abyste si nepořídili příliš velkou nebo naopak příliš malou matraci nebo rošt.

Třetím typem jsou postele s roštem, ale bez matrace. V tomto případě je potřeba dívat se na typ roštu a tomu přizpůsobit výběr matrace.

Ve středu místnosti i u stěny

Výhodou jednolůžkové postele je to, že na rozdíl od masivních dvoulůžkových nezabírá tolik místa a v prostoru s ní můžete snadno pracovat. Pokud není místa nazbyt, přisuňte ji ke stěně a vyplňte ní jinak prázdný roh. Jelikož na ní spí jen jedna osoba, to, že se na ni bude dát vcházet jen z jedné strany, nebude problém. Z druhé strany k ní přisuňte noční stolek a vytvořte si pěknou oázu klidu.

Pokud postel nechcete u zdi, umístěte ji do prostoru. Tak se z ní stane dominantní prvek, který přitáhne pozornost a bude působit mnohem masivněji. Toto řešení je výborné pro větší místnosti, v kterých postel nebrání dobrému přístupu do okolních skříní ani pohodlnému pohybu v prostoru.

Pár rad na závěr

Při výběru jednolůžkové postele myslete na to, že:
 
  • pokud hlavní část postele tvoří dřevo (nebo dřevotříska), mělo by ladit s povrchovou úpravou a odstínem dřeva na dalším nábytku v pokoji;
  • postel si vybírejte s ohledem na styl dalšího zařízení interiéru – například s provensálským nábytkem bude ladit postel z masivu, ale také romanticky působící kovová postel s jemnými ornamenty;
  • pokud jde o čalouněnou postel, postupujte podobně jako při výběru sedačky – barva, vzor nebo struktura textilie by měly podtrhnout a dotvořit celkový charakter místnosti.

Čtěte také

Ukázat další články

Stojany na šaty – úložné řešení, které si zamilujete

Nemusíte se s nimi setkat jen v obchodech. Patří k praktickým doplňkům ložnic, teenagerských pokojů, předsíní nebo šatníků. Stojany na šaty vám poslouží vždy, když n…

Jaký typ skříně vybrat do pracovny?

Práce s notebookem na kolenou z gauče nebo u kuchyňského stolu je častou náhradou improvizované domácí kanceláře. Jakmile se ale začnou ozývat vaše přetížené trapézy…