Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Znáte nejnovější trendy v interiérovém osvětlení?

Znáte nejnovější trendy v interiérovém osvětlení?

19. 02. 2024, SCONTO Nábytek
Svítidla v interiéru jsou nejen funkčním prvkem, ale svými tvary, velikostí a barvou se podílejí také na celkovém vzhledu místnosti a pomáhají vytvořit celkovou atmosféru. Které trendy v rámci osvětlení by neměly ujít vaší pozornosti?

Závěsná svítidla, stolní lampy, lustry... Ve srovnání s ostatním vybavením domácnosti jim při zařizování nevěnujeme tolik času. A je to škoda. Správný výběr osvětlení je totiž to, co dotváří atmosféru v každé místnosti.

Svítidlo může ovlivňovat náladu a psychiku napodobením denního světla, čímž může zvýšit nebo utlumit i naši aktivitu. Co je nyní v rámci designu svítidel trendové? Pro odpověď a inspiraci nemusíme chodit daleko, každé dva roky se v Itálii souběžně s výstavou Milan Furniture Fair koná i přehlídka toho nejlepšího ze světa svítidel v rámci výstavy Euroluce. Čím inspiroval poslední ročník a v kterém trendu se najdete?

Unikátní tvary

Neobvyklé a rafinované tvary byly v Miláně vidět na každém kroku. Taková svítidla spojují funkčnost s inovací a stávají se dekorativním předmětem, který pozvedne okolní prostor. Velké a propracované lustry a závěsná svítidla mohou mít nejen výrazný tvar, ale i barvu, nebo jsou dokonce vyrobeny z netradičního materiálu. Na popularitě získává také sklo s texturou. Skleněná stínidla mohou mít žebrování i jemné vzory.

Jasné barvy

Barva rovná se hravost. Někdy stačí jeden jasný odstín, jindy je jich na svítidle více. Vždy ale ladí a jsou pečlivě vybírány. Klasickou bílou, černou a odstíny kovu můžete klidně nahradit modrou, zelenou, žlutou či červenou, které například v podobě stolní lampy dodají místnosti ten správný akcent. Nebo zvolte model s RGB osvětlením, který svítí ve více odstínech.

Okrouhlá stínidla

Skleněná stínidla ve tvaru koule na kovové základně najdou své uplatnění v každé místnosti a v téměř každém stylu. Základna přitom může mít různé tvary, od rovných přes kruhové až po spirály. To vše v minimalistickém designu, který je ve světě svítidel stále populárnější.

 

Osvětlení jako z galerie

Bodová svítidla na kolejnicovém systému, která můžete nasměrovat, kam potřebujete, jsou dalším velkým trendem. Kolejnicové světelné systémy můžete jednoduše kombinovat s nástěnnými bodovými svítidly ve stejném stylu, které poslouží jako akcentové osvětlení.

Jemnost materiálů

V duchu organického designu se výrobci odklánějí od tradičního spojení skla a kovu směrem k organičtějším rostlinným materiálům, které působí jemněji. Stínidla na světlech jsou mnohdy zhotovena ručně a odkazují na různé kultury a jejich tradiční práci s přírodními materiály.
Tak co, který trend vás oslovil nejvíce? Ať už je to kterýkoliv, nezapomeňte, že svítidla musí zapadnout do celkového designu vašeho interiéru. Na výběru si dejte záležet a nezanedbejte funkční ani estetickou stránku tohoto důležitého doplňku.

Čtěte také

Ukázat další články

Žlutá sedačka interiér prozáří. Proč se tato barva hodí do obývacího pokoje?

Žlutá barva většinou není první odstín, pro který se rozhodujeme při výběru sedačky. A je to škoda. Dokáže totiž obývací pokoj prosvětlit a rozzářit. Pokud právě uva…

Stylové koupelny: v které byste si rádi dopřáli očistu?

Koupelna je místo k očistě, ale také k relaxaci těla i duše, proto je potřeba zařídit ji tak, abyste se v ní cítili co nejlépe a uvolněně. Měla by být praktická, ale…