Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Chyby, kterých se často dopouštíme při zařizování interiéru

Chyby, kterých se často dopouštíme při zařizování interiéru

03. 03. 2021, SCONTO Nábytek
Jsou to maličkosti, na které často zapomínáme nebo s nimi nepočítáme. V konečném důsledku vedou ke snížení komfortu bydlení nebo k nespokojenosti se zařízeným interiérem. Ne nadarmo se říká, že detaily tvoří celek. Jaké jsou ty nejčastější chyby při zařizování interiéru a jak se jich vyvarovat?

Impulzivní nákupy

Zná to asi každý – přijdete do obchodu s nábytkem a dekoracemi a jednoduše neodoláte. Už u sebe doma vidíte tu krásnou komodu, případně nové doplňky, které jste nakoupili. Podobný problém mají mnozí s nakupováním přes e-shopy. Ve skutečnosti se zakoupené zařízení (ať už je jakkoliv krásné nebo praktické) nemusí hodit do vašeho interiéru. Nebo zjistíte, že na něj nemáte vhodné místo. Řešením je nákupy plánovat. Pokud se nechcete obrátit na profesionálního interiérového designéra, využijte alespoň možnost vizualizovat si svůj interiér prostřednictvím různých programů, které najdete na internetu. Rada dvakrát přemýšlej a jednou kaupuj platí i pro ty, kteří si z každé dovolené přinesou suvenýr v podobě interiérového doplňku, magnetky nebo hrníčku. Může se stát, že vaši nekompaktní a různorodou sbírku budete léta jen odkládat v krabicích. Na co byste měli myslet, než koupíte nábytek jsme pro vás sepsali v dalším článku magazínu.

Problémy s nábytkem

Velkou chybou při zařizování interiéru je nerespektování rozměrů nábytku. Na propagačních fotkách nebo naživo v prodejně se vám sedačka může zdát menší než ve skutečnosti – je totiž vystavená ve velkém prostoru. Odměřte si proto, jaké minimální i maximální rozměry pohovky si můžete dovolit právě ve vašem obýváku. Její tvar (nebo tvar jakéhokoliv jiného zamýšleného nábytku) si na zem můžete naznačit maskovací páskou na malování stěn. A nemělo by se zapomínat ani na započítání prostoru pro rozkládací část nábytku – otevírání dvířek a podobně. Pokud používáte nebo plánujete robotický vysavač, vybírejte nábytek s nožičkami, pod který se vám vysavač vejde. Ve vstupní chodbě zase netrvejte na nábytku, do kterého vše uzavřete, aby vypadala uklizeně a celistvě. V zádveří je potřebný prostor, v kterém mohou oschnout boty mokré po dešti a od sněhu, stejně tak mokré bundy.

Každý rozměr je důležitý – nemělo by se zapomínat ani na prostor potřebný pro manipulaci s nábytkem a jeho rozměrové varianty při používání.
Každý rozměr je důležitý – nemělo by se zapomínat ani na prostor potřebný pro manipulaci s nábytkem a jeho rozměrové varianty při používání. Zdroj: Sconto/Pohovka Patch

Umístění spotřebičů v kuchyni

Kuchyně má být bezpečná a praktická. Stejně tak i rozmístění spotřebičů. Přežitkem už je dnes mikrovlnka ve výšce očí, z které občas vyndavají jídlo i děti. Nehoda s horkou polévkou může být na světě raz dva. Mikrovlnnou troubu ideálně umístěte tak, aby její spodní část byla ve výšce pracovní desky. Je už na vás, zda ji necháte zabudovat do kuchyňské linky, nebo ji postavíte na pracovní desku. Problémy přináší i velká americká lednice. Otevírá se na více než 90 stupňů, proto ji nemůžete postavit přímo vedle stěny. Také se nedá osadit v jedné rovině s linkou, protože kvůli otevírání musí její dvířka vyčnívat. Řešením je zabudování samostatné lednice a samostatného mrazáku stejných výšek vedle sebe. Získáte srovnatelný prostor a zároveň elegantní řešení. Není se čemu divit, že nejvíce chyb při zařizování bytu se můžeme dopustit právě v kuchyni, i proto je základem její dobrý návrh.

Bezhlavá inspirace trendy

Sledujete blogy o bydlení, kupujete časopisy o interiérovém designu a sníte, že i vaše bydlení bude jako z katalogu? Někdy je ale na škodu nechat se unést trendem, o kterém už ze začátku tušíte, že bude výstřelkem, který vás po pár měsících omrzí. Případně se může stát, že se až příliš inspirujete aktuálními trendy a při pohledu na váš interiér bude každému jasné, kdy jste ho řešili. V případě podlah, nábytku, kuchyně nebo koupelny vsaďte raději na nadčasová a univerzální řešení a na trendy si nechte prostor v podobě textilií, doplňků a maličkostí, které jednoduše obměníte, když už se vám nebudou líbit. Zakomponovat je můžete například prostřednictvím vrstvení.

Ideální je neutrální základ a k němu nadstavba v podobě doplňků, které se mohou lehce obměňovat podle aktuálních trendů.
Ideální je neutrální základ a k němu nadstavba v podobě doplňků, které se mohou lehce obměňovat podle aktuálních trendů. Zdroj: Sconto/Touch

(Ne)respektování přirozeného světla

Přirozené světlo hraje v našem životě velkou roli. I architekti se ho snaží vnést do interiéru co nejvíce, a proto se není čemu divit, když současným trendem je mít co nejvíc oken a prosklených ploch. Ty ale umí zkomplikovat například zařizování obýváku – naproti televizní obrazovce byste neměli mít okno, z kterého by vám na ni dopadalo světlo. Jinak hrozí, že si budete muset stínit i přes den, pokud si budete chtít něco pustit. To samé platí také pro monitor počítače nebo notebooku v pracovně a pracovním koutku. Na fotografiích vypadají dobře i okna až po zem, zařídit místnost s takovými okny je však horší. Podobné problémy přináší i okno, které začíná přímo od kuchyňské linky – musí být dobře připravené výškově. Výšku linky je vhodné určit ještě před zděním parapetu (ten by měl být o pár centimetrů níž, než bude finální pracovní deska – ta totiž může být vyřezána tak, aby se stala zároveň jakoby parapetem).

Čtěte také

Ukázat další články

Kupujeme pro miminka: dětská postýlka a přebalovací pult

Čekáte přírůstek do rodiny a chcete své ratolesti připravit útulný a zároveň funkční dětský pokojíček? K jedněm z nejdůležitějších věcí, které jsou součástí výbavy d…

Tipy na zařízení obýváku, pokud rádi měníte atmosféru v místnosti

I vy patříte k lidem, kteří milují změny? Ani vás na dlouho neuspokojí aktuální vzhled obývacího pokoje a po krátké době už přemýšlíte, co upravit? Působivý redesign…