Domů / MAGAZÍN / VYBÍRÁME / Co všechno byste měli vědět, pokud vybíráte taštičkovou matraci?

Co všechno byste měli vědět, pokud vybíráte taštičkovou matraci?

07. 06. 2024, SCONTO Nábytek
Taštičková matrace je skvělou volbou pro většinu spáčů. Je dokonale prodyšná, proto se v ní netvoří plísně a vy si tak užíváte spánek v maximálně hygienickém lůžku. Další podrobnosti o taštičkových matracích se dočtete v následujících řádcích.

Udělejte si jasno v pojmech

Taštičková matrace patří do kategorie pružinových matrací. Proč se jí neříká jednoduše pružinová? Protože pružinová a taštičková matrace se od sebe liší.

Jako pružinová se označuje matrace, jejíž jádro tvoří tzv. bonellové pružiny. Jde o starší typ pružin, které jsou stále oblíbené, ale neposkytují takový komfort jako pružiny taštičkové (nemají zóny). Taštičkové pružiny nabízí, na rozdíl od bonellových, výrazně lepší pohodlí a podporu v jednotlivých částech těla. Největší rozdíl je ovšem v uložení pružin.
 
 • Bonellové pružiny – jednotlivé pružiny jsou mezi sebou spojeny drátem. Tvoří jeden celek, který nedokáže přesně kopírovat tvar lidského těla. Při stlačení jedné pružiny se stlačí i ty okolní. To znamená, že matrace vede pohyb. Pokud budou spát na velké manželské matraci dva lidé, mohou se při změnách spánkových poloh vzájemně rušit.
 • Taštičkové pružiny – jsou uloženy v textilních pouzdrech, tzv. taštičkách. Pružiny nejsou propojené mezi sebou, spojené jsou taštičky. Proto matrace s taštičkovými pružinami dokonale kopíruje tvar lidského těla a nevede pohyb. Stlačují se pouze ty pružiny, na které je vyvíjený tlak. Dva lidé se tedy na jedné matraci nebudou při otáčení rušit.

Vlastnosti a počet taštičkových pružin

Některé zdroje uvádí, že taštičkové pružiny vynalezl v roce 1899 Kanaďan James Marshall. Jejich masová produkce však začala až v 70. letech 20. století, kdy výrobci našli způsob, jak taštičkové pružiny vyrábět ve velkém měřítku.

Pro výrobu pružinek se většinou používají ocelové dráty s různými průměry. Od průměru drátu se odvíjí, jak tuhá, nebo naopak měkká matrace bude. Čím silnější drát, tím tužší matrace. Průměr drátu se pohybuje od 1,2 mm do 2,0 mm. Počet závitů („otáček“) pružiny také ovlivňuje tuhost a pružnost. Průměrný počet otáček drátu v jedné pružině je 6 až 9.

Textilní pouzdra se k sobě pojí buď lepením, nebo sešitím. Pouzdra se vyrábí jak ze syntetických, tak přírodních materiálů.
Taštičková matrace
Na trhu je celá řada taštičkových matrací. Přestože každá taštičková matrace je pro odpočinek pohodlnější než klasická matrace s bonellovými pružinami, jsou i mezi taštičkovými matracemi rozdíly. Ten hlavní je v počtu pružin. Standardní počet taštičkových pružin v matraci klasického rozměru (90 x 200 cm) bývá kolem 350 ks, k dostání jsou však i exkluzivnější modely s počtem pružin přes 1 000 ks. Obecně platí, že více pružin znamená lepší přizpůsobivost matrace tělu.
Matrace s více než 1 500 taštičkových pružin s pasivním systémem ventilace a ochranou proti přetížení

Ortopedická taštičková matrace se zónami

Na rozdíl od bonellových matrací je možné matrace s taštičkovými pružinami zónovat. S funkcí zón se nejčastěji potkáte u pěnových matrací. Zónování znamená, že je matrace po celé délce rozdělena do několika zón, které se od sebe odlišují tuhostí. Tuhost odpovídá zatížení, které vyvíjí konkrétní část těla. U pěnových matrací je zónování dosaženo díky různě tuhým pěnám. U taštičkových matrací se zónuje pomocí drátů různých průměrů.

K dostání jsou 3 až 7zónové matrace, přičemž platí, že nejlepší jsou ty, které mají 7 zón. Tuhost každé zóny odpovídá konkrétní části těla:
 1. hlava a krční páteř,
 2. ramena,
 3. bedra,
 4. pánev a boky,
 5. kolena,
 6. lýtka,
 7. chodidla.
Nejměkčí jsou zóny v oblasti ramen a boků, které na matraci vyvíjí největší tlak. Díky zónování udržuje matrace vaši páteř v přirozeném zakřivení. Předchází se tak nepříjemným bolestem a zatuhlým svalům.
Taštičková matrace se 7 zónami
Taštičková matrace se 7 zónami

Pro koho jsou matrace s taštičkovými pružinami nejvhodnější?

Matrace s taštičkovými pružinami jsou vhodné pro většinu spáčů. Vzhledem k obecně vysoké nosnosti ji ocení zejména osoby s vyšší hmotností. Nosnost matrace může být až 150 kg. Předností pružinových matrací je dokonalá prodyšnost. Přes pružiny volně proudí vzduch. Proto se hodí i pro ty, kteří se v noci hodně potí. Kromě toho ji volná cirkulace vzduchu umožňuje používat i v prostorách, které jsou hůř větratelné.

Taštičkové matrace se doplňují vrstvami z komfortních pěn nebo přírodních materiálů. Jádro obvykle tvoří pružiny, lehací část pak pěny. S oblibou se pružinové matrace kombinují s paměťovou nebo studenou pěnou. Některou z vrstev může tvořit i kokosová deska, která zvyšuje tuhost a nosnost, ale poněkud může omezit pohyb pružin a tím i ortopedické vlastnosti v jednotlivých zónách.
Taštičková matrace s pěnovými vrstvami a kokosovou deskou

Na jaký rošt taštičkovou matraci položit?

Na kvalitu spánku má vliv nejen matrace, ale také správně vybraný rošt. Obecně platí, že byste novou matraci měli vybírat podle roštu, který již máte doma, případně rošt vybírejte podle pořízené matrace. Ať už je vaše situace jakákoliv, rošt a matrace spolu musí ladit.

Prodyšné taštičkové matrace mohou ležet i na pevné desce. Nejlepším podkladem je pevný laťkový rošt, chybu ale neuděláte ani s lamelovým roštem. Vyhněte se polohovacímu roštu, který by mohl pružinky zdeformovat.
Taštičková matrace s technologií léto-zima

Výhody a nevýhody taštičkové matrace

Pro komplexnost uvádíme výhody a nevýhody taštičkových matrací.

Výhody:
 • perfektní cirkulace vzduchu,
 • vysoká nosnost,
 • možnost zónování,
 • nevede pohyb,
 • vhodné pro většinu roštů,
 • vhodné i do hůř větratelných prostorů.
Nevýhody:
 • vyšší hmotnost, což znesnadňuje manipulaci,
 • nevhodné na polohovací rošty,
 • spíše pro příznivce spaní na tvrdším podkladu.
Středně tvrdá taštičková matrace

Pečlivý výběr matrace

Taštičkové matrace přinášejí jedinečnou kombinaci komfortu a podpory těla. Jejich struktura s jednotlivými taštičkami poskytuje skvělou distribuci váhy a tlaku, což může vést k lepšímu spánku a snížení bolesti zad. Kromě toho, možnost výběru z různých tuhých a měkkých verzí matrací umožňuje přizpůsobit se individuálním preferencím uživatele. Všímejte si ale nosnosti, počtu pružin, použitých doplňkových materiálů (různé pěny a další materiály použité v konstrukci jádra matrace – žádná pružinová matrace se bez nich neobejde), zónování i toho, na jaký typ roštu je matrace určena. Dle vašich potřeb mohou být důležité i další parametry.

Alergici ocení například matrace se snímatelnými potahy, které pomáhají udržovat hygienické prostředí pro spaní. Ideální volbou pro seniory jsou zas matrace se zpevněnými boky, díky kterým je vstávaní z postele snadnější.
Taštičková matrace se zpevněnými boky pro snadnější vstávání z postele
Co se týče matrací, je rozhodně z čeho vybírat. Buďte trpěliví a pečliví, abyste vybrali tu správnou právě pro vás.

Čtěte také

Ukázat další články

Moderní noční stolek: jaký je pro vás ten pravý?

Moderní noční stolek představuje pěkný a zejména praktický doplněk postele. Slouží totiž k odložení věcí, které máme před spánkem nebo krátce po probuzení rádi po ru…

Objevte výhody sedacích lavic do předsíně

Předsíň je jako obálka knihy. Je to první prostor, který vaši hosté po vstupu uvidí. Předsíň by je měla vítat vřelou a příjemnou atmosférou. Proto je její správné za…