Domů / MAGAZÍN / BYDLÍME / Jak na voňavou domácnost?

Jak na voňavou domácnost?

22. 12. 2021, SCONTO Nábytek
Když přijedeme k někomu na návštěvu, přivítá nás specifická vůně domácnosti. Každá má tu svoji, jinak to voní u babičky, jinak u kamarádky. Mít domov bez nepříjemných pachů je někdy nelehký úkol. Poradíme vám, jak se jich zbavit a vytvořit voňavou domácnost.

Vlhkost jako původce zápachu

Všude, kde se tvoří nebo dlouhodobě drží vlhkost, vzniká ráj pro plísně, bakterie a zápach. Zatuchlou vůni máme spojenou s mokrými ručníky, houbičkou na nádobí nebo starými domy, které mají problémy s vlhkými stěnami. Nejdůležitější je prevence; s ní se vyhnete vlhkosti i plísním, které nejsou jen nosu nepříjemné, ale způsobují také různé alergie a zdravotní potíže.
Jak bojovat proti nadměrné vlhkosti a zatuchlému vzduchu?
 • Pravidelně větrejte v kratších časových intervalech a vytvářejte průvan, aby se vzduch v místnosti vyměnil za čerstvý.
 • Oblečení nebo ručníky nesušte na teplých radiátorech.
 • V kuchyni během vaření používejte digestoř nebo otevírejte okno.
 • Vyměňujte každý druhý den ručníky na ruce. Osušky po použití nechte vysušit (nejlépe v místnosti s větráním).
 • Zkraťte čas sprchování horkou vodou v nevětratelných koupelnách.
 • Používejte odvlhčovač vzduchu.

Pachy v chladničce a z odpadkového koše

Tyto dva objekty v našich kuchyních tvoří největší zápach. Co se zápachem v chladničce a v koši, který se šíří při každém jejich otevření?
Jak vyčistit chladničku
Občas zůstane nezaklopený hrnec se zelňačkou nebo v šuplíku shnije kousek zeleniny. Umyjte chladničku horkou vodou s octem. Ten pachy neutralizuje a zároveň dezinfikuje povrchy. V chladničce skladujete potraviny, proto byste v ní neměli používat chemické čisticí přípravky. Nezapomeňte vyčistit také těsnění, v kterém se často zachycují nečistoty.
Jak vyčistit koš
Odpadkový koš byste měli pravidelně čistit alespoň jednou týdně, k dezinfekci zde můžete použít i agresivnější čisticí prostředky, pachy můžete neutralizovat zmíněným octem s teplou vodou. V obchodech už dnes seženete i voňavé sáčky na odpad.

Méně je někdy více

Znáte pocit, když k někomu přijdete a do nosu vám udeří štiplavá výrazná vůně, ze které vás automaticky začne bolet hlava? Výrazné, agresivní vůně mohou nejen vám, ale také hostům způsobit nepříjemný zážitek z návštěvy. A to přece nechcete. Vyberte si jednu jemnou vůni a využívejte ji v celém interiéru.
Jaké vůně volit?
 • Decentní sladké vůně vanilky nebo kokosu,
 • exotické tóny citrusů,
 • čisté svěží vůně připomínající vyprané prádlo – vůně bavlny nebo teplého kašmíru,
 • jemné květinové a ovocné vůně – fialka, malina, pivoňka,
 • přírodní vůně eukalyptu, levandule, meduňky nebo citronové trávy.
Pomocí difuzérů, svíček a aroma lamp dostanete do vašeho příbytku vůni rychlým a elegantním způsobem. Některé difuzéry jsou dnes navíc designovým kouskem, který do interiéru zapadne jako praktická dekorace. Se svíčkou zase kromě vůně vytvoříte i hřejivou atmosféru.

Jak provonět dům jinak než svíčkou a esenciálním olejem?

Různé svíčky a difuzéry jsou rychlou a jednoduchou cestou k dosažení požadované vůně, určitě však ne jedinou. O příjemnou vůni se mohou postarat například také:
 • Květiny – ať už sezónní ve váze, nebo celoročně v květináči. Kromě vůně také pročišťují vzduch v interiéru.
 • Sušené bylinky. Zavěste si v kuchyni svazek sušených bylin, dodají jemnou přírodní vůni. Dobrou volbou je například rozmarýn či meduňka.
 • Slupky z citrusů. Nevyhazujte je, ale je vyvařte ve vodě. Krásně vám provoní byt.
 • Častější výměna ložního prádla, ideálně jednou za týden.
 • Soda bikarbona. Levná a účinná pomocnice v domácnosti. Absorbuje zápach. Využít ji můžete k posypání koberců, které po pár hodinách působení (nejlépe přes noc) vysajete. Použít ji můžete také v kuchyni, umístěte ji do malé misky někde v rohu a pravidelně vyměňujte. Absorbuje kuchyňské pachy.
 • Pečení. Co voní lépe než čerstvě upečené sušenky nebo koláč? Provoňte svůj byt pečením. Bonusem bude sladká odměna.
 • Osvěžovače textilu. Polštáře, povlečení, koberce, závěsy. Textil absorbuje každý zápach v domácnosti. K osvěžení textilií můžete použít osvěžovače textilu z obchodu nebo můžete vyrobit vlastní pomocí přírodních esenciálních olejů či bylinek, které vyvaříte s vodou a nalijete do nádoby s rozprašovačem. Oblíbené jsou i sáčky naplněné sušenými bylinkami, které provoní šatníky a jiné úložné prostory, ale také celkově prostory domu.
Váš domov může vonět svěže a čistě, stačí tomu věnovat pár minut denně. Udržujte domácnost čistou, pravidelně větrejte a dopřejte jí vůni pomocí aromatických doplňků, ať už doma vyrobených, nebo koupených. Nezapomínejte však, že jedno aroma stačí – míchání různých vůní může vést v konečném důsledku k tomu, čemu se jejich používáním snažíte vyhnout.

Čtěte také

Ukázat další články

Světloplachý hmyz milující vlhké prostředí? To je rybenka domácí

Rybenka domácí nekouše a není pro člověka nebezpečná. Je ale signálem, že doma máte vlhko. A vlhko jde ruku v ruce s tvorbou plísní, což už pro vaše zdraví znamená o…

Jak usušit květiny a naaranžovat je do kytic?

Květiny jsou dekorací, která si najde své místo v každé domácnosti. Jejich krásu si můžete užívat celoročně, stačí se naučit, jak květiny správně sušit a aranžovat d…