Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Jaké čelo postele bude pro vaši ložnici ideální?

Jaké čelo postele bude pro vaši ložnici ideální?

01. 06. 2022, SCONTO Nábytek
Čelo postele není jen praktické – v ložnici se stalo také ústředním designovým prvkem. Při výběru postele tak můžete popustit uzdu kreativitě, jelikož čím výraznější a zajímavější bude, tím to bude lepší z hlediska trendů.
Většina manželských postelí se dnes vyrábí s čelem. Kromě toho, že vytváří jakýsi pocit bezpečí, má i svoji užitnou funkci – ocení ho ti, kteří mají rádi večerní čtení knih nebo se v posteli dívají na filmy a potřebují si k tomu pohodlně opřít záda. V nabídce výrobců naleznete postele s čely různých tvarů a vyrobené z různorodých materiálů. Pokud bychom měli jednoznačně říct, které typy se aktuálně řadí k těm žádaným, určitě vedou vysoká čela oproti nízkým.

Výběr čela závisí na místnosti

Jelikož čelo je ve většině případů nedílnou součástí rámu postele, kupujete ho spolu s ní „v jednom balíčku“. Postel je klíčový kousek této místnosti, který je třeba pořídit jako první v pořadí. Zároveň ale myslete na to, jak bude vypadat další zařízení ložnice.

Při výběru se řiďte proporcemi místnosti – příliš vysoké či mohutné čelo postele by v malé nebo úzké ložnici nevyniklo. V menší ložnici bude jako designový prvek působit členěné čelo postele, které má tvar praktického podhlavníku například z eko kůže. Vhodnou volbou je zde také postel s tvarovaným čelem z odolného kovu.

Čelo jako dominanta místnosti

Světoví výrobci nábytku nám na výstavách ukázali také netradiční modely, kde čelo působí jako obrovský paraván, který postel doslova objímá. Tohoto efektu dosáhli i vkusným bočním zaoblením. Jiní se odvážili jít ještě dál a místo klasického čela ukázali systém posuvných panelů, které fungují jako pohyblivá křídla po bocích postele. Majestátně působí nadrozměrná čela postelí, která v ložnici dominují jako „statement piece“. Pinterest zaznamenal dokonce 88% nárůst ve vyhledávání tohoto spojení v souvislosti s čelem postele.

Čalounění je sázkou na jistotu

Pokud do ložnice chcete vnést vrstvení a měkkost, bude pro vás výbornou volbou čalouněné čelo. Může mít ozdobné prošití, které celou postel povýší na kousek vhodný do interiéru v mnoha stylech, od skandinávského až po glamour. Nemusí mít přitom jen klasický tvar obdélníku, vybrat si můžete ozdobně tvarované čelo nebo model s vyřezávanými prvky a ornamenty. Taková postel zase do ložnice vnese noblesu.
 
Při čalounění je důležitý i materiál, z kterého je vyrobeno. Nejméně práce s údržbou budete mít u modelů z kůže a eko kůže, které jen jednou za čas přetřete navlhčeným hadříkem. V případě látkového čalounění se připravte na pravidelné vysávání, zvláště pokud bude látka tmavší barvy.

Praktické čelo s odkládacím prostorem

Čelo může být dokonce širší než samotná postel. Tyto centimetry navíc poslouží k umístění poliček nebo nočních stolků. Takový integrovaný odkládací prostor je vždy vítán a můžete ho využít k odložení různých drobností. I když jsou noční lampy aktuálně moderní na stěně (ať už umístěné zboku vedle čela, nebo shora visící), většina má doma přece jen klasiku v podobně stolní lampy, kterou je také nutné někam umístit a která vyžaduje pohodlný přístup k vypínači.

Masivní dřevěné čelo vnese hřejivou atmosféru

Čelo z masivního dřeva jako součást konstrukce postele poslouží v první řadě k opření. Díky zajímavému zpracování však může místnost oživit nebo ji i odlehčit – například u vysokého žebrovaného čela nebo jednoduchého laťování. To může být horizontální i vertikální. Dobrou volbou ale bude také plné dřevěné čelo. Tento materiál ochrání před studenou stěnou a navodí v ložnici hřejivou atmosféru.

Se světlem i USB konektorem

Zajímavým prvkem ložnice bude jistě postel s čalouněným čelem podsvíceným LED osvětlením. Ujistěte se ale před koupí, jestli jde barva osvětlení měnit. V případě, že tomu tak není, vám musí být konkrétní odstín světla příjemný, ne každému totiž vyhovuje studené LED světlo.

Další „vychytávkou“, kterou najdeme na moderních modelech, je například i USB konektor. Přestože se říká, že elektronika do ložnice nepatří, mnozí před spaním ještě rádi sledují zprávy nebo telefon používají jako budík, takže ho mají i v noci v dosahu.

Volitelný doplněk k posteli pro nerozhodné

U některých modelů postelí si čelo můžete zvolit jako volitelnou část. Jedná se zejména o čela vyrobená z dřevotřískové desky, která jsou k dispozici v různých rozměrech dle šířky postele. Jelikož mají speciální tištěný povrch, nemusíte se bát, že se tento materiál časem začne olupovat.

Jejich výhodou je, že se vyrábějí v řadě barev a dekorů. Čela jsou určena pro konkrétní modely, s kterými se dají kombinovat a na které se jednoduše připevní. Berte je jako ideální volbu pro nerozhodné nebo v případě, že se čelo rozhodnete namontovat až později, dle potřeby.

Velká změna s malým rozpočtem

Pokud chcete vaši ložnici oživit a máte chuť na změnu, řešením je návlek na čelo postele. Takových potahů si můžete pořídit i více a měnit je podle nálady. Nebo nad čelo postele umístěte závěsnou tyč a udělejte ze závěsů lehký baldachýn. Možností je mnoho – stačí jen zapojit fantazii.

Čtěte také

Ukázat další články

Kupujeme pro miminka: dětská postýlka a přebalovací pult

Čekáte přírůstek do rodiny a chcete své ratolesti připravit útulný a zároveň funkční dětský pokojíček? K jedněm z nejdůležitějších věcí, které jsou součástí výbavy d…

Tipy na zařízení obýváku, pokud rádi měníte atmosféru v místnosti

I vy patříte k lidem, kteří milují změny? Ani vás na dlouho neuspokojí aktuální vzhled obývacího pokoje a po krátké době už přemýšlíte, co upravit? Působivý redesign…