Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Jaké čelo postele bude pro vaši ložnici ideální?

Jaké čelo postele bude pro vaši ložnici ideální?

01. 06. 2022, SCONTO Nábytek
Čelo postele není jen praktické – v ložnici se stalo také ústředním designovým prvkem. Při výběru postele tak můžete popustit uzdu kreativitě, jelikož čím výraznější a zajímavější bude, tím to bude lepší z hlediska trendů.
Většina manželských postelí se dnes vyrábí s čelem. Kromě toho, že vytváří jakýsi pocit bezpečí, má i svoji užitnou funkci – ocení ho ti, kteří mají rádi večerní čtení knih nebo se v posteli dívají na filmy a potřebují si k tomu pohodlně opřít záda. V nabídce výrobců naleznete postele s čely různých tvarů a vyrobené z různorodých materiálů. Pokud bychom měli jednoznačně říct, které typy se aktuálně řadí k těm žádaným, určitě vedou vysoká čela oproti nízkým.

Výběr čela závisí na místnosti

Jelikož čelo je ve většině případů nedílnou součástí rámu postele, kupujete ho spolu s ní „v jednom balíčku“. Postel je klíčový kousek této místnosti, který je třeba pořídit jako první v pořadí. Zároveň ale myslete na to, jak bude vypadat další zařízení ložnice.

Při výběru se řiďte proporcemi místnosti – příliš vysoké či mohutné čelo postele by v malé nebo úzké ložnici nevyniklo. V menší ložnici bude jako designový prvek působit členěné čelo postele, které má tvar praktického podhlavníku například z eko kůže. Vhodnou volbou je zde také postel s tvarovaným čelem z odolného kovu.

Čelo jako dominanta místnosti

Světoví výrobci nábytku nám na výstavách ukázali také netradiční modely, kde čelo působí jako obrovský paraván, který postel doslova objímá. Tohoto efektu dosáhli i vkusným bočním zaoblením. Jiní se odvážili jít ještě dál a místo klasického čela ukázali systém posuvných panelů, které fungují jako pohyblivá křídla po bocích postele. Majestátně působí nadrozměrná čela postelí, která v ložnici dominují jako „statement piece“. Pinterest zaznamenal dokonce 88% nárůst ve vyhledávání tohoto spojení v souvislosti s čelem postele.

Čalounění je sázkou na jistotu

Pokud do ložnice chcete vnést vrstvení a měkkost, bude pro vás výbornou volbou čalouněné čelo. Může mít ozdobné prošití, které celou postel povýší na kousek vhodný do interiéru v mnoha stylech, od skandinávského až po glamour. Nemusí mít přitom jen klasický tvar obdélníku, vybrat si můžete ozdobně tvarované čelo nebo model s vyřezávanými prvky a ornamenty. Taková postel zase do ložnice vnese noblesu.
 
Při čalounění je důležitý i materiál, z kterého je vyrobeno. Nejméně práce s údržbou budete mít u modelů z kůže a eko kůže, které jen jednou za čas přetřete navlhčeným hadříkem. V případě látkového čalounění se připravte na pravidelné vysávání, zvláště pokud bude látka tmavší barvy.

Praktické čelo s odkládacím prostorem

Čelo může být dokonce širší než samotná postel. Tyto centimetry navíc poslouží k umístění poliček nebo nočních stolků. Takový integrovaný odkládací prostor je vždy vítán a můžete ho využít k odložení různých drobností. I když jsou noční lampy aktuálně moderní na stěně (ať už umístěné zboku vedle čela, nebo shora visící), většina má doma přece jen klasiku v podobně stolní lampy, kterou je také nutné někam umístit a která vyžaduje pohodlný přístup k vypínači.

Masivní dřevěné čelo vnese hřejivou atmosféru

Čelo z masivního dřeva jako součást konstrukce postele poslouží v první řadě k opření. Díky zajímavému zpracování však může místnost oživit nebo ji i odlehčit – například u vysokého žebrovaného čela nebo jednoduchého laťování. To může být horizontální i vertikální. Dobrou volbou ale bude také plné dřevěné čelo. Tento materiál ochrání před studenou stěnou a navodí v ložnici hřejivou atmosféru.

Se světlem i USB konektorem

Zajímavým prvkem ložnice bude jistě postel s čalouněným čelem podsvíceným LED osvětlením. Ujistěte se ale před koupí, jestli jde barva osvětlení měnit. V případě, že tomu tak není, vám musí být konkrétní odstín světla příjemný, ne každému totiž vyhovuje studené LED světlo.

Další „vychytávkou“, kterou najdeme na moderních modelech, je například i USB konektor. Přestože se říká, že elektronika do ložnice nepatří, mnozí před spaním ještě rádi sledují zprávy nebo telefon používají jako budík, takže ho mají i v noci v dosahu.

Volitelný doplněk k posteli pro nerozhodné

U některých modelů postelí si čelo můžete zvolit jako volitelnou část. Jedná se zejména o čela vyrobená z dřevotřískové desky, která jsou k dispozici v různých rozměrech dle šířky postele. Jelikož mají speciální tištěný povrch, nemusíte se bát, že se tento materiál časem začne olupovat.

Jejich výhodou je, že se vyrábějí v řadě barev a dekorů. Čela jsou určena pro konkrétní modely, s kterými se dají kombinovat a na které se jednoduše připevní. Berte je jako ideální volbu pro nerozhodné nebo v případě, že se čelo rozhodnete namontovat až později, dle potřeby.

Velká změna s malým rozpočtem

Pokud chcete vaši ložnici oživit a máte chuť na změnu, řešením je návlek na čelo postele. Takových potahů si můžete pořídit i více a měnit je podle nálady. Nebo nad čelo postele umístěte závěsnou tyč a udělejte ze závěsů lehký baldachýn. Možností je mnoho – stačí jen zapojit fantazii.

Čtěte také

Ukázat další články

Jaká je ta „nej“ a jaké vybavení do dětské postýlky je vhodné?

Sníte o tom, že postýlka vašeho miminka bude měkká, se spoustou hraček a baldachýnem nad ní? Je to sice pěkná představa, ale v tomto případě platí, že méně je více. …

Konferenční stolek: co zohlednit při výběru?

Jaký by to byl obývací pokoj bez konferenčního stolku? Vybrat si ten správný ale může být pořádná fuška. Stolek by měl stylově zapadat do interiéru, plnit svou funkc…