Domů / MAGAZÍN / VYBÍRÁME / Jaké židle do kuchyně nebo jídelny?

Jaké židle do kuchyně nebo jídelny?

14. 05. 2020, SCONTO Nábytek
Sed je nejčastější poloha těla během našeho bdění, proto by sedací nábytek měl být navržen tak, aby umožňoval pohodlné a ergonomické sezení. Výjimkou nejsou ani jídelní židle. Jaké židle do kuchyně vybrat, aby byla spokojená celá rodina?
Design židlí vychází z kompromisu mezi různými proporcemi, a to výškou a hloubkou sezení, šířkou sedadla, šířkou opěradla, výškou bederní opěrky, sklonem sedadla a výškou opěrky na ruce. Při nákupu kuchyňských židlí je však důležité zvážit nejen ergonomii a rozměry, ale i možnosti prostoru a osobní preference a požadavky na tvar, barvu, materiál nebo styl.

PRO POHODLNÉ SEZENÍ

Výběr jídelních židlí je vlastně kompromis, který musí udělat celá rodina. Vyšší osoby budou na nižší židli sedět bez výraznějšího nepohodlí, ale osoby s nižším vzrůstem by se na příliš vysoké židli cítily nepohodlně. Nedosáhly by na zem a také by jim okraj sedadla mohl utláčet podkolenní cévy.

Výška sedací plochy by měla být o něco menší než délka nohy po koleno, norma udává ideální výšku sedadla od podlahy 420 až 480 mm. Aby sedadlo jídelní židle poskytovalo dobrou oporu, mělo by být dostatečně široké. Jeho tvar může být rovný, ale vhodnější je jemné zaoblení. Pohodlné sezení ovlivňuje především hloubka sedadla, mužům se doporučuje o něco hlubší sezení (400–490 mm) než ženám.

Na krátkodobé sezení, mezi které můžeme zařadit i to u jídelního stolu, se doporučuje opěradlo s výškou 280–330 mm (tzv. bederní opěradlo), na dlouhodobé sezení je to 420–450 mm. Opěradlo jídelní židle podpírá páteř a zmírňuje napětí a tlak, které jsou na ni vyvíjeny.

Kuchyňská linka FANY 220

DOMA U BARU

Na příležitostné stolování jsou vhodné i barové stoličky. Jejich výška závisí na výšce barového pultu. Všeobecně se dělí na dva druhy – s výškou 650 mm a další kategorie má výšku 750 mm. Pro pohodlné sezení by mělo být sedadlo barové stoličky alespoň o 200 mm nižší než samotná deska barového pultu. V poslední době se čím dál častěji objevují i „polovysoké stoličky“. Používají se u vyšších stolů barového typu a výškově jsou kompromisem mezi běžnou jídelní židlí a barovou stoličkou. Jejich výhodou je hlavně pohodlné sedání si na stoličku a vstávání z ní.

TVARY A MATERIÁLY ŽIDLÍ

Při výběru jídelních židlí se rozhodujte podle velikosti prostoru a charakteru místnosti. Do velké prostranné jídelny můžete vybrat mohutnější židle s vysokým opěradlem, případně i s područkami. Dokonce můžete dokoupit nějaké navíc i pro návštěvy nebo rodinu, pokud máte ve zvyku zvát hosty na nedělní oběd nebo večeře. Do menší kuchyně se naopak hodí spíše subtilnější stoličky s jednoduchým designem. Tam, kde je nouze o prostor, upřednostněte světlé tóny a průhledné materiály. Řešením může být i stůl s barovými stoličkami. Abyste u jídla měli dostatek pohodlí, optimální vzdálenost židle od stěny je minimálně jeden metr. Jen tak budete moci pohodlně vstát od stolu.
Jaké židle do kuchyně nebo jídelny?
Jaké židle do kuchyně nebo jídelny?
Jaké židle do kuchyně nebo jídelny?
Dřevěné jídelní židle jsou jedním z nejrozšířenějších typů. Podle technologie zpracování dřeva můžeme mluvit o masivní, ohýbané nebo lamelové židli. Konkurují jim židle s kovovou konstrukcí a také odlehčené plastové židle z polymerů. Během nákupu si všímejte taktéž konstrukčního řešení stoličky – vybírejte z modelů s nožními spoji, které zabraňují případnému rozviklání.
Jídelní židle
Jídelní židle
Pocit komfortu během sezení ovlivňuje i čalounění, a to kvůli způsobu přenášení váhy na sedadlo. U čalouněné židle je pocit z pohodlného sezení delší. Potahové materiály židlí a opěradel bývají speciálně upraveny proti otěru, zátěži, tekutinám a skvrnám, takže se dají velmi lehce čistit, což oceníte hlavně tehdy, když máte malé děti. Pokud jídelní koutek využíváte sporadicky, oceníte rozkládací jídelní stůl a židle, které se dají stohovat.
Jaké židle do kuchyně nebo jídelny?
Jaké židle do kuchyně nebo jídelny?

Čtěte také

Ukázat další články

Radíme: Jak vybrat předsíňový program

Vstupní prostory můžete vybavit buď nábytkem na míru, nebo sáhnout po hotových sestavách, které máte dostupné prakticky ihned, přes internet i na několik kliknutí. P…

Sedací soupravy a pohovky: Z jakých typů máme na výběr?

Sedací souprava je základem každého obývacího pokoje. Představuje dominantní prvek, kterého si po vstupu do místnosti všimne každý jako první. S celkem musí pěkně la…