Domů / MAGAZÍN / VYBÍRÁME / Jaké židle do kuchyně nebo jídelny?

Jaké židle do kuchyně nebo jídelny?

04. 08. 2022, SCONTO Nábytek
Požitek z jídla ovlivňuje také pohodlí při jeho konzumaci. Židle do jídelny by proto měly být nejen vkusné, ale také ergonomické. Jak vybrat ty správné?
Židle do jídelny si nejčastěji volíme podle vzhledu. Dbáme na to, aby ladily ke zbytku zařízení v místnosti. Neméně důležitý je ale komfort při sezení a ergonomie. Dobré je, že se prodávají v různých proporcích. Jednotlivé modely se odlišují výškou a hloubkou sezení, šířkou sedáku, šířkou opěradla, výškou bederní opěrky, sklonem sedáku a výškou opěrky na ruce. Samozřejmě jsou k dispozici ve všech možných tvarech, barvách, materiálech i stylech. Zohledňují osobní preference i možnosti prostoru. V bohaté nabídce si každý najde to své.

Důležité parametry pro pohodlné sezení

Výběr jídelních židlí je vlastně kompromis, který musí učinit celá rodina. Vyšší osoby budou na nižší židli sedět bez výraznějšího nepohodlí. Naopak osoby s nižším vzrůstem by se na příliš vysoké židli necítily pohodlně. Nedosáhly by na zem a okraj sedáku by jim mohl tlačit na podkolenní tepny.

Výška sedací plochy by měla být o něco menší než délka nohy po koleno. Norma udává ideální výšku sedáku od podlahy 420 až 480 mm. Kvůli poskytnutí dobré opory by sedadlo mělo být dostatečně široké. Jeho tvar může být rovný, ale vhodnější je jemné zaoblení. Pohodlné sezení ovlivňuje především hloubka sedáku – mužům se doporučuje o něco hlubší sezení (400–490 mm) než ženám.

Na krátkodobé sezení, ke kterému můžeme zařadit i to u jídelního stolu, se doporučuje opěradlo o výšce 280–330 mm (tzv. bederní opěradlo), pro dlouhodobé sezení je to 420–450 mm. Opěradlo jídelní židle podpírá páteř a zmírňuje napětí a tlak, který je na ni vyvíjen.

Možností jsou i barové židle

Židle do jídelny mohou být také v podobě barových židlí. Jejich výška závisí na výšce barového pultu. Obecně se dělí do dvou kategorií – o výšce 650 mm a 750 mm. Pro pohodlné sezení by sedátko barové židle mělo být alespoň o 200 mm nižší než samotná deska barového pultu.
 
V poslední době se stále častěji objevují také „polovysoké židle“. Používají se u vyšších stolů barového typu a výškově jsou kompromisem mezi běžnou jídelní a barovou židlí. Jejich výhodou je zejména pohodlné sedání na židli a vstávání z ní.

Tvary židlí podle prostorových možností

Při výběru jídelních židlí se rozhodujte podle velikosti prostoru a charakteru místnosti. Do velké a prostorné jídelny si můžete vybrat mohutnější židle s vysokým opěradlem, případně i s područkami. Populární jsou různé designy, mnohé přitom tvarově připomínají křesla. Dokonce můžete dokoupit i nějaké navíc pro návštěvy nebo rodinu, pokud zvete hosty na nedělní obědy nebo večeře.
Naopak do menší kuchyně se hodí spíše subtilnější židle s jednoduchým designem. Tam, kde je nouze o prostor, upřednostněte světlé tóny a průhledné materiály. Řešením může být také stůl s barovými židlemi.
Pro dostatek pohodlí se doporučuje, aby byla vzdálenost židle od zdi minimálně jeden metr. Jen tak budete moct bez omezení vstát od stolu.

Dostupné materiály židlí

Dřevěné jídelní židle patří k nejrozšířenějším typům židlí. Podle technologie zpracování dřeva můžeme mluvit o masivní, ohýbané nebo lamelové židli. Konkurují jim židle s kovovou konstrukcí a odlehčené plastové židle z polymerů.

Pocit komfortu při sezení ovlivňuje také čalounění, a to způsobem přenášení váhy na sedátko. U čalouněné židle je pocit z pohodlného sezení delší. Potahové materiály židlí a opěradel bývají speciálně upraveny proti oděru, zátěži, tekutinám a skvrnám, takže se dají velmi snadno čistit, což oceníte zejména tehdy, máte-li malé děti. Mezi oblíbené materiály čalounění židlí do jídelny patří například hladké nebo hrubé tkaniny, případně jejich kombinace, dále syntetická kůže, mikrovlákno, velur nebo samet.
Tip pro vás:
Pokud jídelní koutek využíváte sporadicky, oceníte rozkládací jídelní stůl a židle, které se dají stohovat.

Podnož židle

Při nákupu si všímejte také konstrukčního řešení židle. K nejtypičtějším patří židle pérové (dvounohé) a čtyřnohé.

Pérová podnož dodává jídelním židlím moderní vzhled. Přestože se to na první pohled nemusí zdát, pérová konstrukce zajišťuje dostatečnou stabilitu. Nohy jsou obvykle vybaveny kluzáky kvůli ochraně podlahy před poškrábáním. Nosnost bývá vysoká, standardně 110 až 140 kilogramů.

Ke konstrukční klasice patří židle do jídelny se čtyřnohou podnoží. Tvoří největší část v nabídce na trhu, a proto si z této kategorie vybere opravdu každý bez ohledu na preferovaný styl. Pokud bude židle vystavena intenzivní zátěži, doporučujeme si vybírat modely s nožními spoji, které zabraňují případnému rozviklání.
Tip pro rodiče: 
Máte doma batole? Můžete mu pořídit vysokou jídelní židli s pultem. Existují také praktická řešení 2 v 1, která dítě využije, i když bude starší – vysokou židli rozložíte na dvě části: klasickou židli a stolek.

Styl a komfort ruka v ruce

Židle do jídelny jsou nepřehlédnutelným prvkem jídelny nebo kuchyně. Při jejich výběru byste proto neměli zapomínat na styl bydlení. Nabídka v obchodech je široká, seženete tak bez problémů židle v retro, rustikálním, skandinávském, průmyslovém, minimalistickém nebo jiném stylu.

Trendové jsou také kombinace židlí různých designů a barev u jednoho stolu, případně doplnění sezení o jídelní lavici. Barevné odstíny jsou přitom také dostupné v široké škále – od přírodních přes pastelové až po výrazné, které dodají prostoru skvělé oživení. Komfort samozřejmě nemůže ustupovat do pozadí. Pamatujte proto, že jídelní kout slouží nejen k vychutnávání si pokrmů, ale také ke vzájemným rozhovorům u dobrého jídla – a to vyžaduje pohodlné sezení, které ocení celá rodina.
O dalších možnostech pohodlného posezení u stolu se můžete inspirovat v našem článku proč si do kuchyně koupit rohovou lavici.

Čtěte také

Ukázat další články

Co všechno byste měli vědět, pokud vybíráte taštičkovou matraci?

Taštičková matrace je skvělou volbou pro většinu spáčů. Je dokonale prodyšná, proto se v ní netvoří plísně a vy si tak užíváte spánek v maximálně hygienickém lůžku. …

Moderní noční stolek: jaký je pro vás ten pravý?

Moderní noční stolek představuje pěkný a zejména praktický doplněk postele. Slouží totiž k odložení věcí, které máme před spánkem nebo krátce po probuzení rádi po ru…