Domů / MAGAZÍN / VYBÍRÁME / Kožená, nebo látková? Jakou sedací pohovku si vybrat?

Kožená, nebo látková? Jakou sedací pohovku si vybrat?

20. 05. 2020, SCONTO Nábytek
Pokud se i vy rozhodujete mezi následujícími typy materiálů, před koupí dobře zvažte jejich objektivní přednosti i nedostatky. Při výběru byste se neměli řídit jen svými pocity, ale i celkovou funkčností materiálu a účelem, kterému má pohovka sloužit.
Při dětech se třeba doporučuje investovat do modelů, které jsou maximálně odolné, aby se potah při častém namáhání nesedřel, nezašpinil a neztratil svůj tvar. To samé platí o rozkládacích pohovkách nebo sedačkách, na kterých si občas zdřímnete, ale také o modelech, které předpokládají velký nápor při používání, například při častých návštěvách nebo hostinách v obývacím pokoji. O možnostech čalounění jsme si již řekli v článku Jaký materiál vybrat na sedací soupravu. Teď si představíme klady a zápory kožených i textilních sedaček a podíváme se na rozdíly, které jejich výběr mohou ovlivnit.
 

TEXTILNÍ SEDAČKY

Pozitiva

 
 • V jejich prospěch většinou hovoří nižší cena.
 • Jsou příjemné, měkké a pohodlné – podobně jako polštáře.
 • Na dotek působí neutrálně, v zimě nechladí a v létě se na nich nepotíte.
 • Nabízejí lidem výběr z nekonečného spektra barev, textur a jejich vzájemných kombinací.
 • Textilní potahy po opotřebování lehko přečalouníte, díky čemuž získáte nový design pohovky, a přitom ušetříte.
 • Některé textilní sedačky mají odnímatelné potahy, takže se jednoduše mohou vyprat – samozřejmě se i zde nejprve přesvědčte, zda je potah vcelku, nebo je rozdělen na menší části, které vyperete i v pračce. V opačném případě musíte navštívit profesionální čistírnu.
 • Moderní textilní potahy mají většinou speciální úpravu, která zvyšuje odolnost sedačky proti ušpinění a zároveň maximálně usnadňuje údržbu, resp. čištění.
Sedací souprava TIKO

Negativa

 
 • Jsou náchylnější na zvířecí škrábance, kočky si na nich s oblibou „pilníkují“ drápky.
 • Pokud neinvestujete do typů se zvýšenou odolností tkaniny vůči zašpinění, mohou se lehce znečistit rozličnými skvrnami a stopami po jídle – textilie totiž lépe nasaje nečistotu a zachytí drobky.
 • Na čištění budete potřebovat nejen vlhký hadřík, ale často také vysavač, tepovač, parní čistič, případně – při větším znečištění – ještě také odbornou údržbu, hlavně v případě sedaček, které vyžadují chemické čištění. S nimi si totiž voda a běžně dostupný prostředek na nábytkové textilie neporadí.
 • Opotřebují se rychleji než kožené sedací soupravy, mají slabší barevnou i tvarovou stálost.

Sledujte speciální úpravy látek

Textilní čalounění může být vyrobeno z přírodních, nebo syntetických látek. Do první skupiny patří například hedvábí, bavlna nebo len, syntetiku zastupují nylon, akryl, polyester, polyuretan, elastan nebo polypropylen. V drtivé většině případů jsou potahy tvořeny směsí obou typů látek, protože se v nich spojují dobré vlastnosti jedné i druhé skupiny. V současnosti jsou kromě samotného složení potahu důležitým údajem také rozličné úpravy, které vylepšují vlastnosti látky. Často se například využívá teflon, který zvyšuje vodoodpudivost textilie.

Mnohem jednodušší než kdysi


Moderní doba pokročila natolik, že se nemusíme obávat ani znečistění textilních potahů. Čalounění se speciální povrchovou úpravou Aquaclean se při výrobě pokryjí vrstvou vysoce odolného materiálu, který je chrání před špínou. Zabrání nečistotě vsáknout se hluboko do látky, díky čemuž ji snadněji ošetříte a zbavíte nechtěné skvrny. Špínu odstraníte jednoduše vodou, resp. hadříkem namočeným v čisté vodě.

 

Čísla, která leccos prozradí

Hodně vám může povědět způsob tkaní. Pokud mají látky těsnější vazbu a tenčí vlákna, dá se předpokládat, že budou trvanlivější. Pevnost textilie přesněji určuje gramáž, která se uvádí v gramech na metr čtvereční – logicky platí, že látka je tím silnější, čím má vyšší gramáž.

O životnosti sedačky vypovídá i hodnota Martindale, která udává v počtu otáček, nakolik je textilie odolná vůči oděru. Drtivá většina čalounění nabízí číslo 20 tisíc až 30 tisíc cyklů, což postačí chodu běžné domácnosti. Hledáte-li vysoce kvalitní potahovou textilii, hledejte číslo kolem 50 tisíc. Dalším směrodatným parametrem může být tzv. peeling, který naznačuje, do jaké míry je potah odolný i vůči tvorbě tzv. „žmolků“, tedy nevzhledných uzlíků. Na škále od 1 do 5 patří nejvyšší odolnost číslu 5. Někteří výrobci mohou uvádět i odolnost vůči UV záření (v současnosti je to důležitý údaj i pro zahradní čalouněný nábytek) nebo odolnost proti natahování látky v příčném i podélném směru.
Kožená, nebo látková? Jakou sedací pohovku si vybrat?

Vyznáte se v typech látek?

Při výběru si laickým okem všímáme hlavně barvy, případně struktury. Každý typ látky má však své charakteristické vlastnosti, které mohou ovlivnit životnost vaší sedací soupravy. Hustě tkané, a tedy i pevné obvykle bývají potahy z mikrovláken. Rozlišit je můžete i díky charakteristickému lesku. Jejich devízou je také antialergenní povlak, díky čemuž je ocení hlavně lidé s alergiemi.

K nejodolnějším látkám se řadí Alcantara, která se podobá semiši. Vyrábí se z mikrovláken, která jsou několikanásobně tenčí než lidské vlasy. Mohlo by vás zajímat, že je barevně stálá, snadno se udržuje a má rekordně vysokou oděruvzdornost až 150 tisíc cyklů Martindale. I díky těmto vlastnostem se cenově dokáže vyrovnat kůži.

Pohovka MERINO

K často využívaným patří také měkký a na dotek příjemný mikroplyš s podobně vysokou oděruvzdorností. Pokud máte kočku, která si ráda brousí drápky, tato látka jim určitě odolá. Nemusíte se bát škrábanců, ale ani nepříjemných uzlíků nebo tvarových defektů. I proto se ním mohou čalounit sedačky s komplikovaným designem. Jistým negativem může být, že je méně odolný vůči zašpinění a prsty v nich lehce zanechají stopy, protože dotyk mění směr vlasu.

Směs akrylu a polyesteru s poměrně vysokým počtem cyklů 70 tisíc Martindale a vysokou odolností vůči špíně i „žmolkům“ představují žinylkové potahy. Poznáte je podle hrubšího vzoru a příjemně měkkého povrchu. Silný dekorační charakter má pro změnu žakár, který můžete vidět hlavně na rustikálních a vintage kouscích. Je vysoce odolný, ale zároveň hravý, protože vlákna vytvářejí poutavý 3D efekt.

KOŽENÉ SEDAČKY

Pozitiva

 
 • Kůže je považována za luxusní a nadčasový materiál – kožená sedačka při správné údržbě přetrvá roky, přežije celou generaci a může se stát cenným dědictvím.
 • Kůže má vyšší nosnost i barevnou stálost.
 • Kvalitní kůže je pevná, pružná, odolnější proti opotřebování i sražení.
 • Pro alergiky jsou ideální volbou, textilie na rozdíl od kůže totiž zadržují více prachu i roztočů.
 • Jsou vhodnější i se zvířátky, chlupy totiž odstraníte lépe z kůže než z textilního čalounění.
 • Jelikož kůže nesaje jako textilie, je odolnější vůči flekům – dokonce i bílou kůži snadno zbavíte skvrn, kterých se obávají všechny ženy v domácnosti, například od červeného vína nebo kečupu.
 • Pravidelná údržba není tolik náročná; ze sedačky stačí setřít špínu a prach vlhkým hadříkem, jednou za rok ji natřít speciálním ošetřovacím přípravkem na zvláčnění a zhruba každé tři měsíce aplikovat impregnační prostředek, díky kterému kůže získá větší pevnost.
Kožená sedací souprava EC 45

Negativa

 
 • V létě může vyvolávat pocit, že se „lepíte“, v zimě zase chladit – to však platí hlavně o levnějších typech kožených souprav.
 • Nesmí být vystavena přímým slunečním paprskům, například pod oknem.
 • V její blízkosti by neměla být vyhřívací tělesa, jako jsou radiátory, pece nebo kamna. Kůže je totiž háklivá i na teplo, mohla by začít praskat a vysychat. Z toho samého důvodu by nemusela zvládnout sušení horkým vzduchem, třeba fénem.
 • Kůže je v porovnání s textilií citlivější na vlhkost.
 • Ačkoli údržba není až natolik náročná, kůže je extrémně závislá na správné péči. Na její ošetřování je potřeba používat jen speciální prostředky, jinak by se mohla vysušit a znehodnotit.
 • Kůže nereaguje kvůli obsahu solí dobře na lidský pot. Proto ji v létě, když se více potíme, musíme chránit před stykem s nahou kůží, například přikrývkou.

Není kůže jako kůže

Na výrobu kožených sedacích souprav se ve velké míře využívá hovězí kůže (useň). Není však materiál jako materiál. Existují totiž kůže různých vrstev, nejkvalitnější je, samozřejmě, ta nejvrchnější. Spodní vrstva, takzvaná štěpka nebo štěpenka, je mnohem drsnější, méně pevná a má slabší propustnost. I z toho důvodu se používá jen na těch částech sedaček, které nejsou tolik namáhány, resp. tam, kde se nemůže dostat do styku s pokožkou uživatele. Pokud je cena kožené sedačky nízká, pravděpodobně je vyrobena ze štěpenky.

Z hlediska finální úpravy rozlišujeme čtyři druhy kůže – anilinová, broušená anilinová, semianilinová a upravovaná. Anilinová kůže se povrchově upravuje minimálně, například přírodním voskem, díky čemuž je hebká, pružná a vynikne svým přírodním vzhledem. I proto je považována za nejkvalitnější. Originalitu jí dodávají přiznané nedokonalosti, které jsou v tomto případě vítaným prvkem. Dokáže se přizpůsobit teplotě lidského těla, proto je velmi příjemná na dotek. K nevýhodám patří nízká odolnost vůči znečištění a samozřejmě vysoká cena.

Broušená kůže (nubuk) se, jak její název napovídá, nejprve jemně povrchově zbrousí, čímž získá sametový vzhled, a následně natře olejem a látkami, které zvyšují její odpudivost vůči vodě a odolnost vůči poškrábání nebo nečistotám, na které je velmi háklivá.

Kožená sedací souprava EC 38

Semianilinová kůže je odolnější, protože její povrch je chráněn speciálním mořidlem s obsahem pigmentů. Úprava však není natolik silná, aby zabránila přirozené prodyšnosti materiálu. Pokud nepatříte k lidem, kteří oceňují drobné nedostatky kůže, tento typ pro vás bude jako stvořený – povrch semianilinové kůže je totiž ošetřen tak, aby nevykazoval běžné „chybičky krásy“.

Pokud najdete levnější koženou sedačku, může to také znamenat, že je vyrobena z tzv. upravované, resp. pigmentované kůže. Takový materiál se také povrchově zbrousí, ale navíc se i zarovná, aby se zakryly všechny přirozené nedostatky. Používají se k tomu zbroušené zbytky, které se do kůže „válcují“ ve speciálním přístroji.

Odolnost a vzhled takového materiálu se obvykle podchycuje ještě vrstvou barevného laku, resp. polyuretanovou barvou. Ten však v konečném důsledku snižuje prodyšnost samotné kůže, takže právě tento typ může za to, že se na kožené sedací soupravě potíte nebo pociťujete chlad. Na druhé straně, s údržbou si nebudete muset dělat tolik starostí. I proto se kožené sedačky v této úpravě využívají v často namáhaných prostorách.

Pokud stále nemáte jasno v tom, zda si vybrat koženou, nebo textilní sedací soupravu, neváhejte se zastavit přímo v prodejně a nechat si poradit od zkušených odborníků.


 

Čtěte také

Ukázat další články

Stojany na šaty – úložné řešení, které si zamilujete

Nemusíte se s nimi setkat jen v obchodech. Patří k praktickým doplňkům ložnic, teenagerských pokojů, předsíní nebo šatníků. Stojany na šaty vám poslouží vždy, když n…

Jaký typ skříně vybrat do pracovny?

Práce s notebookem na kolenou z gauče nebo u kuchyňského stolu je častou náhradou improvizované domácí kanceláře. Jakmile se ale začnou ozývat vaše přetížené trapézy…