Domů / MAGAZÍN / VYBÍRÁME / Modré sedačky mohou být dominantou vašeho obýváku

Modré sedačky mohou být dominantou vašeho obýváku

30. 06. 2023, SCONTO Nábytek
Barevné trendy přicházejí a odcházejí. Modrá sedačka je ale nadčasové řešení, které bude fungovat v jakémkoliv interiéru. Samozřejmě záleží na konkrétním odstínu, materiálu i jejích proporcích. Zatímco někoho nadchne denimový materiál na jednoduchých liniích, někdo jiný se musí poohlédnout po honosném sametu a výrazném prošívání, aby v obývacím pokoji dosáhl vytouženého efektu. Která modrá sedačka má šanci stát se dominantou vaší domácnosti?
Určitě jste si již u barevného označení všimli zkratky RGB. Název vznikl z iniciál tří primárních barev, mezi které patří i modrá. R jako red označuje červenou, G jako green zelenou a B patří modré, tedy anglicky blue. Na jejich vlnové délky má lidské oko nejvyšší citlivost. Modrá barva je obecně velmi populární, v roce 2015 se v jednom průzkumu stala dokonce celosvětově nejoblíbenější barvou. V další anketě ji v prvenství o dva roky později nahradila modrozelená.

Barva, která je v přírodě spíše vzácností

Při pohledu na nekonečnou modrou oblohu nebo modré moře by se mohlo zdát, že se jedná o běžně se vyskytující barvu v přírodě. Ve skutečnosti je ale modré ve světě fauny a flóry překvapivě málo. Modré květy má méně než 10 % rostlin z téměř 300 tisíc kvetoucích druhů na světě. Modrokřídlí motýli mají zase na křídlech vrstvené nanostruktury, jejichž barvy se navzájem ruší a odráží se pouze modrá. Podobný efekt najdeme na peří sojky chocholaté nebo na šupinách ryby bodloka pestrého. Jasnou modrou srst suchozemských savců bychom však hledali marně.
 
Přestože modrá je v přírodě víceméně vzácná, existuje množství odstínů této barvy. Podle některých zdrojů jich je až 260. V interiéru se spojují s koncentrací i s uvolněním. Modrá působí uklidňujícím dojmem a je ztělesněním harmonie a rovnováhy. Symbolizuje stabilitu, tradici, důvěru a v oblibě ji mají ženy i muži. I proto je modrá sedačka do obýváku dobrou volbou.

Modrá sedačka – odstín do každé domácnosti

Modrá nemusí být vůbec chladná, jak by si někdo mohl myslet. Stačí jen zvolit teplý odstín, například royal blue neboli královskou modrou, kterou údajně vytvořili pro anglickou královnu. Výrazná bude také kobaltově modrá a sytý odstín indigo. Svěžest do interiéru vnese azurová modrá, která v sobě má i hodně zelené (technicky je zde poměr modré a zelené 50:50), a námořnická modrá, s kterou se dají vykouzlit nadčasové kombinace.

S azurovou se často zaměňuje i tyrkysová, která nemá tak přísně definovaný poměr barev. Temnější odstín petrolejové sedačky si v obýváku bude žádat výrazné a kontrastní doplňky. U baby blue odstínu vsaďte zase na jemné pastelové barvy doplňků.

7 důvodů, proč si vybrat modrou sedačku

  1. Hodí se do interiérů různých stylů.
  2. Výborně se kombinuje s jinými barvami.
  3. Snadno s ní vytvoříte interiér tón v tónu.
  4. Přináší spoustu různých odstínů, od výrazných až po jemné.
  5. Vyniknou u ní přírodní materiály, jako třeba dřevo a mramor.
  6. Vystoupíte s ní z davu, jelikož není tak okoukaná jako například šedé a zelené sedací soupravy.
  7. Modrá barva působí uklidňujícím dojmem a přináší harmonii.

Jak v interiéru kombinovat modrou sedačku?

Světle modré tóny se hodí do menších pokojů. V takovém obývacím pokoji ponechte stěny bílé a zvolte pastelové doplňky. Něžně bude působit vzor drobných květin či motivy ptáků.
Teplé odstíny modré doporučujeme kombinovat s tmavým dřevem. Různé odstíny modré budou ve společnosti dřeva, měděných či zlatých detailů působit odlišně. Studené odstíny modré se zase hodí k bílé a šedé barvě.
 
Při výběru čalounění myslete na praktičnost – samet, velur a semiš sice vypadají luxusně, u malých dětí ovšem volte odolnější alternativy, jako jsou speciální směsi nebo hladké hydrofobní tkaniny.
I když máte sedačku výrazné modré barvy, zbytek interiéru nemusí zůstat neutrální. Modrou výmalbu stěny za pohovkou doplňte modrou na koberci nebo dekoračních polštářích. Dosáhnete tak zajímavé modré vrstvy a interiéru tón v tónu.

Čtěte také

Ukázat další články

Co všechno byste měli vědět, pokud vybíráte taštičkovou matraci?

Taštičková matrace je skvělou volbou pro většinu spáčů. Je dokonale prodyšná, proto se v ní netvoří plísně a vy si tak užíváte spánek v maximálně hygienickém lůžku. …

Moderní noční stolek: jaký je pro vás ten pravý?

Moderní noční stolek představuje pěkný a zejména praktický doplněk postele. Slouží totiž k odložení věcí, které máme před spánkem nebo krátce po probuzení rádi po ru…