Domů / MAGAZÍN / VYBÍRÁME / Zelené sedačky jsou rozhodně dobrou volbou. Přesvědčte se

Zelené sedačky jsou rozhodně dobrou volbou. Přesvědčte se

29. 03. 2023, SCONTO Nábytek
Jsou oblíbené, stylové, okouzlující, hravé... Řeč je o pohovkách. A ne tak ledajakých. Zelené pohovky si podmanily domácnosti nejen u nás, ale po celém světě. Kde se vzal trend zelených sedaček a proč jsou rozhodně dobrou volbou?
Pokud se blíže podíváme na psychologii barev, zelená se pojí s přírodou, obnovou a růstem. Je barvou relaxu, ale také naděje, pozitivní změny, harmonie, mládí a nového života. Pokud ji zařadíme do interiérového designu, vyvolá pocit osvěžení, bezpečí, nebo dokonce klidu. I to jsou důvody, proč se zelené pohovky staly tak oblíbenými. Pomáhají v prostoru vytvořit klidné místo a pevný bod.

Trend zelených pohovek není úplnou novinkou. Zrodil se v nedávných dobách pandemie, které omezovaly náš pohyb v exteriéru. Zelený gauč se stal jakýmsi příjemným zeleným ostrovem a útočištěm, které nás alespoň prostřednictvím barvy spojovalo s přírodou.

Zelená barva a evoluce

Na zahraničních internetových portálech se o jejich popularitě začalo psát přibližně před třemi lety. I podle virálního tweetu ze srpna 2020 tehdy chtěl každý v obývacím pokoji dřevěnou podlahu, barevný koberec a zelenou sametovou pohovku.

Zelená sedačka je výrazný kousek, který rozhodně přitáhne pozornost. Přitom nezáleží na odstínu zelené, vždy na ni v interiéru padne zrak jako na první záchytný bod. Lidské oko je totiž nejcitlivější na žlutozelené odstíny. V důsledku evoluce patří zelená mezi tři základní barvy, které dokážeme rozeznat z 10 milionů odstínů jiných barev. Mohou za to zelené rostliny jako nejčastější druh potravy.
 
7 důvodů, proč si vybrat zelenou sedačku
 1. Můžete ji umístit do interiéru různých stylů.
 2. Vytvoří v místnosti „vau efekt“.
 3. Oživí i starší obývací pokoj.
 4. Přináší spoustu různých odstínů, od tlumených barev až po zářivé.
 5. Dobře se kombinuje s bílou a zemitými barvami, ale také s růžovou.
 6. Hodí se k přírodním materiálům jako dřevo, kámen, sisal, nebo k přírodním tkaninám.
 7. Zelená barva snižuje hladinu stresu.

Řekněte to odstínem

Pamatujete na trend šedých pohovek před pár lety? Jejich místo dnes zaujaly zelené sedačky. Možná si řeknete, že to není nic pro vás, jelikož tento kus nábytku si přece nekupujete na jednu sezónu. Zelená je však v interiéru součástí neutrálního barevného schématu, který působí nadčasově. Vhodným pozadím pro zelenou pohovku budou neutrální odstíny béžové, šedé, hnědé, nebo dokonce černé.
Díky velkému výběru různých tvarů sedaček a odstínů zelené si tu pravou do obývacího pokoje najde opravdu každý. Hodí se k různým interiérovým stylům, záleží na proporcích nábytku, konkrétním odstínu a potahové látce. Žádané jsou smaragdově zelené odstíny nebo tmavá lesní zelená, připomínající jehličí. Na výběr máte také mechově zelenou, mentolovou, olivovou, akvamarínovou či šťavnatou limetkovou.
Trendem posledního roku jsou pohovky bez nožiček, které se hodí spíše do větších obývacích pokojů. Jejich výhodou je, že nevytváří prostor pro nečistoty a prach pod nimi. A jelikož jsou stále ve hře i organické tvary, vyberte si klidně sedací soupravu s křivkami, které zjemní prostor.

Zelená pohovka pro různé styly:

 • Pokud si vyberete smaragdovou sametovou látku potahu, doplňte ji semišovými polštáři a vkusným konferenčním stolkem s prvky zlaté nebo s mramorem, v obýváku tak docílíte glamour stylu.
 • Pro boho-chic styl doporučujeme na zelenou pohovku umístit jutové polštáře a bavlněné polštáře s třásněmi, na zem zase sisalový koberec a stojan s živými květy. (studio)
 • V severském stylu najde uplatnění zelenošedá pohovka s hladkou tkaninou světlejších barev, zkombinovaná s příručním stolkem ze dřeva. Jako dekoraci zvolte kožešinu nebo tkaniny s texturou.
 • Pro dosažení retro nádechu se poohlédněte po zelené pohovce s ozdobným prošíváním, postavené na dřevěných nožičkách. Správnou atmosféru dotvoří barevný koberec, polštáře v kontrastních odstínech a retro stojací lampa.
 • I rustikálně laděný interiér snese pohovku v zelené. V tomto případě kombinujte tlumenou zelenou s tmavším nábytkem v dekoru ořechu nebo tmavé exotické dřeviny.

Čtěte také

Ukázat další články

Jak vybrat psací stůl

Pracovní stůl je důležitý kus nábytku, který ovlivňuje vaši práci. Před koupí je nutné promyslet, k čemu přesně ho potřebujete, jaké pomůcky musíte mít po ruce, ale …

Proč a jak si vybrat polohovatelný rošt do postele?

Polohovací rošty nabízejí maximální komfort. Umožňují nastavení sklonu v oblasti hlavy i nohou. Jeho výhody ocení nejen senioři nebo špatně pohybliví lidé, ale všich…