Domů / MAGAZÍN / VYBÍRÁME / Podle čeho vybírat kuchyni?

Podle čeho vybírat kuchyni?

06. 03. 2023, SCONTO Nábytek
Zařízení kuchyně vyžaduje více než jiné prostory pečlivé projektování a trpělivost. Kdy začít s plánováním a na co myslet při výběru a uspořádání kuchyně, aby pro vás byla ideální?
S plánováním nové kuchyně je optimální začít už při návrhu rodinného domu, budou se od něj odvíjet elektroinstalace, rozmístění přívodů vody, plynu a odpadního potrubí. Pokud kuchyni rekonstruujete ve starším domě nebo bytě, je nutné vycházet z daných prostorových možností. Zejména v panelácích se hospodyňky musí často rozloučit s vysněným půdorysem kuchyně kvůli stávajícím přípojkám, ale také oknům a dveřím. Šikovní architekti z kuchyňského studia však umí i na malém prostoru vykouzlit optimální kuchyni na míru. Díky mnoha variantám skříněk a jejich možnosti přizpůsobovat se rozměrově dostupnému prostoru to v současnosti není žádný problém.

Než navštívíte kuchyňské studio, odpovězte si na následující otázky:

  • Jak vypadá prostor určený pro kuchyni? Odvíjí se od něj její dispoziční rozmístění, které musí vyhovovat nárokům na ergonomii.
  • Je vaše kuchyně propojená s obývacím pokojem? Pokud ano, určitě popřemýšlejte nad tím, jak s ní bude propojena i materiálově, a vyberte spotřebiče s nižší hlučností.
  • Kolik času trávíte v kuchyni? Jinak bude vypadat kuchyně single muže, kterou využívá sporadicky, a jinak kuchyně pro rodinu s dětmi, kde se denně vaří.
  • Máte k dispozici i samostatnou spíž? Pokud ne, budete potřebovat dostatek úložného prostoru pro skladování potravin.
  • Jaký styl je vám blízký? Sníte o rustikální kuchyni s keramickým dřezem pod oknem, nebo jste praktický minimalista?
  • Jak velký rozpočet na novou kuchyni máte? Zařízení či rekonstrukce kuchyně jsou finančně dost náročnou investicí, ovšem na dlouhé období. Upřednostňujte proto kvalitní materiály a ověřené značky.

Nepsané zákony kuchyně

Aby byla práce v kuchyni potěšením, je důležité dodržet základní ergonomická pravidla. V kuchyni existují nepsané zákony – lednice patří na okraj a navazuje na pracovní desku, myčka by měla sousedit se dřezem, varná deska zase s troubou. Kuchyni při plánování rozdělte do zón, a to podle činností, které v nich vykonáváte. Do zóny zásob uložte potraviny, v zóně ukládací najděte místo pro nádobí, sklenice a příbory. V zóně mycí jsou centrem kuchyňský dřez a myčka na nádobí. Následuje zóna přípravná, kde oceníte dostatečnou pracovní plochu a kuchyňské pomocníky, a nakonec samotná zóna vaření s varnou deskou a troubou.

Zóna přípravy jídel, tedy hlavní pracovní zóna, by měla být alespoň 70 cm široká a umístěna mezi dřezem a varnou deskou. Výška horní hrany pracovní desky se pohybuje obvykle od 87 do 95 cm, její standardní hloubka je 60 cm. Pracovní plochu si můžete přizpůsobit a její jednotlivé části mohou mít rozdílnou výšku. Toto řešení je ideální pro páry, mezi kterými jsou velké výškové rozdíly. Nízká hospodyňka potřebuje pro komfort nižší pracovní desku, zatímco její vysoký partner by si u ní zničil záda. Na výškové zónování v malé kuchyni ale zapomeňte.

Pohodlnější přístup k věcem uloženým v dolních skříňkách zajistí výsuvy místo klasických dvířek. Obsah skříňky budete vidět i shora a jednodušeji na něj dosáhnete. S jeho hmotností si také nemusíte dělat starosti. Kvalitní kování od osvědčených dodavatelů mají nosnost i přes 70 kg.

Uspořádání skříněk

Základním modelem uspořádání skříněk je lineární kuchyně podél jedné stěny, vhodná do úzkých a dlouhých místností. Je to nejčastější typ malé kuchyně v garsonkách a jednopokojových bytech. Pokud dvě části kuchyně lemují protilehlé stěny, mluvíme o paralelní kuchyni. Velice oblíbené a praktické je uspořádání do tvaru písmene L. Ten se hodí téměř do každého prostoru.
 
O něco velkoryseji působí kuchyně ve tvaru U, která je rozmístěna podél tří stěn, nebo vedle dvou stěn a jedno její rameno tvoří poloostrov vystupující do prostoru. U takové rohové kuchyně dobře popřemýšlejte, jak využijete vzniklé rohy. Ideální je drátěný program či speciální úložné systémy, které se postarají o to, abyste bez problémů dosáhli tam, kam potřebujete.
 
Nejvíce místa vyžaduje kuchyně s ostrůvkem. Můžete jej využít jako jednolitou pracovní plochu, případně prodloužit desku tak, aby vzniklo místo ke stolování.

Do ostrůvku můžete zabudovat i varnou desku, troubu na pečení nebo kuchyňský dřez. Takové řešení je náročnější na realizaci a je třeba s ním počítat již ve fázi výstavby domu. Na druhé straně kuchyňský ostrov opticky oddělí kuchyni od společenské části a stane se místem vašich kulinářských představení pro návštěvy.

Na výběr máte ze tří typů zařízení

Pokud si jdete pořídit novou kuchyni, rozhodnout může i to, o jaký prostor jde, a čas, jaký na zařízení kuchyně máte. Tady je dobré vědět, že máte na výběr ze tří základních možností. První je koupě kuchyňské linky v podobě bloku, který je charakteristický tím, že skříňky mají své pevné místo a nedají se tedy uspořádat podle libosti. Je to ale rychlé a jednoduché řešení pro nenáročné.
 
Druhou možností je, že si kuchyni postavíte ze skříněk dostupných v rámci nějakého sektorového, resp. modulového kuchyňského programu. To nabízí větší variabilitu zařízení prostoru, jelikož si skříňky můžete kombinovat a měnit podle potřeby. Opět jde o rychlé řešení, vhodné zejména pro standardní prostory.
 
Poslední alternativou je plánovaná kuchyně, tedy kuchyně na míru. Ta zohledňuje všechny prostorové, uživatelské i estetické nároky, vyhoví tedy i nejnáročnějšímu zákazníkovi. Zároveň je ale třeba počítat s delší dobou, než se zrealizuje. Standardně proces zahrnuje několik kroků – od návštěvy kuchyňského studia přes zpracování vizualizace a zaměření kuchyně profesionálními pracovníky až po zpracování instalačního plánu, výrobu a montáž kuchyně.
 

Čtěte také

Ukázat další články

Jak si vybrat matraci: co všechno vzít v úvahu?

Výběr matrace je jeden z důležitých kroků pro vaše zdraví. Kvalitní matrace se přizpůsobí vašemu tělu, díky čemuž brání nevhodným polohám během spaní a odbřemeňuje p…

Spát v povlečení z mikrovlákna, nebo z bavlny?

To, že někdo spal jak v bavlnce, jste již určitě slyšeli. Jenomže když se s přirovnáním „jako v bavlnce“ začalo, o mikrovlákně nikdo ještě ani nesnil. V čem tedy rad…