Domů / MAGAZÍN / VYBÍRÁME / RADÍME: Jak si vybrat zahradní sezení

RADÍME: Jak si vybrat zahradní sezení

28. 07. 2022, SCONTO Nábytek
Než se bezhlavě vrhnete do zařizování terasy a koupě zahradního sezení, měli byste si ujasnit, jaké máte požadavky na prostor, design i materiál. A nezapomeňte se zamyslet také nad tím, kam s nábytkem po skončení sezóny. I to může ovlivnit výběr.

Klíčová je velikost terasy

Máte uložené množství obrázků pro inspiraci a přesně víte, co chcete? Než se pustíte do nakupování, prověřte si prostorové možnosti vaší terasy. Možná pak zjistíte, že vytoužená sedačka do exteriéru se vám na ni nevejde. Můžete použít stejný trik jako při vyměřování nábytku v interiéru – označte si obrysy lepicí páskou na podlahu. Myslete i na to, že se kolem nábytku budete chtít pohybovat. Pokud tedy máte menší plochu, spíše než jednu obrovskou pohovku, která zabere spoustu prostoru, zvolte zahradní sezení složené z menší sedačky a křesel nebo taburetů, kterými můžete snadno manipulovat.

Typy zahradního nábytku

Pokud máte rádi stylově sladěný nábytek, skvělým řešením jsou zahradní sety. K takové sestavě není problém zkombinovat další kusy nábytku do zahrady. Ne nadarmo se říká, že terasa je druhý obývací pokoj, i proto jsou trendem posledních let pohodlné exteriérové ​​sedačky, které připomínají ty interiérové. Jsou ale vyrobeny z odolnějších materiálů, případně s použitím nepromokavých nebo rychleschnoucích textilií. A protože terasa v létě funguje i jako jídelna, neměl by zde chybět vhodný stůl.
 
U zahradních židlí a křesel máte na výběr nejen z množství tvarů, materiálů a barev, ale také přidaných funkcí. Některé z nich mohou disponovat funkcí polohování, extrémně pohodlná jsou zase závěsná křesla s pevnou kovovou konstrukcí. Místo ušetříte se skládacími modely židlí, které v případě potřeby rychle složíte, přenesete a v zimě jednoduše skladujete.
K bazénu na opalování nebo pod strom na čtení se zase hodí stylové zahradní lehátko. K představě lenošení na zahradě patří neodmyslitelně i houpačka a ke skalce, květinovému záhonu nebo do zajímavých zákoutí zahrady bude ideální pevná zahradní lavice. Vysněné sezení si tak můžete poskládat přesně podle svých potřeb.

Tón v tónu s interiérem

Jelikož terasa se většinou nachází vedle obývacího pokoje, je zároveň jejím pokračováním i co se týče uspořádání prostoru a designového stylu. Také trend obytných zahrad má své módní vlny, podobně jako trendy v interiérovém designu. Aktuálně jsou oblíbené dřevoplastové terasy, které imitují luxusní design dřeva. Zároveň jsou bezúdržbové, stačí je jen občas opláchnout vodou, a nepodléhají vlivům počasí. Chcete-li mít terasu tón v tónu s interiérem, snažte se vybírat podobné druhy nebo barevné odstíny dřeva v obou prostorách.

Materiály zahradního sezení

Co kromě designu je důležité při výběru sezení na zahradu? No přece materiál! Právě díky němu si můžete domů přinést kousek nefalšované exotiky. Nebo můžete vsadit na domácí dřeviny. Materiál terasového sezení je důležitý z hlediska jeho údržby, životnosti nebo váhy, která překáží právě při jeho přenášení a skladování v zimních měsících. Každý druh má přitom své plusy i minusy.

Dřevo

Dřevo se neodmyslitelně pojí se zahradou. Krásně vynikne zpracované např. v rustikálním stylu. Výrobky z něj můžete koupit lakované, mořené, barvené, napuštěné olejem nebo voskem. I to rozhoduje o jeho následné údržbě a případné pravidelné péči. Výjimkou jsou exotické dřeviny, které díky svému původu i při minimální péči vydrží mnohem déle. I proto v nabídce obchodů naleznete například týk, mahagon, eukalyptus nebo akácii.

Dřevěné zahradní sezení nabízí výhodu robustnosti, v případě silného větru se jen tak lehce nepřevrátí. Skvěle zapadá do přírodního prostředí, je to ovšem hygroskopický materiál, takže reaguje na teplotu vzduchu a vlhkost. V zimě ho musíte dobře uskladnit – ideálně pod nějaký přístřešek.
Ratan

Ať už přírodní, nebo umělý, je to podobně nadčasový materiál jako dřevo. Na zimu ho ale raději přesuňte pod střechu nebo do sklepa, protože je náchylnější ke změnám počasí. Tento krok klidně vynechejte, pokud je vaše zahradní sezení vyrobeno z vylepšeného ratanu s označením HDPE (High Density Polyethylene). Pak ho stačí na zimu přikrýt nepromokavou folií.
 
Velkou výhodou umělého ratanu je i jeho stálobarevnost. Ten přírodní bohužel negativně ovlivňuje počasí, proto ho doporučujeme pouze pod kryté pergoly, ideálně do interiéru, například do zimní zahrady. A protože se kvůli nadměrnému odlesňování snížila produkce přírodního ratanu, projevilo se to v jeho vyšší ceně.
Věděli jste, že?
Přírodní ratan je vlastně liána pocházející z pralesů jihovýchodní Asie. Dřevo je velmi lehké a ohebné. Po napaření a impregnování se z něj vyrábí nábytek nebo se z něj pletou koše. Ratan se prodává také pod názvem rotang, který vychází z botanického názvu liány Calamus rotang.
Kov

Pro konstrukci nábytku se často používá ocel, musí ale být ošetřena úpravou proti rzi. Kovové sezení na terasu je odolné. Jako jeho výhodu musíme zmínit vyšší hmotnost a tím i stabilnost, kterou přináší. Jeho nevýhodou je ale vodivost tepla – kov je v chladném počasí studený a v teple naopak pálí. Kombinace se dřevem, textiliemi nebo poplastování částí nábytku naštěstí tuto negativní vlastnost eliminují.
 
Často se používá také hliník, který je oblíbeným materiálem i z toho důvodu, že nemůže korodovat. Ideální je pro konstrukce nábytku, u kterých potřebujete mít jistotu, že vydrží i déšť a sníh. Oproti kovu přináší lehkost – a to jak váhově, tak opticky v designu. Dá se totiž skvěle tvarovat. Často se kombinuje s ocelí. Tímto způsobem vzniká kovové pletivo, které lze anatomicky tvarovat, nebo perforovaný plech.

Plast


Ani plastový nábytek nemusí působit nevkusně. Výhodou je nejen jeho cena, ale také odolnost, protože dobře snáší déšť a snadno se udržuje – bude vám stačit voda s trochou saponátu. Navíc se díky své hmotnosti snadno přesouvá. Velkou parádu umí udělat v kombinaci s vhodnými doplňky, například pěknými podsedáky.
 
Jednou z podob plastu v zahradě je artwood, syntetický materiál, který připomíná dřevo. Nejčastěji se používá k výrobě desek zahradních stolů. Dokonale imituje robustní a klasický vzhled dřeva, přidává k němu navíc mechanickou odolnost a snadnou údržbu.

Podle čeho si vybrat sezení na zahradu?

Při koupi zahradního sezení je dobré položit několik otázek. Právě ty vám pomohou přesně identifikovat, jaký typ vlastně potřebujete. Na závěr si tedy shrňme, co byste si měli zodpovědět:
 
  • Kam přesně bude nábytek umístěn? Pod krytý přístřešek, přímo na zahradu, nebo někam po strom?
  • Bude vystaven povětrnostním podmínkám a bude na něj pravidelně pršet nebo svítit slunce?
  • Máte čas ho speciálně udržovat?
  • Kde ho plánujete mít přes zimu? Případně ho jen zakryjete nepromokavou folií?
  • Kolik máte místa? Je nutné, aby byl sedací nábytek stohovatelný?
  • Jaký materiál zahradního nábytku preferujete? Který designový styl je vám blízký?
  • Jakou nosnost by měl mít nábytek (zejména zahradní židle)?
  • Jak trávíte chvíle v zahradě nejčastěji?
  • Míváte často hosty, nebo potřebujete jen posezení pro úzký kruh rodiny?
Přejeme vám příjemné léto a posezení na čerstvém vzduchu. :)

Čtěte také

Ukázat další články

Typy postelí: z jakých máte na výběr?

Dobrá pohodlná postel je k nezaplacení. Každý den v ní strávíme alespoň šest až osm hodin, což není zanedbatelný čas. Kvalitní spánek totiž člověku dává energii do n…

Co všechno byste měli vědět, pokud vybíráte taštičkovou matraci?

Taštičková matrace je skvělou volbou pro většinu spáčů. Je dokonale prodyšná, proto se v ní netvoří plísně a vy si tak užíváte spánek v maximálně hygienickém lůžku. …