Různé barvy a materiály v interiéru

Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Různé barvy a materiály v interiéru
Publikováno: 08. 05. 2020
O významu barev v interiéru a jejich působení na psychiku se toho napsalo už hodně. Barvy určují charakter prostoru a jsou významným nositelem atmosféry. Podobně jsou na tom materiály. Jak je vhodně používat a kombinovat?
Člověk posuzuje prostor díky komfortu, který v něm nachází, a to použitím všech smyslů. Největší vliv na lidskou psychiku mají osvětlení, barva, zvuk, ale i použité materiály. Účinek barev je přitom subjektivní, jinak je vnímají extroverti a jinak introverti (na ty objekty působí spíš tvarem než barvou). Barva v interiéru hraje roli nositele informací, umí předměty opticky zvýraznit a odlišit, a když je třeba, i zamaskovat.

JAK KOMBINOVAT BARVY?

1. Vyberte si barevný tón

Teplé barvy (červená, oranžová, žlutá) mají tendenci vzbuzovat důvěru, dobře fungují v jídelnách, obývacích pokojích a v prostorech určených pro hru dětí, protože působí živě. Studené barvy (modrá, fialová, zelená) se používají k vytvoření uvolněné nálady a klidu. Hodí se do místností, ve kterých chcete večer relaxovat. Neutrální barvy (bílá, černá, šedivá) potřebujeme na to, aby si naše oči odpočinuly. Jsou nadčasové a dobře se kombinují s celou řadou barev a materiálů.

Program Spring
Různé barvy a materiály v interiéru

2. Zvolte odstín

Intenzita barvy, kterou si vyberete, ovlivňuje pocit z místnosti. Všechny barvy obsahují bílou a černou. Světlé odstíny mají logicky víc bílé. Používají se tam, kde je třeba místnost opticky zvětšitTmavší odstíny zútulní velké místnosti, protože je opticky zmenší. Zároveň jim ubírají světlo.

3. Rozhodněte se pro harmonii, nebo kontrast

Při kombinování barev v jednom prostoru volte nejvíce dvě až tři barvy na zdi, zařízení a doplňky. Jako oživující prvek použijte barvu ve formě barevného akcentu, který se v interiéru nalézá jen v omezeném množství a poslouží jako orientační bod. Kombinací barev z opačného konce barevného spektra vyvoláte kontrast – určitý nesoulad a napětí. Jeho cílem je upozornit na dané místo.


Různé odstíny jedné barvy se postarají o příjemné monochromatické ladění místnosti bez kontrastů a akcentů.
Ložnicový program Parvati

4. Berte v úvahu vzájemné působení barev

Naše vnímání ovlivňují vztahy mezi jednotlivými barvami. Neutrální odstíny stěn přebírají zářivé odstíny doplňků, světlé barvy zkombinované s tmavými působí ještě světleji a naopak. Materiály, které mají texturu, se nám budou zdát tmavší, než jsou ve skutečnosti.

VNÍMÁNÍ MATERIÁLŮ V INTERIÉRU

Materiály v designu ovlivňují formu, funkčnost, zpracování i smyslové vnímání. Je dokázané, že výběr materiálu má velký vliv na to, jak budeme produkt vnímat. Kovové předměty nám mohou připadat elegantní, stabilní nebo futuristické. Dřevo zase vnímáme kladně díky jeho textuře, pevnosti i vůni a také nám asociuje tradice. Keramika a sklo sice působí křehce, ale je to tradiční materiál a nepodléhá korozi. Velkou předností plastů je jejich tvárnost a schopnost imitovat ostatní materiály. Pocitově na nás působí hřejivěji než kovy a sklo.

Materiál může být symbolem luxusu i znakem ekologického smýšlení. Přírodní materiály si většinou vyžadují barevné odstíny, které asociují jejich původ a přirozenou podstatu. U plastových výrobků se zase uplatní zářivě syté barvy. V rámci výběru materiálů můžeme uplatnit dělení na studené a teplé. Perfektně se k sobě budou hodit studené materiály jako beton a přírodní kámen. Výsledný efekt zjemní teplé masivní dřevo. Pískované sklo si zase bude rozumět s hliníkem a antikorem. Nezapomínejme však, že by materiály podobně jako barvy měly navzájem ladit a podporovat se navzájem, ať už svojí barvou, strukturou, nebo svým vzorem. Povrchová úprava materiálů a celkové designové provedení předmětů, které jsou z daných materiálů vyrobené, je totiž právě to, co jim dodává konkrétní charakter.
Program Lima
Publikováno: 08. 05. 2020
Autor článku: SCONTO Nábytek

MAGAZÍN

Zařizujete, nebo jen zkrášlujete bydlení? Inspirace není nikdy dost. V našem magazínu najdete spoustu zajímavých tipů a praktických rad, jak vylepšit a zútulnit jakoukoliv část vašeho domova.
všechny články
Co s pokojem, když se z dítěte stane teenager?

Co s pokojem, když se z dítěte stane teenager?

Zařídili jste krásný pokojíček pro vaši princezničku nebo malého rošťáka, ale dnes už vašeho potomka jaksi neoslovuje? Když se z dítěte stane teenager, objeví se ind…
Číst dál
Toppery – kdy se vám hodí?

Toppery – kdy se vám hodí?

Pokud jste si koupili novou matraci, určitě vám leželo na srdci nejen to, aby byla pohodlná, ale také trvanlivá. Možná netušíte, že komfort během spánku a životnost …
Číst dál
Cookies Tyto stránky používají cookies. Setrváním na stránkách s tímto souhlasíte. Více informací