Domů / MAGAZÍN / VYBÍRÁME / Spát v povlečení z mikrovlákna, nebo z bavlny?

Spát v povlečení z mikrovlákna, nebo z bavlny?

01. 02. 2024, SCONTO Nábytek
To, že někdo spal jak v bavlnce, jste již určitě slyšeli. Jenomže když se s přirovnáním „jako v bavlnce“ začalo, o mikrovlákně nikdo ještě ani nesnil. V čem tedy raději spát? Pokud nevíte, jestli dát přednost bavlněnému povlečení, nebo raději sáhnout po povlečení z mikrovlákna, nejlépe uděláte, když se seznámíte s jejich vlastnostmi. Ty vám mohou napovědět, který z materiálů je pro vás osobně vhodnější.

Povlečení nebylo vždy tak snadno dostupné

Historie bavlněného povlečení se začala psát již ve starém Řecku. Bavlnu totiž Řekové zpracovávali pro výrobu oděvů nebo lodních plachet. Objev bavlny a jejího zpracování byl zcela zásadní. Na trh se tak dostal nový materiál, který dokázal zútulnit i domov.

Zatímco šlechta odpočívala v povlečení z hedvábí a saténu, poddaní se přikrývali peřinami povlečenými do lněného nebo bavlněného povlečení. Na počátku 19. století, tedy v době průmyslové revoluce, kdy začaly vznikat první parní stroje, se výroba textilií značně usnadnila. To mělo vliv i na výrobu povlečení. Stalo se zbožím dostupným pro každého. Navíc díky zdokonalování výrobních procesů došlo ke vzniku nových materiálů, mezi které patřil krep a flanel. V současné době jsou na trhu k dostání povlečení z nejrůznějších materiálů, a to jak syntetických, tak přírodních. Mají rozmanité úpravy, vzory i rozměry.

Když se řekne bavlněné povlečení

Bavlna je přírodní materiál, který se získává z rostliny zvané bavlník. Díky moderním technologiím zpracování se můžete setkat s pestrou nabídkou bavlněného povlečení, které se pyšní nejrůznějšími vlastnostmi.

Mezi jednotlivými druhy bavlny existují markantní rozdíly, proto byste si při výběru bavlněného povlečení měli dávat pozor. K dostání je klasické povlečení ze 100% bavlny, ale také bavlněný satén, žerzej, damašek, krep a flanel.

Co je to mako bavlna a macerace?

Mako bavlna je druh bavlny s dlouhými vlákny, která pochází z Egypta. Jde o vysoce kvalitní materiál, který se pyšní odolností a jemností. K dostání je například mako žerzej, mako satén, mako damašek atd.

Macerace je způsob úpravy bavlny. Při zpracování se používá louh sodný, díky kterému jednotlivá vlákna bavlny nabobtnají, změní svůj tvar a délka vlákna se zkrátí až o 25 %. Po této úpravě má bavlna vyšší pevnost a je odolnější proti blednutí barev. Pyšní se lesklým povrchem, který na první pohled připomíná hedvábí.

100% bavlna

Povlečení vyrobené ze 100% bavlny bez příměsí dalších materiálů je klasikou. Jde o cenově dostupný materiál s příjemnými vlastnostmi. Hlavní výhodou je prodyšnost, měkkost a perfektní odvod potu. Vzhledem k tomu, že povlečení ze 100% bavlny neprochází žádnou speciální úpravou, například macerací, je na dotek tvrdší a snadno se zmačká. Proto je potřeba ho po vyprání žehlit. Časem se mohou objevit žmolky a potisk pravděpodobně vybledne. V povlečení můžete spát celý rok, nejlepší volbou je ale pro letní měsíce.

Bavlněný satén

Nenechte se zmást tím, že je v názvu satén. Povlečení z bavlněného saténu neklouže ani nestudí jako klasický satén. Termín satén v tomto případě označuje speciální tkací proces. Jedná se o atlasovou vazbu, pro kterou je typická hladká lícní strana. Bavlněný satén se vyrábí buď ze 100% bavlny v atlasové vazbě, nebo z jakostních druhů dlouhovlákné egyptské bavlny. Jde o hedvábnou tkaninu s decentním leskem. Pyšní se kvalitním zpracováním a skvělou reakcí na barvení.

Bavlněný satén je mnohem měkčí než 100% bavlna. Navíc se nemačká, takže jej nemusíte žehlit. Stačí, když povlečení po vyprání rovně pověsíte na prádelní šňůru. Má úctyhodné termoregulační vlastnosti, díky kterým vás v létě ochladí a v zimě zahřeje. Povlečení tak můžete používat celoročně.

Žerzej

Jako žerzej se označuje povlečení, které se vyrábí ze 100% bavlněného úpletu. Je k dostání v levnější variantě jako bavlněný žerzej nebo v luxusním provedení mako žerzej. Povlečení se během používání nemačká a po praní jej nemusíte žehlit.

Damašek

Damaškové povlečení se šije z macerované bavlny. Obvykle se jedná o jednobarevnou tkaninu se vzorem, který se leskne. Na povrchu jsou totiž matné a lesklé části. Tento kontrast vzniká díky střídání osnovní a útkové vazby. Bavlna je hustě tkaná, má vysokou odolnost a životnost. Damaškové povlečení se díky své odolnosti dědí z generace na generaci.

Krep

Jako krep se označuje vzhled látky. Typická „čtverečková“ úprava vzniká díky hydroxidu sodnému, jež se na bavlnu nanáší v pravidelných pruzích. Bavlněný krep je příjemný na dotyk a pyšní se stejnými termoregulačními vlastnostmi jako bavlna. Ne každému je krepová povrchová úprava na dotek příjemná.

Flanel

Flanel je bavlna, která se upravuje česáním po jedné nebo obou stranách látky. Perfektně hřeje, a tak je nejoblíbenější zejména v zimních měsících. Povlečení je příjemné na dotyk. Flanel je lehký a hřejivý materiál, který se nemusí žehlit.

Povlečení z mikrovlákna

Pro výrobu povlečení z mikrovlákna se používá nejčastěji 100% polyester, ale také nylon. Jde o hebký materiál, který připomíná hedvábí a je tenčí než lidský vlas. Vyznačuje se antialergickými vlastnostmi, jelikož v umělém materiálu se nedrží roztoči. Proto se nemusíte obávat obtěžujících alergických reakcí.

Mezi hlavní přednosti patří měkkost a hladký povrch povlečení. Mikrovlákno je tak jemné, že je povlečení velice pohodlné a příjemné na dotek. Navíc se pyšní vysokou odolností, neztrácí svůj tvar ani barvu. Nezáleží na tom, kolikrát ho vyperete. Po dlouhou dobu bude vypadat jako nové. Po praní jej nemusíte žehlit.

Vzhledem k tomu, že se jedná o umělý materiál, může u něj docházet k tvorbě statické elektřiny. Navíc není tak prodyšný jako bavlna, takže není nejlepší volbou pro osoby, které se v noci hodně potí.

Srovnání: bavlněné povlečení versus povlečení z mikrovlákna

Rozhodnout se pro jeden či druhý materiál není snadné. Oba jsou na dotek příjemné a mají své přednosti. Záleží tedy hlavně na tom, které vlastnosti jsou pro vás osobně víc důležité. Co obecně platí o těchto materiálech?

Bavlna v kostce: výhody a nevýhody

Jaké obecné informace o bavlně se vyplatí znát? Její výhody jsou:
 
 • přírodní původ,
 • k dostání je v nejrůznějších úpravách a provedeních,
 • perfektní prodyšnost,
 • při speciální úpravě se nemusí žehlit.
U nevýhod bychom jmenovali:
 
 • kratší životnost v porovnání s mikrovláknem,
 • hrozí blednutí barev,
 • pokud nemá speciální úpravu, musí se žehlit.

Mikrovlákno v kostce: výhody a nevýhody

Co se vyplatí vědět o mikrovláknu? Jeho výhody jsou:
 
 • nízká hmotnost,
 • odolnost,
 • nemačkavost,
 • barevná stálost,
 • snadná údržba.
Za nevýhody se považují:
 
 • možný vznik statické energie,
 • horší prodyšnost v porovnání s bavlnou,
 • ne každému typu pokožky může vyhovovat.

Na závěr ve zkratce: Porovnání vlastností bavlny a mikrovlákna

Při koupi si všímejte popisů, díky kterým přesně zjistíte, co je pro které povlečení charakteristické. Nespoléhejte se jen na obecné zařazení do kategorií bavlna nebo mikrovlákno. Díky moderním technologiím a úpravám se mohou vlastnosti i u povlečení ze stejného materiálu dost lišit.

Čtěte také

Ukázat další články

Jak si vybrat matraci: co všechno vzít v úvahu?

Výběr matrace je jeden z důležitých kroků pro vaše zdraví. Kvalitní matrace se přizpůsobí vašemu tělu, díky čemuž brání nevhodným polohám během spaní a odbřemeňuje p…

Dřevěný stolek do obýváku je skvělá volba

Konferenční stolky z masivu vnesou do obýváku nádech luxusu a prvek přírody. Jsou k dostání v nejrůznějších tvarech a provedeních. Při výběru pamatujte na vhodnou ve…