Domů / MAGAZÍN / VYBÍRÁME / Velká šatní skříň je snem každé ženy

Velká šatní skříň je snem každé ženy

24. 05. 2023, SCONTO Nábytek
Ne každá žena má to štěstí mít samostatnou šatnu. Naštěstí existují velké šatní skříně, které do velké míry tento prostor nahradí. Pokud hledáte skutečně velkorysou skříň na oděvy, vybírejte z modelů, které mají nejméně 5 dveří. Co dalšího při výběru zohlednit?

3 základní typy šatních skříní

Provedení šatní skříně vybírejte podle toho, jaké oblečení a jaký způsob uložení u vás převažuje.
 1. Policové skříně – jedná se o nábytek, který má pouze police a zásuvky. Je optimální volbou pro ty, kteří oblečení skládají do komínků a nepotřebují ho věsit na ramínka.
 2. Skříně s šatní tyčí – tyto skříně mají obvykle pouze dvě police, a to v horní části. Zbytek prostoru je volný a doplněný o šatní tyč na pověšení oblečení.
 3. Kombinované skříně – nabízejí jak policový systém, tak prostor s šatní tyčí. Jestliže hledáte velkou šatní skříň, sáhněte po této variantě. Uložíte do ní totiž jakýkoliv typ oblečení.

Jak je to se zásuvkami?

Kolik zásuvek je dost a kolik málo? Záleží na tom, zda si ke skříni budete pořizovat například ještě zásuvkovou komodu. Ať tak či onak, hodí se, když má skříň alespoň 3 zásuvky. Z ergonomického hlediska by se měly nacházet ve výšce zhruba 120 cm od země. Zásuvky se nejčastěji používají pro spodní prádlo. Pokud jednu ze zásuvek doplníte organizérem na šperky, získáte praktickou šperkovnici.

Dvakrát měř, jednou nakupuj

Než se pustíte do nákupu skříně, změřte si pokoj. Ujasněte si, u které stěny bude skříň stát a zda bude stát po celé její délce. Šířka velkých šatních skříní, které mají pět otočných dveří (resp. 2–3 široké posuvné dveře), obvykle přesahuje hodnotu 220 cm. Pečlivě si změřte, zda bude skříň ke stěně pasovat.

Kromě délky stěny pro vás bude důležitá i výška pokoje. Podle toho vyberte výšku skříně. Obecně platí, že by měla skříň sahat až ke stropu. Tak získáte maximálně velký úložný prostor. K dostání jsou i skříně, které jsou vyšší než 200 cm.

Hloubka šatní skříně je parametr, který ovlivňuje možnosti místnosti, ale také typ oblečení, který do skříně budete ukládat. Budete-li věci věšet na ramínko, je důležité, jak je šatní tyč situovaná. Pokud je rovnoběžná se zadní částí, ideální je hloubka skříně 60 cm. V případě, že je tyč kolmá, zajímejte se, zda je výsuvná. Díky vysunutí budete mít přehled o každém kousku oblečení. Hloubka skříně by pak měla mít kolem 45 cm.

Rohovou, nebo rovnou variantu?

Při výběru šatní skříně se vám nabízejí dvě možnosti prostorového provedení:
 1. rovná,
 2. rohová.
Rovné skříně jsou klasikou. Jsou „ploché“, takže máte po jejich otevření přehled o všech svých věcech. Pokud chcete efektivně využít roh místnosti, zvolte rohovou šatní skříň. Ta v podstatě funguje jako samostatná šatna. Po otevření dveří před sebou máte velký prostor, do kterého se někdy dá i vstoupit. Najdete v ní policový systém i šatní tyč. Díky velkorysému prostoru dovnitř schováte třeba i žehlicí prkno nebo cestovní kufr. 
Šatní skříň sestavená na míru vašim potřebám
Jednou z možností, jak získat velký úložný prostor s maximálním využitím místa, které máte k dispozici, je sestavit si vlastní skříň ze
skříňového programu. Sami si zvolíte, z kolika a jakých prvků bude vaše skříň sestávat.

Jak vybrat dveře skříně

Provedení dveří vybírejte podle toho, jak moc šetříte místem. Na výběr máte skříně s otočnými dveřmi a skříně s dveřmi posuvnými.
 
 • Skříně s otočnými dveřmi – říká se jim také dveře křídlové. Otevírají se směrem do místnosti. To znamená, že pro jejich plné otevření musí být před skříní dostatek místa. To platí i o dvířkách skládacích. Jsou ideální do velkých ložnic a pokojů, v kterých neřešíte každý centimetr. Výhodou otočných dveří je to, že po otevření vidíte kompletně do celé skříně. Navíc můžete vnitřní stranu dveří doplnit o háčky, na které můžete pověsit třeba opasky, kravaty a jiné drobnosti.
 • Skříně s posuvnými dveřmi – oceníte je především v místnostech, kde bojujete o každý kousek místa. Vzhledem k tomu, že se dveře otevírají posuvem v kolejnicích, nemusíte mít před skříní žádné místo. Nevýhodou je, že skříň nikdy neotevřete kompletně celou. Část jejího obsahu vždy zůstane za zavřenými dveřmi.
 • Kombinované dveře – v tomto případě má skříň jak otočné, tak posuvné dveře. Křídlové obvykle ukrývají policový systém. Za posuvnými najdete šatní tyč.
 
S otázkou dveří souvisí také téma zrcadla. Některé skříně jsou zrcadlové, což znamená, že přední část všech nebo některých dveří tvoří zrcadla. Jejich výhodou je, že ušetříte prostor, který byste jinak museli věnovat postavení nebo zavěšení samostatného zrcadla.
Věděli jste, že?
Podle tradičního učení feng shui by se v zrcadlové ploše neměla odrážet postel. Vyvolává to totiž pocit, že je v místnosti přítomná ještě další osoba. To může vést k neklidnému spánku.

Nároky na prostor podle typu oblečení

U polic si pohlídejte, zda je možné flexibilně upravovat jejich výšku. Důležitá je i hloubka a šířka polic.

U šatní tyče sledujte, v jaké výšce je pověšená. Každé oblečení zavěšené na ramínku je totiž jinak dlouhé. Do skříně byste ho měli pověsit tak, aby se nepomačkalo. Mějte na paměti orientační hodnoty:
 
 • 135–145 cm – délka dámského kabátu s ramínkem,
 • 160 cm – délka dlouhých dámských šatů s ramínkem,
 • 130 cm – délka nepřeložených kalhot na ramínku,
 • 70 cm – délka v půlce přeložených kalhot na ramínku,
 • 85–100 cm – délka pánských a dámských sak s ramínkem.

Efektivní používání skříně

Možná se vám pod slovem ergonomie vybaví pracovna nebo kuchyně. Základy ergonomie, tedy správného, funkčního a efektivního uspořádání, ale platí i u šatních skříní. Jak efektivně využívat šatní skříň?
 
 • Oblečení, které nejčastěji nosíte, ukládejte do zóny mezi pasem a rameny.
 • Oblečení, které nosíte jen občas, uložte do spodních nebo horních pater, kam ale bez problémů dosáhnete.
 • Sezónní oblečení dejte ve skříni úplně nejvýš. Tedy do prostoru, kam se dostanete jen díky schůdkům.
Kromě toho se vyplatí velkou šatní skříň opatřit krabicemi či nejrůznějšími organizéry, které mohou být závěsné i výsuvné. Existují speciální pomocníci pro zavěšení kravat, pánských opasků ke kalhotám nebo na hedvábné dámské šátky.

Velká šatní skříň a promyšlený design

Vzhledem k obrovským rozměrům se šatní skříň stane výrazný prvkem místnosti. Proto si dopřejte dostatek času na výběr designu a provedení.
 
 • Minimalistické a výsostně moderní interiéry si porozumí například s hladkým bezúchytkovým otevíráním, bílou barvou, případně v kombinaci se stříbrnými prvky a lesklými plochami.
 • Pro venkovský styl jsou ideální masivní skříně se zdobením v podobě frézování. Skvělé jsou různé dřevěné dekory.
 • Do industriálně laděné místnosti vybírejte skříně, které kombinují šedou barvu, případně dekor kamene a betonu společně s dekorem dřeva. Doplňovat je může i kov.
Co se týče designu místnosti, bude velká šatní skříň určujícím prvkem. Pokud skříň pořizujete až na konec, vybírejte design, který ladí se zbytkem místnosti. Jestliže je skříň prvním kusem nábytku, který do místnosti pořizujete, bude se od jejího designu odvíjet nákup dalšího nábytku. Samozřejmě si můžete vybírat i z ložnicových programů, které obsahují více prvků v jednotném designu – všechno tak bude v místnosti dokonale sladěné.

Čtěte také

Ukázat další články

Moderní noční stolek: jaký je pro vás ten pravý?

Moderní noční stolek představuje pěkný a zejména praktický doplněk postele. Slouží totiž k odložení věcí, které máme před spánkem nebo krátce po probuzení rádi po ru…

Objevte výhody sedacích lavic do předsíně

Předsíň je jako obálka knihy. Je to první prostor, který vaši hosté po vstupu uvidí. Předsíň by je měla vítat vřelou a příjemnou atmosférou. Proto je její správné za…