Pro veřejnost jsou naše prodejny otevřené pro nákup domácích potřeb a pro výdej zboží, firmy a živnostníci mohou nakupovat bez omezení. Více informací zde. 

Vitríny – poklady ukryté za sklem

Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Vitríny – poklady ukryté za sklem
Skříňky se skleněnými dvířky se v domácnostech vyskytovaly téměř vždy. V podstatě jsou moderním pozůstatkem takzvaných „kabinetů kuriozit“, tedy soukromých sbírek zámožných lidí, kteří rádi shromažďovali různé zajímavé věci – ať už umělecká díla, nebo předměty hodnotné z vědeckého hlediska. Jakou funkci plní výstavní skříňky dnes?
 

CO JE CENNÉ, JE POTŘEBA CHRÁNIT

Každý z nás se obklopuje pěknými věcmi, kterými se rád pokochá nebo je vystaví na obdiv návštěvám. Pokud však sbírku cenností uložíte do skleněné vitríny, získá úplně jiný, přímo galerijní rozměr – takto bude totiž připomínat exponáty v muzeích. Samozřejmě mají tyto kousky nábytku i další, oproti policím nebo otevřeným skříňkám mnohem praktičtější funkci – chrání předměty před prachem. Můžete je tedy mít na očích, aniž byste je museli každou chvíli čistit. Takovým opatřením navíc prodloužíte i životnost domácích pokladů, které jsou citlivé na prach, například knihy.
Vitrína ALEXANDRIA
Vitríny – poklady ukryté za sklem

Věděli jste, že...?

Soukromé sbírky, ukryté ve vitrínách, které v minulosti nejednou zabíraly celé místnosti, vznikly v období renesance a vrchol popularity dosáhly ve viktoriánské éře. To se už začaly objevovat instituce jako galerie a muzea, které shromažďovaly artefakty dostupné pro širokou veřejnost. Později si skleněné skříňky, i když solitérní, začala pořizovat i střední třída. Vitríny s osobními cennostmi tak už přestaly být výsadou bohatých.

Vitrína CARVING

KAM VITRÍNU UMÍSTIT?

Nejčastější místností bývá obývací pokoj, kde si taková skříňka „kuriozit“ zaslouží čestné a dobře viditelné místo. V současnosti se však opět vracíme k tradici sekretářů a kredencí, které kdysi nechyběly v žádné kuchyni. Vitrína – klidně i v odlišném designu – může dělat společnost kuchyňské lince. V jídelně hravě zastoupí úlohu příborníku, v kterém bude uložen celý porcelánový servis, obědové soupravy, servírovací nádobí, příbory, hrnky i sklenice. Pokud v domě máte pracovnu nebo pracovní koutek, neváhejte umístit vitrínu i sem. Postará se o všechny knihy, časopisy nebo zakladače. Skříňka se skleněnými dvířky se bude stejně dobře vyjímat i ve větší hale.

 

Vitrína FUTURA
Vitrína JAMBO

CO JE POTŘEBA VĚDĚT PŘI VÝBĚRU VITRÍNY

  • Vitríny mohou být součástí obývací stěny, nebo celé nábytkové sestavy. V takovém případě vám odpadne starost, jak sladit skříňku se zbytkem zařízení.
  • V místnosti můžete použít i několik vitrín, případně skříněk s vitrínami. Moderní jsou dokonce vysoké vitríny, které jsou shora dolů kompletně prosklené.
  • Některé vitríny jsou vybaveny osvětlením, například úspornou LED zářivkou. Světlo soustředí pozornost na předměty ve vitríně a dodá jim mnohem větší vážnost.
  • Atmosféru však ovlivní i teplota světla, prověřte si tedy, zda jde o zářivky s teplým, nebo studeným světlem.
  • Skleněné vitríny vypadají velmi efektně i tehdy, pokud mají skleněné police nebo zrcadlo zabudované v zadní stěně.
  • Pokud chcete, aby vaše poklady působily skutečně muzejně, vyberte si vitríny, které jsou zasklené i z bočních stran.
  • I když jsou předměty ve vitríně chráněny před prachem, skleněná dvířka budou náporu nečistot a dotykům prstů čelit neustále – pokud tedy neradi uklízíte, vyberte si model s menším podílem zasklených polic.
  • Na čištění si pořiďte saponát na skleněné povrchy a kvalitní hadřík z mikrovlákna, který nezanechává chlupy a povrch skla pěkně vyleští.
  • Vitríny výtečně zapadnou do provensálského, venkovského nebo koloniálního stylu, hlavně kousky z masivního dřeva, které dokonce bývají zdobeny různými ornamenty. Pokud však inklinujete k modernímu nábytku, nemusíte se bát, i zde najdete množství elegantních minimalistických kousků.
Vitríny Bora
Vitrína NELSON

MAGAZÍN

Zařizujete, nebo jen zkrášlujete bydlení? Inspirace není nikdy dost. V našem magazínu najdete spoustu zajímavých tipů a praktických rad, jak vylepšit a zútulnit jakoukoliv část vašeho domova.
všechny články
Chyby, kterých se často dopouštíme při zařizování interiéru

Chyby, kterých se často dopouštíme při zařizování interiéru

Jsou to maličkosti, na které často zapomínáme nebo s nimi nepočítáme. V konečném důsledku vedou ke snížení komfortu bydlení nebo k nespokojenosti se zařízeným interi…
Číst dál
Obývací stěna s dekorem dřeva – světlá, nebo tmavá?

Obývací stěna s dekorem dřeva – světlá, nebo tmavá?

Obývací stěny z masivu nebo s povrchovou úpravou imitující dřevo jsou dlouhodobě oblíbené. Na pohled totiž působí příjemně hřejivě, a některé kousky dokonce nikdy ne…
Číst dál
Cookies Tyto stránky používají cookies. Setrváním na stránkách s tímto souhlasíte. Více informací