Nakupujte bezpečně on-line! Všechny informace o aktuálním provozu najdete zde.

Vitríny – poklady ukryté za sklem

Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Vitríny – poklady ukryté za sklem
Skříňky se skleněnými dvířky se v domácnostech vyskytovaly téměř vždy. V podstatě jsou moderním pozůstatkem takzvaných „kabinetů kuriozit“, tedy soukromých sbírek zámožných lidí, kteří rádi shromažďovali různé zajímavé věci – ať už umělecká díla, nebo předměty hodnotné z vědeckého hlediska. Jakou funkci plní výstavní skříňky dnes?
 

CO JE CENNÉ, JE POTŘEBA CHRÁNIT

Každý z nás se obklopuje pěknými věcmi, kterými se rád pokochá nebo je vystaví na obdiv návštěvám. Pokud však sbírku cenností uložíte do skleněné vitríny, získá úplně jiný, přímo galerijní rozměr – takto bude totiž připomínat exponáty v muzeích. Samozřejmě mají tyto kousky nábytku i další, oproti policím nebo otevřeným skříňkám mnohem praktičtější funkci – chrání předměty před prachem. Můžete je tedy mít na očích, aniž byste je museli každou chvíli čistit. Takovým opatřením navíc prodloužíte i životnost domácích pokladů, které jsou citlivé na prach, například knihy.
Vitrína ALEXANDRIA
Vitríny – poklady ukryté za sklem

Věděli jste, že...?

Soukromé sbírky, ukryté ve vitrínách, které v minulosti nejednou zabíraly celé místnosti, vznikly v období renesance a vrchol popularity dosáhly ve viktoriánské éře. To se už začaly objevovat instituce jako galerie a muzea, které shromažďovaly artefakty dostupné pro širokou veřejnost. Později si skleněné skříňky, i když solitérní, začala pořizovat i střední třída. Vitríny s osobními cennostmi tak už přestaly být výsadou bohatých.

Vitrína CARVING

KAM VITRÍNU UMÍSTIT?

Nejčastější místností bývá obývací pokoj, kde si taková skříňka „kuriozit“ zaslouží čestné a dobře viditelné místo. V současnosti se však opět vracíme k tradici sekretářů a kredencí, které kdysi nechyběly v žádné kuchyni. Vitrína – klidně i v odlišném designu – může dělat společnost kuchyňské lince. V jídelně hravě zastoupí úlohu příborníku, v kterém bude uložen celý porcelánový servis, obědové soupravy, servírovací nádobí, příbory, hrnky i sklenice. Pokud v domě máte pracovnu nebo pracovní koutek, neváhejte umístit vitrínu i sem. Postará se o všechny knihy, časopisy nebo zakladače. Skříňka se skleněnými dvířky se bude stejně dobře vyjímat i ve větší hale.

 

Vitrína FUTURA
Vitrína JAMBO

CO JE POTŘEBA VĚDĚT PŘI VÝBĚRU VITRÍNY

  • Vitríny mohou být součástí obývací stěny, nebo celé nábytkové sestavy. V takovém případě vám odpadne starost, jak sladit skříňku se zbytkem zařízení.
  • V místnosti můžete použít i několik vitrín, případně skříněk s vitrínami. Moderní jsou dokonce vysoké vitríny, které jsou shora dolů kompletně prosklené.
  • Některé vitríny jsou vybaveny osvětlením, například úspornou LED zářivkou. Světlo soustředí pozornost na předměty ve vitríně a dodá jim mnohem větší vážnost.
  • Atmosféru však ovlivní i teplota světla, prověřte si tedy, zda jde o zářivky s teplým, nebo studeným světlem.
  • Skleněné vitríny vypadají velmi efektně i tehdy, pokud mají skleněné police nebo zrcadlo zabudované v zadní stěně.
  • Pokud chcete, aby vaše poklady působily skutečně muzejně, vyberte si vitríny, které jsou zasklené i z bočních stran.
  • I když jsou předměty ve vitríně chráněny před prachem, skleněná dvířka budou náporu nečistot a dotykům prstů čelit neustále – pokud tedy neradi uklízíte, vyberte si model s menším podílem zasklených polic.
  • Na čištění si pořiďte saponát na skleněné povrchy a kvalitní hadřík z mikrovlákna, který nezanechává chlupy a povrch skla pěkně vyleští.
  • Vitríny výtečně zapadnou do provensálského, venkovského nebo koloniálního stylu, hlavně kousky z masivního dřeva, které dokonce bývají zdobeny různými ornamenty. Pokud však inklinujete k modernímu nábytku, nemusíte se bát, i zde najdete množství elegantních minimalistických kousků.
Vitríny Bora
Vitrína NELSON
Vitrína BONANZA

MAGAZÍN

Zařizujete, nebo jen zkrášlujete bydlení? Inspirace není nikdy dost. V našem magazínu najdete spoustu zajímavých tipů a praktických rad, jak vylepšit a zútulnit jakoukoliv část vašeho domova.
všechny články
Vybíráme jednolůžkovou postel

Vybíráme jednolůžkovou postel

Jednolůžkové postele jsou obvykle součástí dětských a studentských pokojů, využití však najdou i v pokojích pro hosty, pracovnách nebo menších bytech, které obývají …
Číst dál
Oživte pokoj geometrickými tvary

Oživte pokoj geometrickými tvary

Geometrické tvary jsou v interiérovém designu velmi oblíbené. Kruhy, čtverce, obdélníky, trojúhelníky, různé křivky a jejich kombinace v nespočetném množství barev v…
Číst dál
Cookies Tyto stránky používají cookies. Setrváním na stránkách s tímto souhlasíte. Více informací