Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Zahradní trendy pro rok 2022

Zahradní trendy pro rok 2022

04. 03. 2022, SCONTO Nábytek
Zahrada byla vždy osobitým místem odpočinku. Čerstvý vzduch podporuje zdraví, regeneraci a pomáhá nám relaxovat i snít. Je to místo, kde pěstujeme bylinky a rostliny, sklízíme úrodu, hostíme rodinu i přátele a nově i pracujeme nebo vaříme. Mít vlastní kousek zeleně se ukázalo být velmi důležité zejména v posledních měsících. Z teras se stal rozšířený obytný prostor a designové trendy se jim rozhodně nevyhýbají. Víte, co bude letos „in“ na terasách i balkonech?

Komfort interiéru v zahradě

Trend „exteriérový obývák“ je opět citelný i letos. Terasa by měla být nenáročná na údržbu. Moderní zahrada vypadá tak, že v ní trávíte více času odpočinkem a méně se věnujete péči o rostliny. Tomu je přizpůsoben i zahradní nábytek – stylový, čalouněný a příjemný na sezení. Kombinuje pohodlí obývacího pokoje a mimořádně odolné materiály určené pro exteriér. Dojem komfortního interiéru podpoří zahradní houpací postele, polštáře, exteriérové koberce a lampy. Nesmí chybět ani venkovní krby a ohniště pro příjemné letní večery.
Zahradní lehátko IBIZA
Zahradní program Vario

Udržitelná zahrada

Venkovní nábytek je dnes mimořádně odolný a vyrábí se i z udržitelných materiálů, ať už jsou to recyklované kovy, dřevo ze starých rybářských člunů, rychle rostoucí bambus, nebo staré PET lahve a plastový odpad vylovený z oceánů. Jedním ze zahradních trendů pro nadcházející období jsou i zredukované tvary zahradního nábytku. Design sází na minimalistické linie, subtilní rámy a podnože stolů a židlí, které působí lehce. Nesmíme zapomenout zmínit příjemné oblé tvary a organický design, které jsou velkým trendem i v interiéru.
Zahradní sestava ROUND

Zahradničení na balkoně

Malé prostory vyžadují velké nápady. Zvlášť pokud žijete ve městě. Řešením pro malé balkony jsou vertikální zahrady, které přinášejí příjemné pocity ze zahradničení i těm, kteří nemají vlastní zahradu. I když jsou vertikální zahrady v poslední době žhavým trendem, rozhodně nejde o novinku. S tímto nápadem přišel pařížský botanik Patrick Blanc ještě v roce 1994, kdy svůj projekt vertikální zahrady představil na výstavě Le Festival International des Jardins de Chaumont-sur-Loire. Vertikální zahrada však nemusí být jen užitková, ale také okrasná. Panel se zelení  na balkoně vytvoří příjemné pozadí. V případě předem zakoupených systémů pro vertikální zahrady je instalace zahradní stěny velmi jednoduchá – rozmístění zásobníků na rostlinky je totiž variabilní a hustotu výsadby si zvolíte takovou, jaká vám vyhovuje. Jako alternativa tohoto řešení poslouží i zajímavý stojan na květiny na balkoně.
Zdroj: Exteta

Bílá a monochromatické barvy

Ke vzniku mimořádně fotogenických bílých zahrad přispěla i sociální média. Bílý nábytek, dekorace a kvetoucí rostliny v květináčích jsou jedním z klíčových trendů a vytvářejí klidnou oázu. Hlavní myšlenkou je zaměření se na monochromatické schéma kombinování barev – vyskytuje se v ní stejná barva ve více tónech. Kromě bílé působí příjemně i odstíny béžové a bledého dřeva, které jsou navíc i praktické. Opticky zvětší prostor a během horkých dnů se světlý nábytek nebude zbytečně přehřívat.
Zahradní stolek US 1000 a židle US 1001
Zahradní pohovka Holstein
Zahradní program Cape

Vaření na terase

Lidé touží pobývat na čerstvém vzduchu co nejdéle, takže do exteriéru přesouvají veškeré aktivity, které se jen dají. Výjimkou není ani vaření. Teplé sluneční paprsky si nemusíte užívat jen na lehátku, ale také při posezení s rodinou a přáteli během oběda na čerstvém vzduchu. A ten si můžete připravit rovnou v zahradě. Ideální k tomu bude exteriérová kuchyně. Zahradní kuchyně přitom nemusí být napojena na dům, můžete si zvolit i mobilní kuchyni či klasický gril s příručním vozíkem. Tato mobilita vám umožní kuchyňku nebo gril přemístit do stínu nebo závětří, podle potřeby. Pokud vaše zahradní kuchyň nebude mobilní, pak nezapomeňte na stínění s naklápěcími lamelami, které otevřou cestu nejen slunečním paprskům dovnitř, ale i páře z vaření ven. Zároveň kuchyňku ochrání před dešťovou vodou, takže si vaření na čerstvém vzduchu můžete dopřát prakticky kdykoliv.
Zdroj: Viteo

Home office na čerstvém vzduchu

Globální pandemie byla katalyzátorem mnoha změn a zaměstnancům přinesla benefit v podobě home office. Ačkoli na jedné straně práce z domova přináší mnohá pozitiva, na druhé straně se může stát, že člověk stráví v interiéru svého domova nikdy nekončící pracovní den. Jedním z řešení je práce na čerstvém vzduchu. Obliba „garden office“ ve světě roste a modulární řešení nabízejí mini prostory a zahradní domky o rozloze od 4 m2 i luxusní kanceláře o rozloze 30 m2. Pokud vám jednou home office skončí, moderní zahradní domky s tloušťkou stěn 70 mm lze snadno přeměnit na domácí tělocvičnu, hernu pro děti, dílnu či domek pro hosty.
Zdroj: Green Retreats

Čtěte také

Ukázat další články

Tipy na zařízení obýváku, pokud rádi měníte atmosféru v místnosti

I vy patříte k lidem, kteří milují změny? Ani vás na dlouho neuspokojí aktuální vzhled obývacího pokoje a po krátké době už přemýšlíte, co upravit? Působivý redesign…

Jak vybírat sedací soupravy a pohovky?

Sedací souprava je srdcem obývacího pokoje. Díky své velikosti, umístění i rozsahu využití představuje dominantní prvek zařízení. Při výběru sedačky a pohovky je ale…