Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Žlutá sedačka interiér prozáří. Proč se tato barva hodí do obývacího pokoje?

Žlutá sedačka interiér prozáří. Proč se tato barva hodí do obývacího pokoje?

12. 02. 2024, SCONTO Nábytek
Žlutá barva většinou není první odstín, pro který se rozhodujeme při výběru sedačky. A je to škoda. Dokáže totiž obývací pokoj prosvětlit a rozzářit. Pokud právě uvažujete nad koupí, žlutá sedačka rozhodně stojí za zvážení.
Žlutá je jednou z nejstarších barev v historii, což dokazují i hliněné pigmenty používané pro jeskynní malby. Ve starověkém Římě a Egyptě se na obrazech používala k zobrazení barvy pleti. Ve starověkých náboženstvích se žlutá stala posvátnou barvou. Podobně jako zlatá byla vnímána jako věčná barva. Slunce a bohové byli zobrazováni právě ve žluté barvě. Egypťané věřili, že bohové mají zlatou kůži i kosti, proto používali žlutou jako odstín jejich pleti. Středověcí renesanční umělci zase po žluté nejčastěji sahali při vyobrazování Jidáše Iškariotského.

Temná minulost žluté barvy

Ve středověku byla oblíbeným pigmentem indická žluť. Poprvé ji vyrobili na venkově v Indii, z moči skotu krmeného výhradně listy manga. Tu zahřívali, dokud nevznikly žluté krystaly. Hmota vytvarovaná do hrudek se prodávala jako indické pyré.

Jeho produkce však byla na začátku 20. století zakázána, protože jednotvárná strava způsobovala zvířatům podvýživu. I proto se tomuto odstínu žluté říkalo „krutá barva“. Žluté barvivo se kromě toho v minulosti získávalo z celeru, listů stromu broskve, pampelišky, semen vojtěšky seté, krokusu, bobkových listů či listů ořechovce.

Veselý a jasný odstín, který stimuluje

Z pohledu psychologie je žlutá barva vnímána jako šťastná, veselá a optimistická, protože se pojí se sluncem, létem a spontánností. Ve viditelném spektru je mezi oranžovou a zelenou, a protože odráží spoustu světla, vnímáme ji jako jasnou barvu. Působí stimulačně, dokáže nabít pozitivní energií, a jelikož se řadí mezi teplé barvy, vnese do domácnosti útulnost. Povzbuzuje ke komunikaci, proto se hodí do obývacího pokoje a jiných společenských prostor – například do kanceláře.

Ideální doplňková barva

Jedno je jisté: žlutá přitahuje pozornost v každé své podobě a rozhodně ji nepřehlédnete. Na druhé straně, mnoho žluté v interiéru může působit příliš výrazně a unavit oči. Proto je skvělá jako doplňková barva na nábytek nebo dekorace. Ve stylu aktuálního trendu tichého luxusu se namísto jasných odstínů můžete zaměřit na zemitější odstíny žluté. Barevnou paletu doplňte jemnou hnědou nebo modrou.
Věděli jste, že?
Žluté sedačky se staly jedním z interiérových mikrotrendů v roce 2022 i díky seriálu Peaky Blinders a následně sociálním sítím. Zatímco trendy přetrvávají obvykle 5 až 10 let, mikrotrendy mají životnost 3 až 5 let.

Jak na výběr žluté sedačky

Žlutá sedačka je ideální příklad toho, jak může jeden kousek změnit a oživit nudný prostor. Máte-li obývací pokoj v neutrálních bílých nebo šedých tónech, žlutá pohovka v ní vynikne. Doplnit ji můžete černobílým kobercem. V přírodě je spojení těchto barev vnímáno jako varování na místech, kde hrozí nebezpečí, u vás doma však bude vypovídat o vaší odvaze kombinovat barvy. Pro maximální pohodlí vsaďte například na model sedací soupravy PALLADIO s elektrickým vysouvacím systémem sedadla a polohovacími podhlavníky.
Pokud preferujete jasné barvy, žlutá sedací souprava nebo pohovka je tím správným kouskem. Obývací pokoj v mixu výrazné žluté, modré, fialové, oranžové nebo růžové bude vypadat skvěle. Přidejte zelené rostliny a vznikne prostor plný života. Elegantní model KOLTON na nožičkách je pro takové spojení jako stvořený. Pro bohémskou atmosféru sáhněte po odstínu hořčicové, ozdobném řasení sedáku a tkanině sametového vzhledu. Přesně tyto parametry splňuje například sedačka MARINA s výrazným prošíváním.

Středobod prostoru

Luxusního vzhledu docílíte nejen tvarem a použitým materiálem. Sedací souprava GUSTO v glamour stylu je obalena do veluru, který na první pohled připomíná kůži. Svým tvarem vyniká i žlutá pohovka LINA typu ušák, s pohodlným vysokým opěradlem zdobeným knoflíčky.
Do menších prostor doporučujeme například moderní žlutou sedačku NEXT se sedadlem z kvalitního pěnového jádra nebo pohovku UNO s hydrofobní tkaninou manšestrového vzhledu.
Žlutá sedací souprava nebo gauč se zaručeně stanou středobodem prostoru. Otázkou je, jak si poradíte s prostorem kolem nich. Možností máte mnoho. Pokud se o této barvě ve spojení s jinými odstíny chcete dočíst více, přečtěte si náš článek Žlutá barva v interiéru – tvůrce dobré nálady.

Čtěte také

Ukázat další články

Znáte nejnovější trendy v interiérovém osvětlení?

Svítidla v interiéru jsou nejen funkčním prvkem, ale svými tvary, velikostí a barvou se podílejí také na celkovém vzhledu místnosti a pomáhají vytvořit celkovou atmo…

Stylové koupelny: v které byste si rádi dopřáli očistu?

Koupelna je místo k očistě, ale také k relaxaci těla i duše, proto je potřeba zařídit ji tak, abyste se v ní cítili co nejlépe a uvolněně. Měla by být praktická, ale…