Domů / MAGAZÍN / VYBÍRÁME / 5 důvodů, proč se rozhodnout pro bílou kuchyň

5 důvodů, proč se rozhodnout pro bílou kuchyň

22. 06. 2023, SCONTO Nábytek
Zařizujete nové bydlení nebo se chystáte rekonstruovat? Pravděpodobně budete stát před otázkou, do jaké barvy ladit kuchyň. Uvažujete nad bílou kuchyní? Děláte dobře. Tato barva nikdy nevyjde z módy a rozumí si s každým bytovým designem. Díky barevným doplňkům snadno změníte její vzhled třeba podle toho, jaké je roční období. Co všechno se vyplatí před pořízením kuchyňské linky v bílé barvě zvážit?

Kuchyně a její poslání

V mnoha rodinách je kuchyň místem, kde to zkrátka žije. Je centrem rodinného dění. Proto by měla být přívětivým místem a teplou náručí, v které se bude dobře cítit nejen vaše rodina, ale také přátelé. Při výběru kuchyňského designu byste si tedy měli dát extrémně záležet.

Barva, která se neřídí diktátem módních trendů

Při výběru barvy kuchyňské linky je potřeba zvážit, do jakého stylu svůj domov ladíte a jakou náladu by kuchyň měla vyvolávat. Milujete strohý minimalistický styl? Chcete cítit blízkost přírody, která se pojí se skandinávským designem? Jste obdivovatelé nedokonalého industriálního stylu? Patříte mezi zastánce klasických hodnot? S bílou kuchyní se vždy trefíte. Jednotlivé rozdíly mezi styly je možné zvýraznit celkovým provedením, povrchovou úpravou i pomocí detailů, jakými jsou třeba úchytky na dvířkách a zásuvkách.

Jaké výhody s sebou kuchyňská linka v bílé barvě přináší?

1. Bílá kuchyňská linka je vlastně chameleon

Skříňky v bílé barvě jsou chameleoni ve světě kuchyňského designu. Díky své neutralitě se snadno přizpůsobí jakémukoliv designu. Navíc dají prostor vyniknout solitérním kouskům, například kuchyňskému ostrůvku s barevnou pracovní deskou, jídelnímu stolu nebo designovým barovým židlím u kuchyňského barového pultu.

2. Neexistuje barva a materiál, s kterými by si bílá nerozuměla

Bílá je neutrální barva. Proto ji jednoduše zkombinujete s jakoukoliv jinou barvou. Co takhle černá pracovní deska a černé úchytky? Vytvoříte nadčasový kontrast, který bude cool v jakékoliv době. Chcete strohou bílou kuchyň zútulnit? Sáhněte po pracovní desce ze dřeva. Toužíte po moderní bílé kuchyni? Punc luxusu nabízí lesklá úprava nebo například mramorová pracovní deska.

3. Bílá kuchyň je moderní v každé době

Co spojuje bílou kuchyňskou linku a černé koktejlové šaty? To, že nikdy nevyjdou z módy. Pořízení nové kuchyňské linky není levná záležitost. Obvykle se mění maximálně 2krát za život. Proto byste měli zvolit nadčasové provedení. Kdybyste si prolistovali časopisy o bydlení, které vyšly v posledních 50 letech, určitě v nich najdete bílou kuchyňskou linku. Pamatujete, že před několika lety byly trendy červené kuchyňské linky ve vysokém lesku? Dnes už nejsou v módě. Byly jen výkřikem doby. Bílá kuchyňská linka vám nikdy nebude připadat zastaralá nebo nemoderní.

4. Bílá kouzlí s prostorem

Nad volbou této barvy zajásají jak majitelé velkých, tak malých kuchyní. Bílá barva rozjasňuje, což ocení všichni, kteří mají malou kuchyň nebo kuchyň s omezeným přirozeným světlem. Bílá dokáže prostor opticky zvětšit, prosvětlit a dodat mu vzdušnost. Ještě efektivnější jsou v tomto případě bílé skříňky ve vysokém lesku, které prostor opticky nafouknou ještě víc. Odráží totiž světlo.

5. Přizpůsobí se vašim nápadům

Bílá je čistá barva, která působí pozitivně. Ve velkém množství ale může budit dojem přílišné sterility. V čistě bílé kuchyni se můžete cítit jako u zubaře, což nenavozuje zrovna příjemnou atmosféru. Proto ji doporučujeme zjemnit barevnými doplňky. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv barvu, můžete si být jistí, že bílou perfektně oživí. Stačí vyměnit například utěrky, ručníky, ubrousky nebo dekorace v podobě váziček a květináčů. Můžete být kreativní i co se týče stěn – různé barvy, obklady nebo tapety dají kuchyňské lince vyniknout a kuchyni dodají přesně tu atmosféru, kterou se snažíte docílit.
Jaké barvy se z psychologického hlediska hodí do kuchyně?
 
  • Červená povzbuzuje k vaření,
  • oranžová podporuje chuť k jídlu a ke konverzaci,
  • zelená přináší svěží pocit,
  • žlutá podporuje pozitivní atmosféru,
  • modrá působí čistě a svěže.
Díky univerzálnosti její vzhled snadno přizpůsobíte ročnímu období. Jaro a léto se pojí s jasnými a pastelovými barvami, podzim a zima zase se zemitými odstíny.

Má bílá kuchyňská linka nějaké nevýhody?

S bílou kuchyňskou linkou se pojí pár negativ, které stojí za zvážení. Týkají se především údržby. Na bílé jsou nečistoty a šmouhy znatelnější než na tmavších površích. Těchto nedostatků si všimnete nejen vy, ale také vaše rodina a přátelé. Na druhou stranu vás to ale nutí udržovat kuchyňskou linku v čistotě.

Jako na každém nábytku se i na kuchyňské lince časem objeví opotřebení. Jak by také ne, když ji používáte každý den? Jenže na bílých dvířkách jsou oděrky a škrábance vidět mnohem více než na jiných barvách. Pod bílou se totiž obvykle skrývá tmavá výplň.

Co dalšího se vyplatí vědět o bílé kuchyňské lince?

Bílá linka v bíle vymalované kuchyni může působit až příliš sterilně. Proto se vyplatí sáhnout po několika odstínech bílé. Bílá může být sněhová, ale také nažloutlá nebo modrá. Takto rozbijete přílišnou strohost.

Pokud chcete bílou linku něčím ozvláštnit, hrajte si s texturami. Místo zástěny zvolte například obklad. Nemusí přitom jít o klasické obkladačky ve tvaru obdélníku. Zkuste například šestihrany. Elegantně vypadá i sestavení obdélníkových obkladů do tvaru rybí kosti. Oblíbeným řešením je také mozaika. Ozvláštnění dosáhnete i výběrem zajímavé pracovní desky nebo kombinací skříněk bílé barvy s nějakým dekorem (použitým také na skříňkách, policích, regálech atd.) – mimořádně oblíbené jsou dekory betonu a mramoru, ale i dřeva, které je stejně jako bílá barva nadčasové a navíc působí hřejivě.
Z hlediska povrchové úpravy se můžete rozhodnout, zda dáte přednost matnému, nebo lesklému povrchu skříněk. Matný povrch působí sametově a útulně. Navíc se snadno udržuje. Naplno vynikne především ve velkých kuchyních. Kuchyně ve vysokém lesku se skvěle hodí do tmavších a malých místností.

Pokud toužíte po kuchyni, která nepodléhá módním trendům a je ozdobou v každé době, chtějte tu v bílé barvě. Nebudete litovat.

Čtěte také

Ukázat další články

Typy postelí: z jakých máte na výběr?

Dobrá pohodlná postel je k nezaplacení. Každý den v ní strávíme alespoň šest až osm hodin, což není zanedbatelný čas. Kvalitní spánek totiž člověku dává energii do n…

Co všechno byste měli vědět, pokud vybíráte taštičkovou matraci?

Taštičková matrace je skvělou volbou pro většinu spáčů. Je dokonale prodyšná, proto se v ní netvoří plísně a vy si tak užíváte spánek v maximálně hygienickém lůžku. …