Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / 7 řešení do každé kuchyně

7 řešení do každé kuchyně

19. 04. 2021, SCONTO Nábytek
Krásná, funkční, nadčasová, snadno udržovatelná, dobře zorganizovaná... takové přívlastky o vlastní kuchyni se dobře poslouchají. Aktuální trendy výrobců kuchyňského nábytku a vybavení podporují v tom, aby se kuchyň stala příjemným místem na život bez ohledu na to, jak často v ní vaříte. Která kuchyňská řešení posledních let nás nejvíce zaujala a inspiraci v nich najde každý?

Smazané hranice

Dlouholetý trend spojených prostorů kuchyně a obývacího pokoje se podepsal i na vzhledu kuchyňské linky. Výsledkem je fúze vaření, stravování a běžného domácího života. S ohledem na tento trend je dobrým řešením puristický design kuchyňské linky s bezúchytkovým systémem, úchytkami integrovanými do hrany dvířek nebo se zafrézovaným žlábkem, který nenarušuje linii dvířek. Kuchyňské ostrůvky rozdělují prostor, vysoké kuchyňské skříňky slouží jako spíže a díky promyšleným úložným prostorám je vše diskrétně schované. Velké spotřebiče jsou zapuštěny do linky, ty malé v případě nepoužívání zmizí za posuvnými dveřmi či roletou. Prostor kuchyně je už na pohled čistý a bez rušivých elementů. Trend ukrývání spotřebičů se promítá do seskupování vysokých skříní do kompaktního bloku – tzv. room in room řešení.

Na polici v hrnci...

Police jsou ověřeným úložným prostorem, který funguje v jakémkoliv typu kuchyně. Kuchyňské police a regály v různých barvách a rozměrech přidají úložný prostor, dodají kuchyňské lince dynamiku a zároveň ji opticky odlehčí. Otevřená policová řešení dokonce dokážou plnohodnotně nahradit klasické horní skříňky. Otevřený policový prostor můžete do kuchyně dostat i v podobě ukončení kuchyňské sestavy. Taková vysoká police nasměrovaná do obýváku poslouží jako dekorativní stěna a spojovací prvek mezi dvěma zónami.
Tip: Ekologická kuchyně
I drobnosti umí z vaší kuchyně udělat místo s jasným názorem. Vyměňte v kuchyni plastové potravinové obaly za skleněné, běžné čisticí prostředky nahraďte ekologickou alternativou z mýdlových ořechů a houbičky na nádobí už nekupujte. Místo nich vyzkoušejte přírodní lufu na nádobí, 100procentně recyklovatelnou houbu z dužiny lufy válcovité. V ekologické kuchyni se osvědčí v tandemu s dřevěným kartáčem na nádobí s vyměnitelnou hlavicí a štětinami z agáve nebo jiného eko materiálu. Součástí takové moderní kuchyně je samozřejmě bio kompostér.

Řešení se snadnou údržbou

V kuchyni se počítá zejména odolnost a praktičnost. Velkým boomem v kuchyních jsou zejména nanotechnologie, díky kterým se materiál dvířek snadno udržuje a laminovaná dvířka jsou k nerozeznání od lakovaných. Nežádoucí šmouhy a otisky se stanou minulostí i díky inovativním povlakům proti otiskům prstů na předních plochách – díky technologii anti-fingerprint si můžete vybrat i ultra matná dvířka například ve výrazné rezavě červené barvě a jejich údržba nebude vůbec náročná.

Kuchyně jako z budoucnosti

Na významném kolínském veletrhu LivingKitchen, který každý druhý rok představuje nejnovější kuchyňské trendy, výrobci v posledním ročníku ukázali futuristická řešení jako hlasové ovládání osvětlení kuchyně a kuchyňských dvířek. Aplikace nabízejí kontrolu zavírání dvířek nebo odpadkového koše. Pomocí kamery si na dálku můžete zkontrolovat stav zásob v lednici nebo v potravinové skříňce. I když taková řešení zatím nejsou součástí každé kuchyně, již nyní můžete vaši kuchyni udělat „smart“ díky inteligentním spotřebičům, jako jsou lednička, trouba na pečení, mikrovlnná trouba, myčka nádobí, odsavač par či kávovar, které jsou ovladatelné prostřednictvím smartphonu.

Element dřeva

V kurzu je nejen masivní dřevo, ale také dýha a cenově dostupnější materiály imitující strukturu dřeva s jemnou i výraznou kresbou. Čím kvalitnější je materiál, tím intenzivnější je i zážitek z něj, a to nejen co se týče vzhledu, ale i na dotek. Dřevo bez problémů zapadne do různých designových stylů a vynikne v kombinaci s šedými barvami, které jsou také trendem posledních let. U dřevodekoru si designéři umí pohrát s jeho kresbou a směrem letokruhů – dá se kombinovat v horizontálním i vertikálním směru. Jak do kuchyně dodat dřevěný dekor, aniž byste museli měnit celou linku? Například v podobě zástěny, dřevěných doplňků a dřevěného nádobí.

Designová zástěna

Kuchyňská zástěna je v kuchyni nenahraditelná. Stálicí mezi řešeními je originální keramický obklad, ať už ručně malované obkladačky v kuchyni v provensálském stylu, nebo jednobarevná mozaika, která se hodí prakticky ke každému interiérovému stylu. Trendově působí i obklad z pravé cihly a skla s grafickým dekorem. Vyhledávaným (a zejména praktickým) řešením, které je v posledních letech oblíbené, se stala zástěna z laminátu, z kterého se vyrábějí kuchyňské pracovní desky. Její výhodou je i dobrá odolnost, dlouhá životnost a to, že umožňuje řešení v jedné linii. Pokud však chcete ve své kuchyni něco opravdu speciálního, luxusně bude vypadat zástěna z přírodního kamene.

Dvojdřez nebo hluboký dřez pro velkou rodinu

Máte velkou rodinu a často vaříte pro hosty? Neváhejte a zakomponujte do kuchyňské linky dvojdřez. Toto řešení se hodí do větších prostor. Nebojte se ani hlubokého dřezu, při kterém nehrozí voda stříkající mimo. Vhodný je i do menších kuchyní. Jednotlivé materiály a řešení mají své výhody – nerezový dřez je vnímán jako nadčasová klasika s vysokou odolností, granitový dřez okouzlí moderním designem, do venkovsky laděné kuchyně je nejvhodnější keramický dřez a díky své 100procentní recyklovatelnosti je zajímavým řešením do moderní kuchyně i kompozitní dřez.
Tip: Bylinky v kuchyni
Většina kuchařů chce doma mít po ruce čerstvé bylinky a listovou zeleninu. A to po celý rok. Ví to i výrobci kuchyní. Proto se prostory pro pěstování bylinek a koření objevují i přímo v kuchyňské lince či integrované do kuchyňského ostrůvku nebo jídelního stolu. Dalším řešením je inteligentní mikro zahrádka na pěstování drobné listové zeleniny a bylinek hydroponickým způsobem, která se vejde na kuchyňskou linku, stůl i parapet okna. S minimem námahy (a zkušeností) si bylinky můžete vypěstovat i v inteligentním květináči s výškově nastavitelným LED osvětlením pro urychlení růstu a se samozavlažovacím systémem, který se vám připomene přibližně po třech týdnech, kdy bude potřebovat doplnit vodu do zásobníku.

Čtěte také

Ukázat další články

Jaká je ta „nej“ a jaké vybavení do dětské postýlky je vhodné?

Sníte o tom, že postýlka vašeho miminka bude měkká, se spoustou hraček a baldachýnem nad ní? Je to sice pěkná představa, ale v tomto případě platí, že méně je více. …

Konferenční stolek: co zohlednit při výběru?

Jaký by to byl obývací pokoj bez konferenčního stolku? Vybrat si ten správný ale může být pořádná fuška. Stolek by měl stylově zapadat do interiéru, plnit svou funkc…