Domů / MAGAZÍN / VYBÍRÁME / Co byste měli vědět, pokud si vybíráte pěnovou matraci

Co byste měli vědět, pokud si vybíráte pěnovou matraci

05. 05. 2023, SCONTO Nábytek
Zorientovat se v široké škále matrací je poměrně náročné. Obzvlášť tehdy, pokud máte v plánu si pořídit pěnovou matraci. Existuje totiž velké množství druhů těchto matrací, přičemž mnohé z nich dokonce kombinují různé typy pěn. Jak se v nich tedy vyznat?

Pěnové matrace jsou výdobytkem 20. století – jejich produkci podnítilo objevení polyuretanu v roce 1937, o což se zasloužil Otto Bayer. V polovině minulého století se z nového materiálu začaly vyrábět pěny, které našly uplatnění i v oblasti čalounění. Pěnové matrace dnes nabízejí řadu výhod, jako je například vysoký komfort, ergonomie či snadná údržba.
 
Existuje samozřejmě několik druhů pěn, které se liší svými vlastnostmi, například pružností, pevností, schopností tělo spícího ohřívat či ochlazovat, ale i strukturou nebo prodyšností, která zajišťuje odvádění nadbytečné vlhkosti. Zajímavostí je také to, že jsou elektrostatické a mají dobré jméno i mezi alergiky a lidmi s ortopedickými problémy.

Věděli jste, že?
V současnosti se často využívají sendvičové matrace, které se skládají i z několika druhů pěn, aby tak uspokojily vysoké požadavky na ergonomii a celkové
pohodlí během spánku.

Různé pěny, různé vlastnosti

Jak již bylo zmíněno, existují různé pěny, které se od sebe vzájemně odlišují. Co je charakteristické pro každý druh?

PUR pěna

Jelikož zmiňovaná polyuretanová pěna (PUR) je poměrně levný a dostupný materiál, k výrobě matrací se používá nejčastěji. Takové matrace oslovují zejména výhodnou cenou. PUR pěna se přitom může pochlubit poměrně vysokou hustotou, pevností i nosností. Zároveň se vyznačuje vysokou elasticitou a tvarovou stálostí. Plusem je i malá hmotnost, díky čemuž se s matrací z PUR pěny dobře manipuluje.

HR pěna

Pod zkratkou HR se ukrývá velmi kvalitní polyuretanová pěna, které se říká také studená pěna. Proč studená? Souvisí to s technologií výroby, při které se na rozdíl od PUR pěny neuvolňují vysoké teploty, ale materiál se zpracovává „za studena“. Teplotu organismu ale přece jen ovlivňuje – jelikož skvěle odvádí teplo, brání tomu, aby se tělo během spánku přehřálo. Podobně si poradí i s nadbytečnou vlhkostí, a to díky struktuře z větších pórů, kterými snáze cirkuluje vzduch. Pokud hledáte stabilní matraci, která se přizpůsobí křivkám vašeho těla a zároveň se ani při dlouhodobém používání tak rychle nezdeformuje, HR pěna je správná volba.
 

RE pěna

Názory na RE pěnu se různí. Jedná se o takzvanou rekonstituovanou pěnu, což znamená, že se vyrábí recyklací – konkrétně lisováním zbytků jiných polyuretanových pěn. Díky lisování je velmi hustá, a tedy i výrazně tvrdší ve srovnání s jinými typy pěn. I z toho důvodu se používá zejména k vyplnění jádra matrací, aby se zvýšila jejich tuhost a nosnost. Často dokonce obsahuje kokosová vlákna, která tyto vlastnosti ještě více podpoří. Jistou nevýhodou samotné RE pěny je nízká prodyšnost.
Věděli jste, že?
Na trhu jsou dostupné matrace, jejichž jednotlivé strany jsou tvořeny pěnou s různým stupněm tvrdosti. Můžete si proto vybrat, která strana matrace vám bude více vyhovovat. V současnosti jsou běžné i zónované matrace, které sestávají z několika zón podle tuhosti pěny. Poskytují tedy lepší oporu zejména páteři, zatímco ramenům a lopatkám je vyhrazena měkčí – pohodlnější zóna, aby měly během spánku zajištěné příjemné uvolnění.

Viskoelastická pěna

 
Možná ji znáte spíše pod názvem líná nebo paměťová pěna. Proč dostala taková pojmenování? Podstata jejích benefitů spočívá v termoaktivních vlastnostech. Když se dostane do kontaktu s lidským tělem, viskoelastická hmota pod jeho teplotou změkne, resp. změní tuhost a stane se poddajnější, díky čemuž dokonale zkopíruje křivky těla. Neztratí přitom potřebnou pevnost k tomu, aby spícímu poskytla optimální ergonomickou oporu.
Je ale nutné podotknout, že její přednosti mohou být pro určité kategorie uživatelů i nevýhodou – u lidí, kteří trpí nadměrným pocením nebo nadváhou, by se mohly problémy prohloubit.
Věděli jste, že?
U vybraných matrací se můžete setkat s tzv. Cube Care profilací. Byla vyvinuta pro zdravotní matrace a jejím účelem je optimálně rozkládat tlak těla a bránit vzniku proleženin.

Cellpur pěna

Zařazuje se do kategorie studených pěn a byla vyvinuta speciálně pro potřeby alergiků, kteří vyžadují vysoce hygienické matrace. Cellpur pěna obsahuje Tencel, vyrobený z dřevěné buničiny (například eukalyptu). Celulóza má totiž jakožto přírodní materiál velmi jedinečnou otevřenou mikrostrukturu, která „dýchá“ a během spánku dokáže absorbovat vlhkost. Takové matrace dokážou ve stejnou dobu ve srovnání s běžnými matracemi z PUR pěny pohltit až dvojnásobný objem vlhkosti. Kombinace celulózy a prodyšné pěny vede k zajištění suchého prostředí bez roztočů, což je obzvláště důležité zejména u alergiků.
Věděli jste, že?
Tencel se nezřídka přidává i do potahů matrací. Tím, že skvěle odvádí vlhkost, zamezuje růstu bakterií a množení roztočů a je tedy ideální pro udržování hygienického prostředí. Ze stejného důvodu se do potahů často přidává i lyocell, který se obvykle vyrábí z bambusové buničiny.

Latexová pěna

Zde se na začátku pozastavíme u toho, z jakého latexu je matrace vyrobena. Existuje totiž stoprocentně přírodní latex, ale také pěna, která je směsí přírodního latexu a syntetických látek – v tom případě je dobré sledovat poměr zastoupených látek ve finálním produktu. Čím je podíl přírodní složky vyšší, tím lépe. Čistý přírodní latex je totiž z ortopedického hlediska nejvhodnější. Směs přírodního a syntetického latexu zase zlepšuje užitné vlastnosti matrace.
Latexové pěny uživatele obecně potěší velmi dobrými vlastnostmi. Jsou odolné vůči plísním i bakteriím, mimořádně flexibilní a mají vysokou trvanlivost. Jejich vynikající anatomická flexibilita spočívá zejména v takzvané bodové deformaci, což znamená, že reagují na tlak na konkrétním místě, přičemž zbylá část matrace si zachovává svůj tvar. Po uvolnění tlaku se zatížený bod opět vrátí do původní formy. Negativem může být nižší prodyšnost. I z toho důvodu musí být taková matrace uložena na lamelový nebo laťkový rošt, aby se dobře odvětrávala.

Bio pěna

V případě, že si potrpíte na přírodní materiály a produkty z udržitelné produkce, můžete zvolit matrace z takzvané bio pěny. Vyrábějí se ze sójového extraktu, který nezatěžuje životní prostředí a zároveň má blahodárný vliv na lidský organismus. Sója totiž obsahuje lecitin, který reguluje pH v prostředí kůže, a vytváří tak přirozenou ochrannou bariéru před působením nepříznivých vlivů. Tyto vlastnosti se obvykle ještě vylepšují přidáním přírodních olejů. Při výběru matrace ale dbejte na to, aby byl podíl bio pěny alespoň 50 procent. Kromě přírodního charakteru má bio pěna také dobrou elasticitu.
Věděli jste, že?
Do matrací se často přidávají různé látky, které mají relaxační nebo antibakteriální účinky. Patří sem například ricinové oleje, výtažky z aloe vera, levandule či heřmánku.

Rady k výběru pěnové matrace

Matrace je nejlepší vybírat ve spolupráci s experty – ať už s prodejci, kteří dobře znají plusy i minusy jednotlivých typů pěnových materiálů, nebo s ortopedy, kteří umí posoudit, co vyžaduje vaše tělo. Důležité totiž je, aby vám matrace dlouho dobře sloužila a podporovala kvalitu vašeho spánku. Při koupi je dobré brát v úvahu i následující:
 

  • Při výběru pěnové matrace sledujte, na jaký druh podkladu ji můžete položit. Některé jsou určeny pro pevnou desku, jiné pro laťkové, případně polohovatelné rošty.
  • Máte-li ortopedické problémy, levné matrace z PUR pěny pro vás nebudou vhodné. Sáhněte raději po matraci z paměťové nebo latexové pěny.
  • Pokud trpíte nadváhou či obezitou a jste nižšího vzrůstu, bude pro vás lepší tvrdší matrace s vyšší hustotou pěny. Vhodná může být matrace s jádrem z RE pěny nebo s implementovanou kokosovou deskou.
  • Pro lidi s nadměrnou potivostí je důležité dívat se na prodyšnost matrace. Platí, že čím prodyšnější, tím lepší. Vzdušnost, resp. cirkulaci vzduchu podporuje také uložení matrace na lamelový, laťkový rošt.
  • Mějte na paměti, že s nízkou vzdušností se pojí i tvorba zvýšené vlhkosti, která vytváří ideální podmínky pro množení nežádoucích mikroorganismů. To může být problematické zejména pro alergiky.
  • Pokud rádi spíte na boku, vhodnější pro vás bude měkčí pěna, pokud rádi spíte na zádech, volte raději tvrdší pěnu.
  • K hygieně matrace přispívají také vlastnosti vrchních potahů. Ideální je, když jsou snímatelné a mohou se prát.
  • Tak jako u jiných produktů i u pěnových matrací platí, že čím vyšší kvalita, tím delší životnost. Zejména levné pěnové matrace mají tendenci se rychle opotřebovat, tj. během relativně krátkého časového úseku (do tří let) se mohou vytvořit proleželá místa, která snižují komfort spánku. Pokud si vybíráte matraci pro každodenní spaní, volte kvalitu. Pro příležitostné spaní postačí i levnější pěnové varianty.

Čtěte také

Ukázat další články

Jak si vybrat matraci: co všechno vzít v úvahu?

Výběr matrace je jeden z důležitých kroků pro vaše zdraví. Kvalitní matrace se přizpůsobí vašemu tělu, díky čemuž brání nevhodným polohám během spaní a odbřemeňuje p…

Spát v povlečení z mikrovlákna, nebo z bavlny?

To, že někdo spal jak v bavlnce, jste již určitě slyšeli. Jenomže když se s přirovnáním „jako v bavlnce“ začalo, o mikrovlákně nikdo ještě ani nesnil. V čem tedy rad…