Domů / MAGAZÍN / VYBÍRÁME / Co byste měli vědět, pokud si vybíráte pěnovou matraci

Co byste měli vědět, pokud si vybíráte pěnovou matraci

10. 05. 2020, SCONTO Nábytek
Zorientovat se v široké škále matrací je poměrně náročné. Obzvláště tehdy, pokud máte v plánu pořídit si pěnovou matraci. Těchto matrací totiž existuje velké množství druhů, přičemž mnohé z nich dokonce kombinují různé typy pěn. Jak se v nich tedy vyznat?

Pěnové matrace jsou výdobytkem 20. století – jejich produkci podnítilo objevení polyuretanu v roce 1937, o což se zasloužil Otto Bayer. V polovině minulého století se z nového materiálu začaly vyrábět pěny, které našly uplatnění i v oblasti čalounění. Pěnové matrace dnes nabízí celou řadu výhod, jakými jsou vysoký komfort, ergonomie nebo jednoduchá údržba.

Samozřejmě existuje několik druhů pěn, které se liší svými vlastnostmi, například pružností, pevností, schopností tělo spícího ohřívat nebo ochlazovat, ale i strukturou nebo prodyšností, která zajišťuje odvádění nadbytečné vlhkosti. Zajímavostí je, že jsou elektrostatické a mají dobré jméno i mezi alergiky nebo lidmi s ortopedickými problémy.Věděli jste, že…?

V současnosti se často využívají sendvičové matrace, které se skládají i z několika druhů pěn, aby tak zajistily vysoké požadavky na ergonomii a celkové pohodlí během spánku.

Matrace MASIV 24

PUR PĚNA

Jelikož je zmiňovaná polyuretanová pěna (PUR) poměrně levným a dostupným materiálem, na výrobu matrací se používá nejčastěji. Takovéto matrace oslovují hlavně výhodnou cenou. PUR pěna se přitom může pochválit poměrně vysokou hustotou, pevností i nosností. Zároveň se vyznačuje vysokou elasticitou a tvarovou stálostí.


Plusem je i malá hmotnost, díky čemuž se matrací z PUR dobře manipuluje. Samozřejmě ale existuje celá řada pěnových materiálů, které mají lepší vlastnosti, například vyšší prodyšnost.
Matrace SUPRA

HR PĚNA

Pod zkratkou HR se ukrývá velmi kvalitní polyuretanová pěna, které se říká i studená pěna. Proč studená? Souvisí to s technologií výroby, kde se na rozdíl od PUR pěny neuvolňují vysoké teploty, ale materiál se zpracovává „za studena“. Teplotu organismu však přece jen ovlivňuje – jelikož skvěle odvádí teplo, brání tomu, aby se tělo během spánku přehřálo. Stejně tak si poradí s nadbytečnou vlhkostí, a to díky struktuře z větších pórů, kterými lépe cirkuluje vzduch.


Pokud hledáte stabilní matraci, která se přizpůsobí křivkám vašeho těla a zároveň se ani při dlouhodobém používání tak rychle nezdeformuje, HR pěna je dobrou volbou.
Matrace SWISS AVENT

RE PĚNA

Názory na RE pěnu se různí. Jde o takzvanou rekonstituovanou pěnu, což znamená, že se vyrábí recyklací – konkrétně lisováním zbytků jiných polyuretanových pěn. I z toho důvodu se používá hlavně na vyplnění jádra matrací, aby se zvýšila jejich tuhost a nosnost.


Často dokonce obsahuje kokosová vlákna, která tyto vlastnosti ještě více podpoří. Jistou nevýhodou samotné RE pěny je malá prodyšnost.
Dětská matrace COLOR DREAMS

Věděli jste, že...?


Na trhu jsou dostupné matrace, které jsou na obou stranách tvořené pěnou s různým stupněm tvrdosti. Můžete si proto vybrat, která strana matrace vám bude více vyhovovat. V současnosti jsou běžné i zónované matrace, které sestávají z několika zón podle tuhosti pěny. Poskytují tedy lepší oporu hlavně páteři, zatímco ramenům a lopatkám je vyhrazená měkčí – pohodlnější zóna, aby měly během spánku zajištěné příjemné uvolnění.
 

VISCOELASTICKÁ PĚNA

Možná ji znáte spíše pod názvem líná nebo paměťová pěna. Proč dostala takové pojmenování? Podstata jejích benefitů spočívá v jejích termoaktivních vlastnostech. Pokud se dostane do kontaktu s lidským tělem, viskoelastická hmota pod jeho teplotou změkne, resp. změní tuhost a stane se poddajnější, díky čemuž dokonale zkopíruje křivky těla. Samozřejmě, neztratí přitom potřebnou pevnost k tomu, aby spícímu poskytla optimální ergonomickou podporu.


Je však třeba podotknout, že její přednosti mohou být pro určité kategorie uživatelů i nevýhodou – u lidí, kteří trpí nadměrným pocením nebo nadváhou, by se mohly problémy jen prohloubit.
Matrace ANTISTRESS VISCO

CELLPUR PĚNA

Zařazuje se do kategorie studených pěn a byla vyvinuta speciálně pro potřeby alergiků, kteří vyžadují vysoce hygienické matrace. Cellpur pěna obsahuje prášek Tencel, vyrobený obvykle ze dřeva. Celulóza má totiž jako přírodní materiál velmi jedinečnou otevřenou mikrostrukturu, která „dýchá“ a během spánku dokáže absorbovat vlhkost. Takovéto matrace umějí ve stejném čase v porovnání s běžnými matracemi z PUR pěny pohltit až dvounásobný objem vlhkosti. Kombinace celulózy a prodyšné pěny vede k zajištění suchého prostředí bez roztočů, což je obzvláště důležité hlavně u alergiků.

LATEXOVÁ PĚNA

Zde je potřeba se nejdříve pozastavit nad tím, z jakého latexu je matrace vyrobena. Existuje totiž 100% přírodní latex, ale i pěna, která je směsí přírodního latexu a syntetických látek – proto je dobré sledovat poměr zastoupených látek ve finálním produktu. Čím je podíl přírodní složky vyšší, tím lépe. Čistý přírodní latex je totiž z ortopedického hlediska nejvhodnější. Směs přírodního a syntetického latexu zase zlepšuje užitkové vlastnosti matrace.


Latexové pěny uživatele všeobecně potěší velmi dobrými vlastnostmi. Jsou měkké, odolné vůči plísním i bakteriím, mimořádně flexibilní a mají vysokou trvanlivost.
Vrchní matrace LATEX MEDIUM PUNTO
Jejich vynikající anatomická flexibilita spočívá hlavně v takzvané bodové deformaci, což znamená, že reagují na tlak v konkrétním místě, přičemž zbývající část matrace si zachovává svůj tvar. Po uvolnění tlaku se zatížený bod opět vrátí do původní formy. Negativním může být nižší prodyšnost. I z toho důvodu musí být taková matrace uložena na lamelový nebo laťkový rošt, aby se dobře odvětrával.

BIO PĚNA

V případě, že si potrpíte na přírodní materiály a produkty z udržitelné produkce, můžete zvolit matrace z takzvané bio pěny. Vyrábějí se ze sójového extraktu, který nezatěžuje životní prostředí a zároveň má blahodárný vliv na lidský organismus. Sója totiž obsahuje lecitin, který reguluje pH prostředí kůže, a vytváří tak přirozenou ochrannou bariéru před působením nepříznivých vlivů. Tyto vlastnosti se obvykle ještě vylepšují přidáním přírodních olejů.


Při výběru matrace však dbejte na to, aby podíl bio pěny byl alespoň 50 procent. Kromě přírodního charakteru má bio pěna i dobrou elasticitu.
Matrace BIORYTMIC ALOE

RADA SE VŽDY HODÍ

Matrace je nejlepší vybírat ve spolupráci s experty – ať už s prodejci, kteří dobře znají plusy i minusy jednotlivých typů pěnových materiálů, nebo s ortopedy, kteří umí posoudit, co vyžaduje vaše tělo. Důležité totiž je, aby vám matrace dobře sloužila po dlouhou dobu a podporovala kvalitu vašeho spánku. Při koupi je dobré brát do úvahy i následující:

  • Během výběru pěnové matrace sledujte, na jaký druh podkladu je můžete položit. Některé jsou určené na pevnou desku, jiné na laťkové, případně polohovatelné rošty.
  • Pokud máte ortopedické problémy, levné matrace z PUR pěny pro vás nebudou vhodné. Sáhněte raději po matraci z paměťové nebo latexové pěny.
  • Pokud trpíte nadváhou nebo obezitou a jste nižšího vzrůstu, bude pro vás lepší tvrdší matrace s vyšší hustotou pěny. Vhodná může být matrace s jádrem z RE pěny nebo s implementovanou kokosovou deskou.
  • Pro lidi s nadměrnou potivostí je důležité sledovat prodyšnost matrace. Platí, že čím prodyšnější, tím lepší. Vzdušnost, resp. cirkulaci vzduchu podporuje i uložení matrace na lamelový, laťkový rošt.
  • Mějte na paměti, že s nízkou vzdušností se pojí i tvorba zvýšené vlhkosti, která vytváří ideální podmínky pro množení nežádoucích mikroorganismů. To může být problematické hlavně pro alergiky.
  • Pokud rádi spíte na boku, bude pro vás vhodnější měkčí pěna, pokud rádi spíte na zádech, volte raději tvrdší pěnu.
  • K hygieně matrace přispívají i vlastnosti vrchních potahů. Je ideální, pokud jsou snímatelné a mohou se prát.
  • Tak jako u jiných produktů platí i u pěnových matrací, že čím vyšší kvalita, tím delší životnost. Hlavně levné pěnové matrace mají sklon se rychle opotřebovat, tj. v relativně krátkém časovém úseku (do tří let) se mohou vytvořit proležená místa, která snižují komfort spánku. Pokud vybíráte matraci na každodenní spaní, volte kvalitu. Pro příležitostné spaní postačí i levnější pěnové varianty.

 

Čtěte také

Ukázat další články

Jaké židle do kuchyně nebo jídelny?

Požitek z jídla ovlivňuje také pohodlí při jeho konzumaci. Židle do jídelny by proto měly být nejen vkusné, ale také ergonomické. Jak vybrat ty správné?

RADÍME: Jak si vybrat zahradní sezení

Než se bezhlavě vrhnete do zařizování terasy a koupě zahradního sezení, měli byste si ujasnit, jaké máte požadavky na prostor, design i materiál. A nezapomeňte se za…