Domů / MAGAZÍN / BYDLÍME / Jak vyčistit matraci od roztočů

Jak vyčistit matraci od roztočů

03. 05. 2020, SCONTO Nábytek
Do své postele si nejednou leháme v domnění, že neexistuje čistší a příjemnější prostředí. Zdání však často klame. Lůžko bývá domovem velkého množství drobných organismů, hlavně roztočů, kteří nám dokážou život pořádně „osladit“. Proč může být jejich přítomnost v naší matraci a ložním prádle nebezpečná a jak se před nimi chránit?
První zásadní problém spočívá v tom, že roztoče nemůžeme vidět pouhým okem. Biologové je zařazují do kmene členovců, kam patří například i pavouci nebo klíšťata. Samotní roztoči nepředstavují pro lidi problém. Rizikem pro zdraví jsou výměšky těchto organismů – pokud je vdechnou lidé trpící alergií, mohou způsobit nechtěnou reakci, protože dráždí sliznice dýchacích cest. Reakcí je myšleno svědění a zčervenání očí, kašel nebo výtok z nosu. Z počátečních „nevinných“ symptomů se však může vyvinout chronický zánět dýchacích cest, nebo dokonce průduškové astma či atopický ekzém.

Věděli jste, že...?


Existuje několik druhů roztočů, opravdové vrásky na čele však alergikům způsobují hlavně ti bytoví, resp. prachoví. V jednom gramu prachu se může ukrývat až 15 tisíc nechtěných hostů, v jedné posteli tak může žít celkem až 1,5 milionu jedinců!

KDE TO ROZTOČI UMÍ „ROZTOČIT“


Roztočům se líbí tmavá, teplá a vlhká místa. Vyhovuje jim teplota v rozmezí 22 až 26 °C a vyšší relativní vlhkost vzduchu, a to 70–80 %. Oblíbené jsou koberce, deky, oblečení i chlupaté plyšové hračky. Proč se jim však daří především v posteli, matracích, polštářích a peřinách? Odpověď je jednoduchá – potrava. Roztočům chutnají odumřelé zbytky kůže a nepohrdnou ani vlasy – a těch je v posteli více než dost. Když k tomu připočtete teplo a zvýšenou vlhkost, jež tělo vytváří během spánku dýcháním a pocením, máte vytvořené ideální podmínky pro tyto nemilé společníky.
Jak vyčistit matraci od roztočů

3 KROKY PROTI ROZTOČŮM

Krok č. 1: Začněte výběrem matrace


 

Nejlépe uděláte, pokud roztočům vytvoříte nehostinné prostředí hned od začátku. Základ je investovat do správného roštu a vhodné matrace. Kvalitní rošt je sice skrytý pod hlavní částí lůžka, nenabízí však jen oporu pro matraci, ale i její správné odvětrávání. Výběr samotné matrace je neméně důležitý. V případě běžných modelů je obtížné hlavně čištění vnitřních vrstev, kde se roztoči mohou lehko usadit. Vybírejte proto matrace, které mají nejen dlouhou technickou, ale i hygienickou životnost.
 

Řešením jsou moderní matrace vyrobené z antialergenních materiálů, které jsou vzdušné, nedrží prach a zároveň nabízejí jednoduchou údržbu. Takovéto modely jsou obvykle vyrobeny z rozličných typů pěny s antibakteriální úpravou proti roztočům. Často obsahují například aloe vera, které navíc příjemně voní a působí během spánku jako aromaterapie, nebo stříbro, jež je známé svými dezinfekčními účinky. Na trhu dokonce najdete matrace s obsahem probiotik, která fungují jako přirozené „čisticí prostředky“, a tak přispívají k odstraňování alergenů, ale i plísní.
Jak vyčistit matraci od roztočů
Matrace IMPERIA
Odolnost matracím pomáhají vylepšit snímatelné potahy nebo takzvané bariérové povlečení, které lehce vyperete v pračce na 60 °C. Povlaky slouží jako ochrana, která nepropouští nejen samotné roztoče, ale ani jejich výměšky. Zároveň lépe pohlcují vlhkost a chrání lůžko před vznikem plísní. Takovéto potahy se často skládají z přírodních vláken, která vytvářejí prostředí zamezující rozmnožování roztočů. Skvělé antibakteriální vlastnosti mají i matrace s potahem přešitým klimatickými vlákny.

Krok č. 2: Snižte riziko na minimum


 

Kromě matrace je klíčové i mikroklima vaší ložnice nebo dětského pokoje. Má na něj vliv teplota, množství čerstvého vzduchu, relativní vlhkost vzduchu, ale i dostatek slunečního světla. Lidé dělají často velkou chybu, pokud své prostory zbytečně přetápějí. Myslete na to, že by v ložnici teplota neměla stoupnout nad 20 °C. Je však třeba sledovat i vlhkost, například jednoduchým vlhkoměrem. Pokud zjistíte, že hodnota stoupla nad 50 %, měli byste buď lépe větrat, snížit teplotu v místnosti, nebo – při dlouhodobých problémech s vyšší vlhkostí v bytě – si pořídit odvlhčovač, případně rovnou čističku vzduchu bez zvlhčovadla.


Dobrá rada nad zlato

Samotné větrání by se také nemělo brát na lehkou váhu. Vhodná je pravidelná výměna vzduchu otevřením okna dokořán, v krátkých intervalech, hlavně ráno a večer. Větrání byste měli opakovat několikrát denně.

Jak vyčistit matraci od roztočů
Dobrým pomocníkem může být i obyčejné sluneční světlo – ačkoli roztoči milují teplo, sluneční záření rozhodně v lásce nemají. I proto bylo kdysi dobrým zvykem dávat ložní prádlo do okna nebo na dvůr. Vsaďte na tuto jednoduchou zbraň i vy: Ložní prádlo nechte vysušit venku a matraci, pokud vám to prostor dovolí, čas od času také vystavte slunci, ať už na balkóně, nebo v zahradě.

Krok č. 3: Jak zbavit matraci roztočůMůžete si samozřejmě vybrat i chemické přípravky, ale pokud to není nutné, upřednostněte raději přírodní prostředky. Musíte se však smířit s tím, že roztoči budou vaši matraci obydlovat neustále. Preventivní opatření a pravidelné čištění vám pomohou v co největší míře omezit jejich výskyt.

Na začátku matraci dobře vysajte, abyste ji zbavili prachu, drobků nebo vlasů. To byste měli opakovat pravidelně každých pár měsíců, případně pokaždé, když měníte ložní prádlo. Používejte vysavač s HEPA filtrem, který zachytí i nejjemnější částečky alergenů. Důležité je, abyste hlavicí prošli všechny části matrace včetně bočních stran a spodní strany. Vhodná je hlavně sací trubice, která ji vyčistí do větší hloubky, s okrajovými částmi si poradí tenký nástavec. Vysávání můžete doplnit i parním čističem, který pracuje s teplotou nad 100 °C. Spolehlivě tak zlikviduje nejen bakterie, ale i roztoče.


Nejprve vyschnout

Matraci nikdy nenavlékejte do potahu a prostěradla bezprostředně po vyčištění parním čističem, nechte ji nejprve vyschnout a dobře vyvětrat.

Jak vyčistit matraci od roztočů
Stejně tak můžete vyzkoušet recepty z kuchyně babiček. Vhodným prostředkem je například jedlá soda, kterou „pocukrujete“ celou matraci. Jedlou sodu nechte působit několik hodin a následně povrch důkladně vysajte. Případně ji smíchejte s esenciálním olejem, díky čemuž bude matrace po proceduře pěkně vonět.

Dalším osvědčeným přírodním pomocníkem je mráz. Můžete to udělat dvěma způsoby: Buď v zimě necháte na chvilku vymrazit celou místnost, kde se spí, nebo matraci na pár minut postavíte k oknu, nebo přímo na balkón či terasu. Takto vymrznutou matraci je samozřejmě před dalším použitím potřeba nechat odstát při pokojové teplotě.
Jak vyčistit matraci od roztočů

PÁR TIPŮ NA ZÁVĚR

  • Místnosti, především ložnici, byste měli pravidelně vysávat a zbavovat prachu, ideálně navlhčeným hadříkem, aby prach zbytečně nevířil po pokoji.
  • V domácnosti, především v ložnici, upřednostňujte jednoduché zařízení bez „lapačů prachu“, jakými jsou huňaté doplňky a koberce s vysokým vlasem.
  • Pokud to model matrace dovoluje, pravidelně – třeba jednou za měsíc – ji otáčejte. Zabráníte tak jednostranné zátěži určitých míst, ale i hromadění vlhkosti a potu.
  • Udržujte ložní prádlo v čistotě, často ho vyměňujte a perte minimálně na 60 °C.
  • Samotné peřiny a polštáře nechte alespoň jednou do roka vyčistit profesionálně v čistírně, ty lehčí můžete dokonce vyprat ve vlastní pračce, stačí se podívat na etiketu výrobku.
  • Snídaně v posteli sice vypadá romanticky, je však dost nehygienické jíst v peřinách, protože můžeme lůžko zanést drobky, případně zašpinit. Omezte tento rituál na sváteční dny nebo výjimečné příležitosti. Odvykněte si také od pojídání různých pochutin při sledování televize přímo z postele – poděkuje vám nejen matrace, ale i vaše váha. :-)
  • A ještě jedna důležitá rada: Postel se nesnažte ustlat ihned po probuzení. Nechte peřiny i matraci nejprve pořádně vyvětrat u otevřeného okna.

 

Čtěte také

Ukázat další články

5 rad, jak se zbavit pavouků v našich domovech

Spousta očí a množství končetin z nich pro mnohé lidi dělají na pohled nepříliš hezká stvoření. Ano, mluvíme o pavoucích. Celý život posloucháme, že se bojí více nás…

Co do kterého odpadkového koše aneb Jak třídit odpad

Pokud chceme zanechat tuto planetu i pro další generace, recyklace a třídění odpadu by měly být naší každodenní samozřejmostí a rutinou. Přesto ale mnozí z nás mají …