Domů / MAGAZÍN / BYDLÍME / Jak vyčistit matraci od roztočů

Jak vyčistit matraci od roztočů

27. 02. 2023, SCONTO Nábytek
Lůžko bývá domovem velkého množství drobných organismů, zejména roztočů, kteří nám dokážou život pořádně „osladit“. Proč může být jejich přítomnost v naší matraci a povlečení nebezpečná a jak se před nimi chránit?
Roztoči nejsou vidět pouhým okem. Biologové je řadí mezi členovce, kam patří například i pavouci nebo klíšťata. Samotní roztoči nepředstavují pro lidi problém. Rizikem pro zdraví jsou výměšky těchto organismů – pokud je vdechnou lidé trpící alergií, mohou způsobit nežádoucí reakci, protože dráždí sliznice dýchacích cest. K běžným příznakům, které prozrazují přítomnost roztočů, patří svědění a zarudnutí očí, kožní vyrážky, bolest hlavy, kýchání, kašel či výtok z nosu. Z počátečních „nevinných“ symptomů se může vyvinout chronický zánět dýchacích cest, průduškové astma nebo atopický ekzém.
Věděli jste, že...?
Existuje několik druhů roztočů, skutečné vrásky na čele však alergikům způsobují zejména ti bytoví, resp. prachoví. V jednom gramu prachu se může ukrývat až 15 tisíc nechtěných hostů, v jedné posteli tak může žít najednou až 1,5 milionu jedinců!

Kde to roztoči umí „roztočit“

Roztočům se líbí tmavá, teplá a vlhká místa. Vyhovuje jim teplota 22 až 26 °C a vyšší relativní vlhkost vzduchu v rozmezí 70–80 %. Milují koberce, deky, oblečení i huňaté plyšové hračky. Proč se jim ale daří především v posteli, matracích, polštářích a peřinách? Odpověď je jednoduchá – potrava. Roztočům chutnají odumřelé zbytky kůže a nepohrdnou ani vlasy – a těch je v posteli víc než dost. Když k tomu připočtete teplo a zvýšenou vlhkost, které tělo vytváří ve spánku dýcháním a pocením, máte vytvořené ideální podmínky pro tyto nemilé společníky.

3 kroky proti roztočům

Krok č. 1: Začněte výběrem matrace

Nejlépe uděláte, když roztočům vytvoříte nehostinné prostředí hned od začátku. Základ je investovat do správného roštu a vhodné matrace. Kvalitní rošt je sice skrytý pod hlavní částí lůžka, nenabízí však pouze oporu pro matraci, ale zajišťuje i její správné odvětrávání.
 
Výběr samotné matrace je neméně důležitý. V případě běžných modelů je obtížné zejména čištění vnitřních vrstev, kde se mohou roztoči snadno usadit. Vybírejte si proto matrace, které mají nejen dlouhou technickou, ale také hygienickou životnost.
 
Řešením jsou moderní matrace vyrobené z antialergenních materiálů, které jsou vzdušné, nedrží prach a zároveň nabízí snadnou údržbu. Takové modely jsou obvykle vyrobeny z různých typů pěny s antibakteriální úpravou proti roztočům. Obsahují například aloe vera, které navíc příjemně voní a během spánku působí jako aromaterapie, nebo stříbro, které je známé svými dezinfekčními účinky. Na trhu dokonce naleznete matrace s obsahem probiotik, které fungují jako přirozené „čisticí prostředky“, a tak přispívají k odstraňování alergenů, ale i plísní.
Odolnost matrací pomáhají vylepšit snímatelné potahy nebo takzvané bariérové povlaky, které snadno vyperete v pračce na 60 °C. Povlaky slouží jako ochrana, která nepropouští nejen samotné roztoče, ale ani jejich výměšky. Zároveň lépe pohlcují vlhkost a chrání lůžko před vznikem plísní. Takové povlaky jsou často složené z přírodních vláken, která vytvářejí prostředí zamezující rozmnožování roztočů. Skvělé antibakteriální vlastnosti mají také matrace s potahem prošitým klimatickými vlákny.
Mohlo by vás zajímat
Kromě aloe vera roztoče odpuzuje také eukalyptus nebo levandule. Využít je můžete ve vonných difuzérech, ale i během úklidu. Stačí je aplikovat například ve formě esenciálních olejů na hadřík a přetřít ním matraci a další povrchy.

Krok č. 2: Snižte riziko na minimum

Kromě matrace je klíčové i mikroklima vaší ložnice nebo dětského pokoje. Ovlivňuje ho teplota, množství čerstvého vzduchu, relativní vlhkost vzduchu, ale i dostatek slunečního světla. Lidé dělají často velkou chybu, pokud své prostory zbytečně přetápějí. Myslete na to, že v ložnici by teplota neměla stoupnout nad 20 °C. Je potřeba sledovat i vlhkost, například jednoduchým vlhkoměrem. Pokud zjistíte, že hodnota stoupla nad 50 %, měli byste buď lépe větrat, snížit teplotu v místnosti, nebo – při dlouhodobých problémech s vyšší vlhkostí v bytě – si pořídit odvlhčovač. Případně si rovnou pořiďte čističku vzduchu bez zvlhčovače.
Dobrá rada nad zlato
Ani samotné větrání by nemělo být bráno na lehkou váhu. Nezbytná je pravidelná výměna vzduchu – oknem dokořán a v krátkých intervalech, zejména ráno a večer. Větrání byste měli opakovat několikrát denně.
Dobrým pomocníkem může být i obyčejné sluneční světlo – ačkoli roztoči milují teplo, sluneční záření rozhodně v lásce nemají. I proto bylo kdysi dobrým zvykem dávat ložní povlečení, ale také polštáře a přikrývky, do okna nebo na dvůr. Vsaďte na tuto jednoduchou zbraň i vy. Pokud vám to prostor dovoluje, i matraci čas od času vystavte slunci, ať už na balkoně, nebo v zahradě.

Krok č. 3: Jak se zbavit roztočů v matraci

Můžete si samozřejmě vybrat také chemické přípravky, ale pokud to není nutné, upřednostněte raději přírodní prostředky. Musíte se však smířit s tím, že roztoči budou v matraci bydlet neustále. Preventivní opatření a pravidelné čištění vám pomohou v co největší míře omezit jejich výskyt.

Na začátku matraci dobře vysajte, abyste ji zbavili prachu, drobků a vlasů. To byste měli opakovat pravidelně každých pár měsíců, případně pokaždé, když měníte ložní povlečení. Používejte vysavač s HEPA filtrem, který zachytí i nejjemnější částečky alergenů. Důležité je, abyste hlavicí prošli všechny části matrace včetně bočních stran a spodní strany. Vhodná je zejména sací trubice, která ji vyčistí do větší hloubky, s okrajovými částmi si poradí tenký nástavec.
Pomoci může i mráz
Přírodním pomocníkem v boji proti roztočům je kromě slunce i mráz. Buď v zimě necháte na chvilku vymrazit celou místnost, kde se spí, nebo matraci na pár minut postavíte k oknu nebo přímo na balkon nebo terasu. Takto vymrzlou matraci je samozřejmě před dalším použitím potřeba nechat odstát při pokojové teplotě.

Pár tipů na závěr

  • Místnosti byste měli pravidelně vysávat a zbavovat prachu, ideálně navlhčeným hadříkem, aby prach zbytečně nevířil po místnosti.
  • V domácnosti, především v ložnici, upřednostňujte jednoduché zařízení bez „lapačů prachu“, jako jsou huňaté doplňky a koberce s vysokým vlasem.
  • Pokud to model matrace dovoluje, pravidelně – například jednou za měsíc – ji otáčejte. Zabráníte tak jednostranné zátěži určitých míst, ale také hromadění vlhkosti a potu.
  • Udržujte ložní povlečení v čistotě, často ho vyměňujte a perte minimálně na 60 °C.
  • Samotné peřiny a polštáře nechte alespoň jednou do roka vyčistit profesionálně v čistírně, ty lehčí můžete dokonce vyprat ve vlastní pračce, stačí si prohlédnout etiketu výrobku.
  • Snídaně v posteli sice vypadají romanticky, je ale dost nehygienické jíst v peřinách, protože můžete lůžko zanést drobky, případně zašpinit. Omezte tento rituál na sváteční dny nebo výjimečné příležitosti.
  • Přes den postel chraňte přehozem, aby se na ní neusazovalo zbytečně moc prachu.
  • Postel nestelte hned po probuzení. Nechte peřiny i matraci nejprve pořádně vyvětrat s otevřeným oknem.
  • Pravidelně čistěte i ostatní textilie v ložnici, jako jsou závěsy, deky, koberce. Nevynechejte ani sedačku, křeslo nebo jiný čalouněný nábytek, který je také dobrým útočištěm pro roztoče.
  • Při čištění matrace i textilií se vždy řiďte pokyny výrobců, aby nedošlo k jejich poškození.

Čtěte také

Ukázat další články

Koberec do kuchyně: jaké jsou plusy i minusy této volby

Otázka položení koberce do kuchyně dělí společnost na dva tábory. Jeden na něj nedá dopustit, druhý by si koberec do kuchyně nepořídil za žádnou cenu. Abychom vám po…

Jak si poradit se strašidlem? Vyžeňte dětský strach z pokoje

Dětský pokoj má velký vliv na pohodu a vývoj dítěte. Měl by působit příjemně, hravě a bezpečně. Při zařizování je ale třeba zohlednit i fakt, že děti od narození boj…