Domů / MAGAZÍN / VYBÍRÁME / RADÍME: Jak vybrat šatní skříň

RADÍME: Jak vybrat šatní skříň

20. 01. 2022, SCONTO Nábytek
Jak vybrat šatní skříň, která splní vaše nároky do nejmenšího detailu? Zaměřte se na několik kritérií, která vám koupi pro vás vhodné šatní skříně usnadní.
Šatní skříň představuje praktický a organizovaný kus nábytku, ale také designový prvek s potenciálem stát se dominantou místnosti. Už dávno neplatí, že musí být umístěna výhradně v ložnici. I to je důvod, proč v nabídce naleznete šatní skříně různých rozměrů, tvarů, barev, s odlišným typem otevírání a počtem dvířek. Chcete si do svého příbytku pořídit stylovou a praktickou šatní skříň, ale nejste si jistí, co je v tomto směru důležité? Věnujte pozornost základním atributům, důležitým pro výběr šatní skříně, a úspěch je zaručen.

6 kritérií pro výběr dokonalé šatní skříně nejen do ložnice

1. Rozměry šatní skříně

Jedním z nejpodstatnějších parametrů jsou pochopitelně rozměry skříně. Je nezbytné znát výšku, šířku a hloubku šatní skříně. Volba těch správných se odvíjí od prostorových možností místnosti, kde bude umístěna. Při měření nezapomínejte dbát na dostatečný odstup skříně, například od oken, dveří či radiátorů.
 
Při výšce šatní skříně zohledňujte své preference – čím je šatní skříň vyšší, tím více věcí se do ní vejde. V nabídce naleznete šatní skříně až do výšky cca 240 cm. Vysoké šatní skříně jsou dobrým řešením například do menších bytů či interiérů s vysokými stropy. Je však třeba myslet na to, že na nejvyšší police člověk nedosáhne, proto se sem obvykle ukládají málo využívané nebo sezónní věci.
Šířka šatní skříně závisí zejména na volném prostoru, který máte k dispozici. V nabídce naleznete šatní skříně v šířce zhruba od 30 až do 360 cm.

Dalším důležitým parametrem je hloubka šatní skříně. Chcete-li do skříně oblečení věšet a zároveň do ní pohodlně uložit poskládané oblečení, je vhodné zvolit hloubku šatní skříně minimálně 60 centimetrů, přičemž doporučený volný prostor pod šatní tyčí je alespoň 70 cm.
Šatní skříň SAVANA dub artisan/grafit s rozměry 250 x 218 x 65 cm. Zdroj: Sconto

2. Tvar šatníku

Mezi nejběžnější typy šatních skříní patří přímé šatní skříně. V závislosti na vašich preferencích a parametrech se hodí do různých místností. V případě, že potřebujete využít každý centimetr, je dobrým řešením do malého prostoru rohová šatní skříň. Je na vás, zda dáte přednost nenápadné rohové šatní skříni se zrcadlem, která opticky zvětší prostor, nebo modernímu šatníku do rohu v designu, který zaujme na první pohled. Rohové skříně se dělají i v netradičním vyhotovení, kde je skříň jakoby samostatnou „místností“. Tyto modely nabízí velkorysý úložný prostor a populární jsou zejména v dětských, respektive studentských pokojích.
Všímejte si také...

... jestli má skříň nožičky. Pokud ano, platí, že se pod takovými modely hromadí více prachu. Pokud se vám tedy nechce pravidelně utírat podlahu i pod skříní, volte model bez nožiček.

3. Typ otevírání dveří

Podle toho, kolik úložného místa potřebujete a jaké máte prostorové možnosti, máte na výběr obvykle od jednodveřových až po šestidveřové skříně (případně i vícedveřové). Způsob otevírání dveří je otázkou praktičnosti a osobních preferencí, ale také se podepisuje pod celkový estetický dojem.

Šatní skříň s otočnými dveřmi je nadčasovou klasikou, kterou nikdy nic nezkazíte. Pokud rádi otevíráte dveře šatníku směrem k sobě, alespoň občas chcete vidět celý vnitřek skříně (nejen jednu jeho část) a zároveň chcete využít vnitřní stranu dveří k zavěšení opasků nebo šátků, šatní skříň s otočnými dveřmi je pro vás ideálním řešením. Výrobci myslí i na ty, kterým vyhovuje tento způsob otevírání šatní skříně, ale preferují moderní design a minimalismus. Šatní skříň s otočnými dveřmi bez úchytek lze otevřít prostřednictvím dotyku, případně si můžete vybrat model s nenápadnými úchyty.
Šatní skříň Genua s otočnými dveřmi a bezúchytkovým otevíráním na dotyk. Zdroj: Sconto
Šatní skříň Colin s otočnými dveřmi a velmi decentními moderními úchytkami. Zdroj: Sconto
Šatní skříň s posuvnými dveřmi je řešením pro ty, kteří potřebují spoustu úložného prostoru i v malé ložnici. Otevírání pomocí posuvného mechanismu znamená, že nemusíte počítat s prostorem potřebným pro otevírání dvířek. Jistě oceníte i jejich moderní a elegantní design.
Šatní skříň WINDSOR s posuvnými dveřmi. Zdroj: Sconto
Šatní skříň Eliot s posuvnými dveřmi a zrcadlem. Zdroj: Sconto
Populární jsou také modely s kombinovaným otevíráním dveří, šatní skříň tedy disponuje posuvnými a otočnými dveřmi zároveň. Velmi často bývá střední část takové skříně vybavena posuvnými dveřmi se zrcadlem a boční strany skříně jsou vybaveny otočnými dveřmi. Obvykle jde o zajímavé designové kousky, které se hodí například do industriálně zařízených ložnic.
Šatní skříň ALYSSA se dvěma zrcadly je kombinací posuvných a otočných dveří. Zdroj: Sconto
Rolovací otevírání dveří, které je zajištěno zipem, je doménou látkových šatních skříní. Představují funkční řešení úložného prostoru například na chodbě, v předsíni, klidně ale také v ložnici. Tyto levné šatní skříně jsou ideální i jako dočasná řešení při krátkodobých pobytech v podnájmech, v šatnách a podobně. Kvůli stabilitě jsou látkové skříně vyztuženy kovovou konstrukcí a postaveny na nožičkách. V závislosti na konkrétním produktu může být nosnost skříně různá – obecně každá police udrží asi 5 kg hmotnosti a závěsná tyč do 25 kg oblečení zavěšeného na ramínkách.
Látková šatní skříň LSF03G s rolovacími dvířky. Zdroj: Sconto

4. Se zrcadlem i bez něj

Šatní skříň se zrcadlem v ložnici nebo předsíni s sebou přináší několik výhod. Místnost ní opticky zvětšíte a prosvětlíte. Také tím ušetříte místo, jelikož tímto odpadá potřeba mít někde zvlášť závěsné nebo stojací zrcadlo. Pokud si koupíte šatník s otočnými dveřmi, přičemž zrcadla budou alespoň na dvou dvířkách, která se otevírají k sobě, budete si moci svůj outfit prohlédnout z více stran, jak to bývá v kabinkách obchodů s oděvy.
Tip pro fanoušky feng-šuej

Pokud jste vyznavači tradičního čínského umění feng-šuej, myslete při umísťování šatní skříně se zrcadlem na několik důležitých skutečností. Trváte-li na instalování zrcadla do ložnice, což podle feng-šuej není nejšťastnější řešení, zrcadlo by nemělo odrážet postel. Lze ale udělat kompromis – jednou ze zásad feng-šuej je vidět z postele dveře ložnice. V případě, že máte postel otočenou jinak, pomůže vám právě šatní skříň se zrcadlem. Dejte ji proti dveřím tak, abyste z postele viděli jejich odraz v zrcadle. Dobrým řešením je také umístění zrcadla na vnitřní stranu dvířek šatní skříně. To samozřejmě platí u modelů s otočnými dveřmi.

5. Vnitřní organizace šatníku

Chcete-li dokonalou šatní skříň, je důležité, jak má řešené úložné prostory. Při hodnocení vnitřní organizace šatníku berte do úvahy složení vaší garderoby, množství a charakter věcí, které v ní chcete uskladnit. Vlastníte spoustu oblečení, které musí být zavěšené na ramínku? Nebo naopak dominují ve vašem šatníku kousky na uložení do police? V prvním případě volte šatní skříň s prostorem na zavěšení dominujícím nad množstvím polic. V druhém případě přesně naopak.
 
K moderním šatníkům si často můžete zvolit i různé zásuvkové kontejnery, které slouží k praktickému uložení drobností a prádla. Efektním a praktickým řešením jsou skříně se zabudovanými zásuvkami, které zároveň bývají příjemným designovým zpestřením skříně.

6. Materiál a další parametry šatní skříně

Šatní skříně plní v první řadě praktickou funkci – slouží jako úložný prostor. Pokud si ovšem vyberete stylovou šatní skříň z materiálu, který vám imponuje, a v zajímavém designu, stane se ústředním prvkem místnosti.
 
Šatníky se vyrábějí z různých materiálů lišících se vzhledem i vlastnostmi. Největší zastoupení mají šatní skříně z laminovaného dřevěného materiálu a různě povrchově upravených dřevovláknitých nebo dřevotřískových desek. Oblíbené jsou kvůli cenové dostupnosti, dobré odolnosti vůči poškození, snadné údržbě a množství variací povrchových úprav a barevných provedení. Dnes už není žádný problém najít šatní skříně s dekorem, který je věrnou imitací dřeva.
 
Do kategorie zákazníky preferovaných materiálů šatních skříní patří také masivní dřevo, vyznačující se vysokou odolností a životností, které je jako stvořené pro milovníky přírodních materiálů.

Nejen funkční, ale také stylová

Výběr šatní skříně zvládnete na výbornou, budete-li se řídit našimi doporučeními a zároveň nepodceníte svou intuici a vkus. Maximálně vyhovovat by vám měla nejen z hlediska funkčnosti, ale také designu. Výrobci a prodejci si naštěstí jsou vědomi toho, že požadavky zákazníků jsou pestré. I proto si můžete vybírat z široké škály přímých či rohových šatních skříní v různých designových provedeních. Využijte toho a zvolte si funkční a stylovou šatní skříň přesně podle svých potřeb a preferencí.

Čtěte také

Ukázat další články

Jak si vybrat matraci: co všechno vzít v úvahu?

Výběr matrace je jeden z důležitých kroků pro vaše zdraví. Kvalitní matrace se přizpůsobí vašemu tělu, díky čemuž brání nevhodným polohám během spaní a odbřemeňuje p…

Spát v povlečení z mikrovlákna, nebo z bavlny?

To, že někdo spal jak v bavlnce, jste již určitě slyšeli. Jenomže když se s přirovnáním „jako v bavlnce“ začalo, o mikrovlákně nikdo ještě ani nesnil. V čem tedy rad…