Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Trendy v bydlení pro rok 2023: Křivky zůstávají, doplňují je textury a zemité barvy

Trendy v bydlení pro rok 2023: Křivky zůstávají, doplňují je textury a zemité barvy

27. 03. 2023, SCONTO Nábytek
Od hladkých ploch po drsné a hmatatelné, od oblých měkkých pohovek až po úložné prostory s křivkami. Současné interiérové trendy dělají z domova stále příjemné útočiště, otevírají ho ale více světu a nebojí se ani výrazných solitérů a různých akcentů.

Dostatek světla a transparentnost

Světlo jako trend? Ale ano, vždyť v podstatě celá architektura je formována s ohledem na světlo. Známý architekt Le Corbusier již před více než 50 lety určil základní krédo architektury, a to dát lidem slunce a světlo. Nejpříjemnější je samozřejmě to přirozené. Denní světlo má význam pro náš organismus i zdraví.
 
A protože ho v našich zeměpisných šířkách nemáme vždy dost, snažíme se ho do interiéru přivést několika způsoby. Světlo v interiéru znásobí zrcadla a leštěné povrchy. Bude se odrážet ve vitrínách a obývacích sestavách se skleněnými dvířky. Vzdušnost interiéru podpoří transparentní materiály, jejichž návrat letos naznačila výstava Maison & Objet. Po měsících strávených v interiérech kvůli covidu pro nás mají být jakýmsi synonymem pohybu bez hranic.

Brutalistický styl v interiéru

Líbí se vám styl Wabi-Sabi, který vyzdvihuje nedokonalost? Pak vás jistě osloví i brutalismus, který je letos velkým trendem. Ve spojení s architekturou bychom mohli mluvit o stoupající popularitě staveb z dob socialismu. V interiéru ho definuje například surový, neopracovaný nebo leštěný beton, ze kterého se stává dekorativní prvek.

Pomocí mikrocementů na podlaze dosáhnete hladkých i drsných povrchů s různými kontrastními odstíny šedé, záleží na metodě zpracování. V koupelně zase můžete místo tradičního obkladu na zeď aplikovat cementové stěrky. Příliš pracné? Zkuste interiér oživit nábytkem s dekorem betonu.

Zaoblené skříňky

Trend organického designu, který zde máme již déle, se nedávno přenesl do zaoblených pohovek, které nabízejí sezení jako na obláčku, ale i do oválných příručních stolků nebo váz ve tvaru lastur. Nyní se však rozšířil i na úložné prostory. Skříně, komody a televizní stolky mají zaoblené hrany, objevují se dokonce kuchyňské linky s postranicemi s rádiusem. Dvířka zase ozvláštňuje frézování (nejčastěji horizontálních drážek), případně imitace lamel. Takový kousek klidně umístěte v prostoru jako solitér.

Výrazný skleněný doplněk

Sklo v interiéru může mít různou podobu. Pokud se vám líbí a nemáte s ním problém kvůli malým dětem, doporučujeme vám výraznou vázu na stůl. Nebo co takhle stůl se skleněnou tabulí? Ta bývá vyrobena z tvrzeného skla, takže se nemusíte bát ani případného rozbití. Ve hře jsou opět i výrazné lustry, například z muránského skla. Ty ovšem vyžadují vysoké stropy. Takový glamour kousek vynikne v kombinaci s jednodušším nábytkem.

Dalším způsobem, jak dostat sklo do interiéru, jsou dveře. Ať už zasouvací, nadrozměrné dvoukřídlé, nebo posuvné do stavebního pouzdra. Oblíbené jsou aktuálně v kombinaci s černým kovem a světlíky v horní části, případně jako skleněná dělící stěna v hliníkovém rámu ve zlaté barvě.

Stěny s akcentem

Akcentová stěna v místnosti vytvoří potřebnou dynamiku a oživí nudný prostor. Co to vlastně ta akcentová stěna je? Jedná se o část pokoje, která je vymalována jinak, aby se odlišovala, nebo má jinou povrchovou úpravou. Tou může být stěrka, dekorativní obklad z 3D panelů, nebo tapeta. Taková úprava do prostoru vnese hloubku.

Pokud si nechcete „ušpinit ruce“, podobného efektu dosáhnete i se sérií velkých obrazů či fotek v zajímavých rámech, které uspořádáte v různých uskupeních a vytvoříte si tak jakousi domácí galerii. Běžnou technikou je, že se taková stěna používá jako pozadí pro klíčový kus nábytku, například pohovku nebo jídelní stůl.

Různé textury

Výrazné textury jsou součástí většího trendu, který zdůrazňuje přirozenou kvalitu materiálů. Co to v rámci interiérového designu znamená? Například na mramoru si všimnete výraznějšího žilkování a textury, podobně je to i s dřevem nebo kamenem.

Mimochodem, mramor, který je považován za symbol luxusu a donedávna se nejvíce používal ve své umírněné bílé verzi druhu Calacatta, se v realizacích objevuje v nové podobě. A to s krásnými výraznými odstíny modré nebo zelené a nápadným žilkováním, trendový je stále i černý mramor.

Tóny země a nástup růžové a červené

Zemité barvy, které vytvářejí útulnou atmosféru, jsou i letos přetrvávající trend. Pantone Color Institute na ně navazuje pulzujícím a nepřehlédnutelným odstínem viva magenta, který spojuje růžovou, fialovou a červenou. Pro zemitý odstín s názvem redend point se rozhodli v Sherwin-Williams, kde odborníci zkombinovali béžovou s jemnou růžovou. Neutrální narůžovělou terra rosa, namíchanou z hnědé a bordové, si zase za barvu roku 2023 určili ve společnosti Dunn-Edwards.
 
Energii ve vašem interiéru probudí také odstín raspberry blush od Benjamin Moore, který doslovně v překladu znamená malinová tvářenka. K vyvážení těchto růžových a červených tónů můžete použít například mechovou zelenou – konkrétně odstín spanish moss se stal barvou roku ve společnosti Krylon. Nebo zvolte novinku od společnosti Dulux a zároveň jejich barvu roku, velice příjemný světlý zemitý odstín s názvem wild wonder.
 
Které trendy z roku 2022 s námi zůstávají i tento rok?
 
  • Oblouky a křivky,
  • víceúčelové kousky nábytku,
  • dřevo a přírodní materiály,
  • zelené pohovky,
  • živé rostliny v interiéru.

Čtěte také

Ukázat další články

Konferenční stolek: co zohlednit při výběru?

Jaký by to byl obývací pokoj bez konferenčního stolku? Vybrat si ten správný ale může být pořádná fuška. Stolek by měl stylově zapadat do interiéru, plnit svou funkc…

5 důležitých bodů pro výběr šatní skříně do dětského pokoje

Výběr skříně do pokojíčku vyžaduje pečlivý přístup. Nejdůležitější je bezpečnost a zdravotní nezávadnost. Následuje variabilita, díky které se skříň bude snadno použ…