Domů / MAGAZÍN / VYBÍRÁME / Vybíráme barvu sedačky – který odstín je ten pravý?

Vybíráme barvu sedačky – který odstín je ten pravý?

01. 03. 2021, SCONTO Nábytek
Sedací souprava bývá obvykle klíčovým kouskem, dokonce srdcem obýváku. Jakou barvu pohovky ale zvolit? Pokud chcete najít ideální odstín, musíte si ozřejmit několik základních pravidel.
Interiéroví designéři doporučují zamyslet se v prvním kroku nad tím, zda si přejete světlý, nebo tmavý odstín sedací soupravy. Některé odstíny totiž více pohlcují světlo, takže obývák může působit tmavěji. Při výběru sedačky se opírejte také o barevné ladění podlahy, případně koberce, pokud je řešen na ploše celého pokoje.

Tmavé barvy potřebují kontrast

Trochu netypický způsob je sladit sedačku s barvou stěn. Pohovka tak jistým způsobem splyne s pokojem, takže interiér bude působit hlouběji a prostranněji. Podobný efekt má pohovka v tmavém odstínu na tmavé podlaze, pozor ale, aby to sedačku opticky „neutopilo“. V takovém případě je dobré, když zvolíte model na dřevěných nebo kovových nožičkách, které tělo pohovky mírně nadzdvihnou od země. Případně před ni umístěte světlý koberec nebo konferenční stolek ve světlejším dekoru.
Sedací souprava Zonda
Sedací souprava Zonda

Světlé sedačky se „bojí“ zvířátek a dětí

U světlých odstínů musíte celkem logicky dávat větší pozor na skvrny a fleky. Proto se vždy zamyslete i nad tím, kdo bude pohovku využívat. Pokud máte děti nebo domácí mazlíčky, případně oboje, vybírejte si hlavně neutrální (smíšené) barvy nebo drobné textury, na kterých špína není tolik viditelná. Nebo zvolte sedačku se snímatelnými potahy, které se dají jednoduše vyprat v pračce.
 
Lidé také zapomínají na to, že by výběr barevného odstínu mělo podmiňovat i umístění sedačky. Pokud bude třeba pohovka ve výrazném tónu situována u okna a bude denně vystavena přímému slunečnímu záření, barva může po čase vyblednout. V tomto ohledu hrají prim neutrálně laděná čalounění.

Sedací souprava Papira

Extravagance na sezení

Výrazné barvy a vzory ze sedačky udělají automaticky dominantní kousek, který přitáhne veškerou pozornost. Nepůsobí sterilně, ale naopak velmi „komunikativně“ a pohostinně. Jsou vhodnou volbou i tehdy, pokud mají stěny a podlaha neutrální barvy. Elegantně působí sedačky v barvách vzácných kamenů, jako jsou rubín, nefrit nebo safír, které mohou získat ještě luxusnější charakter v sametové úpravě. Dostat se do popředí sedačce pomohou i nápadné velké vzory.
 

Sedačka Point

Proč zařadit „neutrál“?

Neutrální barvy jsou vhodné pro lidi, kteří mají rádi čistotu, nebo často mění design svého obýváku. K takovým tónům patří béžová, šedá (včetně tmavých antracitových tónů), krémová, hnědá a někdy i tmavě modrá nebo vojenská zelená, tzv. khaki. Pokud vsadíte na neutrální tóny, stačí vám převléct povlaky dekoračních polštářků, přidat nové doplňky a místnost okamžitě získá úplně jiný ráz.

Sedačky v neutrálních barvách mají také větší šanci zachovat si nadčasový vzhled. Znamená to, že vám s velkou jistotou poslouží i tehdy, kdy se přestěhujete nebo změníte styl. Pokud v místnosti plánujete trávit opravdu hodně času, neutrální tóny jsou optimální, neomrzí totiž tak rychle jako jiné odstíny. Pokud chcete, aby neutrální čalounění působilo přece jen více okázale, zaměřte se na zajímavou texturu, která celkový vzhled ozvláštní, případně se zaměřte na lesklou úpravu materiálu, jako je samet.

Sedačka Belissa

Zábava, nebo oddych?

Na výběr barvy může mít vliv i charakter místnosti. Pokud třeba plní hlavně zábavnou funkci, nemusíte se bát ani červené nebo fialové. Pokud plánujete hlavně oddychovat, jsou vhodnější nenápadné a uklidňující světlé odstíny, jako světle zelená nebo béžová. Tušili jste, že sedačka může barevně skvěle ladit i s exteriérem? Například díky zeleným, hnědým nebo pískovým odstínům, které vyniknou u velkých oken s výhledem na zahradu. Pokud máte velké prosklené fasády a obývací pokoj zalitý slunečními paprsky, můžete ho osvěžit pomocí chladnějších tónů, které lépe odrážejí světlo.

Sedací souprava Point

Tip pro vás: Barvy, které nevyjdou z módy

  • Šedá – může na první pohled působit nudně, je však neuvěřitelně kombinovatelná. Propůjčuje pohovkám dotek ležérnosti, pohodlí, ale i jisté rafinovanosti. Takovou sedačku můžete ozdobit polštáři v různých barvách a pokaždé bude působit zajímavě. Mix šedé a žluté je aktuálně vyhlášen za barevnou kombinaci roku.
  • Modrá – jediná z „klasických“ barev dokáže fungovat i jako neutrální odstín. Je totiž moderní verzí neutrální palety tónů. Američtí designéři ji dokonce přezdívají „bluetral” (spojení slov „blue” a „neutral”). Je příjemná, uklidňující a v interiéru má tendenci působit nenápadně. Často se kombinuje právě s šedou.
  • Béžová – nazývá se i „pravá” neutrální, protože univerzálním tónům kraluje už celá léta. Jen těžko bude v nějakém prostoru působit zle. Je to maximálně přizpůsobivá barva, která místnosti propůjčuje váženost a důstojnost. V případě, že se vám zdá příliš fádní, zvolte raději její teplé odstíny.
  • Bílá – tato barva se stala populární hlavně s nástupem minimalismu, v žebříčku oblíbenosti však stoupla i zásluhou skandinávského stylu. Ačkoliv působí nenápadně, sedačkám dává nádech elegance, sofistikovanosti a střízlivého luxusu. Nevýhodou je podstatně výraznější potřeba pravidelné údržby.
  • Zelená – patří k výrazným a sebevědomým odstínům, není však natolik výrazná nebo agresivní, jako například červená nebo žlutá. Interiéroví designéři tvrdí, že má dokonce lepší „osobnost” než modrá. Zelená je totiž „biofilní” – na lidi působí příjemně, protože jim podvědomě připomíná zeleň a všechno spojené s přírodou.

Dvě pohovky v odlišné barvě? Proč ne?

Zajímavým řešením je sezení, které vzniklo spojením dvou identických pohovek v odlišných barvách nebo motivech. Mohou být umístěny do pravého úhlu a vytvářet tak „rozdělenou” rohovou sedačku, nebo mohou stát „tváří v tvář”. Jdou ladit do příbuzných odstínů, jako jsou například bílá a šedá.

Sedačka Sofia v zelené a tmavě modré barvě
Sedačka Sofia v zelené a tmavě modré barvě. Zdroj: Sconto
Pokud mají vytvářet kontrast, je dobré pomoct si barevným schématem (tzv. barevným kolem), kde nejlepší efekt vytvářejí tóny ležící proti sobě. Takto hravě zjistíte, které barevné odstíny budou tvořit harmonické protipóly; modrá pohovka se třeba hodí k oranžové, zelená sedačka k růžové.

Ukázka barevného kola a vzájemných vztahů mezi barvami
Ukázka barevného kola a vzájemných vztahů mezi barvami

Rozhodněte se podle vlastního gusta

Sladit dvě identické sedačky v různých barvách můžete i za pomocí doplňků, například polštářů nebo dek v tónech nebo motivech protější pohovky. Nejdůležitější však je, aby barevné ladění sedací soupravy nebo dvou stejných modelů sedaček působilo příjemně a pohostinně. Nemusíte slepě následovat trendy ani názory známých. Jediné správné řešení je to, které se líbí vám.

Čtěte také

Ukázat další články

Stojany na šaty – úložné řešení, které si zamilujete

Nemusíte se s nimi setkat jen v obchodech. Patří k praktickým doplňkům ložnic, teenagerských pokojů, předsíní nebo šatníků. Stojany na šaty vám poslouží vždy, když n…

Jaký typ skříně vybrat do pracovny?

Práce s notebookem na kolenou z gauče nebo u kuchyňského stolu je častou náhradou improvizované domácí kanceláře. Jakmile se ale začnou ozývat vaše přetížené trapézy…