Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Zdravé spaní a moderní materiály

Zdravé spaní a moderní materiály

07. 05. 2020, SCONTO Nábytek
Fakt, že prospíme téměř třetinu života, by nás měl motivovat k tomu, abychom nepodceňovali výběr postele, matrace ani ložního prádla. V průběhu noci organismus regeneruje a nabírá sílu do nového dne. Kvalitní spánek je proto jedním ze základních předpokladů zdravého životního stylu – dokonce stejně důležitý jako dobrá strava a pohyb. Jak si tedy zabezpečit zdravé a příjemné prostředí v naší domácí říši snů?
Na prvním místě by měl být výběr vhodné postele, především z hlediska její velikosti a umístění. O tom, jak zařídit ložnici, jsme si už povídali v předcházejícím článku. I když je postel dominantním kusem nábytku, netvoří ji jen samotný rám, který si většinou vybíráme podle svého vkusu. Mnohem podstatnější je pořídit si kvalitní rošt a matraci. Obě součásti postele jsou alfou a omegou zdravého spánku. Měly by se přizpůsobit individuálním potřebám každého uživatele, i proto se obyčejně k posteli dokupují samostatně.

ROŠT – NEVIDITELNÝ, ALE DŮLEŽITÝ!

Skrývá se sice pod matrací, ale sehrává neméně významnou roli. Jednak poskytuje matraci oporu tím, že přebírá část zátěže, jednak se stará o odvětrávání lůžka, díky tomu je možné předejít zvýšené vlhkosti, a tím i výskytu roztočů či plísní v matraci. V nabídce najdete rošty v různých cenových relacích – od levných po řádově mnohem dražší. Co byste měli mít na paměti při jejich výběru z hlediska svého zdraví?


Lamely roštu

Počet lamel ovlivňuje „hustotu“ roštu. Pokud jsou laťky nebo lamely uloženy nařídko, matrace se přes mezery začne propadat, postupně se zdeformuje a přestane poskytovat člověku potřebnou oporu. Ideální počet lamel se pohybuje okolo čísel 28–30, maximální vzdálenost mezi lamelami by neměla být více než 4 cm.

Elektricky polohovací rošt TRIO MOBIL DUAL T12
Zdravé spaní a moderní materiály

Existují různé typy roštů – v principu se však dělí na dvě hlavní skupiny: laťkové (pevné) a lamelové. Pevné rošty se většinou vyrábějí ze smrkového vrstveného dřeva nebo pevného laminátu a jsou vhodné například pro těžší typy matrací. Lamelové rošty vznikají kombinací dřeva a umělých materiálů a jsou mnohem flexibilnější – lépe se tak přizpůsobí zátěži těla a lépe „si rozumějí“ s matracemi, jejichž materiály mají podobné vlastnosti jako paměťová nebo studená pěna. I proto jsou ideální pro lidi se zdravotními problémy, například s těžkostmi s páteří.
Nejkvalitnější rošty mají zesílený rám i vysokou nosnost (některé až do 180 kg) a dají se dokonce ovládat elektricky. Umožňují polohování hlavy i nohou, ale také individuální nastavení tvrdosti v bederní části páteře. Mají rovněž chránič hran či zpevňující středový popruh, jenž umožňuje lepší rozložení zátěže.
 

VELKÁ MATRACOVÁ ODYSEA

Dilema při výběru roštu vystřídá další „oříšek“. Zjistíte, že vybrat si matraci ve spleti produktů je poměrně náročné. Odborníci se však určitě shodnou na tom, že matraci byste si měli vybírat první v pořadí. Cena je sice omezená vaším rozpočtem, mnohem podstatnější však je, co od matrace očekáváte – například jestli máte zdravotní problémy, jež si vyžadují specifickou polohu při spánku.

Jestliže trpíte alergií, musíte se mít na pozoru především před roztoči. Nepříjemní drobní živočichové totiž nacházejí právě v matracích ideální půdu pro svoji existenci. Živí se zbytky odumřelé pokožky či vlasy, mají k dispozici tmavé prostředí, dostatek tepla, ale i vlhkosti, které vytváří lidské tělo. Navíc se mohou v matracích, jež se těžko udržují zvnitřku, lehce rozmnožovat. Pozitivní je, že se na výrobu matrací dnes používají moderní materiály, které poskytují potřebný komfort, ale také zvýšenou ochranu před roztoči. Které typy matrací jsou z hlediska zdraví ideální?
Matrace IBIZA
Zdravé spaní a moderní materiály


Pružinové a taštičkové matrace

Řadí se sice k tvrdším matracím, jsou však zároveň prodyšné a vzdušné, takže vám nehrozí invaze roztočů nebo plísní. Pružinové matrace patří ke staré dobré klasice. Jejich moderní formu představuje tzv. bonelový systém, kde je mezi pružinami ve tvaru presýpacích hodin a vrchní vrstvou matrace navíc kovová deska zabraňující protlačení pružin ven z matrace. Taštičkové matrace mají pružiny umístěné ve stovkách textilních pytlíčků s rozličnou tuhostí. To umožňuje zónování matrace podle hmotnosti a tíže jednotlivých částí těla.

Latexové matrace

Jádro matrace tvoří přírodní latexová pěna, která se vyrábí z kaučuku. Je mimořádně pružná, ale i tvarově stálá a prodyšná. Jde o hypoalergenní materiál, který nepohlcuje prach, není tedy žádným lákadlem pro bakterie a plísně. Jestliže trpíte problémy s páteří, budou pro vás tyto matrace nejvhodnější, latex má totiž nejvyšší bodovou elasticitu, takže je vhodný i na výrobu ortopedických matrací.

Pěnové matrace

Mnozí je považují za nejkomfortnější a nejjednodušší z hlediska údržby. Základem takových matrací bývají rozličné pěnové materiály, které jsou ideální na vytváření ložných ploch s různými anatomickými zónami. Na jejich výrobu se používá například polyuretanová (PUR) pěna, která je – podobně jako latex – mimořádně elastická, ale zároveň i hygienická a tvarově stálá.

Matrace LUNA

Součástí pěnové matrace může být i studená (HR) pěna nebo tzv. paměťová, resp. viscoelastická pěna, která je pevná, vysoce prodyšná, vytváří skvělou oporu svalům a páteři a zabraňuje otlakům. I z toho důvodu matrace z tohoto materiálu často vyhledávají lidé s problémy kloubů, zad, krční páteře nebo senioři. Pěnové matrace se také vyznačují vysokou životností. Pěna může být dokonce vybavená antimikrobiální složkou, která zabraňuje růstu mikroorganismů. Jiné matrace se skládají z různých vrstev pěny, většinou tužší a pružnější, díky čemuž si uživatelé mohou zvolit měkčí nebo tvrdší stranu matrace. Při výrobě některých matrací z polyuretanové pěny se v současnosti dokonce používá zámkový systém, při kterém není potřebné použít žádná lepidla.
Matrace MURIEL


Přírodní matrace

I když dnes kvůli alergii málokdo používá přírodní výplně jako například peří, ze světa lůžkových matrací přírodní materiály nevymizely. Jako výplň se často používá nejen přírodní latex, ale i mořská tráva, agáve, kokosové vlákno, eukalyptus, lyocell, ovčí vlna či koňské žíně. Jde přitom o vzdušné matrace, které velmi dobře odvádějí vlhkost. Mořská tráva má navíc aromaterapeutické účinky. Pokud se nadměrně potíte, pomůže vám matrace s koňskými žíněmi, která je výjimečně prodyšná a lehká. Tomu je samozřejmě přímo úměrná i cena – považuje se za jednu z nejluxusnějších matrací na trhu.

Sendvičové matrace

Jsou stejně oblíbené jako pěnové matrace. Podle jejich názvu je možné lehce usoudit, že v profilu budou opravdu připomínat sendvič. Obyčejně totiž sestávají z vrstev přírodních materiálů, jako jsou kokosová vlákna nebo koňské žíně, a pěnových materiálů s různým stupněm tuhosti a elasticity. Vrstvení se stará o vysokou prodyšnost matrace i její pevnost. Jsou zároveň pružné, mají vysokou životnost a nenáročnou údržbu.

Nezapomeňte na potah

Jelikož péče o samotnou matraci je poměrně komplikovaná, je dobré ochránit ji potahem ze speciálních textilií, které jednak nepropustí roztoče, jednak je můžeme jednoduše vyprat v pračce na 60 °C. Roztoče zastaví antibakteriální materiál, často doplněný o příměs stříbra nebo aloe vera.

VYCHYTÁVKY PRO POHODU A ZDRAVÍ

1. Některé materiály umožňují vytvoření masážních profilů na povrchu matrace, a tak přispívají k intenzivnější relaxaci a uvolnění napjatého svalstva v průběhu spánku.

2. Pokud máte problémy s páteří, pořiďte si matraci, která zabezpečí její zónovou ochranu. Pomůže vám i tehdy, když rádi spíte na boku – je totiž pevnější v pánevní oblasti a zároveň poskytuje komfort i oporu bederním a ramenním kloubům.

3. V průběhu spánku sehrává důležitou roli i termoregulace – i proto mají některé matrace klimatizační vrstvu z dutých vláken, jež příznivě ovlivňuje teplotu.


 

Čtěte také

Ukázat další články

Kupujeme pro miminka: dětská postýlka a přebalovací pult

Čekáte přírůstek do rodiny a chcete své ratolesti připravit útulný a zároveň funkční dětský pokojíček? K jedněm z nejdůležitějších věcí, které jsou součástí výbavy d…

Tipy na zařízení obýváku, pokud rádi měníte atmosféru v místnosti

I vy patříte k lidem, kteří milují změny? Ani vás na dlouho neuspokojí aktuální vzhled obývacího pokoje a po krátké době už přemýšlíte, co upravit? Působivý redesign…