Domů / MAGAZÍN / VYBÍRÁME / Co vzít do úvahy při výběru matrace?

Co vzít do úvahy při výběru matrace?

09. 05. 2020, SCONTO Nábytek
Výběr matrace je jedním z klíčových kroků pro vaše zdraví. Kvalitní matrace se přizpůsobí vaší páteři a celému tělu, díky tomu brání nevhodným polohám při spaní a odlehčuje důležité svalové partie od zbytečné zátěže. Víte, co všechno byste při její koupi měli zohlednit?
V jednom z předcházejících článků jsme si blíže představili základní podmínky zdravého spánku a kromě jiného jsme si načrtli, jaké matrace máme k dispozici z hlediska použitých materiálů. Skladba matrace totiž ovlivňuje nejen její vhodnost podle zdravotního stavu uživatele včetně alergií, ale i další vlastnosti, jako jsou tvrdost, nosnost či prodyšnost. Na prvním místě byste si tedy měli položit následující otázky:
 • Kdo (v jakém věku) bude matraci využívat? Je to dítě, mladý aktivní člověk, nebo senior?
 • Jak často se bude matrace používat? Denně, nebo příležitostně?
 • Trpíte jako budoucí uživatel nějakými zdravotními problémy, například těžkostmi s páteří nebo svaly?
 • Trpíte alergií?
 • Kolik vážíte? Kolik měříte?
 • Potřebujete mít zabezpečené i polohování?
 • Spíte na zádech, na břiše, nebo na boku?
 • Potíte sa často během spánku?
 • Hledáte matraci pro obyčejnou jednolůžkovou, nebo pro manželskou postel?
 • Jaké jsou rozměry rámu vaší postele?
 • Jaký typ roštu má postel k dispozici? (V případě, že ho nemáte koupený, vyberte ho podle typu matrace.)
 • Jestliže jde o lůžko pro dva, budete chtít samostatnou matraci pro každého, nebo raději zvolíte společnou matraci?
Postel s polohovacím roštem a matrací PETTIGO


Postel s polohovacím roštem a matrací Pettigo

VĚK A VÁHA

Věk a váha sehrávají při výběru matrace velmi důležitou roli, většinou totiž souvisí i s tělesnými a zdravotními dispozicemi uživatele. Jinou matraci vyberete pro své dítě a úplně odlišnou bude potřebovat člověk v důchodovém věku. Existuje několik stupňů tvrdosti matrace. První stupeň označuje matrace velmi měkké, zatímco poslední stupeň zahrnuje extratvrdé matrace, například z odolné pěny či kokosového vlákna. Ty jsou ideální pro těžší lidi a muže. Tvrdší stupně matrací budou vyhovovat i lidem, kteří spí na zádech nebo na břiše.

Věděli jste, že...?


... nosnost matrace by měla vaši váhu přesahovat minimálně o 5 kg.


Velmi měkké matrace by se měly používat jen na příležitostné spaní. Nenabízejí totiž tělu dostatečnou oporu a rychle se opotřebují. Měkčí a středně tvrdé matrace, například matrace z paměťové pěny, jsou vhodné pro ženy, lidi ve středním věku, seniory i pro lidi, kteří buď trpí bolestmi kloubů, nebo jim vyhovuje spánková poloha na boku. Měkké matrace se dokážou přizpůsobit tělu, díky čemuž pomáhají zrelaxovat svaly, netlačí na ramena a boky a současně brání vzniku proleženin u starších pacientů

Paradoxem je, že měkké matrace jsou dobrým řešením i pro vysoké štíhlé lidi. I když proti nižším osobám mohou mít vyšší hmotnost, díky výšce se jejich váha rovnoměrně rozloží a tělo nebude vyvíjet tlak na lůžko.


Středně tvrdé matrace jsou o něco elastičtější. Sem řadíme sendvičové i pružinové modely. Obyčejně obsahují materiály různé tuhosti a obsahují také zpevňující vrstvy, díky nimž brání vybočování páteře z její osy během spánku.

Může se stát, že vám nebude vyhovovat tvrdá ani měkká matrace, protože vaše páteř vyžaduje jinou tvrdost než například nohy nebo ramena. V tom případě zkuste zónovanou matraci, do které jsou zakomponované měkčí i tvrdší materiály kopírující anatomii těla. Vděčným řešením jsou i oboustranné matrace, které nabízejí měkčí i tužší stranu. Sami si pak zvolíte tu, která vám bude vyhovovat víc.

Co vzít do úvahy při výběru matrace?

VÝŠKA MATRACE

Postel boxspring DIORI


Obvykle se odvíjí od jejího složení, v zásadě byste si však měli vybírat kvalitnější vyšší matrace místo tenkých modelů. Z hlediska dostatečného komfortu je ideální výška matrace kolem 15 cm. Vyšší modely s větší tvrdostí ocení lidé s vyšší hmotností. Vysoké matrace jsou ideální i pro starších lidi – jednoduše proto, že z vysokého lůžka se pohodlněji vstává.

Nepodceňujte ani samotné rozměry matrace. Všeobecně platí, že lůžko, resp. matrace, by měly být aspoň o 20 cm delší než člověk, který je bude používat. K nejpoužívanějším patří 90 × 200 cm (v případě manželské postele 180 × 200 cm).

MYSLETE NA ZDRAVÍ


Zdravotní stav majitele postele je alfou a omegou při výběru vhodné matrace. Když toto kritérium podceníte a zakoupíte si nevhodný produkt, vaše tělo bude neustále trpět, a vy si můžete postupně přivodit ještě větší problémy. Naopak správně zvolená matrace může vaše těžkosti nejen zmírnit, ale v některých případech – vzhledem k závažnosti onemocnění – vás jich dokonce úplně zbaví.

Když pociťujete problémy s páteří, klouby či svaly, zamyslete se nad ortopedickou matrací. Je speciálně navržená tak, aby tělu v průběhu spánku přinesla žádanou úlevu.

Matrace BERGEN FLEX 12
Co vzít do úvahy při výběru matrace?

Alergie nebo velká potivost dokážou výběr matrace pořádně zkomplikovat. Naštěstí je v nabídce množství produktů, které vyhovují potřebám takto citlivých uživatelů. Zde je třeba klást důraz hlavně na složení materiálů, které mají hypoalergenní charakter a vysokou prodyšnost – nezadržují vlhkost, která vytváří ideální prostředí pro roztoče a bakterie. Matrace mohou obsahovat i speciální antimikrobiální složku, která brání rozšiřování mikroorganismů. Dobrou službu vám však udělají i vzdušné matrace z přírodních materiálů, případně potahy matrací s obsahem stříbra či aloe vera.


Při určitých typech zdravotních omezení je důležité zabezpečit polohování těla v průběhu spánku. Týká se to především starších pacientů, u kterých hrozí riziko vzniku proleženin, případně lidí s problémem refluxu.

Je třeba si uvědomit, že všechny matrace není možné použít v kombinaci s polohovatelným roštem. I v rámci určitého typu dokonce existují rozdíly, například polohovatelné taštičkové matrace se od pevných liší vyšším počtem taštiček. Matrace si totiž musí zachovat svoje vlastnosti i „v ohybu“, který polohování způsobí.

Co vzít do úvahy při výběru matrace?

JAKÁ MATRACE JE VHODNÁ PRO PARTNERY?

Největší dilema nastává ve chvíli, kdy začnete vybírat matraci pro manželskou postel. Máte totiž dvě možnosti – buď koupíte společnou velkou matraci, nebo dvě samostatné matrace pro oba partnery. Co je ale lepší? První proměnnou v téhle rovnici je pohodlí. Kupovat společnou matraci nebo dvě stejné matrace se stejnými vlastnostmi je už vzhledem k anatomickým rozdílům mužského a ženského těla a odlišné hmotnosti trochu nepraktické řešení. Navíc každý člověk si do vztahu přináší i svoje zdravotní problémy a jiné nároky na prostředí pro spánek, pod pojmem „komfort“ si tedy může představovat něco jiného.

Pokud zvolíte dvě samostatné matrace, máte mnohem volnější ruku při jejich výběru. Samozřejmě partnerské matrace musí být kvůli celkové estetice stejně vysoké. Takové matrace jsou obyčejně řešené jako oboustranné, to znamená, že mají jednu tvrdší a jednu měkčí stranu – díky čemuž si může každý z dvojice manželů vybrat, jaký povrch bude pro něj vhodný.


Společnou matraci preferují páry, kterým překáží mezera vzniklá mezi samostatnými matracemi. Hlavně tehdy, když jsou zvyklé vlézt k nim do postele i jejich ratolesti, se prohlubeň uprostřed zvýrazní a stává se velmi nepohodlnou. Děti by však určitě neměly být hlavním kritériem pri výběru matrace pro manželskou postel. Podstatným faktorem, který dokáže zamíchat kartami, je spíš typ postele. Pokud máte model bez čela a záhlaví, případně s nízkým rámem, bude vhodnější celistvá matrace.
Co vzít do úvahy při výběru matrace?

Počítejte však i s tím, že:
 

 • při otáčení a dalších pohybech vašeho partnera budete cítit otřesy i na vaší straně lůžka; 
 • kvůli velkým rozměrům matrace bude složitější její údržba; 
 • při manipulaci s matrací, například při jejím povlékání prostěradlem, se pořádně zapotíte; 
 • když dojde k deformaci matrace na straně jednoho z partnerů, budete muset vyměnit celý model. 

Když si výběrem vhodné matrace vůbec nejste jistí, uděláte nejlépe, když se poradíte se svým ortopedem nebo s odborníky přímo v prodejně.

Čtěte také

Ukázat další články

Stojany na šaty – úložné řešení, které si zamilujete

Nemusíte se s nimi setkat jen v obchodech. Patří k praktickým doplňkům ložnic, teenagerských pokojů, předsíní nebo šatníků. Stojany na šaty vám poslouží vždy, když n…

Jaký typ skříně vybrat do pracovny?

Práce s notebookem na kolenou z gauče nebo u kuchyňského stolu je častou náhradou improvizované domácí kanceláře. Jakmile se ale začnou ozývat vaše přetížené trapézy…