Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Jak vybírat sedací soupravy a pohovky?

Jak vybírat sedací soupravy a pohovky?

20. 11. 2023, SCONTO Nábytek
Sedací souprava Kair. Zdroj: Sconto
Sedací souprava je srdcem obývacího pokoje. Díky své velikosti, umístění i rozsahu využití představuje dominantní prvek zařízení. Při výběru sedačky a pohovky je ale důležité myslet hned na několik důležitých aspektů. Které to jsou?
Je jasné, že sedací souprava má výrazný reprezentativní charakter – poukazuje na životní styl i vkus samotných majitelů. V současnosti ale uživatelé dbají především na svůj vlastní komfort. Nejednou se v obývacím pokoji setkává celá rodina a několik hostů. Každý si chce pohodlně opřít záda, natáhnout nohy, nebo se schoulit do klubíčka. Je proto důležité, abyste si sedací soupravu nebo pohovku vybírali především podle vašich osobních potřeb. Samozřejmě je třeba zohlednit i dispoziční možnosti – zejména v malých prostorách se často musí dělat kompromisy.

Funkčnost sedačky a pohovky na prvním místě

Kolik lidí bude sedací soupravu nebo pohovku využívat? Potřebujete jednoduché sezení, nebo na gauči občas lenošíte, případně si na něm dokonce často zdřímnete? Rádi si po večerech čtete, nebo raději sledujete televizi či domácí kino? Pořádáte pravidelně posezení s přáteli? Máte malé děti, které na pohovce rády zkoušejí kaskadérské kousky? Udělejte si seznam zvyklostí, který vám pomůže vybrat sedačku z hlediska její velikosti i funkčnosti.

Detaily, na kterých při výběru sedačky záleží
 

  • Odnímatelné polštáře, polohovatelné opěrky či nastavitelné podhlavníky dělají z každé sedačky vysloveně flexibilní kousek, který vyhoví různým lidem. Každý si může opěrku nastavit dle vlastní potřeby.
  • Pokud na sedací soupravě rádi odpočíváte, hledejte pohovky s otomanem (prodlouženou sedací částí vlevo nebo vpravo) nebo relaxační funkcí. Budete tak moct zvolit různé komfortní polohy vsedě i vleže.
  • Výška zadní opěrky je nesmírně důležitá a měla by se odvíjet od výšky nejvyššího člena rodiny, resp. uživatele. Sedací soupravy s nižší opěrkou jsou dnes sice velmi trendové a opticky dělají prostor vzdušnějším, pro lidi s „delšími zády“ jsou ale méně pohodlné.
  • Podstatnými atributy jsou i výška a hloubka sezení – některé sedačky částečně připomínají postel, díky čemuž jsou ideální pro lenošení a relaxaci, sedět na nich vzpřímeně je ale těžší.
  • Kde bude obrazovka? Sedací souprava by měla být umístěna tak, abyste z každého úhlu, resp. na převážné ploše měli komfortní výhled na televizi.

 

Velké versus malé sedačky

Velké modely, které reprezentují zejména sedací soupravy ve tvaru písmene L nebo U, nabízejí dostatečný prostor k sezení a uživatelům zároveň umožňují lepší vzájemnou komunikaci. V malých místnostech ale mohou vyvolávat stísňující pocit. Před výběrem si proto nezapomeňte pořádně změřit velikost prostoru, kam plánujete sedací soupravu umístit. Sedačka by za žádných okolností neměla bránit volnému pohybu, přístupu k oknu, otevření skříněk apod. Řešením mohou být malé rohové sedačky do 250 cm.
Náš tip

Skvělým pomocníkem je nakreslit si na papír půdorys místnosti a z dalšího papíru si v odpovídajícím měřítku vystřihnout i obrysy zamýšlených kousků nábytku (při pohledu shora) – třeba sedačku, obývací stěnu i konferenční stolek. Vším pak můžete na papíře pěkně posouvat a zkoušet, jestli vaše vysněná sedací souprava do prostoru skutečně zapadne a kde se bude vyjímat nejlépe. Pokud zařizujete holobyt, můžete to vyzkoušet přímo v místnosti s kusy kartonu, které budou odpovídat ploše reálného nábytku. Případně vám při plánování může pomoci nějaká online aplikace. Často jsme totiž při výběru jednotlivých kousků příliš optimističtí. Tímto způsobem možná zjistíte, že budete potřebovat mnohem subtilnější sedací soupravu.

Klasické, nebo rozkládací sedací soupravy?

Pokud nemáte pokoj pro hosty, oceníte funkci navíc – možnost rozšířit sedací soupravu o lůžkovou část. Taková dočasná postel poslouží k příležitostnému přespání. Rozkládací sedací soupravu využijete i v menších bytech, kde potřebujete mít co nejvíce multifunkčního nábytku. Dobrou službu vám prokáže i úložný prostor, ve kterém můžete ukrýt doplňkové ložní prádlo, polštáře nebo deky, případně méně používané sezónní věci.
Pozor: Pokud se rozhodnete pro rozkládací sedačku, nezapomeňte si při výběru všímat i jejího rozměru v rozloženém stavu.

Pohovky místo sedací soupravy

Přestože u nás nejde o vyhledávané řešení, v zahraničí se využívá poměrně často – řeč je o využití dvou pohovek místo jedné velké sedací soupravy. Výhodou je, že se s pohovkami poměrně snadno manipuluje a lze je jednoduše přemisťovat v prostoru dle potřeby. Počet míst k sezení závisí na tom, kolikamístnou sedačku si zvolíte – standardně jsou dvou- až čtyřmístné.
Uspořádání pohovek proti sobě působí společensky a přívětivě, protože lidé si hledí přímo do očí. Můžete je ale dát i k sobě tak, aby vytvářely jakoby rohové sezení. Použít můžete dvě stejné pohovky v jedné barvě i v rozdílných odstínech, ale oblíbené jsou i kombinace různých modelů. Případně zkombinujte jednoduchou pohovku se samostatným taburetem či křeslem.

Vyberte si styl sedačky a pohovky

Při volbě typu sedací soupravy se řiďte stylem, v jakém se chystáte zařídit celý interiér. Milujete útulný venkovský, střídmý skandinávský nebo květinový romantický styl? Někdy dokonce není na škodu vsadit i na odvážnější eklektický mix, například kombinací moderního nábytku a sedačky ve vintage stylu, vyžaduje to ovšem oko zkušeného designéra.

Moderní sedací soupravy zkrášlí interiér jednoduchými minimalistickými liniemi. Pokud máte rádi hravost, potěší vás retro pohovky, chesterfield modely, sedačky s patchworkovým potahem nebo sedací soupravy v organických oblých liniích, které prostor opticky zjemní.

 

Jakých dalších věcí si všímat při výběru sedačky

Před koupí byste měli zvážit ještě několik dalších detailů, které mohou ovlivnit celkový dojem z vaší vysněné sedačky:
 
Nožičky – napoprvé jim možná nevěnujete tolik pozornosti, když je ale nesladíte s dalším nábytkem, celá sedačka bude v prostoru působit nepatřičně.
Štepování – ozdobně prošité čalounění nebo ozdobné knoflíčky udělají i z běžné sedačky výrazný sebevědomý kousek. Platí pravidlo – čím nápadnější doplňky má, tím střídměji by měly být laděny ostatní kusy nábytku.
Zadní část a boční provedení – vyplatí se všímat si jich zejména tehdy, když bude sedací souprava umístěna volně v prostoru. V tom případě budou patrné i ty části, které jsou obvykle orientovány ke stěně. Důkladně si prohlédněte jejich vzhled a vypracování.
Materiál – obecně si můžete vybrat mezi textilií a kůží. Zvolíte-li druhou možnost, pořídíte si do interiéru opravdu luxusní kousek. Textilní sedačky zase nabízejí větší paletu finálního provedení v různých barvách.
Pravé, levé nebo univerzální provedení – patří k základním rozhodnutím odvíjejícím se od prostoru, jaký máte k dispozici.
● Moderní doplňky, např. integrované USB rozhraní, LED osvětlení, elektronicky nastavitelné relaxační funkce či hloubka sedu jsou dnes součástí mnoha sedacích souprav. Mohou ovlivňovat komfort používání i estetickou stránku sedačky. Pro někoho může jít o vítané „vychytávky“, určitě proto stojí za pozornost.
Jak čistit pohovky i sedací soupravy a pečovat o ně, abychom na dlouhé roky zachovali jejich pěkný vzhled, se dočtete v dalším článku našeho magazínu.

Čtěte také

Ukázat další články

Jaká je ta „nej“ a jaké vybavení do dětské postýlky je vhodné?

Sníte o tom, že postýlka vašeho miminka bude měkká, se spoustou hraček a baldachýnem nad ní? Je to sice pěkná představa, ale v tomto případě platí, že méně je více. …

Konferenční stolek: co zohlednit při výběru?

Jaký by to byl obývací pokoj bez konferenčního stolku? Vybrat si ten správný ale může být pořádná fuška. Stolek by měl stylově zapadat do interiéru, plnit svou funkc…