Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Jak vybírat sedací soupravy a pohovky?

Jak vybírat sedací soupravy a pohovky?

01. 02. 2020, SCONTO Nábytek
Sedací souprava je takřka srdcem obývacího pokoje. Díky velikosti, umístění i rozsahu využití představuje dominantní prvek zařízení. Při koupi sedačky či pohovky je ovšem nutné myslet na několik důležitých aspektů.
 Je jasné, že sedací souprava má výrazný reprezentativní charakter – poukazuje na životní styl i vkus samotných majitelů. Jenže v současnosti už její uživatelé dbají především na svůj vlastní komfort. V obývacím pokoji se nejednou setkává celá rodina a spousta hostů. Každý se chce pohodlně opřít, natáhnout si nohy nebo se schoulit do klubíčka. Je proto důležité, abyste si sedací soupravu vybírali především podle vašich osobních potřeb. Až poté byste se měli rozhodovat na základě vzhledu.

FUNKČNOST NA PRVNÍM MÍSTĚ


Kolik lidí bude sedací soupravu využívat? Potřebujete jednoduché sezení, nebo máte ve zvyku na gauč i občas lenošit, případně si na něm dokonce rádi zdřímnete? Rádi si po večerech čtete, nebo raději sledujete televizi či domácí kino? Pořádáte častá posezení s přáteli? Máte malé děti, které na pohovce rády zkoušejí kaskadérské kousky? Udělejte si seznam zvyklostí, který vám pomůže vybrat sedačku z hlediska její velikosti i funkčnosti.
Pohovka NAPPA

Detaily, které rozhodují
 

  • Odnímatelné polštáře, polohovatelné opěrky či nastavitelné podhlavníky dělají z každé sedačky vyloženě flexibilní kousek, který vyhoví různým lidem. Každý si může opěrku nastavit podle vlastní potřeby.

  • Pokud na sedací soupravě rádi odpočíváte, hledejte pohovky s otomanem (prodlouženou sedací částí vlevo nebo vpravo) nebo s relaxační funkcí. Takto budete moci zvolit různé komfortní polohy vsedě i vleže.

  • Výška zadní opěrky je nesmírně důležitá a měla by se odvíjet od výšky nejvyššího člena rodiny, resp. uživatele. Sedací soupravy s nižší opěrkou jsou dnes sice velice trendové a opticky dělají prostor vzdušnějším, ale pro lidi s „delšími zády“ jsou méně pohodlné.

  • Stěžejními atributy jsou i výška a hloubka sezení – některé sedačky částečně připomínají postel, díky čemuž jsou ideální k lenošení a relaxu, sedět na nich vzpřímeně je ale už těžší.

  • Kde bude obrazovka? Sedací souprava by měla být umístěna tak, abyste z každého úhlu, resp. na převážné ploše, měli komfortní výhled na televizi. Klíčové je to zejména pro děti a jejich zrak.

Sedací souprava FRAY

VELKÉ VERSUS MALÉ

Jak vybírat sedací soupravy a pohovky?

Velký model logicky vyžaduje velký interiér, aby se mohl vyjímat. Velmi efektní jsou rohové sedací soupravysedací soupravy ve tvaru písmene U. Jednak nabízejí mnohem širší prostor k sezení, jednak uživatelům umožňují lepší vzájemnou komunikaci. Ale pozor, ačkoli na jedné straně poskytují hodně místa, v malé místnosti mohou vyvolat stísňující pocit. Před výběrem si proto nezapomeňte pořádně změřit velikost prostoru, do kterého plánujete sedací soupravu umístit. Sedačka by za žádných okolností neměla bránit volnému pohybu či přístupu k oknu, otevření skříněk a podobně.

Náš tip

Skvělým „tahákem“ je nakreslit si na papír půdorys místnosti a z papíru si v odpovídajícím měřítku vystřihnout i obrysy zamýšlených kousků mobiliáře (při pohledu shora), třeba sedačku, obývací stěnu i konferenční stolek. Vše si pak na papíru můžete hezky posouvat a zkoušet, zda vaše vysněná sedací souprava do prostoru skutečně zapadne a kde se bude vyjímat nejlépe. Zařizujete-li holobyt, můžete to vyzkoušet přímo v místnosti s kusy kartonu, které budou odpovídat ploše reálného nábytku. Často jsme totiž při výběru jednotlivých kousků příliš optimističtí. Tímto způsobem možná zjistíte, že budete potřebovat mnohem subtilnější sedací soupravu.

ROZKLÁDACÍ, NEBO KLASICKÉ?


Pokud nemáte pokoj pro hosty, oceníte funkci navíc – možnost rozšířit sedací soupravu o lůžkovou část. Taková dočasná postel poslouží příležitostným přespáním. Rozkládací sedací soupravu využijete i v menších bytech, kde potřebujete mít co nejvíce multifunkčního nábytku. Dobrou službu vám udělá i úložný prostor, ve kterém můžete ukrýt doplňkové ložní prádlo, polštáře či deky, případně méně používané sezónní věci.
Jak vybírat sedací soupravy a pohovky?

MÉNĚ TRADIČNÍ, ALE PŮSOBIVÉ

Jak vybírat sedací soupravy a pohovky?

Co takhle umístit proti sobě dvě jednoduché pohovky? U nás je takové uspořádání sedacích prvků poměrně neobvyklé, v zahraničí ho ale milují. Působí společensky a přívětivě, protože lidé si hledí přímo do očí. Můžete si ho dovolit i v případě, že máte samostatnou televizní místnost nebo plánujete televizi sledovat jen minimálně. Ještě lepšího efektu dosáhnete, pokud zvolíte dvě stejné sedačky v jiných barvách nebo si pohrajete s různými modely, případně zkombinujete jednoduchou pohovku se samostatným otomanem.

VYBERTE SI STYL

Při volbě typu sedací soupravy se řiďte stylem, v jakém se chystáte zařídit celý interiér. Milujete útulný venkovský, střídmý skandinávský nebo květinový romantický styl? Někdy není na škodu vsadit i na odvážnější eklektický mix, například na kombinaci moderního nábytku a sedačky ve vintage stylu, vyžaduje to však oko zkušeného designéra.

Moderní sedací soupravy zkrášlí interiér jednoduchými minimalistickými liniemi, luxusní sedací soupravy vyjdou vstříc náročnějším uživatelům – jsou objemnější a v místnosti opravdu vyniknou. Máte-li rádi hravost, potěší vás retro pohovky, chesterfield modely, sedačky s patchworkovým potahem či sedací soupravy v organických oblých liniích, jež prostor opticky zjemní.

Jak vybírat sedací soupravy a pohovky?
Jak vybírat sedací soupravy a pohovky?

Jakých věcí si všímat na závěr
 

Před koupí byste měli zvážit ještě několik dalších detailů, které mohou ovlivnit celkový dojem z vaší vysněné sedačky:

Nožičky – napoprvé jim možná nevěnujete tolik pozornosti, pokud je ale nesladíte se zbývajícím nábytkem, bude celá sedačka působit v prostoru nevhodně.

Štepování – ozdobné prošívání čalounění nebo ozdobné knoflíky udělají i z běžné sedačky výrazný sebevědomý kousek. Platí pravidlo – čím nápadnější doplňky má sedačka, tím střídměji by měly být laděné ostatní kusy nábytku.

Zadní část a boční provedení sedačky – vyplatí se všímat si jich zejména tehdy, bude-li sedací souprava umístěná volně v prostoru. V takovém případě budou viditelné i ty části sedačky, které jsou obvykle orientované ke zdi. Prohlédněte si důkladně jejich vzhled a provedení.

Materiál – obecně si můžete vybrat mezi textilií a kůží. Pokud zvolíte druhou možnost, pořídíte si do interiéru opravdu luxusní kousek. Připravte se však na to, že kůže vyžaduje více péče. Textilní sedačky jsou lepší z hlediska údržby a nabízejí i větší paletu finálního provedení v různých barvách.

Čtěte také

Ukázat další články

Výbava každé kuchyně: Hrnce a pánve

Hrnce a pánve jsou základní nádobí do kuchyně, bez nichž si teplé jídlo v podstatě neuvaříme – nepočítáme-li tedy instantní polévky, které stačí zalít horkou vodou. …

Pro příjemný spánek: přikrývky, polštáře a matracové chrániče

Spánek je důležitý pro regeneraci těla a zdraví organismu. Na jeho kvalitu má vliv řada faktorů, včetně světla, tepla nebo samotného vybavení postele. Jak si vybrat …