Domů / MAGAZÍN / VYBÍRÁME / Sedací soupravy a pohovky: Z jakých typů máme na výběr?

Sedací soupravy a pohovky: Z jakých typů máme na výběr?

17. 05. 2020, SCONTO Nábytek
Při koupi sedací soupravy je potřeba zvážit mnoho faktorů. A nejde jen o velikost, barvu nebo materiál. Často je dobré myslet i na to, jak a kde budete svou Mekku domácí pohody využívat. Abychom vám tento náročný proces usnadnili, připravili jsme několik kontrolních otázek.

MÁTE MÁLO PROSTORU V BYTĚ?

Pak vám, logicky, bude vyhovovat malá sedací souprava. Nedívejte se však jen na její šířku, ale i na výšku, hloubku nebo šířku samotných opěrek. Pohovka s příliš vysokými opěrkami může v limitovaném prostoru i navzdory svým malým rozměrům působit masivně. Hloubka vypovídá o celkové ergonomii, kterou souprava člověku poskytuje. Pamatujte ale, že velká hloubka nemusí znamenat větší pohodlí. Pokud se vám líbí sedací soupravy s hlubokým sezením, zvolte alespoň model, kde je možné zádovou opěrku polohovat směrem dopředu i dozadu. Pohovky s hlubokým sezením nebo širokými opěrkami vám zákonitě uberou i z obytného prostoru.
Sedací souprava TROPEA

HLEDÁTE NENÁROČNÉ SEZENÍ?

Pohovka ARRAS
Pohovky jsou ideálním a překvapivě i flexibilním řešením pro různé druhy prostor. Najdou uplatnění v dětském pokoji, pokoji pro hosty, pracovně, ale i v kuchyni, obývacím pokoji nebo ve velké společenské místnosti – jako doplněk hlavní sedací soupravy. Pohovky mají obvykle podobu dvoumístného sofa, lenošky nebo válendy se zádovou opěrkou, bočními opěrkami na ruce nebo velkými polštáři. Mohou sloužit jako běžná sedačka nebo oddychový chaise longue. Někdy mají dokonce úložný prostor a dají se rozložit na praktické lůžko, čímž získáte „postel“ navíc.

POTŘEBUJETE PROSTOR K PŘÍLEŽITOSTNÉMU SPANÍ?

Oddělený pokoj nebo alespoň samostatná postel pro hosty je v malém bytě často luxusem, který si nemůžeme dovolit. Problém s příležitostným spaním hravě vyřeší rozkládací sedací souprava nebo rozkládací pohovka. Při jejím výběru sledujte délku a šířku ložné plochy. Taková pohovka se obvykle nekupuje s cílem využívat ji pravidelně, existují ale i rozkládací modely, kde je možné spát bez obav každý den. Myslete na vhodnou šířku ložné plochy – dospělý člověk potřebuje minimální ergonomickou šířku lůžka alespoň 80 cm.
Sedací souprava LANDSHUT

HLEDÁTE POHOVKU V KOMBINACI S LENOŠKOU?

Sedací souprava BRAVEN
Lenošky nebo křesla typu chaise longue byly kdysi výsadou majetných domů a majitelům sloužily ke krátkému relaxu během dne. Časem se však udomácnily i v našich obytných prostorách. V současnosti jsou dokonce zakomponované i do designu sedacích souprav jako jejich prodloužená část. Mohou tak posloužit k natažení nohou nebo jako lehátko. Takovou „vychytávku“ často nabízejí například sedací soupravy ve tvaru písmene L. Téměř všichni výrobci je dodávají v levém i pravém vyhotovení, resp. jako zrcadlově smontovatelné. Pokud tedy v prodejně najdete vystavený jen jeden typ, můžete předpokládat, že k dispozici je i kousek s „opačným rohem“.

POTŘEBUJETE PROSTOR PRO HODNĚ LIDÍ?

Velké rodiny, početné návštěvy, ale ani bujaré oslavy se neobejdou bez velkorysého sezení. Sedací soupravy ve tvaru písmene U v obývacím pokoji umožňují vytvořit pomyslný „půlkruh“, v kterém všichni mohou vzájemně družně komunikovat. V případě velké rodiny si zase každý člen domácnosti najde své oblíbené místo na sezení – jeden třeba přímo naproti televizi, jiný v poloze vleže a třetí s počítačem na kolenou v druhém rohu.
Sedací souprava LONDON

ŘÍDÍTE SE AKTUÁLNÍMI TRENDY?

Sedací souprava ELLICA
Jestli vás neoslňují romantické vesnické prvky a historizující nebo masivní rustikální vyhotovení, pak vás zřejmě nejvíce osloví moderní sedací soupravy. Jsou navrhnuté v duchu nejnovějších trendů, nabízejí svěží design s minimalistickými liniemi a velkou míru komfortu. V interiéru převezmou roli dominantního solitéru, zbytek nábytku proto vybírejte tak, aby působil neutrálně.

MILUJETE PŘÍRODNÍ MATERIÁLY?

Kožené sedací soupravy, podobně jako dřevo, nikdy nevyjdou z módy. Představují nadčasový kousek nábytku a investici na mnoho let – samozřejmě za předpokladu, že jste ochotní věnovat sedačce náležitou péči. Kůže vyžaduje pravidelnou a precizní údržbu, ale odvděčí se vám příjemným luxusním vzhledem sedačky.
Kožená sedací souprava EC 38

POTRPÍTE SI NA KVALITU A ZAJÍMAVÉ DETAILY?

Sedací souprava EMPORIO
Pak jsou pro vás ideální volbou luxusní sedací soupravy vyrobené z prvotřídních materiálů a s cílem poskytnout uživatelům dokonalý komfort. Luxusní sedací kousky nabízejí rozličné přidané funkce, jako například polohovatelné područky, podhlavníky nebo zádové opěrky, které zvyšují pohodlí během sezení. Čalouněný a pěkně vypracovaný zadní potah umožňuje situovat sedačku kamkoliv v prostoru.

Čtěte také

Ukázat další články
RADÍME: Jak vybrat šatní skříň

RADÍME: Jak vybrat šatní skříň

Jak vybrat šatní skříň, která splní vaše nároky do nejmenšího detailu? Zaměřte se na několik kritérií, která vám koupi pro vás vhodné šatní skříně usnadní.
Číst dál
RADÍME: Jak vybrat manželskou postel

RADÍME: Jak vybrat manželskou postel

Potřebujete novou manželskou postel a nevíte, co je důležité při jejím výběru? Tento manuál, jak vybrat postel, vás seznámí se vším potřebným.
Číst dál