Domů / MAGAZÍN / VYBÍRÁME / Sedací soupravy a pohovky: Z jakých typů máme na výběr?

Sedací soupravy a pohovky: Z jakých typů máme na výběr?

10. 03. 2022, SCONTO Nábytek
Sedací souprava je základem každého obývacího pokoje. Představuje dominantní prvek, kterého si po vstupu do místnosti všimne každý jako první. S celkem musí pěkně ladit, doplňovat ho a tvořit určitou souhru. Kromě toho musí splňovat funkční požadavky a vyhovovat našim potřebám. Z jakých typů sedaček máte na výběr, o tom se dočtete v následujících řádcích.

Máte v bytě málo prostoru?

Pak vám, logicky, bude vyhovovat malá sedací souprava. Nedívejte se však pouze na její šířku, ale také na výšku, hloubku či šířku samotných opěrek. Sedačka s příliš vysokými opěrkami může v limitovaném prostoru i přes své malé rozměry působit masivně. Hloubka vypovídá o celkové ergonomii, kterou souprava člověku poskytuje.

Pamatujte však, že velká hloubka nemusí znamenat větší pohodlí. Pokud se vám líbí sedací soupravy s hlubokým sezením, zvolte raději model, kde jde zádová opěrka polohovat směrem dopředu i dozadu. Sedačky s hlubokým sezením nebo širokými opěrkami vám zákonitě uberou i z obytného prostoru. Funkci polohovatelné zádové opěrky na sebe případně mohou vzít i dekorační polštáře.

Dobrou zprávou je, že i co se týče malých sedaček, máte na výběr z více modelů. Vybrat si tak můžete z klasických pohovek, ale i rohových sedacích souprav ve tvaru L. Ty umístěním do rohu šetří místo a navíc poskytují dostatek místa k sezení.
Náš tip:
Pokud se vám líbí jednoduchost pohovek, ale potřebujete více míst k sezení, klidně si pořiďte 2 stejné pohovky a dejte je proti sobě či do tvaru L. Moderní je i kombinace pohovek s designově a barevně odlišnými křesly, taburety nebo pufy.

Hledáte nenáročné sezení?

Pohovky jsou ideální a překvapivě flexibilní řešení pro různé druhy prostor. Najdou uplatnění v dětském pokoji, pokoji pro hosty, pracovně, ale i v kuchyni, obývacím pokoji nebo velké společenské místnosti.

Obvykle mají podobu dvou- nebo třímístné sedačky, lenošky nebo válendy se zádovou opěrkou, s bočními opěrkami na ruce, případně i s velkými polštáři. Mohou sloužit jako běžná sedačka nebo oddechový chaise longue. Často mají dokonce úložný prostor a lze je rozložit na praktické lůžko, čímž získáte „postel“ navíc.

Do minimalistické domácnosti zvolte jednobarevnou sedačku v neutrální barvě. Vypadá dobře a snadno se kombinuje s dalšími doplňky. Na druhé straně, má-li pohovka oživit prostor, vhodné mohou být výrazné barvy, které z pohovky dělají nepřehlédnutelný solitér.
Náš tip:
Pokud se vám líbí jednoduchost pohovek, ale potřebujete více míst k sezení, klidně si pořiďte 2 stejné pohovky a dejte je proti sobě či do tvaru L. Moderní je i kombinace pohovek s designově a barevně odlišnými křesly, taburety nebo pufy.

Potřebujete prostor pro příležitostné nebo každodenní spaní?

Separátní pokoj nebo alespoň samostatná postel pro hosty je v malém bytě často luxus, který si nemůžeme dovolit. Problém s příležitostným spaním však hravě vyřeší rozkládací sedací souprava nebo rozkládací pohovka.

Taková sedačka se obvykle nekupuje s cílem využívat ji pravidelně, avšak existují i rozkládací pohovky pro každodenní spaní. Myslete ale na vhodnou šířku – dospělý člověk potřebuje minimální ergonomickou šířku lůžka alespoň 80 cm. Existují přitom sedačky, které poskytují dostatečnou lehací plochu i pro dvě osoby.
A nezapomínejte ani na systém rozkládání. Využívá se více způsobů, přičemž k nejčastějším patří vysouvání s rozkladem, sklopení zádové opěrky a klik-klak mechanismus. Setkat se ale můžete i s dalšími, jako je například elektrické vysouvání či belgický typ rozkládání. Každému může vyhovovat něco jiného, důležité jsou však požadavky na prostor sedačky v rozloženém stavu. Rozkládacím sedačkám jsme také věnovali samostatný článek, kde se dozvíte vše důležité pro váš výběr.
Pamatujte si:
Pokud plánujete mít sedačku u stěny, pak je třeba si uvědomit, že při sklápění zádové opěrky nebo klik-klak systému bude sedačku nutné posunout nejprve od stěny do prostoru. U výsuvných mechanismů a belgického typu může sedačka zůstat na svém místě, stačí, když odstraníte konferenční stolek, případně další předměty, které se před ní nacházejí.

Chcete sedačku i lenošku?

Lenošky nebo křesla typu chaise longue byly kdysi výsadou majetných domů a majitelům sloužily ke krátkému relaxu během dne. Udomácnily se ale i v našich obytných prostorách. V současnosti jsou zakomponovány i do designu sedacích souprav jako jejich prodloužená část. Mohou tak sloužit k vyložení nohou nebo jako lehátko.

Takovou „vychytávku“ často nabízejí například sedací soupravy ve tvaru písmene L. Téměř všichni výrobci je dodávají v levém i pravém provedení, resp. jako oboustranně smontovatelné. Sedačka s lenoškou je skvělý kompromis v případě, že hledáte místo k ležení i sezení.
Tip:
Vhodnou alternativou ve velkých bytových dispozicích může být i rohová sedací souprava ve tvaru U. Ty často bývají řešeny jako sezení se dvěma lenoškami.

Potřebujete místo k sezení pro hodně osob?

Ať už je vás doma víc, nebo k vám chodí pravidelně početnější návštěvy, v domácnosti se v těchto případech zřejmě neobejdete bez velké sedačky. Skvělým řešením jsou sedací soupravy ve tvaru písmene U, které usadí každého hosta. Plus vytvářejí jakýsi pomyslný „půlkruh“, ve kterém mohou všichni vzájemně dobře komunikovat.

Zvyknou být řešené zejména jako klasické pohovky se dvěma částmi „lenoškového“ typu, nebo na jedné straně bývá lenoška a na opačné zádová opěrka. Buď jde o univerzální provedení, u kterých si sami zvolíte, na které straně co bude, nebo jde o modely, kde je pevně dáno, na které straně se co nachází (tedy zda se jedná o pravé, nebo levé provedení).

Velké rohové sedací soupravy však preferují také domácnosti s malým počtem členů. Poskytují totiž často prostor pro pohodlné vylehování i dvěma osobám současně.
Věděli jste, že…
… většina velkých sedaček má i úložný prostor? Totéž platí také o možnosti rozkládání na lůžko. Jejich koupí tak získáte praktický, multifunkční nábytek.

Držíte se aktuálních trendů?

Pokud vám nevoní romantické venkovské prvky, historizující nebo masivní rustikální provedení, pak vás zřejmě nejvíce osloví moderní sedací soupravy. Jsou navrženy v duchu nejnovějších trendů, nabízejí svěží design s minimalistickými liniemi a velkou míru komfortu. V interiéru převezmou roli dominantního solitéru, zbytek nábytku proto vybírejte tak, aby působil neutrálně.
Tip:
Sledujte také nožičky sedaček. Jejich materiál a barva vám mohou být nápomocné při výběru dekorací a dalších doplňků místnosti. Vždyť právě detaily dělají rozdíly mezi průměrným a dokonalým.

Milujete přírodní materiály?

Kožené sedací soupravy, podobně jako dřevo, nikdy nevyjdou z módy. Představují nadčasový kousek nábytku a investici na mnoho let – samozřejmě za předpokladu, že jste ochotni věnovat sedačce náležitou péči. Kůže vyžaduje pravidelnou a precizní údržbu, odvděčí se vám však příjemným luxusním vzhledem a dlouhou životností.
Náš tip
Kožená sedačka je dobrým řešením i pro rodiny s dětmi. Pokud ji vaše ratolesti zašpiní, nečistot se zbavíte snadno – stačí sedačku otřít navlhčeným hadříkem. Vhodná je i pro alergiky, protože kůže nepropouští prach a tekutiny jako textilie a ve výplni pod ní se tak netvoří podmínky pro množení roztočů.

Potrpíte si na kvalitu a zajímavé detaily?

Pak jsou pro vás ideální volbou luxusní sedací soupravy, vyrobené z prvotřídních materiálů a s cílem poskytnout uživatelům dokonalý komfort. Luxusní sedací kousky nabízejí rozličné přidané funkce, jako například polohovatelné područky, podhlavníky nebo zádové opěrky, které zvyšují pohodlí při sezení. Čalouněný a důmyslně vypracovaný potah zad sedačky umožňuje situovat sedačku leckde v prostoru.

Luxusní sedačky se dělají v malých i velkých rozměrech, v různých tvarových i barevných provedeních, není tak problém najít takovou, která bude vyhovovat vašemu stylu bydlení – ať už milujete venkovský, skandinávský, industriální, minimalistický, nebo nějaký jiný.

Sedačka jako základní prvek

Sedačka je neodmyslitelnou součástí obývacího pokoje a měli byste ji vybírat jako první. Odvíjí se od ní to, jak celá místnost bude působit a ladění ostatního nábytku a doplňků. Nezapomínejte však, že ačkoli je výrazným estetickým prvkem obývacího pokoje, splňovat musí hlavně vaše nároky na komfortní sezení a případně i další praktické využití. Vybírejte uvážlivě a důkladně si promyslete, co od tohoto kousku nábytku očekáváte po funkční i vizuální stránce.

Typy sedaček ve zkratce:

Čtěte také

Ukázat další články

Jak si vybrat matraci: co všechno vzít v úvahu?

Výběr matrace je jeden z důležitých kroků pro vaše zdraví. Kvalitní matrace se přizpůsobí vašemu tělu, díky čemuž brání nevhodným polohám během spaní a odbřemeňuje p…

Spát v povlečení z mikrovlákna, nebo z bavlny?

To, že někdo spal jak v bavlnce, jste již určitě slyšeli. Jenomže když se s přirovnáním „jako v bavlnce“ začalo, o mikrovlákně nikdo ještě ani nesnil. V čem tedy rad…