Domů / MAGAZÍN / ZKRÁŠLUJEME / Přírodní odstíny v interiéru – neutrální i uklidňující

Přírodní odstíny v interiéru – neutrální i uklidňující

18. 01. 2022, SCONTO Nábytek
Přírodu do interiéru dostanete nejen materiály, tvary a strukturami, ale především barvami. Inspirujte se barvou mechu, jehličí, písku, oblohy, kamenů nebo půdy. Uklidňují a udělají váš domov dokonale nadčasovým.
Barvy mají v interiéru moc nad naší náladou a umí vytvořit klidnou, nebo naopak dynamickou atmosféru. Ovlivňují to, jak vnímáme prostory i naše individuální pocity. Vlivem barev na náš smyslový aparát se dokonce zabývá i poměrně nový vědecký obor neuroestetika.

Barvy a náš mozek

Tomuto oboru se věnuje i Susan Magsamen, americká vědkyně a výkonná ředitelka laboratoře International Arts + Mind Lab, která je součástí Brain Science Institute na lékařské fakultě Univerzity Johnse Hopkinse v Baltimoru. Zkoumá, jak fungují naše smyslové, vjemové a motorické systémy, když tvoříme nebo posuzujeme umění, i jejich souvislosti s emocemi, jako jsou radost nebo potěšení. V rámci své praxe se zaměřila na barvy, které jsou podle ní velmi zajímavé téma také z evolučního hlediska.

Lidé totiž lépe vidí zářivé barvy jako červená, žlutá a oranžová, na rozdíl od zelené a modré. Souvisí to s barvou plodů, kterými se živili sběrači. Pochopení odstínu je podle ní důležité při uvažování o barvě v interiéru, stejně tak je ale důležitý i celkový kontext. Naše vnímání dané barvy se totiž mění ve vztahu k jiným barvám, které ji obklopují. Pro přírodní barvy a zemité odstíny obecně platí, že na lidi působí příjemným a uklidňujícím dojmem.

Návrat ke kořenům

Barvy podlahy, stěn, nábytku i dekorací by spolu měly ladit a dotvářet místnost jako celek. Trendy se v této oblasti neustále mění. V současnosti se opět vracíme k přírodním neutrálním odstínům. Ke kořenům. Přírodní odstíny mechu, jehličí, písku, oblohy, kamenů či půdy budeme v následujícím období v interiérech vídat stále častěji. Zemité barvy jako hnědá, béžová a zelená jsou zároveň dobrým neutrálním základem pro nadčasové bydlení.

Pokud začínáte svůj interiér zařizovat od nuly, skvělou inspirací vám mohou být obrázky výrobců a prodejců nábytku, ale také fotografie z Pinterestu nebo Instagramu. Paletu barev si sestavte podle toho, jak bude prostor využíván. Například modrá a zelená mají nejvíce uklidňující účinky, proto se hodí do „nočních“ částí domu. K hlavní vybrané barvě můžete přidat sekundární kontrast na doplňcích, jako jsou polštáře, závěsy a podobně.

Barvy a jejich ladění

Barvy k sobě můžeme ladit dvěma způsoby – analogické barvy jsou na barevném kruhu umístěny hned vedle sebe. Dobře se kombinují, přestože neposkytují až takový kontrast. V praxi to znamená, že se v interiéru vedle sebe vyskytnou například béžová, písková a různé odstíny hnědé. Druhým způsobem je ladění komplementárních barev – to jsou ty, které se navzájem doplňují a na barevném kruhu jsou umístěny naproti sobě. Jejich kombinací dosáhnete kontrastu a živosti. Skvělou pomůckou vám mohou být také online nástroje s barevným kruhem pro designéry, jako jsou Palleton nebo Adobe Color.

Jak na interiér v přírodních tónech?

  • Barevná paleta, kterou si pro svůj interiér zvolíte, by měla být dostatečně univerzální, hezky bude ladit například křídová s béžovou a světle šedou.
  • Takové spojení rozjasní místnost a bude vhodným pozadím pro nábytek v různých stylech.
  • Chcete-li sáhnout po barevném akcentu a zůstat v tématice, zvolte terakotovou, rezavě hnědou či tmavě zelenou. Místnost uzemní a zároveň oživí základní světlou paletu.
  • Chcete-li interiér pozvednout o úroveň výš, doplňte ho zlatými a mosaznými detaily na rámech, háčcích, úchytkách nebo svítidlech.
  • Takto zařízenému bytu bude svědčit i vrstvení.

Rok 2022 v barvě modré oblohy a jemné šalvějově zelené

Promítl se trend přírodních barev i do barev roku, které každoročně vyhlašuje několik výrobců barev a společností? Samozřejmě! Barva oblohy – nebesky modrý odstín Bright Skies – je barvou pro rok 2022 podle společnosti Dulux. Příjemný odstín modré má vyjadřovat naději a optimismus. Podobně jako jejich loňský Brave Ground má hluboké propojení s přírodou, je však jasnější a osvěžující. Dá se skvěle kombinovat s různými akcenty, takže je alternativou i pro světle šedou. Protože přináší klid a vyrovnanost, upřednostněte ho do ložnice nebo pracovny.
Společnost Benjamin Moore zase pro rok 2022 doporučuje jemnou šalvějově zelenou, kterou nazvala October Mist. Má připomínat květinový stonek, který se hodí k lupenům jakékoliv barvy. Její jemný retro vzhled a výborná možnost kombinování ji předurčuje na kuchyňské linky, stěny do ložnic, ale také do vstupních prostor. Pantone Colore Institute zase sáhl po fialové s názvem Very Peri, kterou tentokrát namíchal nově místo toho, aby sáhl do stávajícího archivu. Její název Peri je odvozen od Periwinkle. Tuto rostlinu u nás známe jako barvínek menší a je charakteristická světle fialovými květy.
Pokud jedete nově zařizovat, nebo částečně renovovat obývací pokoj, ložnici, kuchyň, předsíň nebo jiné místnosti, neváhejte a směle zakomponujte přírodní odstíny do svého bydlení. V jejich obklopení se vám bude žít příjemně a navíc jistě jen tak snadno nevyjdou z módy. Nebo s nimi, jak se říká, určitě nešlápnete vedle.

Čtěte také

Ukázat další články

Nástěnné dekorace se hodí do každé místnosti

Dekorace v bytě jsou jako módní doplňky, které nejenže zrcadlí vaši osobnost a vkus, ale také podtrhují charakter bytu. Dnes se podíváme na závěsné dekorace, které –…

Ozvláštněte stůl jednoduchou a efektní dekorací. Jak ji vyrobit?

Čekáte návštěvu nebo pořádáte rodinný oběd či večeři? Ozvláštněte váš stůl originálními dekoracemi na utěrky nebo ozdobné ubrousky a příbory. Tyto jednoduché doplňky…