Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Několik důvodů, proč si koupit zdravotní matraci

Několik důvodů, proč si koupit zdravotní matraci

06. 12. 2020, SCONTO Nábytek
Sedavé zaměstnání, nedostatek pohybu a neustálý stres se výrazně podepisují na našem zdraví. Není divu, že čím dál více lidí trpí různými neduhy pohybového a opěrného aparátu. Samostatnou skupinou jsou také alergici a astmatici, pro které je zase mimořádně důležité čisté a zdravé prostředí. Jak může při řešení těchto problémů pomoct zdravotní matrace?
Matrace, které se vyrábějí s ohledem na konkrétní potřeby lidí s rozličnými zdravotními potížemi, se nazývají zdravotní matrace. Existují různé druhy, které se zaměřují na vybraný problém, jako je například alergie, zvýšená potivost nebo bolest páteře. Dostupné tedy jsou hypoalergenní, ortopedické nebo antidekubitní matrace, určené pro lidi připoutané na lůžko. Někdy může jeden typ zdravotní matrace mít dokonce více vlastností a fungovat třeba jako ortopedická i hypoalergenní. Mnohé ze zdravotních matrací jsou prodyšné, antibakteriální a vysoce hygienické, aby uživatelům poskytly co největší komfort během spánku. Čím se vyznačují jednotlivé druhy zdravotních matrací?

Ortopedické matrace

Již z názvu je patrné, že jsou vyrobeny s cílem poskytnout úlevu opěrné a pohybové soustavě, především samotné páteři. Pomáhají tlumit bolest, případně jí úplně předcházet. Ortopedická matrace totiž poskytuje páteři takovou oporu, aby byla během spánku v přirozené poloze. Kopíruje linie těla, zároveň mu ale nedovolí sklouznout do pozice, která by mohla na jednotlivé části kostry a svalů vyvíjet nepříjemný protitlak nebo zvýšenou zátěž.

Ortopedické matrace uvolňují svaly, šlachy i meziobratlové ploténky a mimo jiné se starají také o to, aby vaše krční tepna zůstala plně funkční – díky tomu se ráno nevzbudíte unavení nebo s bolestí hlavy. Na zdravotní matraci si odpočinou i vaše klouby a nohy, takže vám nehrozí otoky končetin, a to ani po celodenní námaze.

Jaká poloha během spánku vám vyhovuje?

Je třeba si uvědomit, že matrace s označením ortopedické mohou mít své podkategorie. Všeobecně platí, že se při jejich výrobě používají tvrdší pěny, případně kokosová vlákna. Sem je možné zařadit i moderní taštičkové matrace, které mají na rozdíl od pružinových matrací lepší bodovou elasticitu. Volba ortopedické matrace však v první řadě závisí na tom, která část páteře vám působí potíže a v jaké poloze nejčastěji usínáte. Krční páteř a lopatky vyžadují tvrdší matraci, a to hlavně v případě, kdy upřednostňujete spánek na zádech.

Pokud usínáte na boku, což více ortopedů při problémech s krční páteří dokonce doporučuje, můžete klidně zvolit středně tvrdou matraci, ideálně však v kombinaci s vhodným anatomickým polštářem. Ten šikovně vyřeší „prázdný“ prostor mezi ramenem, hlavou a krkem, a uvolní tak napětí v krční páteři.
Věděli jste, že...?

Příliš tvrdé matrace vaši páteř příliš nepotěší. Vytvářejí totiž velký tlak hlavně v oblasti pasu, kde má páteř charakteristický esovitý ohyb. Jelikož v tomto případě obratle nic nepodpírá, musí nést celou zátěž břišní části. Nepřiměřený tlak musí navíc trpět i cévy a nervová zakončení, takže páteř během celé noci zůstává napjatá. Výsledkem je neustálé hledání vhodné polohy a časté buzení se.
Středně tvrdá, případně měkčí matrace vám udělá dobrou službu při problémech s bederní páteří. Je dostatečně poddajná na to, aby se perfektně přizpůsobila křivkám těla, a zároveň dostatečně pevná, aby i během spánku zachovala páteř v její přirozené vodorovné linii, tedy bez nechtěného nakřivení. K takovýmto typům řadíme matrace z paměťové pěny, které přinesou úlevu i citlivým a bolavým kloubům. Paměťová pěna ale není šťastnou volbou pro děti, jelikož u nich se páteř ještě vyvíjí.
Matrace Sleepguard Latex Combi 20
Matrace Ambra

Zónované matrace

Zdravotní matrace, které se dokonale přizpůsobí křivkám těla, označujeme také jako anatomické matrace. Existují ještě speciální, tzv. zónované zdravotní matrace, které využijete při bolestech krční páteře i během spánku na boku. Při jejich návrhu se vychází z předpokladu, že každá část těla potřebuje jinou tvrdost matrace – zatímco bedra a ramena vyžadují větší oporu, hlava a chodidla mohou spočinout na měkčím podkladu, který vyvíjí menší protitlak.
Matrace Saturn Super+
Matrace Platinum 27

Antidekubitní matrace

Tvoří samostatnou podkategorii zdravotních matrací, které jsou určeny pro dlouhodobý pobyt na lůžku, obvykle v nemocnicích, ale i v běžných domácnostech. Dekubity jsou proleženiny, které představují největší zdravotní riziko pro ležící pacienty. Vznikají tehdy, kdy se tkáně na kritických místech (nejčastěji na styku mezi kostí a tenčí vrstvou svaloviny a tuku) pod vlivem neustávajícího tlaku poškodí. Následně se začnou objevovat nepěkné, otevřené a velmi bolestivé rány. U nemohoucích pacientů pomáhá buď polohování, nebo používání zmíněných antidekubitních matrací, které vzniku proleženin zabraňují. Na riziková místa, jako jsou kříž, lokty či kyčelní klouby, totiž vyvíjejí takový tlak, aby se nenarušilo proudění krve a zároveň se eliminovalo riziko vzniku ran.

Antibakteriální matrace

Matrace, které vyhovují alergikům, astmatikům nebo lidem se zvýšenou potivostí, berou do úvahy hlavně hygienické hledisko. Díky správně zvoleným materiálům, jako jsou latex, aloe vera nebo kokosová vlákna, vytvářejí prostředí, které je nehostinné nejen pro bakterie, ale i alergeny, jako jsou plísně, roztoči nebo prach. Správné odvětrávání je jednou ze základních funkcí těchto modelů, protože snižuje vlhkost a tím i celkové riziko množení roztočů nebo bakterií. K velmi vzdušným matracím patří pružinové matrace. Důležitou úlohu sehrává i správný podklad, ideální je uložení na lamelový rošt.
Matrace Latex Bamboo
Matrace Imperia
Častou výbavou hypoalergenních matrací jsou snímatelné potahy, které je možné jednoduše vyprat v pračce (některé je možné prát až na 60 °C, což je teplota zaručující eliminaci všech alergenů). Jejich výhodou je také strukturovaný povrch, který brání pronikání odumřelých zbytků kůže, vlasů a šupinek do samotné matrace – tyto částečky totiž pro roztoče představují hotovou delikatesu. Podšití dutým vláknem se zase stará o prodyšnost a má dobré termoregulační vlastnosti. Antibakteriální vlastnosti matrací pro alergiky a astmatiky často zlepšuje i stříbro použité v potahu.

Zdravotní matrace na míru vašim potřebám

Ať už řešíte jakékoliv zdravotní problémy, vždy zvažujte přednosti a nedostatky jednotlivých materiálů i tvrdosti konkrétních typů matrací. Čím více otázek si budete klást, tím více odpovědí dostanete a tím lepší matraci si vzhledem ke svému zdravotnímu stavu vyberete. V tomto případě se opravdu nevyplatí kupovat nejlevnější model, který je zrovna v akci – zdravotní matrace je totiž nesmírně důležitá investice, jelikož kvalitní spánek je základním předpokladem pro dobré fungování organismu a jeho regeneraci během noci. Pokud si nevíte rady, můžete se klidně poradit s odborníky přímo v prodejně nebo online.

Mohlo by vás také zajímat:

Čtěte také

Ukázat další články

Jaká je ta „nej“ a jaké vybavení do dětské postýlky je vhodné?

Sníte o tom, že postýlka vašeho miminka bude měkká, se spoustou hraček a baldachýnem nad ní? Je to sice pěkná představa, ale v tomto případě platí, že méně je více. …

Konferenční stolek: co zohlednit při výběru?

Jaký by to byl obývací pokoj bez konferenčního stolku? Vybrat si ten správný ale může být pořádná fuška. Stolek by měl stylově zapadat do interiéru, plnit svou funkc…